Jump to content

Αναβάθμιση aquaterrarium και επιλόγη 2ου εξ. φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπερα σας, οπως λεει και ο τιτλος αποφασισα (οταν με το καλο τελειωσει αυτη η σουρεαλ κατασταση που ζουμε) να κανω αναβαθμιση στο χελωνοενυδρειο(380λ, 120*60*55), τουτέστιν θα υψωσω τη στερια στα 47-48εκ(τωρα ειναι 33εκ) μαζι με το υψος του νερου .Τα λιτρα τωρα ειναι καθαρα 250 και θα πανε στα 340-350  και το θεμα ειναι οτι θα χρειαστω δευτερο εξ.φιλτρο γιατι ηδη ζοριζεται το 2217eheim τωρα που μεγαλωσαν τα τερατα και ρυπαινουν πιο πολυ. Επειδη σκεφτομαι να παω σε κινεζικο πρωτη φορα λογο οικονομικοτερης τιμης κυριως, θα ηθελα τις γνωμες οσων εχουν δουλεψει με καποιο κινεζικο πχ dophin,sun sun κλπ. επισης ο  θορυβος και η ροη ειναι δυο παραγοντες σημαντικοι .

IMG_20200404_181515.thumb.jpg.8b7523c7d8933b1178f442986862e666.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σημειωσω οτι το 2ο φιλτρο να ειναι σε προδιαγραφες για 600λ και ροη απο1000 λ/ω και ανω οπως το eheim2217 που εχω,  το sun sun303 και το astro2212 πχ ειναι στα θελω μου και θα ήθελα γνωμες. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε μου .. εχεις μονο μια λάμπα για φωτισμο ?  Επισης αυτο το φωτιστικο απο που το εχεις παρει? γιατι θα με ενδιέφερε

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Eirhnaios έγραψε:

Καλησπερα φίλε μου .. εχεις μονο μια λάμπα για φωτισμο ?  Επισης αυτο το φωτιστικο απο που το εχεις παρει? γιατι θα με ενδιέφερε

2 ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Α συγγνωμη φιλε τωρα ειδα την δεύτερη λαμπα .. το αριστερο φωτιστικο απο που το εχεις παρει ?

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα στους γονεις μου, και τους το ''απαλλοτρίωσα''?

Link to comment
Share on other sites

 Σε ενα απο τα δυο θα παω τελικα απο οτι εψαξα σε ''Κίνα'', sun sun303 ή αστρο 2212. Κανεις που να τα εχει δουλεψει μπορει να μου πει τη γνωμη του (θετικα-αρνητικα π.χ) ή τι να προσεξω?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ζωή έχω jbl και δεν γνωρίζω τίποτε άλλο αλλά θα σου πω ότι έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για το sun sun 303 και κάποιοι το έχουν και στην κρεβατοκάμαρα και λένε είναι αθόρυβο. Βέβαια αυτό είναι σχετικό γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική ανοχή στον θόρυβο. Γενικά πάντως μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για αυτό το φίλτρο και νομίζω πως είναι καλή επιλογή. Τώρα αν είσαι καντέμης και σου κάτσει κάποιο με αστοχία υλικού αυτό δεν το ξέρω. :) 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

 Σε ενα απο τα δυο θα παω τελικα απο οτι εψαξα σε ''Κίνα'', sun sun303 ή αστρο 2212. Κανεις που να τα εχει δουλεψει μπορει να μου πει τη γνωμη του (θετικα-αρνητικα π.χ) ή τι να προσεξω?

 

Το UV-C option, ειναι μια παρα πολύ καλη ιδέα... γενικά τα φίλτρα, και ο θόρυβοις τους, ειναι και υποκειμενικό, η eheim στην δεκαετία του 00, δοκίμασε dc μοτέρ ωστε να μην έχει αυτό το humming, στις σειρές 3 και 4 νομίζω, σίγουρα στην 3e, έχω ειχα ενα τέτοιο, αθόρυβο, ακριβό, αφου θέλεις να κινηθεις σε οικονομικά μοντέλα, θα πήγαινα στην σαν σαν... με το γιου βι...

το προβλημα των 50 Hz, δεν προκεται να το εξαλείψεις...

