Jump to content

Ο πρώτος μου μικρος λαθρεπιβατης στα φυτα!!


Antoonia

Recommended Posts

Βρήκα ένα μικρό σαλιγκαρακι στα φυτα που πήρα πρόσφατα. Να το βάλω στο ενυδρειο του μονομαχου; θα είναι οκ θερμοκρασιακα; Μήπως τον ενοχλεί αν τον ανακαλυψει;

15861910893992477094855052706426.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι γεμάτος , δε κάνουν κακό , μου αρέσουν κιόλας , χώρια οτι ολο και κατι καθαρίζουν , απο περισσεύματα τροφής ισως και τα τζάμια αν και μικρουλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγόρασα φυτά για το ενυδρείο του μονομάχου, μαζί με ένα nerite. Πρόλαβα και έσωσα ένα ramshorn ένα Pond και 2 bladder που πήγαν στο μικρό φυτεμένο με γαρίδες. Ο δικός μου είναι φονιάς! Ενώ εβλέπα καμια δεκαριά μικροσκοπικα σαλιγκαράκια στα τζάμια από τις πρώτες μέρες, εδώ και ενα μήνα βαίνουν μειούμενα χωρίς να εμφανίζονται μεγαλύτερα! Ο μονομάχος τα κάνει συστηματικά μεζέ!! Όσο είναι μικρά και μαλακά ακόμη δεν προλαβαίνουν να πάρουν τα πάνω τους!

Link to comment
Share on other sites

Το λυπάμαι το καημένο να το ρίξω μέσα και να το φάει. Του έχω φτιάξει ένα μίνι ενυδρειακι από βαζάκι με τουλινο καπάκι. Αν μεγαλώσει και πάρει τα πάνω του βλέπουμε. Του έδωσα και λίγο βρασμένο αρακά. Θα τον φάει; αν όχι τι να του δωσω; να βαλω κανένα φύλλο μαρούλι που έχω για σαλατα;

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβάσαι, αν είναι μέγεθος φακής, ρίχτο μέσα. Εμένα τρώει ότι έχει σκάσει από αυγό, 2-3χιλ max. Θα βρεί άλγη και υπολείματα τροφής αλλά και αρακά μπορείς να του δώσεις όπως και στον μονομάχο σου.

Επίσης με τα σαλιγκάρια μπορεί πολύ γρήγορα να μεταβείς από την λύπηση στην αναζήτηση συνταγής για κοκκινιστά! Αν τους κάτσει και αρχίσουν την αναπαραγωγή.... θα ρίχνεις μαρούλι για να τα μαζέυεις έξω, οχι για φαί!

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ερχονται περισσοτερα απο 2 επισης μερικα ειδη αναπαραγωνται με παρθενογενηση 

Link to comment
Share on other sites

Αν πεθάνει μέσα στο ενυδρειο όσο είναι μικρό δεν θα ανεβάσει αμμωνια; είναι και σκούρο, έχω και μαύρο χαλίκι άντε να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Παιζει και να αναπαραχθεί μονο του .

Περίεργα πλάσματα!!!

Μαλλον δεν εχουν η δε χρειάζονται αλλο φύλο.

Ριξε το μη το σκέφτεσαι.

Μπορει και τα φύλλα να εχουν και αβγά επάνω και να μη τα ειδες , (δε φαίνονται ευκολα) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποια αμμωνία μιλάμε !!!!

Χαχαχαχαχαχαχα!!!!

Εχω τοσα πολλα και ζωντανά και νεκρά!!!

Ενα μινι υπόστρωμα από κοχύλια !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα γυρισα το κινητό , παντού ετσι ειναι !

Δες και τα κοχυλια/πτώματα.

Η διατηρούμε μία φύση η οχι!

Δε θα ψοφίσει και ψάρι ολόκληρο δα!

Δες το όμορφο που ειναι ; Ε; 

PSX_20200405_125121.jpg

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ ωραία. Ίσως να γλυτώσω και κάποιες φορές σκούπας με αυτό:/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δειξε μας καποια στιγμη , να παρουμε ματι .

σκουπα γιατι; εαν αποκτησεις τετοια θα τα ρουφαει .

επισης με την σκουπα ενα ενυδρειο σηκωνει αμμωνια .

και γιατι να χρειστει σκουπα ενα ενυδρειο με εναν μονομαχο ; 

και γιατι ενας μονομαχος ειδικα να θελει γυαλισμενο πατωμα ;

δειξε μας το ενυδρειο πες τι εχεις μεσα γενικα και ρωτα εαν πρεπει να βαζω σκουπα , ειμαι περιεργος να δω απαντησεις !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το ενυδρειο. Ένας μονομαχος, το σαλιγκάρι θα μπει με κλειστό το φως καλού κακού, ανουμπιες, ξύλο, egeria densa και salvinia για την επιφάνεια.

Κάτω είναι το καινούριο το φυτεμένο που ξεκινάω. Έχει egerua densa , hydrocotyle Verticillata, bacopa caroliniana και θα μπει και επιφανείας salvinia. Λέω να βάλω εκεί μια θυληκια μονομαχο. Ίσως ψάχνω για σαλιγκάρια η γαρίδες. Εκεί νομίζω είναι δύσκολο να μπει σκουπα, γτ θα μου βγάζει τα φυτα και θα ανακατεύει τι υποστρωμα. Άρα πως θα απομακρύνονται τα περιττώματα; Ή θα αποσυντιθοναι εκεί μεσα; ( δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλο εικόνα, θα δοκιμάσω μάλλον άλλη φορα)

15862011557907268229157382490230.jpg

Link to comment
Share on other sites

καποιος θα τα φαει !!!!

