Jump to content

Το απομνημονεύματα ενός Μονομάχου... Ενα Betta, δυο betta και...Δε ξέρω αν το καταλάβατε; Πολλά Betta!!!


Recommended Posts

Νομίζω πως πρέπει να γίνει pinned το θέμα. Πολύ καλή δουλειά και αναλυτική :thumbup:

 

Το μόνο που θέλω να προσθέσω εγώ είναι ότι να κρατήσεις θηλυκά δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται από το θέμα σου. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον να σκεφτεί πως μπορώ να βάλω 5 χρωματιστά θηλυκά παρά έναν αρσενικό και να είμαι εντάξει αλλά εγώ από την εμπειρία μου με τα δικά μου θηλυκά θεωρώ τα μίνιμουμ λίτρα για την μικρότερη ομάδα των 5 αρκετά παραπάνω από τα απαιτούμενα για έναν αρσενικό και το ενυδρείο στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει όσες περισσότερες κρυψώνες γίνεται μιας και οι αψημαχίες σε μένα ήταν σχεδόν καθημερινό φαινόμενο και σχεδόν πάντα on-sight δηλαδή με το που έβλεπε η μία την άλλη.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι μια πολύ καλή δουλειά, φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με τις θηλυκιές και επιτέλους να σπάσει αυτός ο μύθος με τα αρσενικά και τα θηλυκά!

Ο μονομάχος είναι από τα ψάρια που έχουν δικη τους προσωπικότητα! 

 

Μπράβο και πάλι!!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

φοβερο νημα !

υπαρχει και νημα που παρουσιαζουν τις γεννες εδω τα παιδια .

υπαρχει και με παρουσιασεις μονομαχων γενικα .

εαν θες να σου βγουν τα ματια στο pc υπαρχει ψωμι να δωσεις και να μοιραστεις μαζι μας .

διοτι μια απο τις πιο ομορφες πλευρες του χομπι ποια ειναι ; 

Η εικονα !!!!

εχεις μια φωτο απο το κοινωνικο απο πανω το ενυδρειο με ολα τα θυληκα απο κατω , στο ειπα εκει μοιαζει με λιμνουλα απο koi υπο κλιμακα !!!!

koi μπρελοκ τωρα και σε οικονομικη συσκευασια , απλα μπορει να μαλωσουν !    παντα μου αρεσαν τα koi για αυτο κολλησα .

το κοινωνικο σου ειναι χαρμα οφθαλμόν.

απο αυτα απο πανω ερωτευτηκα τον IMBELLIS WILD HMPK , απιστευτος.

γενικα οποτε βαριεσε βαζε πραμα βαζε γνωση και γενικα και σπαταλη σε ιντερνετικους πορους να κανουν χρηστες σαν εσενα δεν ζημιωνει κανεναν .

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσιο άρθρο και χαράς την υπομονή σου ..πολλά μπράβο!!!

Αλλά με τόσα που έχω διαβάσει..ένα ερώτημα να τολμήσω...

Σε φρεσκο στημένο ενυδρείο 60 λίτρων να τολμήσω να είναι ένα Β όπως το αναφέρετε για λόγους συντομίας? και μόνο για αυτό ο πρώτος κάτοικος ή από τους τελευταίους μιας και θα είναι μαζί με άλλα... μιας και θέλω κοινωνικό ενυδρείο..???

Τώρα να τολμήσω και κάτι ακόμη..

Μαζί κάνουν με γαρίδες και σαλιγκάρια Golden Apple Snails???

Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ Ηλιας

 

Έγινε επεξεργασία - Iliasy
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Iliasy έγραψε:

Θαυμάσιο άρθρο και χαράς την υπομονή σου ..πολλά μπράβο!!!

Αλλά με τόσα που έχω διαβάσει..ένα ερώτημα να τολμήσω...

Σε φρεσκο στημένο ενυδρείο 60 λίτρων να τολμήσω να είναι ένα Β όπως το αναφέρετε για λόγους συντομίας? και μόνο για αυτό ο πρώτος κάτοικος ή από τους τελευταίους μιας και θα είναι μαζί με άλλα... μιας και θέλω κοινωνικό ενυδρείο..???

Τώρα να τολμήσω και κάτι ακόμη..

Μαζί κάνουν με γαρίδες και σαλιγκάρια Golden Apple Snails???

Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ Ηλιας

 

 

Μόλις στρώσει, να το τολμήσεις!Τα λίτρα είναι πολύ καλά...Αλλά αν το κάνεις κοινωνικό θα πρέπει να βρείς ψάρια που δεν θα ασχολούνται με τον Β. πχ να του τσιμπάνε την ουρά...Εγώ θα τον έβαζα μαζί με SAE....Ίσως καλύτερα να μπεί τελευταιος...

