Jump to content

Νεοσύστατο ενυδρείο!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα χρειαζόμουν κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο που μόλις στήσαμε  καθώς δεν υπάρχει εμπειρία και θα θέλαμε τα ψάρια μας να έχουν καλή ποιότητα ζωής. Είναι ένα ενυδρείο 200 λίτρων, με εξωτερικό φίλτρο (cristal profi e902). Το ξεκινήσαμε πριν 2 εβδομάδες βάζοντας το νερό, τα βακτήρια και το αντιχλώριο. Μας είπαν πως μόλις περάσουν 14 μέρες μπορούμε να προσθέσουμε τα πρώτα ψάρια. Σήμερα βάλαμε ένα σύνολο 5 ψαριών (2 αγγελόψαρα, 2 barb και ένα καρχαριάκι που η επιστημονική του ονομασία απ' ότι είδα είναι epalzeorhynchos frenatus albino). Δεν γνωρίζω αν τα έχω γράψει όλα σωστά, ελπίζω να είναι κατανοητά. Το ενυδρείο από διακόσμηση δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Λευκό χαλίκι στο βυθό, ένα ναυάγιο κι ένα ψεύτικο φυτό καθώς μιας που δεν έχουμε την εμπειρία είπαμε να το πάμε βήμα βήμα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν τα παραπάνω ψάρια μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά μεταξύ τους  όπως μας είπαν από το pet shop, με τι άλλα ψαράκια θα ταίριαζαν και τι άλλο χρειάζεται σε αρχικό στάδιο να κάνουμε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Σχετικά με τα ψάρια σου σημειώνω τα προφίλ:

αγγελόψαρα

Σχετικά με τα barb θεωρώ ότι έχεις ή αυτό (ή το ίδιο σε πράσινο) ή αυτό

Καρχαριάκι

 

Όπως θα διαβάσεις και στα προφιλ τα αγγελόψαρα έχουν απαιτήσεις ως προς τα λίτρα τους που πιστεύω ότι είσαι  οριακά και ο καρχαρίας είναι ψάρι επιθετικό ως προς τα άλλα. 

Πάμε όμως λίγο για το νερό. Κατ'αρχήν ήταν λάθος του πετσοπα να σου πει να βάλεις ψάρια διότι το ενυδρείο δεν είναι ακόμα έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια, κάτι το οποίο θα μας το πουν μόνο οι μετρήσεις σε αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά κοινώς κύκλος του αζώτου. Περισσότερες πληροφορίες για τον κύκλο εδώ

Καλό θα είναι να διαβάσεις και όλη την ενότητα για το στήσιμο ενός ενυδρείου και για τα ψάρια οποιαδήποτε απορία απάντησε εδώ :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, KaterinaSk said:

Το ενυδρείο από διακόσμηση δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Λευκό χαλίκι στο βυθό, ένα ναυάγιο κι ένα ψεύτικο φυτό καθώς μιας που δεν έχουμε την εμπειρία είπαμε να το πάμε βήμα βήμα.

 

Πρώτο και βασικό βήμα...Βγάζεις ότι ψέυτικο υπάρχει...

14 minutes ago, panagiotis_dms said:

Κατ'αρχήν ήταν λάθος του πετσοπα....

έχω αρχίσει να πιστεύω τελικά ότι οι πετσοπάδες σε αλυσίδες καταστημάτων είναι ένα λάθος απο μόνοι τους...Δεν έχουν λόγο ύπαρξης...Βέβαια θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για τα αγγελοψαρα και γενικά συμπεριφέρονται ήρεμα με κ πανε μαζί. Το καρχαριακι παραμένει κατά βάση κρυμμένο και τα άλλα (rosy barb fish) κινούνται σε όλο το ενυδρείο κ κυνηγούν κάποιες στιγμές τα αγγελοψαρα.Εχω βάλει κ φώτο. Τα διακοσμητικα από τη στιγμή που έχουν πλυθεί καλά, γιατί συνίσταται να αφαιρεθούν?

Screenshot_20200405-214421_Google.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος KaterinaSk έγραψε:

Τα διακοσμητικα από τη στιγμή που έχουν πλυθεί καλά, γιατί συνίσταται να αφαιρεθούν?

