Jump to content

Ποσότητα Βιολογικου


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα κοσμε! Παιδιά μερικές ερωτήσεις περί βιολογικού. Ψάχνοντας κανένα δύωρο εδω μέσα για τη ελαφρόπετρα αν κάνει η δεν κάνει και στοχαζόμενος 14μέρες τώρα που την έχω παραγγείλει από το praktiker αλλά δεν λέει να την φέρει την ριμάδα μυ γεννήθηκαν κάποιες ερωτήσεις (κυρίως μέσα από κάποια post μελών)

1)Τελικά ιχύει ότι για κάθε 100lt βάζουμε 1λτ βιολογικου;; Η παραπάνω ποσότητα (πχ. στα 100lt 2 κιλα βιολογικό) είναι καλύτερο η άσκοπο (Αν και πιστεύω ότι όσο περισσότερο χώρο δωσουμε στα βακτήρια τόσο περισσότερες αποικίες τόσο περισσότερες καταπιώνες θα κατοικοίσουν άρα τοσο καλύτερη φίλτρανση)

2)Επειδή τα courier έχουν στουμπώσει αυτό τον καιρό και βλέπω να παραλαμβάνω μετά το πάσχα την ελαφρόπετρα σκέφτηκα να ξεκινήσω το στρώσιμο νέου ενυδρείου με τα σφουγγάρια που δίνει στην μαμα συσκευασία, η EHEIΜ στην εν λόγω περίπτωση, και μόλις έρθει η ελαφρόπετρα να αφαιρέσω τα 4 από τα 5 σφουγγάρια και να βάλω την ελαφρόπετρα μέσα. Θα δουλέψουν τα υλικά που θα αφήσω μέσα σαν "μπολι" και καλά να το πω έτσι ή θα κάνω πατάτα;;;;

Να σημειώσω εδώ ότι το νέο set up θα δουλέυει με δύο φίλτρα, ένα 2217 και ένα 2215.

Στο 2217 σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα σφουγγάρι χοντροκκοκο στην κάτω πλευρά (είσοδος), την πολυπόθητη ελαφροπετρα στο ενδιάμεσο και βαμβάκι στην πάνω πλευρά (έξοδος)

Στο 2215 σκέφτομαι να βάλω μόνο σφουγγάρι και βαμβάκι με σκοπό να μου φιλτράρει το ενυδρείο από χώματα και ότι τραβάζει από "εκκενώσεις"....

Στην αρχή σκέφτηκα να τα βάλω σε σειρά με το 2215 μόνο σφουγγάρια από χοντρόκκο προς λεπτοκοκκο και το 2217 σε σειρά με μόνο βιολογικό υλικό αλλά μετά από προτροπή κάποιων μελών εδω μέσα με συμβούλεψαν να τα δουλεύω ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει, ούτε ότι είναι μετρησιμο αυτό Μ την ποσότητα κ τα λίτρα.ειμαι σίγουρος ότι αν έβαζα 7 λίτρα υλικό σ 700 λίτρα ενυδρείο ,θα τα έβρισκα όλα ανάσκελα.Γιατι πήρε ελαφρόπετρα κ όχι λάβα???

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είπα να ξεφύγω από τα κλασσικά επόνυμα προιόντα. Με μια αναζήτηση που έκανα είδα οτι και τα δύο προτιμουνται σαν υλίκά. Αν σου πω οτι το έπαιξα κορώνα γράμματα θα με πιστέψεις;;;. Είδα και την διαφορά τιμής που έχει... Σάμπως αν είχα πάρει λάβα θα μου είχε έρθει πιο νωρίς;;;  :P Γενικά τώρα μπορείς να το θεωρήσεις καγκουριά το κορώνα γράμματα, αλλά πραγματικά μετά από τόσο καιρό και βλέποντας διχογνωμίες καθώς και ποικίλες απόψεις τεκμηριομένες (από τα έμπειρα μέλη-που φαίνεται σε ένα post αν κάποιος είναι έμπειρος η όχι) πραγματικά πολλές φορές έχω φτάσει στο σημείο του "Αυτή η αυτό" χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρη άποψη. Το θεωρώ και πολύ λογικό βέβαια με το τι έχει δοκιμάσει ο καθένας στο/α ενυδρείο/α του. Επομένως πολλές φορές έχω φτάσει το κορώνα/γράμματα. Γενικά επειδή δεν θ΄λελω να εμπιστεύομαι τους petshopάδες προτιμώ το κορώνα γράμματα και ασ βγω που λένε χαμένος παρά το πάρε αυτό και την άλλη εβδομάδα α ο συνάδερφος έκανε λάθος πάρε εκείνο και παει λέγοντας