Παρέα με γαρίδες μπαίνει, αλλά μικρές θα δείς από λίγες έως καθόλου, αντιλαμβάνεσαι το λόγο...Για το Apple δεν το έχω δοκιμάσει γιατί θεωρώ ότι μεγαλώνει πολύ  για αυτά τα λίτρα. Πάρε 2-3 Zebra πιο καλά, κατά τη γνώμη μου..

 

Υ.Γ. Πολύ καλό το άρθρο!!!

Έγινε επεξεργασία - gallos
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gallos έγραψε:

 

Μόλις στρώσει, να το τολμήσεις!Τα λίτρα είναι πολύ καλά...Αλλά αν το κάνεις κοινωνικό θα πρέπει να βρείς ψάρια που δεν θα ασχολούνται με τον Β. πχ να του τσιμπάνε την ουρά...Εγώ θα τον έβαζα μαζί με SAE....Ίσως καλύτερα να μπεί τελευταιος...

Παρέα με γαρίδες μπαίνει, αλλά μικρές θα δείς από λίγες έως καθόλου, αντιλαμβάνεσαι το λόγο...Για το Apple δεν το έχω δοκιμάσει γιατί θεωρώ ότι μεγαλώνει πολύ  για αυτά τα λίτρα. Πάρε 2-3 Zebra πιο καλά, κατά τη γνώμη μου..

 

Υ.Γ. Πολύ καλό το άρθρο!!!

Σε ευχαριστώ  για την συμβολή σου φίλε ..2 φλαμίγκο γκαπι έχω και θα βάλω και μερικά τετρα ..κοπαδιαρικα δλδ(serpae..tetra ornato..corydoras φυσικά..)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά likes από μένα για το ιδιαίτερο θέμα, για το project, για την παρουσίαση, για τις φωτογραφίες σου, αλλά και για τον τρόπο γραφής σου. :thumbup:

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Iliasy έγραψε:

Σε ευχαριστώ  για την συμβολή σου φίλε ..2 φλαμίγκο γκαπι έχω και θα βάλω και μερικά τετρα ..κοπαδιαρικα δλδ(serpae..tetra ornato..corydoras φυσικά..)

δεν ξερω εαν ταιριαζουν μεταξυ τους αυτα , θα ελεγα να ανοιξεις ενα θεμα να δεχθεις συμβουλες να φτιαξεις κατι σταθερο και σωστο .

επισης θα ελεγα να μπει τελευταίος , τα αλλα να ειναι γρηγορα , μολις κανει κινησει προς αυτα να εξαφανιζονται στο χαλαρο , επισης να μη τσιμπανε ουρες , να εχεις αρκετα φυτακια διοτι λογικα δε θα παιζει σε ολο το ενυδρειο αυτος , θα βρει το πιο ηρεμο και φυτεμενο σκιερο μερος και θα το κανει δικο του , θα επιτιθεται οταν πλησιαζουν αλλοι εκει .

γαριδες δε θα εβαζα , και οχι σαλιγκαρια με κεραιες που θα μπορεσει να τις τραβηξει .

εαν βαλεις επιφανειας πχ μπορεις να τα περιορισεις σε εναν χωρο , εκει θα παει αυτος , εκει θα γινει το σπιτι του .

ετσι θα το μονταρα το ενυδρειο , με την προοπτικη της γωνιας του .

αλλιως δε θα τον εβαζα , υπαρχουν τοσα αλλα ψαρια που δε θα εμπαινα στον κοπο να πειραματιστώ . 

ανοιξε ενα θεμα να μη βεβηλώνουμε αυτο και να λεμε οτι και οσα θελουμε . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Iliasy έγραψε:

Θαυμάσιο άρθρο και χαράς την υπομονή σου ..πολλά μπράβο!!!

Αλλά με τόσα που έχω διαβάσει..ένα ερώτημα να τολμήσω...

Σε φρεσκο στημένο ενυδρείο 60 λίτρων να τολμήσω να είναι ένα Β όπως το αναφέρετε για λόγους συντομίας? και μόνο για αυτό ο πρώτος κάτοικος ή από τους τελευταίους μιας και θα είναι μαζί με άλλα... μιας και θέλω κοινωνικό ενυδρείο..???

Τώρα να τολμήσω και κάτι ακόμη..

Μαζί κάνουν με γαρίδες και σαλιγκάρια Golden Apple Snails???

Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας!!!

Ευχαριστώ Ηλιας

 

Ευχαριστώ και χαίρομαι που σας άρεσε το άρθρο μου ☺️

Εξαρτάτε από το Β. Συνήθως προτιμότερο να συστηθεί μετά, αλλά οποίο τρόπο να διαλέξεις δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...βέβαια αν έχεις γκαπυ εκεί θέλει λίγο προσοχή γιατί οι ουρές γενικά δελεαζουν τα Β. Γαρίδες δε συνιστώ διότι τις κυνηγούν και τις τρώνε...το επιχείρησα αρκετές φορές αλλά δεν πέτυχε.. Για μένα πάντα.....σαλιγκάρια ότι κι αν βάλεις δεν θα υπάρξει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

φοβερο νημα !