Γιατί πέρα απ' το αισθητικό κομμάτι, αν δεν είναι καλής ποιότητας, είναι πιθανό με το πέρασμα του χρόνου να

απελευθερώσουν βλαβερές ουσίες στο νερό. Να προσθέσω ότι το λευκό χαλίκι συνήθως στρεσάρει τα ψάρια.

Η βέλτιστη επιλογή είναι ένα φυσικό σκουρόχρωμο ή μαύρο...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Θα τα έχω κατά νου να τα τροποποιησω με τον καιρο.Αυτο που θα χρειαζόμουν να ξέρω πιο πολύ είναι αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι αλλά ψαρια θα ήταν προτιμότερο να βάλω έτσι ώστε να αποφύγω τυχόν λάθη μελλοντικά. Έχω διαβασ2ι ότι ταιριάζουν τα corydas (?) Κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, μάλλον δεν έδωσες ιδιαίτερη σημασία σ' αυτά που σου είπε παραπάνω ο @panagiotis_dms...

Η μέθοδος στρωσίματος που σου πρότειναν απ' το πετ (βάζω νερό, αντιχλώριο, βακτήρια, περιμένω 14 μέρες

και όλα μια χαρά) ανήκει στην σφαίρα επιστημονικής φαντασίας. Το ενυδρείο σου είναι εντελώς άστρωτο και ως

εκ τούτου το περιβάλλον είναι ακατάλληλο για ψάρια. Αντί να σκέφτεσαι τι άλλα ψάρια μπορείς να βάλεις,

καλό θα είναι να σκεφτείς πως θα σώσεις αυτά που ήδη έχεις...Η προσωπική μου άποψη πάντα...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προφανως κ τα διαβασα κ έδωσα βάση. Πιστευω οτι εντασσομαι σε αυτο που λεει στρωσιμο με ειδικα σκευασματα που απ οτι ειδα κ διορθωστε με αν κάνω λάθος δεν αναφερει καπου για κατάλληλο χρονικό διάστημα. Ίσα ίσα αναφέρει "...Πιστεύω πως είναι κατανοητό γιατί πρέπει να μπουν άμεσα τα ψάρια στο ενυδρείο μας...."  Συνεπώς είναι λογικό ένας αρχάριος να μην μπορεί να προσδιορίσει από μόνος του όλες τις σωστές προσεγγίσεις κ ίσως παρερμηνευει κάτι λόγω έλλειψης πείρας. Δεν είδα κάπου να λέει τι κάνεις εάν το τοποθετηθούν τα ψαρια νωρίτερα απ ότι πρέπει. Ο σκοπός μου είναι να είναι βιώσιμο το περιβάλλον για τα ψαρια κι όχι απλά να ικανοποιω τα οπτικά μου αισθητικά κριτήρια. Έχω διαβάσει κ προσπαθώ να καταλάβω,  αλλά υπάρχει υπερπληροφορηση κ γι αυτό κάποιος που τώρα ξεκινάει απευθύνεται σε ένα φόρουμ για να καθοδηγήσει κ να μάθει κ να βρει ένα μπούσουλα. Φαντάζομαι όλοι από μηδενικό γνωστικό επίπεδο ξεκίνησαν.  Όπως κ να έχει ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση στην ανάρτηση μου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KaterinaSk έγραψε:

Προφανως κ τα διαβασα κ έδωσα βάση. Πιστευω οτι εντασσομαι σε αυτο που λεει στρωσιμο με ειδικα σκευασματα που απ οτι ειδα κ διορθωστε με αν κάνω λάθος δεν αναφερει καπου για κατάλληλο χρονικό διάστημα. Ίσα ίσα αναφέρει "...Πιστεύω πως είναι κατανοητό γιατί πρέπει να μπουν άμεσα τα ψάρια στο ενυδρείο μας...."  Συνεπώς είναι λογικό ένας αρχάριος να μην μπορεί να προσδιορίσει από μόνος του όλες τις σωστές προσεγγίσεις κ ίσως παρερμηνευει κάτι λόγω έλλειψης πείρας. Δεν είδα κάπου να λέει τι κάνεις εάν το τοποθετηθούν τα ψαρια νωρίτερα απ ότι πρέπει. Ο σκοπός μου είναι να είναι βιώσιμο το περιβάλλον για τα ψαρια κι όχι απλά να ικανοποιω τα οπτικά μου αισθητικά κριτήρια. Έχω διαβάσει κ προσπαθώ να καταλάβω,  αλλά υπάρχει υπερπληροφορηση κ γι αυτό κάποιος που τώρα ξεκινάει απευθύνεται σε ένα φόρουμ για να καθοδηγήσει κ να μάθει κ να βρει ένα μπούσουλα. Φαντάζομαι όλοι από μηδενικό γνωστικό επίπεδο ξεκίνησαν.  Όπως κ να έχει ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση στην ανάρτηση μου!