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2020 at 7:32 PM, GVC said:

Καλησπέρα κοσμε! Παιδιά μερικές ερωτήσεις περί βιολογικού. Ψάχνοντας κανένα δύωρο εδω μέσα για τη ελαφρόπετρα αν κάνει η δεν κάνει και στοχαζόμενος 14μέρες τώρα που την έχω παραγγείλει από το praktiker αλλά δεν λέει να την φέρει την ριμάδα μυ γεννήθηκαν κάποιες ερωτήσεις (κυρίως μέσα από κάποια post μελών)

1)Τελικά ιχύει ότι για κάθε 100lt βάζουμε 1λτ βιολογικου;; Η παραπάνω ποσότητα (πχ. στα 100lt 2 κιλα βιολογικό) είναι καλύτερο η άσκοπο (Αν και πιστεύω ότι όσο περισσότερο χώρο δωσουμε στα βακτήρια τόσο περισσότερες αποικίες τόσο περισσότερες καταπιώνες θα κατοικοίσουν άρα τοσο καλύτερη φίλτρανση)

2)Επειδή τα courier έχουν στουμπώσει αυτό τον καιρό και βλέπω να παραλαμβάνω μετά το πάσχα την ελαφρόπετρα σκέφτηκα να ξεκινήσω το στρώσιμο νέου ενυδρείου με τα σφουγγάρια που δίνει στην μαμα συσκευασία, η EHEIΜ στην εν λόγω περίπτωση, και μόλις έρθει η ελαφρόπετρα να αφαιρέσω τα 4 από τα 5 σφουγγάρια και να βάλω την ελαφρόπετρα μέσα. Θα δουλέψουν τα υλικά που θα αφήσω μέσα σαν "μπολι" και καλά να το πω έτσι ή θα κάνω πατάτα;;;;

Να σημειώσω εδώ ότι το νέο set up θα δουλέυει με δύο φίλτρα, ένα 2217 και ένα 2215.

Στο 2217 σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα σφουγγάρι χοντροκκοκο στην κάτω πλευρά (είσοδος), την πολυπόθητη ελαφροπετρα στο ενδιάμεσο και βαμβάκι στην πάνω πλευρά (έξοδος)

Στο 2215 σκέφτομαι να βάλω μόνο σφουγγάρι και βαμβάκι με σκοπό να μου φιλτράρει το ενυδρείο από χώματα και ότι τραβάζει από "εκκενώσεις"....

Στην αρχή σκέφτηκα να τα βάλω σε σειρά με το 2215 μόνο σφουγγάρια από χοντρόκκο προς λεπτοκοκκο και το 2217 σε σειρά με μόνο βιολογικό υλικό αλλά μετά από προτροπή κάποιων μελών εδω μέσα με συμβούλεψαν να τα δουλεύω ξεχωριστά

για ελαφρόπετρα θα βρεις στα λουλουδαδικα, την βαζουν σαν προσμιξη στο χωμα για να ειναι πιο.... ελαφρό!!!! χαχαχα ισχύει...

οι συνθήκες ειναι οι εξής δύο, οχι ασβεστολιθος (βεβαια αυτό δεν ειναι πάντα κανόνας) και να έχει οσο το δυνατόν μεγαλύτερο όγκο σε σχέση με το βαρος του, ωστε να έχει πόρους κενούς που θα γίνουν διαμερισματάκια για οικογένιες βακτηριδίων... πολύ απλό δεν είναι?

