Jump to content

Τι να κάνω με τα φυτά;


Recommended Posts

έχω βάλει στο ενυδρείο μου δύο Microsorum Pteropus (Java Fern)και δύο anubia parteri se petra lavas το πρόβλημα μου είναι ότι έχω χαλίκι και δεν έχω υπόστρωμα και δεν έχω διοξείδιο κοιτάζω κάτι ταμπλέτες και κάτι υγρά σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά δεν βγάζω άκρη το τι χρειάζονται τα φυτά γενικά μπορείτε να μου πείτε τι να κανω;

IMG_20200405_150733.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

έχω βάλει στο ενυδρείο μου δύο Microsorum Pteropus (Java Fern)και δύο anubia parteri se petra lavas το πρόβλημα μου είναι ότι έχω χαλίκι και δεν έχω υπόστρωμα και δεν έχω διοξείδιο κοιτάζω κάτι ταμπλέτες και κάτι υγρά σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά δεν βγάζω άκρη το τι χρειάζονται τα φυτά γενικά μπορείτε να μου πείτε τι να κανω;

IMG_20200405_150733.jpgΚαλησπερα.Αυτα τα φυτά δένονται πάνω σε ξύλα η πέτρες και δεν φυτεύονται οπότε δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα.επισης δεν έχουν απαιτήσεις σε διοξείδιο του άνθρακα.Το μόνο που χρειάζεται να παρατηρείς είναι αν χαλάσει κάποιο φύλλο να το κόψεις και αν παρατηρήσεις κάποια σημάδια η τρύπες που μπορεί να είναι έλλειψη σε κάλιο η κάποιο άλλο συστατικό.Στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες όσο αφορά τα φυτάhttps://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/15-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

Έγινε επεξεργασία - Christianna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την αεραντλία.

Διώχνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά σου. Μπορείς να την χρησιμοποιείς το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες για καλύτερη οξυγόνωση ή κατά τη διάρκεια θεραπειών. Δεν προσφέρει τίποτα άλλο πέραν του οπτικού εφέ.

Για τα microsorum θα χρειαστείς λίγο potasium που και που.

Αν ήμουν στη θέση σου σιγά σιγά θα αφαιρούσα από μέσα όλα τα τεχνιτά διακοσμητικά.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βγάλε την αεραντλία.

Διώχνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά σου. Μπορείς να την χρησιμοποιείς το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες για καλύτερη οξυγόνωση ή κατά τη διάρκεια θεραπειών. Δεν προσφέρει τίποτα άλλο πέραν του οπτικού εφέ.

Για τα microsorum θα χρειαστείς λίγο potasium που και που.

Αν ήμουν στη θέση σου σιγά σιγά θα αφαιρούσα από μέσα όλα τα τεχνιτά διακοσμητικά.:)

Θα τα βγάλω απλά θέλει να βάλω και άλλα φυτά για να μην δείχνει άδειο τι άλλα φυτά μπορώ να βάλω στο ίδιο στυλ αφού δεν έχω υπόστρωμα αυτά τα έχω δέσει στης πέτρες έβαλα κάτι αλλά που κάθονται στην επιφάνεια και τα έφαγαν όλα τα ψάρια .τα ψάρια χωρίς αεραντλία δεν θα έχουν θέμα με το οξυγόνο;

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά κατά τη φωτοσύνθεση παράγουν οξυγόνο.για επιπλέον οξυγόνωση μπορείς να κάνεις ανατάραξη στην επιφάνεια με την έξοδο του φίλτρου σου αν γινεται.μπορεις να βάλεις κρυπτοκορινες μικρές και να τις φυτέψεις στο χαλίκι.εμενα μου έπιασαν πολύ καλά.επισης μπορείς να φυτέψεις υγροφυλα κόμπακτ(εμένα δεν μου έπιασε πολύ καλά αλλά συνέχεια βγάζει νέα φύλλα.μπορεις να το δοκιμάσεις αν θες).κι αυτά τα φυτά είναι εύκολα με όχι επιπλέον απαίτηση σε διοξείδιο

Έγινε επεξεργασία - Christianna
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Τα φυτά κατά τη φωτοσύνθεση παράγουν οξυγόνο.για επιπλέον οξυγόνωση μπορείς να κάνεις ανατάραξη στην επιφάνεια με την έξοδο του φίλτρου σου αν γινεται.μπορεις να βάλεις κρυπτοκορινες μικρές και να τις φυτέψεις στο χαλίκι.εμενα μου έπιασαν πολύ καλά.επισης μπορείς να φυτέψεις υγροφυλα κόμπακτ(εμένα δεν μου έπιασε πολύ καλά αλλά συνέχεια βγάζει νέα φύλλα.μπορεις να το δοκιμάσεις αν θες).κι αυτά τα φυτά είναι εύκολα με όχι επιπλέον απαίτηση σε διοξείδιο

Που μπορώ να βρω από αυτά τα φυτά να δοκιμάσω πουλάνε κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Και Bucephalandra μπορεις να βάλεις. Δένεται πάνω ε βράχο/πέτρα και είναι ωραίο φυτάκι. Δοκίμασε μήπως μπορείς να ρίξεις και καμια tiger lotus. Εμένα μου έπιασε μόνο σε χαλίκι. Άλλωστε η lotus τρέφεται από τον βολβό της. Προσοχή όμως μην κοπεί από τον βολβό. Αν φυτέψεις και καμία κάψουλα της tropica δίπλα από τον βολβό ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο εχει ο Misirlis, δεν νομιζω να εχει καποιο αλλο καταστημα. Απο φυτα ακομα μπορεις να βαλεις vallisneria, moss,Echinodorus,Limnophila aquatica,Sagittaria subulata,Monosolenium tenerum(Pelia moss),Limnophila sessiliflora κ.α

https://misirlis-aquarium.gr/50-50-zontanoi_organisnoi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες φίλε μου επίσης να δεις και αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει αρκετά προϊόντα σε ζωντανούς οργανισμούς-εξοπλισμό-αναλώσιμα...

https://aquariumhouse.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...