αν θες εχω δυο eheim μεταχειρισμενα, ενα ecco 300 και ενα  professionel II σε πολύ χα,μηλή τιμή με τα υλικά τους, αλλα το καινουργιο ειναι αλλιως...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω @Χρήστος , απο οσο το εψαξα ολοι καλα λογια λενε πλην των πλαστικων που ειναι κακης ποιοτητας και σπανε αν εισαι λιγο αγαρμπος. Απλα περιμενω καποιον που το εχει αυτο ή το astro για το τι να προσεχω

Link to comment
Share on other sites

...ναι ναι αυτό ξέχασα να το επισημάνω δεν θέλει ζόρι στο άνοιγμα και στο κλείσιμο, αλλιώς δεν έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, corto maltese said:

Ευχαριστω @Χρήστος , απο οσο το εψαξα ολοι καλα λογια λενε πλην των πλαστικων που ειναι κακης ποιοτητας και σπανε αν εισαι λιγο αγαρμπος. Απλα περιμενω καποιον που το εχει αυτο ή το astro για το τι να προσεχω

υπήρξε ενα σχόλιο σχετικά με τα πλαστικά του και το UV-C, σε ενα γιου-τουμπ, ελεγε πως το uv αποσάθρωσε το πλαστικό... κοιτα το, επισης κοιτα το ενδεχόμενο να έχεις και θερμαντήρα δηλαδή θερμοφίλτερ...προσωπική μου άποψη αλλα δεν συμπαθω να έχω τσουμπλέκια μεσα στο ενυδρείο...το προτιμώ ελέυθερο...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

Το UV-C option, ειναι μια παρα πολύ καλη ιδέα... γενικά τα φίλτρα, και ο θόρυβοις τους, ειναι και υποκειμενικό, η eheim στην δεκαετία του 00, δοκίμασε dc μοτέρ ωστε να μην έχει αυτό το humming, στις σειρές 3 και 4 νομίζω, σίγουρα στην 3e, έχω ειχα ενα τέτοιο, αθόρυβο, ακριβό, αφου θέλεις να κινηθεις σε οικονομικά μοντέλα, θα πήγαινα στην σαν σαν... με το γιου βι...

το προβλημα των 50 Hz, δεν προκεται να το εξαλείψεις...

αν θες εχω δυο eheim μεταχειρισμενα, ενα ecco 300 και ενα  professionel II σε πολύ χα,μηλή τιμή με τα υλικά τους, αλλα το καινουργιο ειναι αλλιως...

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

υπήρξε ενα σχόλιο σχετικά με τα πλαστικά του και το UV-C, σε ενα γιου-τουμπ, ελεγε πως το uv αποσάθρωσε το πλαστικό... κοιτα το, επισης κοιτα το ενδεχόμενο να έχεις και θερμαντήρα δηλαδή θερμοφίλτερ...προσωπική μου άποψη αλλα δεν συμπαθω να έχω τσουμπλέκια μεσα στο ενυδρείο...το προτιμώ ελέυθερο...

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....για το pro2 με εβαλες σε σκεψεις (εχεημακιας ειμαι), πιο μοντελο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, corto maltese said:

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....για το pro2 με εβαλες σε σκεψεις (εχεημακιας ειμαι), πιο μοντελο ειναι?

2028

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

2028

θελω με περισσοτερη ροη (1000+), αν ειχες το επομενο μεγαλυτερο το συζηταγαμε, σε ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, corto maltese said:

θελω με περισσοτερη ροη (1000+), αν ειχες το επομενο μεγαλυτερο το συζηταγαμε, σε ευχαριστω παντως!!!

διστυχώς...

20200405_223539.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιώ ενα astro 2208 (700l/h).

Συμπαθητικό φίλτρο, εκ πρώτης θα σου πω ότι τα πλαστικά του, ιδίως οι κάδοι, είναι αισθητά υποδεέστερα, από τα επώνυμα φίλτρα της αγοράς. Επίσης δεν έχει quick release των ακροφυσίων εισόδου/εξόδου.

Κατά τα άλλα, διαθέτει βάνες για μείωση της ροής σε είσοδο και έξοδο, περιστρεφόμενα ακροφύσια, συν του ότι γεμίζεις - ανοίγεις - τρέχει!

