Jump to content

Μπουκάλα co2


giannislouk

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Η μπουκάλα co2 που έχω δείχνει στην πίεση εξόδου 0. Η άλλη ένδειξη είναι 36. Πλησιάζει στο άδειασμα , έχει χαλάσει το μανόμετρο,κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΣΤΡΙΨΕΙς ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ, ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΗς ΜΠΟΥΚΑΛΑ, ΤΟΝ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΘΑ ΔΕΙς ΤΟ 0 ΝΑ ΑΝΕΒΑΊΝΕΙ, ΑΝ ΟΧΙ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ 35

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. Οι διακόπτες είναι 2; Η κόκκινη βάνα στην κορυφή και η μικρή πριν το μετρητή φυσαλίδων; Επίσης το άλλο περίεργο είναι ότι κλείνω τελείως την κεντρική βάνα και παρόλα αυτά βγάζει αέριο. Σε όλα αυτά το μανόμετρο δείχνει 0. Το άλλο παίζει από 30 έως 40.

Link to comment
Share on other sites

Την ηλεκτροβανα δεν την χρησιμοποιώ. Παλιότερα έσβηνε μαζί με το φως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος giannislouk έγραψε:

Έχω μπερδευτεί. Οι διακόπτες είναι 2; Η κόκκινη βάνα στην κορυφή και η μικρή πριν το μετρητή φυσαλίδων; Επίσης το άλλο περίεργο είναι ότι κλείνω τελείως την κεντρική βάνα και παρόλα αυτά βγάζει αέριο. Σε όλα αυτά το μανόμετρο δείχνει 0. Το άλλο παίζει από 30 έως 40.

Παιζει να σου εχει κοπη το O ring της κοκκινης βανας ή μπορει να χρειαστεις και αλλη βανα. Αν το πας εκει που στην αναγομωνουν θα την δουν και θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, rastaman said:

@dearangelo Καλά τα λες αλλά θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία :)

τι παίζει με τα κεφαλαία?

Link to comment
Share on other sites

βαλε αν θες ακομα μια φωτο φατσα...

μπορει να μην εχει ρυθμιστή και να ειναι μονιμα ρυθμισμένη στα 30-40... αλλα αυτο θα ηταν η ενδειξη στο μανομετρο με την μικροτερη κλιμακα... συνηθως 1-10μπαρ, ενω το αλλο μανομετρο εχει κλιμακα μεχρι και 3000

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα ανεβάσω και 1 φάτσα να φαίνονται οι μονάδες μέτρησης. 

Link to comment
Share on other sites

Την κόκκινη βάνα της μπουκάλας την ανοίγεις μισή στροφή.

Η ηλεκτροβάνα αν δεν είναι στο ρεύμα φυσιολογικά είναι κλειστή και σου κόβει την παροχή προς το ενυδρείο.

Με την "βίδα" κάτω από το μαυρο λάστιχο ρυθμίζεις τις φυσαλλίδες προς το ενυδρείο.Είναι η λεγόμενη μικρομετρική. . .

Εφόσον το αριστερό όργανο είναι μηδέν η μπουκάλα σου είναι άδεια ή δεν έχεις ανοίξει την κόκκινη βάνα.

Αν όμως κλείνοντας την βάνα μετα από λίγη ώρα πέσει στο μηδέν κάπου έχεις διαρροη. . .

 

@dearangelo

Γενικά γράφοντας caps στο net είναι σαν να φωνάζεις. . .

Ειδικά και σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum απαγορεύεται η χρήση αυτών όπως και των greeklish. . .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν το μανομετρο με τη μεγαλύτερη κλιμακα δειχνει μηδέν η εκει κοντα, η μπουκάλα σου ειναι αδεια...

Link to comment
Share on other sites

το αριστερο μανόμετρο που δείχνει την εσωτερική πίεση της φιάλης, δείχνει μηδέν.... αρα ειτε ειναι χαλασμένο, πραγμα απίθανο, ειτε εναι αδεια αλλα έχει ενα ελάχιστο που δεν μετρέται...

αυτό λέει η λογική των μανομέτρων,

ερώτηση, έδειχνε πίεση το αριστερό, παλαιότερα, είχες παρατηρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το ίδιο μανόμετρο. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω. Όταν έχεις αυτό το μανόμετρο πάνω στην μπουκάλα, πρέπει να γυρίσεις την κεντρική κόκκινη βαλβίδα της μπουκάλας για να απελευθερωση το αέριο (CO2) και το μανόμετρο το μπλοκάρει και σου δείχνει πόσο έχει μεσα. Μετά για να το απελευθερώσεις στο ενυδρείο, θα πρέπει να έχεις το μανόμετρο στην πρίζα και να γυρίσεις πολύ λίγο τη μικρή μεταλλική ροδέλα στα πλάγια ( μέχρι να έχεις όσες φουσκάλες χρειάζεσαι). 

 

Αν δεν λειτουργεί, τότε το μανόμετρο μπλοκάρει την έξοδο στου CO2.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα έδειχνε πίεση. Μάλλον είναι στα τελειώματα και δεν μετριέται. Εγώ νόμιζα ότι το δεξί μανόμετρο έδειχνε πόση είναι η πίεση της μπουκάλας. Τα μανόμετρα έχουν 2 κλίμακες η μία σε psi (μονάδα στο SI ? - bar?) και μία σε ΜΡa(κάτι σε pascal?). Πάντως ψηλά φτάνει το αριστερο,που δείχνει 0. Φτανει 3500. Μάλλον σε λίγο καιρό θα χρειαστεί γέμισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giannislouk έγραψε:

Έχω μπερδευτεί. Οι διακόπτες είναι 2; Η κόκκινη βάνα στην κορυφή και η μικρή πριν το μετρητή φυσαλίδων; Επίσης το άλλο περίεργο είναι ότι κλείνω τελείως την κεντρική βάνα και παρόλα αυτά βγάζει αέριο. Σε όλα αυτά το μανόμετρο δείχνει 0. Το άλλο παίζει από 30 έως 40.

Εχω μπερδευτη...... πως καταλαβαινεις οτι βγαζει αεριο και απο που;;

Η ηλεκτρομαγνητικη δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρομαγνητική είναι στην πρίζα αλλιώς δε βγάζει κάτι νομίζω. Βλέπω μικρές φυσαλίδες στην έξοδο του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος giannislouk έγραψε:

Η ηλεκτρομαγνητική είναι στην πρίζα αλλιώς δε βγάζει κάτι νομίζω. Βλέπω μικρές φυσαλίδες στην έξοδο του φίλτρου

Οκ. Δηλαδη βλεπεις  μικρές φυσαλίδες στην έξοδο του φίλτρου ενω εχεις την κεντρικη βανα κλειστει;;; και εαν ναι για ποση ωρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα πολύ ώρα να πω την αλήθεια.μπορει να υπήρχαν απλά στο diffuser;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...