Jump to content

Απορία σχετικά με μπόλι


Recommended Posts

Λοιπόν γέμισα με βιολογικό υλικό ένα φίλτρο παίρνοντας υλικό από ένα στρωμένο που τρέχει πάνω κάτω ένα 6μηνο. Στο ενυδρείο με το μπολιασμένο φίλτρο μπήκανε σχεδόν αμέσως 5 σαλιγγάρια ramshorn και μερικά άλλα λαθρεπιβάτες από τα φυτά. Επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν αρκετά για να διατηρήσουν την βιολογία ρίχνω και λίγα φυλλαράκια κάθε μέρα. Μέτρησα σήμερα 0.5 αμμωνία, νιτρώδη 0. Απέτυχε το μπόλι και ξεκίνησε η διαδικασία στρωσίματος από την αρχή; Να το ξαναμπολιασω; Τροφή είναι σωστό να ρίχνω ή είναι αρκετή η αμμωνία που παράγουν τα ασπόνδυλα και να το αφήσω 2-3 μέρες χωρίς τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στρωσει μεν αλλα δεν εχει ''ωριμασει'' ακομα, ισως για αυτο δεν επιασε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το ενυδρειο εχει στρωσει μεν αλλα δεν εχει ''ωριμασει'' ακομα, ισως για αυτο δεν επιασε.

Δηλαδή; Θα στρωσει σε λίγες μέρες ή πρέπει να το μπολιάσω πάλι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Λοιπόν γέμισα με βιολογικό υλικό ένα φίλτρο παίρνοντας υλικό από ένα στρωμένο που τρέχει πάνω κάτω ένα 6μηνο. Στο ενυδρείο με το μπολιασμένο φίλτρο μπήκανε σχεδόν αμέσως 5 σαλιγγάρια ramshorn και μερικά άλλα λαθρεπιβάτες από τα φυτά. Επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν αρκετά για να διατηρήσουν την βιολογία ρίχνω και λίγα φυλλαράκια κάθε μέρα. Μέτρησα σήμερα 0.5 αμμωνία, νιτρώδη 0. Απέτυχε το μπόλι και ξεκίνησε η διαδικασία στρωσίματος από την αρχή; Να το ξαναμπολιασω; Τροφή είναι σωστό να ρίχνω ή είναι αρκετή η αμμωνία που παράγουν τα ασπόνδυλα και να το αφήσω 2-3 μέρες χωρίς τροφή;

Μετά από πόσες μέρες μετρησες;πάρε και μια μέτρηση νιτρικά.στο δικό μου όταν το μπολιασα μέτρησα στην βδομάδα πανω αμμωνία 0.5, νιτρωδη μηδεν και νιτρικά 10.μετα από τρεις μέρες μέτρησα και νιτρώδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Μετά από πόσες μέρες μετρησες;πάρε και μια μέτρηση νιτρικά.στο δικό μου όταν το μπολιασα μέτρησα στην βδομάδα πανω αμμωνία 0.5, νιτρωδη μηδεν και νιτρικά 10.μετα από τρεις μέρες μέτρησα και νιτρώδη.

 

Χτες το μπόλιασα. Νιτρικά δεν μέτρησα γιατί είχε προστεθεί και νερό από το στρωμένο ενυδρείο για να υπάρχουν νιτρικά για τα φυτά μέχρι να αρχίσει το νέο ενυδρείο να παράγει τα δικά του. Αν μετράμε αμμωνία, μετά νιτρώδη κ.ο.κ. τότε τι νόημα έχει το μπόλι; Στην ουσία είναι στρώσιμο με τροφή/ζωντανά .... 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι όταν βάζουμε μπολι γίνεται ένας μίνι κύκλος του αζώτου που διαρκεί πολυ λιγότερο από τον κανονικό.και πάλι θα μετρήσεις νιτρώδη και αμμωνία αλλά πολύ σύντομα θα μηδενίσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Christianna έγραψε:

Ακόμη κι όταν βάζουμε μπολι γίνεται ένας μίνι κύκλος του αζώτου που διαρκεί πολυ λιγότερο από τον κανονικό.και πάλι θα μετρήσεις νιτρώδη και αμμωνία αλλά πολύ σύντομα θα μηδενίσουν.