υπαρχει και νημα που παρουσιαζουν τις γεννες εδω τα παιδια .

υπαρχει και με παρουσιασεις μονομαχων γενικα .

εαν θες να σου βγουν τα ματια στο pc υπαρχει ψωμι να δωσεις και να μοιραστεις μαζι μας .

διοτι μια απο τις πιο ομορφες πλευρες του χομπι ποια ειναι ; 

Η εικονα !!!!

εχεις μια φωτο απο το κοινωνικο απο πανω το ενυδρειο με ολα τα θυληκα απο κατω , στο ειπα εκει μοιαζει με λιμνουλα απο koi υπο κλιμακα !!!!

koi μπρελοκ τωρα και σε οικονομικη συσκευασια , απλα μπορει να μαλωσουν !    παντα μου αρεσαν τα koi για αυτο κολλησα .

το κοινωνικο σου ειναι χαρμα οφθαλμόν.

απο αυτα απο πανω ερωτευτηκα τον IMBELLIS WILD HMPK , απιστευτος.

γενικα οποτε βαριεσε βαζε πραμα βαζε γνωση και γενικα και σπαταλη σε ιντερνετικους πορους να κανουν χρηστες σαν εσενα δεν ζημιωνει κανεναν .

Σε ευχαριστώ Γιώργο και μια και το ανέφερες....PSX_20200404_154511.thumb.jpg.a81edd6435faf1cf16478edee73da25f.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Νομίζω πως πρέπει να γίνει pinned το θέμα. Πολύ καλή δουλειά και αναλυτική :thumbup:

 

Το μόνο που θέλω να προσθέσω εγώ είναι ότι να κρατήσεις θηλυκά δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται από το θέμα σου. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον να σκεφτεί πως μπορώ να βάλω 5 χρωματιστά θηλυκά παρά έναν αρσενικό και να είμαι εντάξει αλλά εγώ από την εμπειρία μου με τα δικά μου θηλυκά θεωρώ τα μίνιμουμ λίτρα για την μικρότερη ομάδα των 5 αρκετά παραπάνω από τα απαιτούμενα για έναν αρσενικό και το ενυδρείο στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει όσες περισσότερες κρυψώνες γίνεται μιας και οι αψημαχίες σε μένα ήταν σχεδόν καθημερινό φαινόμενο και σχεδόν πάντα on-sight δηλαδή με το που έβλεπε η μία την άλλη.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια...☺️

Ναι...έχεις δίκιο για τα παραπάνω και γι αυτό τονίζω ότι δεν είναι ευκολακι. Εννοείτε ότι θα πρέπει να μπουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο και με κρυψωνες...ειπαμε ειναι επιθετικο ψαρι με το ειδος του ειδικά και αυτό που προτείνω πάντα σε όσους με ρωτάνε είναι μαζί με τα θηλυκα πάντα να μπαίνει και κάποιο δραστήριο ψαράκι όπως τα Πλατυ ή τα Ντανιο τα οποία αποσπούν τη προσοχή. Ούτως ή άλλως όταν ξεκινάμε με καινούργια ψάρια πρέπει να παρακολουθούμε τις αντιδράσεις τους τη συμπεριφορά τους...Αλλιώς δε λεγόμαστε ακουαριστες αλλά κάποιοι που απλα ριχνουν ενα ψαρι σε γυαλα απλα για διακοσμιση

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

φοβερο νημα !

υπαρχει και νημα που παρουσιαζουν τις γεννες εδω τα παιδια .

υπαρχει και με παρουσιασεις μονομαχων γενικα .

εαν θες να σου βγουν τα ματια στο pc υπαρχει ψωμι να δωσεις και να μοιραστεις μαζι μας .

διοτι μια απο τις πιο ομορφες πλευρες του χομπι ποια ειναι ; 

Η εικονα !!!!

εχεις μια φωτο απο το κοινωνικο απο πανω το ενυδρειο με ολα τα θυληκα απο κατω , στο ειπα εκει μοιαζει με λιμνουλα απο koi υπο κλιμακα !!!!

koi μπρελοκ τωρα και σε οικονομικη συσκευασια , απλα μπορει να μαλωσουν !    παντα μου αρεσαν τα koi για αυτο κολλησα .

το κοινωνικο σου ειναι χαρμα οφθαλμόν.

απο αυτα απο πανω ερωτευτηκα τον IMBELLIS WILD HMPK , απιστευτος.

