Jump to content

Ο πρώτος μου μικρος λαθρεπιβατης στα φυτα!!


Antoonia

Recommended Posts

μη ξεχνας αρεσκονται σε σκιερα μερη , οποτε και ο ψαρουλης θα ειναι πενα με λιγότερο φως.

τουλαχιστον ο δικος μου οταν ειναι σβηστο ολη την ωρα ειναι πανω κατω και τζαμι και με κοιταζει για να μαλωσει , οταν αναψει το φως το ιδιο κανει αλλα με πιο χαλαρο ρυθμο .

το βραδυ ειδικα σβηνει το φως του στις 10.45 και εγω ειμαι ακομα διπλα σε φως του δωματιου μεχρι πιο αργα .

εκεινη την στιγμη λοιπον ανεβαζει κοφτες , σαν να εφυγε ενα βαρος σαν να ενιωσε πιο ομορφα στο ημίφως .

να τωρα εσβησε και ξεκινησε να μου τσαμπουκαλευετε !  

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παλι μαζι ποστ ; 

co2 δε θα χρειαστεις , ουτε εγω ουτε κανεις με τετοια ενυδρεια δεν εχει .

να ρωτησεις εκει οτι θες , τα παντα , να παρεις γνωμες , εγω μιλαω με βαση την εμπειρια που εχω με το δικο μου και με τιποτα σαν γνωστης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς το φυτεμένο είναι πειραματικό. Βλέπουμε πως παει και μέχρι να φιλοξενήσει ψάρι θα έχω μάθει πολλά ακόμα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επι της σκουπας μη βαζεις , μεχρι να στο πουν μυστες απο εδω μεσα , πολλα χρειαζονται στο εδαφος , δε το θελουμε νεκρο .

καλο σου βραδυ .

ολα καλα θα πανε , οτι εχεις κανει βρισκετε σε σωστες γραμμες .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αντωνία πετα το απο το ενυδρείο , σημερα ύστερα απο καιρο διασταύρωσα οτι αυτα τα μαυρα τρώνε τα επιφάνειας .

Εβαζα Φακή απο ενα αλλο ενυδρείο και έφευγε σε 60 λεπτά.

Χθες πηρα για πλακα καποια πιο μεγαλα επιφάνειας για να κρύψω φως προς τα κάτω .

Αυτή τη στιγμή τα μασουλανε με μανια!!!!!

Εχω παρα πολλά , αφου εχεις ενα κανε μια και πετα το.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@george rapp καλησπέρα, σήμερα το είδα το τελευταίο ποστ σου, χρόνια πολλά κιόλας;).

Στο ενυδρειο του Μονομάχου ένα ήταν από οτι είδα το οποίο μας άφησε χρόνους από το θέμα με την αμμωνία ( το οποίο μάλλον λύθηκε, τώρα είναι καλές οι τιμές).

Στο άλλο το φυτεμένο που ξεκινάω μου βγαίνουν συνέχεια. Μέχρι τώρα έχω μετρήσει 4 πολύ μικρά και δεν μου έχουν πειράξει τα φυτά. Σε αυτό έχω αρκετά νεκρά φύλλα στον βυθό και καφέ αλγη. Λέω να τα αφήσω μήπως και τα φάνε αυτά. Σε αυτό λέω να μην βάλω πολλά φυτα επιφανείας, η Ίσως λίγο κερατόφυλλο να επιπλέει γιατί έχω τα αλλά από κάτω που θα χρειάζονται φως. Σκοπεύω να έχει μπόλικα φυτά που όταν μεγαλώσουν να κάνουν σκιερά μέρη για το ψάρι που θα βάλω. Οπότε εκεί μπορεί και να μου είναι και χρήσιμα. Αλλά και πιθανόν δύσκολο να τα ξεφορτωθώ αν το αποφασίσω γιατί μάλλον μου ήρθαν τα φυτα με αυγά που τώρα σκάνε.

Στο άλλο με τον μονομαχο λέω να βάλω ένα nerite (άντε δυο) να τρώει μόνο τα φύλλα που πέφτουν και ότι τροφή μένει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να κανουν ζημιά θα πρέπει να ειναι πολλα και μεγάλα.

Εγω για να φθασω σε αυτο το σημείο το ενυδρείο χρειάστηκε 1.5 χρονο και τα τάιζα κιολας , με καρότο σπανάκι και άλλα.

Οποτε ειναι δυσκολο να φθάσεις στο σημείο μου , όπως επίσης ειναι ευκολο να τα βγάλεις , διοτι ειναι μεγαλα .

Επισης εαν βαλεις στον πατο ένα πιατακι με κατι να φανε οπως καροτο που θα μεινει στον πατο τα πιάνεις εύκολα .

Βγαζεις το πιατο με αυτά.

Δε χρειάζεται να ανησυχείς , εύκολα βγαίνουν εαν θες .

Απο εκει και πέρα αντι για κερατοφυλλο προτείνω lnobium laevigatum ,ειναι πιο όμορφα και πιο ευκολα στην διαχυρηση αφου εαν αυξηθούν απλα αφαιρεις απο μεσα ευκολα ενα ένα τα φυτα αντι να κλαδευει

Αυτά στις εικόνες ειναι , δες και youtube .

Εχω και κερατοφυλλο μεσα .

Αλλα ευκολα θα ειχα μονο αυτα.

Αυτη τι στιγμη το ενυδρείο μου βρίσκεται σε φαση ζούγκλα κυριολεκτικά.

large.DSC_9255_edited.jpg.86dad508bda55e16688896c89107ddbf.jpglarge.DSC_9229_edited.jpg.e8edba9b531557556c2203acc68afb79.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...