Οκ, σ ευχαριστώ. Τροφή συνεχίζω να ρίχνω; Τα σαλιγκάρια πρέπει να τα βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vou έγραψε:

Οκ, σ ευχαριστώ. Τροφή συνεχίζω να ρίχνω; Τα σαλιγκάρια πρέπει να τα βγάλω;

Δεν έχω γνώσεις για σαλιγκάρια αν και έχω διαβάσει ότι είναι ευαίσθητα στην αμμωνία και νιτρωδη.δεν ξέρω πόσο ισχύει καλύτερα να σου πει κάποιος πιο έμπειρος.εγω και στα δύο μου ενυδρεία που έστρωσα με μπολι εφτασα την αμμωνία μέχρι το 0.5 και μετά από δύο τρεις μέρες μηδενιζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Δηλαδή; Θα στρωσει σε λίγες μέρες ή πρέπει να το μπολιάσω πάλι;

Δεν εχω στρωσει με μπολι για να σου πω κανενα απο τα ενυδρεια αλλα  οπως σου ειπαν πριν ο κύκλος του αζώτου θα γινει  ετσι και αλλιως , αυτο που εχω ακουσει απο αρκετους ειναι οτι πρεπει να ειναι απο φιλτρο που τρεχει κανα χρονο και ανω για να πιασει  στα σιγουρα και φυσικα να προερχεται απο ''υγειες'' ενυδρειο, επισης πρεπει να βαλεις ψαρια στις 24 ωρες με την προυποθεση να πιασει το μπολι βεβαια. Το παρακατω κειμενο ειναι απο αρθρο το οποιο παραθετω στο τελος.

 

 Στρώσιμο με μπόλι

 

Το στρώσιμο με μπόλι γίνεται με την εισαγωγή ζωντανών βακτήριων απο ένα ήδη στρωμένο και υγιές ενυδρείο. Η εισαγωγή αυτή γίνεται με την τοποθέτηση ενός μικρού μέρους του υλικού φίλτρανσης απο ένα στρωμένο ενυδρείο πχ 5-10 κομμάτια, siporax η παρόμοια υλικά. Η με τα ιζήματα απο το στρωμένο φίλτρο πχ απο ένα σφουγγάρι παίρνουμε το καφέ ίζημα ζουπώντας το.

Όπως και με τα έτοιμα σκευάσματα, έτσι και εδώ απο την στιγμή που βάλαμε μέσα στο ενυδρείο μας ζωντανά βακτήρια, πρέπει και αυτά να τα ταΐσουμε ακολουθώντας περίπου τα ίδια βήματα με το στρώσιμο με σκευάσματα.

 

Ας δούμε τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε.

 

α) Χρήση αντιχλώριου

Πριν από το μπόλιασμα του ενυδρείου μας κάνουμε χρήση ενός αντιχλώριου. Αυτό έχει σαν στόχο την εξουδετέρωση των επιβλαβών ουσιών που θα μπορούσαν να βλάψουν τα βακτήρια.

 

β) Βάζουμε ψάρια στο ενυδρείο αλλά όχι όλα απευθείας

Αμέσως μετά το μπόλιασμα τοποθετήστε τα ψάρια.  Τα βακτήρια, από την στιγμή που μπουν στο νερό, θέλουν άμεσα τροφή, η οποία μπορεί να τους δοθεί μόνο απο τα ψάρια. Αν δεν βάλουμε άμεσα τροφή, δηλαδή ψάρια, τα βακτήρια αρχίζουν να νεκρώνονται και αν βάλουμε ψάρια μετά απο 48 ώρες τα βακτήρια θα έχουν μειωθεί κατά πάρα πολύ και η τοποθέτηση ψαριών δεν συνιστάται.

Στην αρχή τοποθετούμε ένα μικρό αριθμο ψαριών. Ένας καλός μπούσουλας είναι να βάλουμε το 1/4 των ψαριών απο το τελικο αριθμό που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο μας. Να διευκρινίσουμε εδώ ότι πάντοτε τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο, είτε θα είναι μικρά ή αν είναι στο τελικό τους μέγεθος, θα είναι ανάλογο και το μέγεθος του ενυδρείου, μην διανοηθεί κανείς να βάλει πχ σε 100 λίτρα 2 ενήλικα χρυσόψαρα τελικού μεγέθους. Στην περίπτωση που κάποιος δεν είναι σίγουρος, ας μας ρωτήσει στο φόρουμ.

Αν προσθέσουμε περισσότερα ψάρια απο το 1/4, τα βακτήρια δεν θα  επαρκούν, οπότε θα έχουμε αύξηση των βλαβερών παραμέτρων με ενδεχομένως δυσάρεστα αποτελέσματα. Στην περίπτωση που βάλουμε λίγα ψάρια, δεν θα αξιοποιήσουμε όλα τα βακτήρια και ένα μέρος τους θα χαθεί. Μετά απο 5 μέρες τοποθετούμε το 2/4, κοκ. Ο τελικός αριθμός των ψαριών θα πρέπει να έχει τοποθετηθεί σε περίπου 15 μέρες.