υπάρχει ενα υλικό, βιο-κάτι... που ισχυρίζεται ορι ειναι πυριτικής βάσης, που οντως φαίνεται να έχει μεγαλη απορροφητικότητα και που όμως πωλείται προς 12 ευρα το μισόκιλο, μην τρομάζουμε, ειναι ακριβό, αλλα ειναι και ελαφρυ.... αυυτο το κόβω σαν ένα απο τα καλύτερα... ετσι για την πληροφορία... δεν το προτείνω ουτε σε μένα ουτε σε καποιον... σίγουρα

 

εδώ και το λινκ... https://filterpro.co.uk/biohome-media-3-c.asp

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2020 at 7:32 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

)Τελικά ιχύει ότι για κάθε 100lt βάζουμε 1λτ βιολογικου;;

Δεν ισχυει. Παντα εγαρταται απο πολλα πραγματα, πχ ιχθυοφορτιση, ποσοτητα υλικων (πχ πετρες λαβας,χαλικι- ειναι και αυτα βιολογικο υλικο), που υπαρχουν στο ενυδρειο,

ταισμα, φυτομαζα και αλλα.

Εγω στο 60 λ φυτεμενο δεν εχω καθολου φιλτρο με βιολογικο υλικο, μονο σφουγγαρι,  και εχω ολα μηδενικα- ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για καθε 100lt , 1λτ βιολογικου ειναι ενας γενικος κανονας μια που εξαρτατε απο το ποροδες του καθε υλικου.

Απο την αλλη στα πετ ειναι σύνηθες φαινομενο να χρησιμοποιουν ελαφροπετρα πανω κατω σε αυτη την αναλογια υλικου για μικροψαρα προς πωληση.

Αν πας για αφρικανικο δεν θα εχεις προβλημα, εαν οχι τοτε τσεκαρε εαν ειναι ασβεστολιθικο και αν σου κανει φυσικα.

Και η λαβα ειναι μια χαρα οπως και ο ζεολιθος για φυσικο βιολογικο υλικο....

Φυσικα υπαρχουν και τα σφουγγαρια σε ενα φιλτρο που προσφερουν και αυτα χωρο για τις αποικιες...

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Γενικος εαν πας για Πακου σε 100 λιτρα δεν σου φτανει σιγουρα ενα λιτρο αλλα εαν πας για γκαπυ δεν πιστευω να εχεις προβλημα.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γενικος εαν πας για Πακου σε 100 λιτρα δεν σου φτανει σιγουρα ενα λιτρο αλλα εαν πας για γκαπυ δεν πιστευω να εχεις προβλημα.

Pacu..... μην δινεις ιδεες.....:D

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Pacu..... μην δινεις ιδεες.....:D

Αν σε ενδιαφερει υπαρχει διαθεσιμο απο οτι ειδα ενα μικρουλι τοσοδουλι.......?

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Όχι δεν πάω για pacu. Να πω την μαυρη μου αλήθεια αν επιναι να πάω σε ψάρι με δόντια..ε θα παω σε red belly (αν βρω χωρο έτοιμο το έχv στο μυαλό μου :P ) Για tropheus kasanga red moorii παω. εκτος ανμ δεν βρω, αλλά και πάλι η εναλλακτικη ειίναι tropheus. Τον ζεόλιθο σε ένα προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει πριν καιρο (αρκετο καιρο) επειδή είμουν και εγώ σε άγνωστ ανερά τότε, είχαμε καταλήξει ότι ναι μεν τραβάει νιτρικά αλλά καταστρέφει και βιολογία, επομένως καλό είναι να χρησιμοποιείται ή μεμονομένα όταν ανεβαίνουν τα νιτρικά η μετά από κάποια θεραπεία. Το έχω δει το biohome αλλά δεν του είχα δώσει σημασία να σας πω την αλήθεια. Μόλις είδα ένα βιντεάκι με το biohome. Έστειλα mail να μου πουν τι ποσότητα χρειάζομαι για τα φίλτρα μου.Το λέει κάποια στιγμή στο βίντεο ότι λόγω γεωμετρίας και βάρους να επικοινωνήσει όποιος θέλει για να του πουν την ακριβή ποσότητα. Γιατί με τις τιμές που είδα καλύτερα μπω εγώ μέσα στο φίλτρο.....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Τον ζεόλιθο σε ένα προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει πριν καιρο (αρκετο καιρο) επειδή είμουν και εγώ σε άγνωστ ανερά τότε, είχαμε καταλήξει ότι ναι μεν τραβάει νιτρικά αλλά καταστρέφει και βιολογία, επομένως καλό είναι να χρησιμοποιείται ή μεμονομένα όταν ανεβαίνουν τα νιτρικά η μετά από κάποια θεραπεία. Το έχω δει το biohome αλλά δεν του είχα δώσει σημασία να σας πω την αλήθεια.