γενικα οποτε βαριεσε βαζε πραμα βαζε γνωση και γενικα και σπαταλη σε ιντερνετικους πορους να κανουν χρηστες σαν εσενα δεν ζημιωνει κανεναν .

Γενικα...δε ξερω για αλλους...αλλά ποτέ δεν είχα θέμα με τα κορίτσια...Η πρώτες ώρες γνωριμιας ήταν πάντα αγωνιώδες αλλά μετά όλα οκ...Ίσως ειμαι τυχερή..?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gallos έγραψε:

 

Μόλις στρώσει, να το τολμήσεις!Τα λίτρα είναι πολύ καλά...Αλλά αν το κάνεις κοινωνικό θα πρέπει να βρείς ψάρια που δεν θα ασχολούνται με τον Β. πχ να του τσιμπάνε την ουρά...Εγώ θα τον έβαζα μαζί με SAE....Ίσως καλύτερα να μπεί τελευταιος...

Παρέα με γαρίδες μπαίνει, αλλά μικρές θα δείς από λίγες έως καθόλου, αντιλαμβάνεσαι το λόγο...Για το Apple δεν το έχω δοκιμάσει γιατί θεωρώ ότι μεγαλώνει πολύ  για αυτά τα λίτρα. Πάρε 2-3 Zebra πιο καλά, κατά τη γνώμη μου..

 

Υ.Γ. Πολύ καλό το άρθρο!!!

Πολύ σωστή παρατήρηση...είχα κάνει το λάθος και είχα βάλει ένα red tail shark  μαζι τους και συνεχως υπήρχε ενα κυνηγητό και όσο δε κυνηγούσε τα Β κυνηγούσε το albino red tail shark το οποίο ποτε δεν είχε πρόβλημα με τα Β. Τώρα τον έχω μόνο του γιατί ούτε με τα γκουραμι κανει?τον χαρίζω τον θέλει κανείς????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο άρθρο Μαρία! Μπραβο σου και σε ευχαριστω που το έγραψες. Ήταν ευχάριστο το διάβασμα (πολύ ωραίος ο τρόπος γραφής σου) και πολύ χρήσιμο για όλους που θέλουν να ασχοληθούν με Betta είτε ήδη ασχολούνται.

Η εμπειρία που έχεις είναι πολύτιμη. Θα χαρώ πολύ να διαβάζω πιο συχνά τις αναφορές από τα ψαρια σου και δικες σου παρατηρήσεις. ;)

 

Polina Dis

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:) Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

Πολύ χάρηκα που διάβασα όλες αυτές τις πληροφορίες συγκεντρωμένες και με τον τρόπο που τις απόδωσες!

Μπράβο σου που μοιράστηκες τις γνώσεις σου, έμαθα πράγματα που δεν γνώριζα (πχ για τα bloodworms).

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας! Συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον topic!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας...

 

Έχω έναν αρσενικό μονομάχο εδώ κι έναν μήνα, μαζί με ένα σωρό σαλιγκάρια ramshorm, fysha και turbeculates (είμαι αρχάρια στο hobby, που δεν θέλω να το λέω hobby, γιατί για μένα είναι κηδεμονία, όπως με τα σκυλιά μου, τον γάτο μου και τις χελώνες μου). Μου ήρθε (δεν τον διάλεξα, λόγω καραντίνας μου τον έφερε φίλος από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη - εγώ είμαι Χαλκιδική) με fin rot...μάλλον σε μεσαίο στάδιο θα έλεγα. Τα πτερύγιά του ήταν κατσαρά σε πολλά σημεία. 

Tον έχω σε 54άρι ενυδρείο πυκνοφυτεμένο, και από το άγχος μου πήρα esha2000. Τρεις ημέρες θεραπεία και το σταμάτησα γιατί μου είπαν ότι χαλάει τη βιολογία. Έκανα μια γενναία αλλαγή νερού και τον άφησα ήσυχο.

Εν τω μεταξύ, του πήρα διάφορες καλές τροφές, βελτιωτικά νερού γιατί εδώ η σκληρότητα είναι υψηλή, βιταμίνες και melafix. Έβαλα για μία εβδομάδα melafix στη μισή ποσότητα απ' την συνιστώμενη κι επειδή δε μου φάνηκε να βοηθάει το σταμάτησα. Ξανά μια γενναία αλλαγή νερού και μόνο μαλακτικά, βιταμίνες και αντιχλώριο από κει και πέρα. 

