Jump to content

Σκουπα βυθου για αμμο


anathema

Recommended Posts

Καλησπέρα υπάρχει κάποια σκούπα βυθού που να είναι αποδεδειγμενα κατάλληλη για ψιλή άμμο; εννοώ να καθαρίζει το βυθό χωρίς ρουφάει και άμμο. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σου. Έχω δοκιμάσει απλές σκουπες βυθου καθώς και τις Eheim Gravel Clreaner, την αντίστοιχη της Dolphin, την Fluval Aqua Vac+ και το Canister Filter Gravel Vac, μεταξύ αυτών την καλύτερη δουλειά  (αλλά όχι τέλεια) έκανε το fluval Canister filter gravel vac. σαν να λεμε ότι μάζεβε την άμμο αλλά σταμάταγε στον κάδο με την κάλτα. Εν τέλει η καλύτερη δουλειά και πιο οικονομική είναι απλά σκούπα και στο σωλήνα που τραβάει βάζεις απλά ενυδρειακό μπαμπάκι (το λευκο) που χρησιμοποιούμε στα φίλτρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GVC said:

καλησπέρα σου. Έχω δοκιμάσει απλές σκουπες βυθου καθώς και τις Eheim Gravel Clreaner, την αντίστοιχη της Dolphin, την Fluval Aqua Vac+ και το Canister Filter Gravel Vac, μεταξύ αυτών την καλύτερη δουλειά  (αλλά όχι τέλεια) έκανε το fluval Canister filter gravel vac. σαν να λεμε ότι μάζεβε την άμμο αλλά σταμάταγε στον κάδο με την κάλτα. Εν τέλει η καλύτερη δουλειά και πιο οικονομική είναι απλά σκούπα και στο σωλήνα που τραβάει βάζεις απλά ενυδρειακό μπαμπάκι (το λευκο) που χρησιμοποιούμε στα φίλτρα..

εχω μια απορία, μιας και ποτέ δεν βρήκα 100% απάντηση στην ερώτηση που έβωαλε ο συνχομπίστας, αν βαλεις "ενυδρειακό" βαμβάκι, δηλαδή πολυέστερ, κατι σαν αυτο που γεμίζουν και μαξιλάρια... αν λοιπον χρησιμοποισεις αυτό το υλικό να σταματήσεις την αμμο απο το ναεβαίνει στη σκούπα, πώς θα καταφερεις να τραβήξεις και αφαιρέσεις τις βρωμιές? αφου θα μπλοκάρεις το περασμα?

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οσο ξερω δεν γινεται να βαλεις σκουπα σε ψιλη αμμο. Απλα μαζευουμε με ενα σωληνακι ολες τις βρωμιες απο πανω (μαζι με μια λεπτη στρωση αμμου) και πεταμε.

Για να φαινεται και παλι ομορφη (η αμμος), ριχνουμε απο πανω μια στρωση απο καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έχω την σκούπα της tetra στο δικό μου που λειτουργεί χειροκίνητα με αναρρόφηση. 

Σε κάθε αλλαγή κάνω σκούπα περνώντας λίγο πάνω από την επιφάνεια της άμμου. Επειδή οι ακαθαρσίες είναι ελαφρύτερες από την άμμο, αν το κάνεις επιφανειακά, λίγο πριν ακουμπήσει πέρνεις μόνο τις ακαθαρσίες. Οκ, στο δικό μου δεν έχω φυτά και ρίζες στο βυθό να με δυσκολεύει και το κάνω πολύ αργά και προσεκτικά. Σε κάθε σκούπα πρέπει να χάνω περίπου μία κουταλιά της σούπας άμμο. Δεν ξέρω άλλη καλύτερη λύση, το κάνω χρόνια και το έχω συνηθίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Γενικά ένα δίκιο το έχεις. Τις επιφανειακές βρώμες μπορεί να μην τις τραβήξει. Αλλά αυτό είναι υπό συζήτηση κατ' εμέ. Καταρχάς με λίγο υπομονή είχα παρατηρήσει ότι τις τράβαγε. Επειδή όμως το νερό δεν είναι άπειρο μέσα στο ενυδρείο, μετά απο ένα δυο καθαρίσματα έβαζα το μπαμπάκι μέσα στην σωλήνα "μπακλαβαδωτό" που λένε. Δηλαδή το δίπλωνα 2-3 φορές με αποτέλεσμα οι επιφανειακές ακαθαρσίες ή θα έβρισκαν τον δρόμο τους προς τον κουβά ή θα κόλλαγαν στο μπαμπάκι. Σε αυτή την περίπτωση απλά είχα μικρές απώλειες άμμου. Όπως επίσης μια αναλαμπή που έφαγα τώρα είχα βάλει και σφουγγάρι το κλασσικό το μπλέ με τα μεγάλα κενά, αλλά σε αυτή την περίπτωση μάζευες κξαι άμμο μέσα από το σφουγγάρι, που ήθελε μετά το καθάρισμα στο σφουγγάρι να την βάλεις πάλι μέσα. Τώρα ένας φίλος να σου πω την αλήθεια που έχει πολύ ψιλή άμμο έχει μια απλή σκούπα και όταν καθαρίζει την έχει περίπου 1 πόντο από την επιφάνεια της άμμου. απώλειες δεν έχει. Έγω τόσο σταθερό χέρι δεν έχω. Όταν παρατηρεί ότι σηκώνεται η άμμος απλά απομακρύνει λίγο την σκούπα μέχρι να κάτσει η άμμος. Αλλά δεν βάζει την σκούπα μέσα στην άμμο.

Γενικά νομιζω ότι είναι κατανοητό ότι το απόλυτο δεν υπάρχει. Με όποια τεχνική, με όποια σκούπα, με όποια μέθοδο με όποια πατέντα, κάτι θα χάσουμε κάτι θα κερδίσουμε.

 

Υ.Γ Τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το βιντεάκι. Νομίζω τα λέει αρκετά κλά η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που κάνει ο φίλος σου κάνω.?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη δοκιμάσει μια σκούπα τέτρα που έχω προσπαθώντας να ρουφηξω κάποια σκουπιδακια που βγάλανε τα ξύλα. Δυστυχώς δεν είναι τόσο ελαφριά ώστε να ρουφάει αυτά και όχι την άμμο. Όταν θα βάλω κάποια ψαράκια γιατί το ενυδρείο είναι άδειο τώρα θα δοκιμάσω να κάνω το ίδιο με τις ακαθαρσίες των ψαριών που μάλλον είναι πιο ελαφριές από τα κομματάκια  ξύλου. Θα δείξει . Ευχαριστω για τις απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...