Εχω διαβασει παρα πολλες μελετες και εφαρμογές του ζεολιθου απο απορυπανση λιμνων εως προσθηκη σε ψαροτροφες με ολες τις ευεργετικές του ιδιότητες αλλά ότι καταστρέφει την βιολογία πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξερω με ποιους το συζήτησες αλλά καλο θα είναι να την ψάχνουμε και λίγο απο μονοι μας μια που υπάρχει πολύ υλικο απο επιστημονικες πηγες στο διαδυκτιο και δεν στέκει το πόρισμα που βγάλατε. Εχω 500 λιτρα ενυδρειο με υπόστρωμα ζεολιθου σε ολο το βυθό χρονιά τώρα και ποτέ δεν μέτρησα αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dearangelo said:

για ελαφρόπετρα θα βρεις στα λουλουδαδικα, την βαζουν σαν προσμιξη στο χωμα για να ειναι πιο.... ελαφρό!!!! χαχαχα ισχύει...

οι συνθήκες ειναι οι εξής δύο, οχι ασβεστολιθος (βεβαια αυτό δεν ειναι πάντα κανόνας) και να έχει οσο το δυνατόν μεγαλύτερο όγκο σε σχέση με το βαρος του, ωστε να έχει πόρους κενούς που θα γίνουν διαμερισματάκια για οικογένιες βακτηριδίων... πολύ απλό δεν είναι?

υπάρχει ενα υλικό, βιο-κάτι... που ισχυρίζεται ορι ειναι πυριτικής βάσης, που οντως φαίνεται να έχει μεγαλη απορροφητικότητα και που όμως πωλείται προς 12 ευρα το μισόκιλο, μην τρομάζουμε, ειναι ακριβό, αλλα ειναι και ελαφρυ.... αυυτο το κόβω σαν ένα απο τα καλύτερα... ετσι για την πληροφορία... δεν το προτείνω ουτε σε μένα ουτε σε καποιον... σίγουρα

 

εδώ και το λινκ... https://filterpro.co.uk/biohome-media-3-c.asp

 

Καλημέρα σας κύριοι και κυρίες..!! εντάξει μου απάντησαν και άμεσα και κατατοπιστικά..Παραυτά το κόστος για αυτό το βιολογικό θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλο...Έβαλα για παραγγελία 6kg από το ultimate που συνηστά ο τύπος (του είχα πει ενυδρείο-διατάσεις και τι ψαροσύθεση και πόσα φίλτρα) μου βγαίνει για τα 6kg ποερίπου 160ευρώ με τα μεταφορικά μαζί. Δεν ξέρω μου φαίνονται πολλά...

 

Dear Dimitris,

I don't know exactly but I would guess at around 2kg for the 2215 and 3kg for the 2217 making a total of 5kg - best media for the job would be the biohome ultimate as that is best choice for canister filters. If you wanted to use the biohome ultra that is much laster but would still work - you'd have to stack the biohome ultra vertically to fit it in properly but it would definitely still work with roughly the same quantity used.

