Jump to content

Φιλτρο ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά σκευτομαι να φτιάξω ενα ενυδρείο 200-300l Όλα δεν έχω χώρο από κάνω η πίσω για να βαλω εξωτερικό φιλτρο. Και ήθελα να ρωτήσω αν έφτιαχνα 2 εσωτερικα ένα  στην μια πλευρά και ενα στην αλλη πολαπλων θαλαμων (τιπου σαμπ) θα με καλιπταν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Γεια σας παιδιά σκευτομαι να φτιάξω ενα ενυδρείο 200-300l Όλα δεν έχω χώρο από κάνω η πίσω για να βαλω εξωτερικό φιλτρο. Και ήθελα να ρωτήσω αν έφτιαχνα 2 εσωτερικα ένα  στην μια πλευρά και ενα στην αλλη πολαπλων θαλαμων (τιπου σαμπ) θα με καλιπταν?

Και μια άλλη ερώτηση έχω τζαμι από βιτρινα καταστήματος μπορώ να το χρησιμοποιήσω για το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Γεια σας παιδιά σκευτομαι να φτιάξω ενα ενυδρείο 200-300l Όλα δεν έχω χώρο από κάνω η πίσω για να βαλω εξωτερικό φιλτρο. Και ήθελα να ρωτήσω αν έφτιαχνα 2 εσωτερικα ένα  στην μια πλευρά και ενα στην αλλη πολαπλων θαλαμων (τιπου σαμπ) θα με καλιπταν?

Και μια άλλη ερώτηση έχω τζαμι από βιτρινα καταστήματος μπορώ να το χρησιμοποιήσω για το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως και ένα να έκανες, μαζί με ακόμη ένα κυκλοφορητή ή wave maker, θα ήσουν μια χαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

νομίζω πως και ένα να έκανες, μαζί με ακόμη ένα κυκλοφορητή ή wave maker, θα ήσουν μια χαρά.

 

Τι διαστάσεις πρέπει να είναι το φιλτρο  λετε?  το ενυδρείο θα γίνει 160χ40χ50 

Το wave maker τι είναι 

 

Link to comment
Share on other sites

https://misirlis-aquarium.gr/3022-3022-wavemakkers για παραδειγμα.

Βασικα μπορείς να δεις πάμπολλα βιντεάκια με κατασκευή εσωτερικού φιλτρου. Δες ένα κατάλληλο κυκλοφορητή για τον όγκο σου και όσο περισσότερο υλικό μπορείς να βάλεις, τόσο το καλύτερο.

Επίσης παίζει και η λύση να φτιάξεις το εσωτερικό, και να προσθέσεις ένα ακόμη κλασσικό εσωτερικό φιλτρο, ώστε να έχεις καβάτζα, υλικό έτοιμο, επιλεγόμενη κάλυψη νεκρών σημείων και να δουλέυει κάποιο από τα δύο σε περίπτωση αστοχίας του άλλου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...