Γενικά, είναι πολύ ζωηρός, τρώει με όρεξη, εξερευνεί όλο το ενυδρείο, τα χρώματά του εντάθηκαν, μεγάλωσε (ήταν περίπου 2,5 εκατοστά όταν ήρθε και τώρα είναι 3 και κάτι) και χθες εφτιαξε για πρώτη φορά "φωλιά"! (επίσης είναι πολύ έξυπνος ο Άρης μου...άλλη κουβέντα αυτή)

Ερωτήματα:

1) να του κάνω θεραπεία με αλάτι ή να τον αφήσω να δω αν οι καλές συνθήκες (απ' το ποτηράκι στο 54άρι) θα οδηγήσουν στην αυτοΐαση; (Ως τώρα δεν είχα δοχείο για καραντίνα. Τώρα έχω ένα 15άρι του jumbo - οι μετρήσεις μου είναι καλές πλέον pH 7,6 - NH3/NH4 0 - NO2 0 - NO3 5 - KH 9 - GH 15 - το ενυδρείο τρέχει ενάμιση μήνα και μετράω με υγρά τεστ της ΑΡΙ).

2) Πόσον καιρό να τον αφήσω ήσυχο μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να κάνει θεραπεία με αλάτι;

3) Στο 15λιτρο πόσο αλάτι πρέπει να βάλω; Φύλλα κάταπα δεν έχω, όμως έχω το Humin Elixier της Dennerle και πλατανόφυλλα απ' τον κήπο μου.

4) Μήπως θα στρεσαριστεί περισσότερο και θα του κάνω κακό αν τον βάλω σε καραντίνα μετά απ' όσα έχει περάσει;

5) Στην καραντίνα με το αλατόνερο χρειάζεται φίλτρο (καινούριο ή στρωμένο); Βακτήρια;

 

Δεύτερος κύκλος ερωτήσεων: 

Θέλω να βάλω στο 54άρι 3 θηλυκά (ή ακόμα καλύτερα 5...), γιατί ζήλεψα πολύ το δικό σας κοινωνικό ενυδρείο.

1) Σε μια τέτοια περίπτωση, θα τους έφταναν τα λίτρα (καθαρά είναι περίπου 46-48);

(Αν γίνει αυτό, ο μονομάχος μου θα μεταφερθεί σε 35άρι που στρώνεται ακόμα, αφού φυσικά ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου...δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος να βιαστώ...).

2) Από πού θα μπορούσα να πάρω ταυτόχρονα 3 ή 5 θηλυκά; (δεν πολυκυκλοφορούν στη Θεσσαλονίκη και φοβάμαι να παραγγείλω από μακριά πχ Αθήνα...δεν θέλω να φρικάρουν...)

Είμαι σίγουρη ότι είχα κι άλλες ερωτήσεις, αλλά τώρα δε μου 'ρχονται... Έχω τρελαθεί στο διάβασμα εδώ κι ένα δίμηνο κι έχω λίγο μπερδευτεί, εξ ου και οι πολλές ερωτήσεις. Συγγνώμη αν σας κούρασα...Σας στέλνω μία φωτογραφία σημερινή και μία πριν 3 εβδομάδες.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

(Αν έπρεπε ν' ανοίξω καινούριο θέμα, παρακαλώ τους συντονιστές να μου το πούνε και να το μεταφέρω...)

 

Αρης 11 5 20.jpg

93910152_542411209993969_581614506900193280_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kerato
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από μένα.

Ωραία ερωτήματα και πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω σε όλα.

Θα ήθελα να  σου πω πριν ξεκινήσω, ένα μεγάλο μπράβο στο γεγονός ότι μελετάς και έχεις κάνει ότι καλύτερο αλλα και το ότι ζητάς βοήθεια.

 

Λοιπόν....Fin rot....να εξηγήσουμε τι το δημιουργεί πρώτα.

Δημιουργείται όταν έχουμε περισσότερη αμμωνία στο νερο μας απ ότι πρέπει, που σημαίνει οτι τα καλά βακτήρια δεν έχουν προλάβει να κάνουν το κύκλο τους, να πολλαπλασιαστούν, οπότε και δημιουργείται χαμηλή ποιότητα νερού. Τώρα θα μου πεις μα ένα ψαράκι σε 54λ πόση αμμωνία πια! 

Μη ξεχνάμε ότι έχεις και σαλιγκάρια μέσα κι αυτά παρόλο που είναι φοβερά cleaning crews, παράγουν αρκετά απόβλητα και αμμωνία.

Οπότε όταν ο κύκλος του ενυδρείου δεν έχει γινει ακόμα και βιαστούμε να βάλουμε μέσα το μπετακι μας αυτόματα η αμμωνία δρα σαν καυστικό υγρό στην ευαίσθητη ούρα του. Τώρα το θέμα μας είναι να σταματήσουμε το κάψιμο που μετατρέπεται σε πληγή και πηγή μικροβίων. Και τι πιο δυνατό  στο να " κάψουμε" τα μικρόβια, από το θαλασσινό αλάτι!