Regards,

Richard

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει υπερβολικα οντως......  σιγα, μην τρελαινεσαι εαν ειναι αρχισε με την ελαφροπετρα και αν δεις πως μετρας ακομη μετα το στρωσιμο νιτρωδη προσθετεις κεραμικο και θα ερθει στα ισα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GVC said:

Καλημέρα σας κύριοι και κυρίες..!! εντάξει μου απάντησαν και άμεσα και κατατοπιστικά..Παραυτά το κόστος για αυτό το βιολογικό θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλο...Έβαλα για παραγγελία 6kg από το ultimate που συνηστά ο τύπος (του είχα πει ενυδρείο-διατάσεις και τι ψαροσύθεση και πόσα φίλτρα) μου βγαίνει για τα 6kg ποερίπου 160ευρώ με τα μεταφορικά μαζί. Δεν ξέρω μου φαίνονται πολλά...

 

Dear Dimitris,

I don't know exactly but I would guess at around 2kg for the 2215 and 3kg for the 2217 making a total of 5kg - best media for the job would be the biohome ultimate as that is best choice for canister filters. If you wanted to use the biohome ultra that is much laster but would still work - you'd have to stack the biohome ultra vertically to fit it in properly but it would definitely still work with roughly the same quantity used.

Regards,

Richard

ξεκίνα με ελαφρόπετρα απο μια μαντρα υλικών, η ενα λουλουδαδικο, την δινουν σε τσουβαλάκια !!!! μετα αν θέλεις να πας σε ποιο εξωτικά υλικά, το ξανασκέφτεσαι... ελάχιστοι απο εμας, φαντάζομαι, θα έδιναν τόσα χρήματα, εκτός εάν υπάρχουν πραγματικές αναγκαίες συνθήκες... εγω το ανέφερα γιατι ειναι καλό να ξερεις τι υπάρχει εκει έξω, στην αγορά... τωρα για ενα κοινο ενυδρειο, δεν νομιζω πως αξίζει να μπεις σε σετοια εξοδα... ξεκινα απλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα πατάτα που παράγγειλα την ελαφρόπετρα να σου πω την αλήθεια. ελάχιστα μαγαζιά είναι ανοιχτά και την πήρα απο praktiker. την παράγγειλα 26/2 και δεν έχει έρθει ακόμα.......κάπως έτσι το σκέφτηκα με το βιολογικό φίλε @dearangelo. Ρε παιδιά μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε. Κάπου διάβασα να απομακρύνονται τα μαύρα στίγματα απο την ελαφρόπετρα. Επειδή πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω μήπως ξέρει κανείς πως τα απομακρυνουν;;Μην πάω αδιάβαστος και την κάνω θρίμμα...Κάνουν κακό τα μαυρα στίγματα αυτά στην βιολογία;;;;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, GVC said:

Βασικά έκανα πατάτα που παράγγειλα την ελαφρόπετρα να σου πω την αλήθεια. ελάχιστα μαγαζιά είναι ανοιχτά και την πήρα απο praktiker. την παράγγειλα 26/2 και δεν έχει έρθει ακόμα.......κάπως έτσι το σκέφτηκα με το βιολογικό φίλε @dearangelo. Ρε παιδιά μια ακόμα ερώτηση που μου ήρθε. Κάπου διάβασα να απομακρύνονται τα μαύρα στίγματα απο την ελαφρόπετρα. Επειδή πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω μήπως ξέρει κανείς πως τα απομακρυνουν;;Μην πάω αδιάβαστος και την κάνω θρίμμα...Κάνουν κακό τα μαυρα στίγματα αυτά στην βιολογία;;;;

τι ειναι αυτά?

κοιτα, η ελαφρόπετρα ειναι προϊόν έκκρηξης ηφαιστίου, ειναι τα πρωτα υλικα που βγάζει το ηφαίστιο, και ειναι συνήθως οξειδια του πυριτίου, κοινώς γιαλί, αλλα επιδή αναβαίνει στην επιφάνεια με πίεση, ενα πράγμα σαν αφρός, λυωμένο γιαλι με αέρια, αυτα τα αέρι δημιουργουν τα κενα στη μάζα του πυριτιου και οταν κρυώσει, διατηρεί τον όγκο αλλα οχι τη μάζζα και αρα ελαφρότερη μπλα μπλα μπλα... τα μαυρα μπορει να ειναι οτιδήποτε, το ποιο πιθανον να ειναι γρανίθτης, η ανθρακας σε μορφη γρανίτη...