Κατερινα, θελουμε να βοηθησουμε.

Πρωτα, για να στρωσει ενα ενυδρειο μονο με βακτηρια (χωρις τροφη, χωρις ψαρια), δεν γινεται. Τα βακτηρια θελουν να "φανε", αλλιως " λιμοκτονούν".

Για να ξερεις, αν "περνανε" καλα τα ψαρια σου, πρεπει να παρεις υγρα τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Στο ματι μονο οι έμπειροι μπορουν να καταλαβουν, αν κατι δεν παει καλα με τα ψαρια και παλι μπορει να ειναι αργα....

Παρε τεστακια πχ της Sera, API (NH3/4, NO2,NO3) και κανε τεστ νερου(στο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Κατερινα, θελουμε να βοηθησουμε.

Πρωτα, για να στρωσει ενα ενυδρειο μονο με βακτηρια (χωρις τροφη, χωρις ψαρια), δεν γινεται. Τα βακτηρια θελουν να "φανε", αλλιως " λιμοκτονούν".

Για να ξερεις, αν "περνανε" καλα τα ψαρια σου, πρεπει να παρεις υγρα τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Στο ματι μονο οι έμπειροι μπορουν να καταλαβουν, αν κατι δεν παει καλα με τα ψαρια και παλι μπορει να ειναι αργα....

Παρε τεστακια πχ της Sera, API (NH3/4, NO2,NO3) και κανε τεστ νερου(στο ενυδρειο)

Εχουμε πάρει τεστακια που είναι σε χαρτί με διαφορετικούς χρωματισμούς που γράφει πως μετράνε NO2, GH, KH, PH. Τα όποια τα κάναμε 2 φορές πριν μπουν τα ψαράκια κι οι μετρήσεις ήταν όπως πρέπει. Άρα λοιπόν συνεχίζω με τεστακια απ ότι καταλαβαίνω?Ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος KaterinaSk έγραψε:

Εχουμε πάρει τεστακια που είναι σε χαρτί με διαφορετικούς χρωματισμούς που γράφει πως μετράνε NO2, GH, KH, PH. Τα όποια τα κάναμε 2 φορές πριν μπουν τα ψαράκια κι οι μετρήσεις ήταν όπως πρέπει. Άρα λοιπόν συνεχίζω με τεστακια απ ότι καταλαβαίνω?Ευχαριστώ κ πάλι!

Αυτα τα τεστακια ειναι 50/50 μαντεια!

και.... το πιο βασικο δεν μετρανε αμμωνια! Ειναι η πιο επικινδυνη ουσια για τα ψαρια.Αυτο το τεστ θα επρεπει να το ειχες παρει απο την αρχη. Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επιεδή καταλαβαίνω ότι το κόστος για τεστακια είναι σεβαστό, εγώ θα σου πρότεινα να έχεις σίγουρα υγρό τεστ για NH3/4 ως βασική παράμετρο ασφαλείας, όπως ακριβώς και το θερμόμετρό σου, ένα υγρό τεστ για ΝΟ3 ώστε να βλέπεις πως πάει σε πραγματική περιεκτικότητα θρεπτικών και ως δείγμα πόσο καλά πάνε τα νιτροβακτήριά σου.

Προτείνω επίσης την προμήθεια ενος ηλεκτρονικού pHμετρου, είναι ευκολότερο, γρηγορότερο και δεν το σκέφτεσαι και πολύ, άμεσα έχεις εικόνα για το pH.

Προφανώς και τα υπόλοιπα μπορείς να τα παρακολουθείς σε ενδεικτικό βαθμό με τα στριπάκια. Ιδίως αν βάζεις νερό βρύσης, θα έχεις τα ίδια χαρακτηριστικά σχεδόν πάντα και τυχόν μεταβολές θα τις πιάνει το pHμετρο. (Με προσοχή στο χλώριο πάντα!)