 

γ) Δεν κάνουμε τις πρώτες μέρες αλλαγές νερού και κάνουμε μετρήσεις του ΝΗ, ΝΟ2

Στην αρχή, θέλουμε μια συνεχή ροή τροφής από τα ψάρια προς τα βακτήρια, για αυτό δεν κάνουμε άμεση αλλαγή νερού. Συνήθως, η πρώτη αλλαγή νερού γίνεται στις 10-15 μέρες 20-30%. Προσοχή, αυτός είναι ένας μπούσουλας, πάντοτε ελέγχουμε τις παραμέτρους του νερού  ΝΗ,  ΝΟ2 τις πρώτες 3 μέρες, κάθε μέρα και μετά μέρα παρά μέρα έως την πρώτη αλλαγή νερού.  Σε περίπτωση που ανέβουν, κάνουμε άμεση αλλαγή νερού. Αυτό το κάνουμε για να είμαστε όσο γίνεται ποιο ασφαλείς, οι έμπειροι χομπίστες έχουν τους δικούς τους ρυθμούς και καλό είναι να μην παρασυρόμαστε να τους μιμηθούμε.

 

Η συγκεκριμένη μέθοδος, κατά πολλούς, θεωρείται πως είναι η αρτιότερη και η καλύτερη μέθοδος στρωσίματος. Βέβαια έχει μόνο ένα αρνητικό, πρέπει να είμαστε σίγουροι, ότι το μπόλι που θα πάρουμε, προέρχεται απο ένα υγιές ενυδρείο, χωρίς ασθένειες, ώστε να μην τις μεταφέρουμε στο νέο ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι το μπολιασες χθες, αφου μετρας αμμωνια ισως εχει πιασει αλλα καλυτερα να σου πουν αυτοι που εχουν κανει την διαδικασια και ξερουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κατά αρχήν μετέφερες μόνο μακαρόνι και νερό? Σφουγγάρια?

Προσωπικά εγώ όσες φορές που έχω μπολιάσει, νερό δεν μεταφέρω. Πιστεύω δεν βοηθάει κάπου. Το υλικό όμως κανονικά στο καινουργιο φίλτρο και μαζί στηψιμο των σφουγγαριών διότι βρωμιά=βιολογία. 

Τώρα από κει και πέρα εγώ εκτός από τροφή, γιατί ψάρια δεν βάζω αν δεν είναι όλες οι μετρήσεις σταθερά όπως πρέπει, πάντοτε ρίχνω και βακτήρια για να το βοηθήσω περαιτέρω.

Για μένα πάρε και νιτρικά. Κανονικά αν μπολιασες χτες, πρέπει να δεις σε λίγο κάποια νιτρώδη και μαζί και κάποια νιτρικά αλλά μην περιμένεις το ενυδρείο να στρωθεί σε μια νύχτα. Οσες φορές κ αν μπόλιασα πάντα έβλεπα μίνι κύκλο με μέση περίοδο ισορροπίας των μετρήσεων τις δέκα ημέρες.

Για τους λαθρεπιβάτες εγώ πιστεύω πως δεν έχουν τρελή βιομαζα για να σου βγάλουν αμμωνία εκτός κ αν μιλάμε για πολλά, πολλά όμως. Άφησε τα όμως κάτι θα βοηθήσουν. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλημέρα.

 

Κατά αρχήν μετέφερες μόνο μακαρόνι και νερό? Σφουγγάρια?

Προσωπικά εγώ όσες φορές που έχω μπολιάσει, νερό δεν μεταφέρω. Πιστεύω δεν βοηθάει κάπου. Το υλικό όμως κανονικά στο καινουργιο φίλτρο και μαζί στηψιμο των σφουγγαριών διότι βρωμιά=βιολογία. 

Τώρα από κει και πέρα εγώ εκτός από τροφή, γιατί ψάρια δεν βάζω αν δεν είναι όλες οι μετρήσεις σταθερά όπως πρέπει, πάντοτε ρίχνω και βακτήρια για να το βοηθήσω περαιτέρω.

Για μένα πάρε και νιτρικά. Κανονικά αν μπολιασες χτες, πρέπει να δεις σε λίγο κάποια νιτρώδη και μαζί και κάποια νιτρικά αλλά μην περιμένεις το ενυδρείο να στρωθεί σε μια νύχτα. Οσες φορές κ αν μπόλιασα πάντα έβλεπα μίνι κύκλο με μέση περίοδο ισορροπίας των μετρήσεων τις δέκα ημέρες.

Για τους λαθρεπιβάτες εγώ πιστεύω πως δεν έχουν τρελή βιομαζα για να σου βγάλουν αμμωνία εκτός κ αν μιλάμε για πολλά, πολλά όμως. Άφησε τα όμως κάτι θα βοηθήσουν. 

 

Μετέφερα μόνο ελαφρόπετρα. Είχε ένα καλαθάκι μακαρόνι το fluval από το οποίο πήρα το υλικό αλλά δεν θα φτανε να γεμίσω το καινούριο, οπότε το γέμισα ελαφρόπετρα. Σφουγγάρια δεν μετέφερα γιατί δεν χωρουσαν, απλά έβαλα τα σφουγγάρια του καινούριου στον ίδιο κουβά με τα άλλα και τα έτριψα μεταξύ τους μπας και πιάσουν κάτι.