Έχει την επιλογή του spray bar ή της κλασικής εξόδου. Από θέμα θορύβου δεν έχω να πω κάτι αρνητικό.

Τώρα στο θέμα της ροής θα πω τα εξής, όχι για το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά για το aquaterrarium...

Σε ενα δικό μου 140L με δυο RES juveniles τρέχει ενα Dophin CF800. Επειδή στο θέμα της νεροχελωνας ακόμα και η σειρα FX της Fluval κάποια στιγμή τα βρίσκει σκούρα, με barebottom κατάσταση, (όπως είδα έτσι είναι και το δικό σου) χρησιμοποιώ σαν προφιλτρο μπλέ ενυδρειακο για να αποφύγω το άμεσο clog και καθαρίζω ανα τακτά διαστήματα το βυθό, σαν αποτέλεσμα δεν αντιμετωπίζω θέμα με τη ροή (ακόμα).

Με συγχωρείς για την "έκθεση", οποιαδήποτε διευκρίνιση, στη διάθεσή σου!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Vallisneria said:

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιώ ενα astro 2208 (700l/h).

Συμπαθητικό φίλτρο, εκ πρώτης θα σου πω ότι τα πλαστικά του, ιδίως οι κάδοι, είναι αισθητά υποδεέστερα, από τα επώνυμα φίλτρα της αγοράς. Επίσης δεν έχει quick release των ακροφυσίων εισόδου/εξόδου.

Κατά τα άλλα, διαθέτει βάνες για μείωση της ροής σε είσοδο και έξοδο, περιστρεφόμενα ακροφύσια, συν του ότι γεμίζεις - ανοίγεις - τρέχει!

Έχει την επιλογή του spray bar ή της κλασικής εξόδου. Από θέμα θορύβου δεν έχω να πω κάτι αρνητικό.

Τώρα στο θέμα της ροής θα πω τα εξής, όχι για το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά για το aquaterrarium...

Σε ενα δικό μου 140L με δυο RES juveniles τρέχει ενα Dophin CF800. Επειδή στο θέμα της νεροχελωνας ακόμα και η σειρα FX της Fluval κάποια στιγμή τα βρίσκει σκούρα, με barebottom κατάσταση, (όπως είδα έτσι είναι και το δικό σου) χρησιμοποιώ σαν προφιλτρο μπλέ ενυδρειακο για να αποφύγω το άμεσο clog και καθαρίζω ανα τακτά διαστήματα το βυθό, σαν αποτέλεσμα δεν αντιμετωπίζω θέμα με τη ροή (ακόμα).

Με συγχωρείς για την "έκθεση", οποιαδήποτε διευκρίνιση, στη διάθεσή σου!

το προφιλτρο ειναι μια παρα πολυ καλή ιδέα που μας ξεφευγει....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποιο φιλτρο θα καταληξεις αλλα παντως κατω απο την εξεδρα εγω βλεπω ενα ωραιο εσωτερικο σαμπ με μπολικα φυτα απο πανω....... :) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Vallisneria έγραψε:

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιώ ενα astro 2208 (700l/h).

Συμπαθητικό φίλτρο, εκ πρώτης θα σου πω ότι τα πλαστικά του, ιδίως οι κάδοι, είναι αισθητά υποδεέστερα, από τα επώνυμα φίλτρα της αγοράς. Επίσης δεν έχει quick release των ακροφυσίων εισόδου/εξόδου.

Κατά τα άλλα, διαθέτει βάνες για μείωση της ροής σε είσοδο και έξοδο, περιστρεφόμενα ακροφύσια, συν του ότι γεμίζεις - ανοίγεις - τρέχει!

Έχει την επιλογή του spray bar ή της κλασικής εξόδου. Από θέμα θορύβου δεν έχω να πω κάτι αρνητικό.

Τώρα στο θέμα της ροής θα πω τα εξής, όχι για το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά για το aquaterrarium...

Σε ενα δικό μου 140L με δυο RES juveniles τρέχει ενα Dophin CF800. Επειδή στο θέμα της νεροχελωνας ακόμα και η σειρα FX της Fluval κάποια στιγμή τα βρίσκει σκούρα, με barebottom κατάσταση, (όπως είδα έτσι είναι και το δικό σου) χρησιμοποιώ σαν προφιλτρο μπλέ ενυδρειακο για να αποφύγω το άμεσο clog και καθαρίζω ανα τακτά διαστήματα το βυθό, σαν αποτέλεσμα δεν αντιμετωπίζω θέμα με τη ροή (ακόμα).