Εγώ προσωπικά δεν είμαι και υστερικός με τις μετρήσεις. Το "πρωτόκολλό" μου, υπαγορεύει: Αμμωνία μηδέν, θερμοκρασία σταθερή στους 25, pH σταθερό (δεν αναφέρω τιμή, το βασικό είναι η σταθερότητα, σε λογικά πάντα πλαίσια, σε μένα είναι 7,5-7,7), σταθερή ποιότητα νερού αλλαγής. Και ΚΗ και ΝΟ3 τεστ έχω αλλά επίσης χρησιμοποιώ στριπάκια για γρήγορες ενδείξεις σε GH/KH/NO2/NO3.

Με τα δεδομένα σου όπως τα μετρήσεις θα επιλέξεις και ψάρια. Αν πάντα έχεις σκληρό νερό και σχετικά υψηλό pH, πας για αντίστοιχα φυτά/ψάρια. Αν έχεις μαλακό και όξινο νερό διαλέγεις αντίστοιχα φυτά/ψάρια.

Θεωρώ ότι έτσι είναι ευκολότερο (και οικονομικότερο!!!) για ένα αρχάριο από το να προσθέσεις ένα κάρο διαδικασίες και χημικά ώστε να προσαρμοστείς εσύ σε κάποιο συγκεκριμένο είδος.

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Καλημέρα, επιεδή καταλαβαίνω ότι το κόστος για τεστακια είναι σεβαστό, εγώ θα σου πρότεινα να έχεις σίγουρα υγρό τεστ για NH3/4 ως βασική παράμετρο ασφαλείας, όπως ακριβώς και το θερμόμετρό σου, ένα υγρό τεστ για ΝΟ3 ώστε να βλέπεις πως πάει σε πραγματική περιεκτικότητα θρεπτικών και ως δείγμα πόσο καλά πάνε τα νιτροβακτήριά σου.

Προτείνω επίσης την προμήθεια ενος ηλεκτρονικού pHμετρου, είναι ευκολότερο, γρηγορότερο και δεν το σκέφτεσαι και πολύ, άμεσα έχεις εικόνα για το pH.

Προφανώς και τα υπόλοιπα μπορείς να τα παρακολουθείς σε ενδεικτικό βαθμό με τα στριπάκια. Ιδίως αν βάζεις νερό βρύσης, θα έχεις τα ίδια χαρακτηριστικά σχεδόν πάντα και τυχόν μεταβολές θα τις πιάνει το pHμετρο. (Με προσοχή στο χλώριο πάντα!)

Εγώ προσωπικά δεν είμαι και υστερικός με τις μετρήσεις. Το "πρωτόκολλό" μου, υπαγορεύει: Αμμωνία μηδέν, θερμοκρασία σταθερή στους 25, pH σταθερό (δεν αναφέρω τιμή, το βασικό είναι η σταθερότητα, σε λογικά πάντα πλαίσια, σε μένα είναι 7,5-7,7), σταθερή ποιότητα νερού αλλαγής. Και ΚΗ και ΝΟ3 τεστ έχω αλλά επίσης χρησιμοποιώ στριπάκια για γρήγορες ενδείξεις σε GH/KH/NO2/NO3.

Με τα δεδομένα σου όπως τα μετρήσεις θα επιλέξεις και ψάρια. Αν πάντα έχεις σκληρό νερό και σχετικά υψηλό pH, πας για αντίστοιχα φυτά/ψάρια. Αν έχεις μαλακό και όξινο νερό διαλέγεις αντίστοιχα φυτά/ψάρια.

Θεωρώ ότι έτσι είναι ευκολότερο (και οικονομικότερο!!!) για ένα αρχάριο από το να προσθέσεις ένα κάρο διαδικασίες και χημικά ώστε να προσαρμοστείς εσύ σε κάποιο συγκεκριμένο είδος.

Η αλήθεια είναι ότι για αρχή λέω να ξεκινήσω από τα βασικά, έτσι ώστε να τα κάνω όσο πιο σωστά μπορώ.Ηταν πολύ κατατοπιστικες οι πληροφορίες.Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...