Το αλάτι δρα σα αντιβακτηριακό και καταπολεμά τα nasty μικρόβια που τρώνε τη σάρκα του ψαριού. Γιατί αν προσέξουμε καλά τα πτερύγια δεν είναι όπως η τρίχα, έχουν αγγεία αρα σάρκα, εξού και αν κάποιο χτυπηθεί βλέπουμε αιμάτωμα, οπότε όταν το μικρόβιο προχωρήσει αρκετά το ψαράκι μας τελικά πεθαίνει από σηψαιμία. Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής στο γιατί έχουμε fin rot..

 

Οπότε παμε στις ερωτήσεις:

1. Παρόλο που τρέχει σωστά το ενυδρείο σου τώρα, πρέπει να σταματήσεις τη μόλυνση και να βοηθήσουμε τα πτερύγια να κάνουν ανάπλαση. Οπότε Ναι αρχίζεις θεραπεία με αλάτι. 

2. Αν έχει ενδείξεις σαπισματος ξεκινάς άμεσα 

3. Ο σκοπός μας εδώ είναι να μπορούμε να κάνουμε 100% αλλαγές νερου γρήγορα εύκολα και καθημερινά τουλάχιστον για 10 μέρες. Οπότε το 15λ δεν βοηθά. Θέλεις ένα 2/3λ. Εγώ χρησιμοποιώ 2λ με 1 κουταλι σούπας αλάτι. Αλάτι καλό για το ψάρι κακο για φυτά και σαλιγκάρια εξού και θεραπεία σε χωριστό δοχείο. Επειδή ήδη έχεις κάνει κάποια βήματα μπορείς να κάνεις τη θεραπεία για μια βδομάδα. Εναλατικα μπορείς να βάλεις ξεραμένο φύλλο πλατάνου. Δεν το ξέρω το προϊόν που αναφέρεις οπότε δεν φέρω γνώμη γι'αυτό. 

4. Μη φοβάσαι δεν θα στρεσταρεις το ψαράκι.

5.Όχι φίλτρο Όχι βακτήρια. Το μόνο που θέλεις είναι η θερμοκρασία να είναι 27-28 βαθμους. Εγώ βάζω το δοχείο να επιπλέει μέσα στο ενυδρείο οπότε και θερμαίνεται το νερό ,  αυτο για να μη βάζω το θερμαντηρα μέσα στο 2λ δοχείο. 

 

1. Μια χαρα είναι το 54λ για 5 θηλυκά  αρκεί να είναι πυκνο φυτεμενο ώστε να έχουν κρυψώνες. Δεν παύουν από τη φύση τους να είναι επιθετικές οπότε τους δίνουμε κρυψώνες και  μονιταρουμε συνεχώς. 

2. Εδώ ίσως σε βοηθήσουν τα παιδιά του φόρουμ για Θεσσαλονίκη. Από Αθήνα με κούριερ είναι μια μερα οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα αν αναλογιστεί κανείς ότι εγώ τα δικά μου τα φέρνω από Ταϊλάνδη σε 5. Εγώ θα έχω διαθεσιμα τέλος του μήνα αλλά ειμαι Κρήτη. Οπότε 2 μερούλες. 

 

Αυτά...κούκλος πάντως ο μικρός. Να τον χαίρεσαι.

 

Υ.Γ. γενικά στο χώρο συζητησεων των μπεττα έχει συζητηθεί ότι όλα τα προϊόντα που έχουν Fix  στο τέλος έχουν αποδειχτεί βλαβερά στα ψάρια αυτά. Πάρε να έχεις για πρώτες βοήθειες, στην ουσία κάνει για όλα, το paraguard seachem. Πολύ καλό προϊόν και ασφαλή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευκολα και μέσα στο ενυδρείο. 

 

Υ.Γ.2 Δεν είμαι κτηνίατρος ούτε ειδικός. Ότι συμβουλεύω είναι εμπειρία χρόνων και μελέτης και έχουν λειτουργήσει για μένα με καλά αποτελέσματα. Αν κάποιος ακολουθήσει τις συμβουλές μου δεν φέρω ευθύνη για οποιαδήποτε γίνει λάθος από παρεξηγημένη ερμηνεία των γραπτών μου η λάθος εκτέλεσης οδηγιών. Τηρούμε αυστηρά τις οδηγίες χρήσεις φαρμάκων όταν χρεισημοποιηουμε.

Αυτά για να μη παρεξηγούμαστε  ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Μαρία! (θα σου μιλήσω στον ενικό, αν μου επιτρέπεις...)

Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω για την απάντησή σου και το χρόνο που διέθεσες!!!

Οι πληροφορίες για το τί είναι fin rot μου ήταν λίγο-πολύ γνωστές. Δεν είχα συνειδητοποιήσει όμως ότι τα σαλιγκάρια επιβαρύνουν την ποιότητα του νερού...(είναι και πολύ μικρά, γι' αυτό ίσως δεν πήγε το μυαλό μου).

