Jump to content

Απορια για αυγα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους !!

 

Προσφατα ξεκινησα και εγω στον ομορφο κοσμο των ενυδρειων . Ανακαλυψα κατι περιεργα αυγα στις ριζες απο τις  ανουμπιες μου και θα ηθελα τα φωτα σας μιας και δεν εχω ιδεα απο τι ειναι. Επισης εχω 2 σαλιγκαρια clean helena και θελω να μου πειτε αν στην δευτερη φωτο που παραθετω αυτο το.πλασμα ειναι προϊον της αγαπης τους :)

20200405_015653.jpg

20200405_015712.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα σαλιγκαρια εχεις κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Τα αυγά είναι από helena. Καλό θα είναι να δεις κάπου πόσα κάνουν γιατί αν μιλάμε για εκατοντάδες αυγών τότε υπάρχει κίνδυνος να γεμίσεις. 

Επίσης να σε ενημερώσω,αν δεν το γνωρίζεις ήδη φυσικα, πως τα σαλιγκάρια helena λέγονται και assasin snail δηλαδή τρώνε αλλα σαλιγκάρια. Είχες κάποιο λόγο δηλαδή που τα έβαλες?

 

Άσχετο με το θεμα σου αλλά η ψαροσυνθεση είναι λάθος. Αν θέλεις δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου.?

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! Τα σαλιγκαρια μπηκαν μετα απο προτροπη απο petshop ωστε να αντιμετωπισω αλλα σαλιγκαρια pest που ειχαν αρχισει να αναπτυσσονται χωρις σταματημο και οντως εγινε ! Θα προτινατε να αφαιρεσω τα αυγα αυτα για να μην εχω υπερπληθυσμο απο helena  λοιπον ; επισης μηπως να βγαλω το 1 απο τα 2 για να μην αναπαραγονται ;

 

Το ενυδρειο ειναι juwel 125 rio με τα δικα του led φωτα (ημερας - νυχτας αναφερει) , φυτεμενο μονο με κανονικα φυτα,τιποτα πλαστικο: ανουμπιες, διαφορα stem ,mosses και καποια αλλα φυτα ( θα τα αναφερω οταν ανεβασω πληρως το ενυδρειο λιγο αργοτερα εκτος κ αν θα βοηθουσε εδω).

Υποστρωμα fluval  stratum και ψιλο χαλικακι , co2 dennelre primus 160 με inline reactor της insta. Φιλτρο εξωτερικο της oase  biomaster thermo 350 (ενσωματομενο θερμομετρο)με spraybar και ενα powerhead 500eheim για εξτρα κυκλοφορια.

Ειμαι 100% αρχαριος και το παραπανω ειναι στησιμο δικου μου διαβασματος και πειραματισμου τελειως τον τελευταιο μηνα. Τι λαθος εχω κανει με τα ψαρακια ;!??

received_517940908842789.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος John C έγραψε:

Θα προτινατε να αφαιρεσω τα αυγα αυτα για να μην εχω υπερπληθυσμο απο helena  λοιπον

Αφησε τα αυγα. Προσωπικα δεν εχω δει ενυδρεια με υπερπληθυσμο απο helena.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος John C έγραψε:

αν στην δευτερη φωτο που παραθετω αυτο το.πλασμα ειναι προϊον της αγαπης τους

Μαλλον ειναι rhabdocoela flatworm, δες και εσυ, αν μοιαζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει οντως αλλα αυτο που δειχνω εχει προβοσκιδα οπως τα helena(στην φωτο ειναι μαζεμενο) ,αλλα δεν εχει κελυφος. Ισως ειναι το flatoworm .Δεν ειναι κακος κατοικος ετσι ;

 

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση τι λαθος εκανα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος John C έγραψε:

Μοιαζει οντως αλλα αυτο που δειχνω εχει προβοσκιδα οπως τα helena(στην φωτο ειναι μαζεμενο) ,αλλα δεν εχει κελυφος. Ισως ειναι το flatoworm .Δεν ειναι κακος κατοικος ετσι ;

 

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση τι λαθος εκανα ;

Εκανες μια σουπα :)

guppy, molly balloon - ζουν σε σκληρο νερο (ph δες)

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/?tab=comments#comment-323428

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/93967-poecilia-sphenops-valenciennes-1846/

γαριδες amano και neocaridina και danio rerio δεν εχουν θεμα.

καρδιναλιοι - θελουν μαλακο νερο (κοιταξε λιγο το ph)

angistrus παλι μαλακο νερο -https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/42307-ancistrus-dolichopterus-kner-1854/?tab=comments#comment-385501

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ... τι μπορει να συμβει? Γιατι απωλεια  ειχα 2 guppy αλλα εφταιξα επειδη ανακατεψα πολυ τον βυθο και μολυνα το νερο. Κατα τα αλλα φαινονται ευτυχισμενα ολα τους. Πρεπει να αλλαξω κατι ;

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...