Νιτρικά θα μετρήσω σίγουρα γιατί είχα βάλει στο ενυδρείο νερό από την αλλαγή του άλλου ακριβώς για να έχει νιτρικά.

Είχα την εντύπωση πως θα στρωνόταν σε μια νύχτα όπως λες, τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έδινε το άρθρο που λέει πως βάζουμε αμέσως τα πρώτα ψάρια μέσα, γι αυτό κι εγώ έβαλα τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

Και η ελαφρόπετρα μια χαρά είναι (μην σου πω ότι είναι και καλύτερη από το μακαρόνι αλλά θα μείνει μεταξύ μας ναι? :whistling:)

Καλύτερα ας τα έστυβες από πάνω κατευθείαν. Εντάξει δεν πειράζει. 

Δεν διαφωνώ με το άρθρο και παράλειψή μου αλλά εγώ έχω μπολιάσει ενυδρεία για μονομάχους. Δηλαδή δεν γίνεται να βάλω μισό μονομάχο σωστά? :hehe:

Πχ την τελευταία φορά μπόλιασα το φίλτρο 50%καινούργιο-50%μπόλι, βακτήρια κάθε μέρα, τροφή, μετά από μία εβδομάδα 0-0-10. Αλλαγή νερού,ψάρι μέσα και τέλος. Τώρα αν έχεις σκοπό να βάλεις κάτι άλλο ίσως και να μπορούσες να βάλεις κάποια τώρα αλλά για μένα και με το μπόλι υπάρχει μία ανισορροπία έστω και προσωρινή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Και η ελαφρόπετρα μια χαρά είναι (μην σου πω ότι είναι και καλύτερη από το μακαρόνι αλλά θα μείνει μεταξύ μας ναι? :whistling:)

Καλύτερα ας τα έστυβες από πάνω κατευθείαν. Εντάξει δεν πειράζει. 

Δεν διαφωνώ με το άρθρο και παράλειψή μου αλλά εγώ έχω μπολιάσει ενυδρεία για μονομάχους. Δηλαδή δεν γίνεται να βάλω μισό μονομάχο σωστά? :hehe:

Πχ την τελευταία φορά μπόλιασα το φίλτρο 50%καινούργιο-50%μπόλι, βακτήρια κάθε μέρα, τροφή, μετά από μία εβδομάδα 0-0-10. Αλλαγή νερού,ψάρι μέσα και τέλος. Τώρα αν έχεις σκοπό να βάλεις κάτι άλλο ίσως και να μπορούσες να βάλεις κάποια τώρα αλλά για μένα και με το μπόλι υπάρχει μία ανισορροπία έστω και προσωρινή.

Όχι, τώρα δεν θα βιαστώ. Μου λύθηκε η απορία, οπότε τροφούλα, μετρήσεις και βλέπουμε πως θα πάει. Θα ρίξω βακτήρια σήμερα αν μου έχουν περισέψει καθόλου, αλλιώς αύριο. Thanks

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panagiotis_dms said:

Καλημέρα.

 

Κατά αρχήν μετέφερες μόνο μακαρόνι και νερό? Σφουγγάρια?

Προσωπικά εγώ όσες φορές που έχω μπολιάσει, νερό δεν μεταφέρω. Πιστεύω δεν βοηθάει κάπου. Το υλικό όμως κανονικά στο καινουργιο φίλτρο και μαζί στηψιμο των σφουγγαριών διότι βρωμιά=βιολογία. 

Τώρα από κει και πέρα εγώ εκτός από τροφή, γιατί ψάρια δεν βάζω αν δεν είναι όλες οι μετρήσεις σταθερά όπως πρέπει, πάντοτε ρίχνω και βακτήρια για να το βοηθήσω περαιτέρω.

Για μένα πάρε και νιτρικά. Κανονικά αν μπολιασες χτες, πρέπει να δεις σε λίγο κάποια νιτρώδη και μαζί και κάποια νιτρικά αλλά μην περιμένεις το ενυδρείο να στρωθεί σε μια νύχτα. Οσες φορές κ αν μπόλιασα πάντα έβλεπα μίνι κύκλο με μέση περίοδο ισορροπίας των μετρήσεων τις δέκα ημέρες.

Για τους λαθρεπιβάτες εγώ πιστεύω πως δεν έχουν τρελή βιομαζα για να σου βγάλουν αμμωνία εκτός κ αν μιλάμε για πολλά, πολλά όμως. Άφησε τα όμως κάτι θα βοηθήσουν. 

μπόλι = μπίχλα, τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...