Με συγχωρείς για την "έκθεση", οποιαδήποτε διευκρίνιση, στη διάθεσή σου!

 

πριν 4 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

το προφιλτρο ειναι μια παρα πολυ καλή ιδέα που μας ξεφευγει....!!!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, αν σας πω οτι εχω προφιλτρο για το 2217 και εχω βγαλει το μαμισιο και εχω βαλει μπλε σφουγγαρι αλλα γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε ακομα, δεν ξερω....!!!

@Vallisneria Ετσι ειναι οπως τα λες, Oι δικες μου ειναι κοντα στα 4 και μεχρι προσφατα αλλαζα νερο ανα 15 μ. και με λιγο σκουπα και τις ενδιαμεσες μερες , το φιλτρο ανα 2μηνο καθαρισμα και πλεον  αρχιζει να ζορίζεται, το καθαριζω στον μηνα πλεον και οι αλλαγες νερου πεσαν στις 6-7 μερες  γιατι τοτε μετραω ΝΟ3= 50+(θα μου πεις δεν πειραζουν τα ΝΟ3 τις RES και θα εχεις δικιο), και επειδη απο τα 250λ θα παω στα 340λ. περιπου το 2ο φιλτρο πρεπει να ειναι το λιγοτερο ισοδυναμο στη ροη με το αλλο, τα λιτρα να γυριζουν 4χ το λιγοτερο, ιδανικα θα ηταν 5-6χ.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

παρε κουβα απο πλαστικό χρώμα λιγα μετρα σωλήνα pvc, ρακόρ και μια δυνατή βυθιζόμενη αντλία και φτιάξε ένα... νομίζω μπορείς να πετύχεις και ροές αλλα και αντοχή σε κατασκευή...

παρε ενα απο αυτα τα βαρελακια τα καφέ που τα χρησιμοποιούν για τουρσί, λάδι... και βαλε στον πατο μια βυθιζόμενη... να σπρώχνει επάνω...η ανάποδα...νομιζω θα έχεις και φτηνα αναταλακτικά αν σου σπάσει κατι στον καδο (!?!?) βλέπεις πλέον το θέμα σαν να ειναι λιμνη εξωτερικου χωρου με κοι...

 

 

https://www.google.com/search?q=πλαστικο+βαρελι&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-ab&sa=X&ved=2ahUKEwjV95KVk9ToAhWlhHIEHWOECVEQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=664

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png.4346cd28b736d14dadf33543aa28a84a.png

 

 

με μπόλικη ελαφροιπετρα...\\

 

image.thumb.png.f782324d7c5635315adc391dfe225035.png

 

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

παρε κουβα απο πλαστικό χρώμα λιγα μετρα σωλήνα pvc, ρακόρ και μια δυνατή βυθιζόμενη αντλία και φτιάξε ένα... νομίζω μπορείς να πετύχεις και ροές αλλα και αντοχή σε κατασκευή...

παρε ενα απο αυτα τα βαρελακια τα καφέ που τα χρησιμοποιούν για τουρσί, λάδι... και βαλε στον πατο μια βυθιζόμενη... να σπρώχνει επάνω...η ανάποδα...νομιζω θα έχεις και φτηνα αναταλακτικά αν σου σπάσει κατι στον καδο (!?!?) βλέπεις πλέον το θέμα σαν να ειναι λιμνη εξωτερικου χωρου με κοι...

 

 

https://www.google.com/search?q=πλαστικο+βαρελι&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-ab&sa=X&ved=2ahUKEwjV95KVk9ToAhWlhHIEHWOECVEQsAR6BAgKEAE&biw=1366&bih=664

 

Φαινεται απλο αλλα το θεμα της στεγανοτητας ειναι σημαντικο και οχι τοσο ευκολο στην πραξη. Θα μου πεις παλι οτι ειμαι υπερβολικος αλλα πιστεψε με υπαρχουν θεματα στην πραξη.....  :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...