Είμαι σίγουρη ότι ο Άρης ήταν σε ποτηράκι με κακής ποιότητας νερό και γι' αυτό ήρθε σε τέτοια κατάσταση. Σίγουρα δεν βοηθήθηκε σωστά από πλευράς μου, εφόσον το ενυδρείο μου δεν είχε ολοκληρώσει τον κύκλο του ακόμα, παρότι έκανα όσα έκανα στο μεταξύ. Τώρα που το ενυδρείο έχει καλές μετρήσεις πιστεύω ότι θα καταφέρω να τον κάνω καλά.

Όσον αφορά στο δοχείο καραντίνας, δεν έχω πρόβλημα να κάνω αλλαγές κάθε μέρα στο 15λιτρο στο 100%. Θα γεμίσω το μισό ή και λίγο λιγότερο, τηρώντας την αναλογία που μου δίνεις (1 κουταλιά της σούπας σε 2 λίτρα -> 3 σε 6 λίτρα για παράδειγμα). Μου είναι ευκολότερο να έχω μέσα τον θερμαντήρα έτσι, γιατί το ενυδρείο, όπως είναι, δεν μου επιτρέπει να βάλω μέσα ένα 2λιτρο δοχείο.

Ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες σου! Ξέρω ότι όσα μου λες είναι εμπειρικά, αλλά το ήξερα και πριν ρωτήσω. Εμπιστεύτηκα την εμπειρία σου και φυσικά δεν θα σου ζητήσω ευθύνες αν κάνει στραβώσει στην πορεία. :-)

Τέλος, διάβασα στο forum για ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που τα φροντίζει με συνέπεια τα betta κι επικοινώνησα μαζί τους. Έχουν θηλυκά και θα έχουν γενικότερα στο μέλλον, οπότε λύθηκε κι αυτό... Όπως και να'χει, όταν έρθει η ώρα να πάρω θηλυκές, θεωρείς καλό να κάνουν πρώτα ένα πέρασμα από αλατόνερο; Αν ναι, για πόσο; 

Άλλη ερώτηση...να αφαιρέσω μερικά σαλιγκάρια; (άρχισαν να μου τρώνε τη Βουκεφαλάντρα μου και ... αααα!!! τα νεύρα μου!!! χαχαχα!) Υποθέτω πως η απάντηση θα είναι καταφατική... 

 

και μία τελευταία (;) ερώτηση... Στο ενυδρείο (το 54λ) να προσθέτω αλάτι προληπτικά σε κάθε αλλαγή; Αν ναι σε ποιά αναλογία για να μην πειράζει τα φυτά;

Σ 'ευχαριστώ και πάλι για όλα!!!  

 

Υ.Γ. 

Εννοείται ότι παρόλο που απευθύνομαι στη Μαρία, οι συμβουλές όλων των μελών είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ όλους όσους μ' εχουν κατευθύνει ως τώρα για να κάνω το καλύτερο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Kerato έγραψε:

Καλημέρα, Μαρία! (θα σου μιλήσω στον ενικό, αν μου επιτρέπεις...)

Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω για την απάντησή σου και το χρόνο που διέθεσες!!!

Οι πληροφορίες για το τί είναι fin rot μου ήταν λίγο-πολύ γνωστές. Δεν είχα συνειδητοποιήσει όμως ότι τα σαλιγκάρια επιβαρύνουν την ποιότητα του νερού...(είναι και πολύ μικρά, γι' αυτό ίσως δεν πήγε το μυαλό μου).

Είμαι σίγουρη ότι ο Άρης ήταν σε ποτηράκι με κακής ποιότητας νερό και γι' αυτό ήρθε σε τέτοια κατάσταση. Σίγουρα δεν βοηθήθηκε σωστά από πλευράς μου, εφόσον το ενυδρείο μου δεν είχε ολοκληρώσει τον κύκλο του ακόμα, παρότι έκανα όσα έκανα στο μεταξύ. Τώρα που το ενυδρείο έχει καλές μετρήσεις πιστεύω ότι θα καταφέρω να τον κάνω καλά.

Όσον αφορά στο δοχείο καραντίνας, δεν έχω πρόβλημα να κάνω αλλαγές κάθε μέρα στο 15λιτρο στο 100%. Θα γεμίσω το μισό ή και λίγο λιγότερο, τηρώντας την αναλογία που μου δίνεις (1 κουταλιά της σούπας σε 2 λίτρα -> 3 σε 6 λίτρα για παράδειγμα). Μου είναι ευκολότερο να έχω μέσα τον θερμαντήρα έτσι, γιατί το ενυδρείο, όπως είναι, δεν μου επιτρέπει να βάλω μέσα ένα 2λιτρο δοχείο.

Ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες σου! Ξέρω ότι όσα μου λες είναι εμπειρικά, αλλά το ήξερα και πριν ρωτήσω. Εμπιστεύτηκα την εμπειρία σου και φυσικά δεν θα σου ζητήσω ευθύνες αν κάνει στραβώσει στην πορεία. ?

Τέλος, διάβασα στο forum για ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που τα φροντίζει με συνέπεια τα betta κι επικοινώνησα μαζί τους. Έχουν θηλυκά και θα έχουν γενικότερα στο μέλλον, οπότε λύθηκε κι αυτό... Όπως και να'χει, όταν έρθει η ώρα να πάρω θηλυκές, θεωρείς καλό να κάνουν πρώτα ένα πέρασμα από αλατόνερο; Αν ναι, για πόσο; 

Άλλη ερώτηση...να αφαιρέσω μερικά σαλιγκάρια; (άρχισαν να μου τρώνε τη Βουκεφαλάντρα μου και ... αααα!!! τα νεύρα μου!!! χαχαχα!) Υποθέτω πως η απάντηση θα είναι καταφατική... 

 

και μία τελευταία (;) ερώτηση... Στο ενυδρείο (το 54λ) να προσθέτω αλάτι προληπτικά σε κάθε αλλαγή; Αν ναι σε ποιά αναλογία για να μην πειράζει τα φυτά;

Σ 'ευχαριστώ και πάλι για όλα!!!  

 

Υ.Γ. 

Εννοείται ότι παρόλο που απευθύνομαι στη Μαρία, οι συμβουλές όλων των μελών είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ όλους όσους μ' εχουν κατευθύνει ως τώρα για να κάνω το καλύτερο δυνατό!

 

Φυσικά και στον ενικό, εδώ είμαστε όλοι μια παρέα εξάλλου...τα καλύτερα παιδια???

 

Χαίρομαι οταν μπορώ να μεταφέρω τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου για κάτι που τόσο αγαπω. Μη το πέρνεις προσωπικά αλλά είναι κάτι που αφήνω σαν Υ.Γ. παντα γιατί παντα υπάρχουν εκεί έξω αρκετοί που δεν είναι καθόλου ευγενικοί αλλά και κακόβουλοι που περιμένουν τη στιγμή να σε καρφώνουν στο τοιχο για κάτι που διάβασαν από σένα αλλά στη πορεία το έπραξαν λάθος.

 

Γενικά να ξέρεις όταν αγοράζεις καινούργιο ψάρι που θα μπει σε ήδη ενεργό ενυδρείο 15 μέρες, πρέπει να περνά στάδιο καραντίνας. Κανονικα θέλει πάνω από μήνα αλλά οκ αν κάποιο ψάρι έχει κάτι φαίνεται τις πρώτες μέρες. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι καινούργιοι είναι αυτό καταλήγοντας να χάσουν όλα τους τα ψάρια γιατί δεν είχαν την υπομονή να απομονώσουν για λίγο τα ψάρια τους. Φυσικά καλό είναι να έχει το αλατακι του και ίσως μια μικρή ποσότητα paragaurd.

Στο ενυδρείο ένα κουταλάκι γλυκού φτάνει για το 54λ και σε κάθε αλλαγή να προσθέτεις μισό.

 

Όσο για τα σαλιγκάρια έχω εμπειρία μόνο με τα ραμς τα οποία δεν ενοχλούν τα φυτά όσο είναι υγειη. Τρώνε μόνο ότι αρχίζει να χαλάει οπότε δε δημιουργούν πρόβλημα στα φυτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και απο εμένα. Πρόσφατα έχω αποκτήσει και εγώ έναν μονομάχο και διάβασα το παραπάνω post της Μαρίας το οποίο η αλήθεια είναι πως βοηθάει πάρα πολύ έναν αρχάριο και την ευχαριστούμε γι αυτό!

 

Έχω μια ερώτηση που ή η Μαρία ή κάποιο άλλο έμπειρο μέλος ίσως μπορέσει να βοηθήσει. Επειδη τα φύλλα Αλμοντ (Indian Almond Leaf) δεν είναι και τόσο εύκολο να τα βρείς υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική? Δηλαδή αυτό που γράφει η Μαρία: "καλό είναι να έχουν κάποιο φυσικο διάλυμα (Tanning)" , μπορούμε να βρούμε κάτι αντίστοχο σε pet shop? 

 

Γιατί η αλήθεια είναι διαβάζω για φύλλα πλατάνου φύλλα μπανανιάς κλπ κλπ αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει στο ποια είναι η λύση!

 

Ευχαριστώ!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φύλλα πλατάνου, φυλλα μπανανιας, alder cones τα οποία μαζεύονται μακρια από βιομηχανικές περιοχές..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερά φύλλα πλατάνου έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω με μια εξόρμηση στη φύση θα βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...