βρε συ απο τα λιγα που γνωριζω ,διοτι δεν δηλωνω γνωστης με τιποτα , τα φυτα θελουν νιτρικα-φως-διοξειδιο .

φως εχουμε ,διοξειδιο εχουμε ευκολα φυτα ας πουμε...... οκ , τα νιτρικα ; που θα τα βρουν ;

δε φθανει που εχεις ενα ψαρακι μικρο μεσα , θα βαλεις και τον ποθο , που θα τα βρουνε μετα ;

θα ξεκινησεις λιπασματα ;

που κανονικα πρεπει , αλλα και εγω δεν εχω ριξει ποτε .

εγω εχω στον πατο μια μαζα απο αποσυνθεση απο τα φύλα τα ξερα που ριχνω , οι μετρησεις μου ειναι σωστες και το νερο διαυγές.

αυτο γιατι -πιστευω- οτι εχω φτιαξει εναν μπουσουλα εκει μεσα , εχει μπει σε τροχια.

για αυτο ανθισε και η κοινότητα των σαλιγκαριων , ενας κυκλος το ολο πραμα .

φυσικα τα κακα του ουτε που τα εχω δει ποτε !

για αυτο σου λεω ρωτα στο νημα με το ενυδρειο σου , κανε μας και μια παρουσιαση και εχω και εγω περιέργεια να δω απαντησεις .

υ.γ οχι οτι θα βαλω σκουπα ποτε , εκει κατω ζει ενα εθνος !    

Link to comment
Share on other sites

μαζι ποσταραμε , παμεμορφο , μπραβο σου !

εαν εβαζες θυληκια και εβαζες τα ενυδρεια διπλα διπλα ...... ε ρε γλεντια!!! 

να δεις πως θα κανανε !

βεβαια θα ειχε χαρτονι αναμεσα , θα το εβγαζες για να ξεδωσουν!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό στην φωτογραφία θα έχουν νιτρικά από τον μονομαχο μάλλον τα οποία τα βρήκα ελαφρώς ανεβασμένα. Αν δω ότι ο πόθος μου χαλάει τα φυτα θα δω, ίσως πάρω κανένα λίπασμα η τον ελαττωσω. Τώρα στο άλλο λέω να βάζω τροφή σε τούλι μέχρι να στρώσει και να βάλω μέσα ψάρι. Ίσως στην πορεία πάρω και λιπάσματα αν χρειαστεί. Θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που έχω νομίζω ότι είναι γύρω στα 9 με 10 watt αλλά θα το ξανακοιταξω. Εκει έχει δύο ανουμπιες και τα άλλα φυτά Γενικά μου έχουν πει είναι εύκολα οπότε δεν έδωσα μια πολύ σημασία τον φωτισμό. Χρησιμοποιώ την λάμπα που διαβάζω τη έχω το ενυδρειο στο γραφείο. Το πρωι Ίσως κάνα δυο ώρες μπαίνει λίγο φως της μέρας από μισανοιγμενκ παράθυρο. Τώρα που θα αρχίσει και το φυτεμένο θα ψάχνω λίγο για το φως του ήλιου Ίσως μειωθεί κι άλλο. Το ανοίγω το φως απόγευμα νομίζω μέσο όρο κάπου στις 8 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν εχει κανει τον κυκλο του ακομα , ειναι νεο το ενυδρειο , θα πεσουν , τα φυτα θα κανουν την δουλεια , ειναι βαλσαμο , δε νομιζω να φταει το ψαρακι , ενα τετοιο ψαρακι θα ανεβαζε νιτρικα σε βαζο με σκετο νερο και αμμωνια .

θα πεσουν μη σκας .

ενας μπουσουλας που εχω καταλαβει απο το διαβασμα ειναι οτι τα φυτα θελουν φως - διοξειδιο και νιτρικα , εαν κατι υπολείπεται παιρνουν την κατω βολτα .

αυτα που τα ξυπναει και παιρνουν μπροστα ειναι το φως και η υψηλη θερμκρασια , αλλα τι να το κανουμε το πολυ φως οταν ειμαστε πισω στα αλλα 2 ;

ειδικα στο co2 , ας ειναι ευκολα .

οποτε για να μη φτιαξουμε γιγαντα με γυαλινα ποδια που λεμε , δηλαδη φυτο που ισως παρει μεγεθος αλλα με τρυπια φύλα και να σαπιζουν το ξυπναμε πιο λιγο .

οποτε λιγη ωρα φωτος και χαμηλη θερμοκρασια (θελουμε 25-26 ιδανικα για αυτους) ειναι σωστο για να εχουμε -ας μη μεγαλωσουν τρελα- υγιη φυτα στα ενυδρεια μας .

αυτα που δεν εχουν co2 και νιτρικα πολλα λογο της μη παρουσιας ψαριων .

ισως κανω λαθος , με επιφύλαξη οσα λεω , αλλα βαζω λιγικη και οσα εχει παρει το ματι μου .  

εγω εχω 10watt επισης στις 6 με 5 ωρες .

 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα βάλω σε σειρά θα κάνω αναλυτική παρουσίαση και των δύο μια θα ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο λάθος η επιπλέον προτάσεις.  Πάντως εκτός από ένα φυτό όλα τα άλλα μου έχουν πει κι εδώ ότι είναι αρκετά εύκολα και δεν είναι και το πλέον απαραίτητο το co2. Θα ρωτήσω πιο συγκεκριμένα και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...