θελεις να το τεστάρεις, ενα κιλο σε ενα κουβα νερο, μετρας pH τ'ωρα και σε τρεις - πέντε μέρες, αν δεν δεις αλλαγη στη οξύτητα...μια χαρα πραμα!!! καντο βιολογία...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι μαθαίνει κανείς στην καραντινα... ? Ευχαριστώ πολυ φίλος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GVC said:

Ρε τι μαθαίνει κανείς στην καραντινα... ? Ευχαριστώ πολυ φίλος!

τι ήθελες και ρώταγες!!!!

χαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάγκες εχω κατάλάβδει ότι σε αυτό το χόμπι κάθε ερώτηση παει και 100αρικο....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

τι ειναι αυτά?

κοιτα, η ελαφρόπετρα ειναι προϊόν έκκρηξης ηφαιστίου, ειναι τα πρωτα υλικα που βγάζει το ηφαίστιο, και ειναι συνήθως οξειδια του πυριτίου, κοινώς γιαλί, αλλα επιδή αναβαίνει στην επιφάνεια με πίεση, ενα πράγμα σαν αφρός, λυωμένο γιαλι με αέρια, αυτα τα αέρι δημιουργουν τα κενα στη μάζα του πυριτιου και οταν κρυώσει, διατηρεί τον όγκο αλλα οχι τη μάζζα και αρα ελαφρότερη μπλα μπλα μπλα... τα μαυρα μπορει να ειναι οτιδήποτε, το ποιο πιθανον να ειναι γρανίθτης, η ανθρακας σε μορφη γρανίτη...

θελεις να το τεστάρεις, ενα κιλο σε ενα κουβα νερο, μετρας pH τ'ωρα και σε τρεις - πέντε μέρες, αν δεν δεις αλλαγη στη οξύτητα...μια χαρα πραμα!!! καντο βιολογία...

Δηλαδη αυτο που λενε να βγαζεις οσα κομματια ελαφροπετρας ειναι μαυρισμενα  ισχύει μονο αν δεν θες να ανεβασεις σκληροτητες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι. Μάλλον το έθεσα λάθος εγώ. Απλά διάβασα σε ένα thread ότι να βγουν τα μαύρα σημάδια. Τπτ άλλο. Θυμάμαι είχε ειπωθεί κάτι, για ποιο λόγο να αφαιρεθούν δεν θυμάμαι. Και να σου πω και την αλήθεια...Μάλλον για να μην το θυμάμαι δεν θα το βρήκα και ιδιαίτερο λόγο χωρίς να το παίξω έξυπνος, ειδήμων ή έμπειρος γενικά. Με την απλή λλογική το έθεσα τότε.

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Οχι οχι. Μάλλον το έθεσα λάθος εγώ. Απλά διάβασα σε ένα thread ότι να βγουν τα μαύρα σημάδια. Τπτ άλλο. Θυμάμαι είχε ειπωθεί κάτι, για ποιο λόγο να αφαιρεθούν αλλά δεν θυμάμαι. Και να σοιυ πω και την αλήθεια...Μάλλον για να μην το θυμάμαι δεν θα το βρήκα και ιδιαίτερο λόγ να σου πω την μαυρη μου αλήθεια.

Το εχω δει πολλες φορες οταν αναφερονται στην ελαφροπετρα, το να πετας τα κομματια με τα μαυρα σημαδια αλλα και εγω δεν θυμαμαι τον ακριβη λογο, για αυτο ρωταω τον  @dearangelo αν το κανουν μονο και μονο για να μην ανεβαινουν οι σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, corto maltese said:

Το εχω δει πολλες φορες οταν αναφερονται στην ελαφροπετρα, το να πετας τα κομματια με τα μαυρα σημαδια αλλα και εγω δεν θυμαμαι τον ακριβη λογο, για αυτο ρωταω τον  @dearangelo αν το κανουν μονο και μονο για να μην ανεβαινουν οι σκληροτητες.

ειλικρινά δεν το ξέρω, θα κανω μια περιήγηση στον παγκόσμιο ιστο και θα δω τι συζητιέται...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...