Jump to content

PVC imperial & metric


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει τις ακριβείς αντιστοιχίες από ίντσες σε χιλιοστά. 

Π.χ: Αν παραγγείλω από αυτούς τους συνδέσμους θα μπορέσω να τους ταιριάξω με τα ανάλογα pvc σε χιλιοστά; 

https://www.bulkreefsupply.com/bulkhead-abs-thread-x-slip-flange-head-side.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Την συγκεκριμένη αντιστοιχία την είχα υπόψην. 

Απλά θέλω για τους εν λόγω συνδέσμους δεξαμενής την αντιστοιχία σε χιλιοστά. Π.χ αν πάρω σύνδεσμο 1/2 πιο pvc μπαίνει σε χιλιοστα; Αν μπαίνει καποιο.

Δηλαδή μισή ίντσα ειναι 12,7 αλλα αυτοί λένε για τρύπα 27mm οπότε μου κάνει πιο πολύ για φ20-25 pvc.

Έγινε επεξεργασία - sarados
Link to comment
Share on other sites

στις σωληνώσεις ειναι πιο πολυπλοκα, δεν ειναι απλα η μετατροπή...

και στο βήμα στις βόλτες διαφερει το αγγλικο απο το αμερικανικο απο BT σε NT...

 

οι βόλτες ειναι θέμα!!!!!!

 

όμως έχει διευκρινιση και μετατροπές και διαστάσεις σε mm κάτω αριστερα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

στις σωληνώσεις ειναι πιο πολυπλοκα, δεν ειναι απλα η μετατροπή...

και στο βήμα στις βόλτες διαφερει το αγγλικο απο το αμερικανικο απο BT σε NT...

 

οι βόλτες ειναι θέμα!!!!!!

 

όμως έχει διευκρινιση και μετατροπές και διαστάσεις σε mm κάτω αριστερα...

Ναι το έχω τσεκάρει αλλά μιλάει μονο για την τρύπα που θα κάνεις στο ενυδρείο. 

Όταν οι αμερικάνοι λένε για 1/2 σύνδεσμο θεωρητικά εννοούν οτι η εσωτερική διάμετρος ειναι μισή ιντσα, οπότε θεωρητικά το ανάλογο κολλητό pvc θα είναι Φ12. Απλα δε μπορώ να καταλάβω γιατί η εξωτερική διάμετρος να είναι 27 χιλιοστά. Τόσο χοντρά τοιχώματα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

απο ειδικό στο χώρο

image.thumb.png.226e2052c022c48920901169d5e3f0a3.png

 

+ 2,5mm γυρω γυρω, οπότε καπου εκει βγαίνει...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ μου φαίνεται ότι δουλεύει σαν τρηνσωλήνα που βδουλέυουμε στην  δουλειά. Οκ η κάθε σωλήνα αλλά έχει και κλάσεις (STD/XS/XXS κλπ). Υπάρχει ένα βιβλίο που δουλέυει με τα πρότυπα και τις κλάσεις σωληνώσεων το Piping Manual Trouvay Cauvin. Ξέρω ότι χρησιμοποιείται σε ότι έχει σχέση με σωλήνα. Στα πλαστικά πολλοί πέρνουν τις διαστάσεις για απλούς χάλυβες. Ψάξε να βρεις να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

απο ειδικό στο χώρο

image.thumb.png.226e2052c022c48920901169d5e3f0a3.png

 

+ 2,5mm γυρω γυρω, οπότε καπου εκει βγαίνει...

 

Άρα δεν μπορούμε να ταιριάξουμε κάποιο μετρικό pvc στους εν λόγω συνδέσμους.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, sarados said:

 

 

Άρα δεν μπορούμε να ταιριάξουμε κάποιο μετρικό pvc στους εν λόγω συνδέσμους.

φαντάζομαι ενα Φ22 ... πρεπει να το δω απο πιο κοντα να σου πω...μπαινει απ ξω η απο μέσα? δεν ειμαι σίγουρος πως εχω καταλάβει τι θέλεις να κανεις... ανέβασε ενα σκιτσακι με μολυβι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

φαντάζομαι ενα Φ22 ... πρεπει να το δω απο πιο κοντα να σου πω...μπαινει απ ξω η απο μέσα? δεν ειμαι σίγουρος πως εχω καταλάβει τι θέλεις να κανεις... ανέβασε ενα σκιτσακι με μολυβι?

Σκέφτομαι για υπερχείλιση μπαλκονι ή πύργο η οποία να χει μεσα 2 τέτοια για καθόδους: 

 

Bulkhead ABS Thread x Slip (Thread on the Flange/Head side

 

Στο εσωτερικό πουτ γιαλύζει μπαίνουν κολλητά pvc. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ταιριάξω τα δικα μας pvc σε αυτούς τους συνδέσμους.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πρέπει να βρεις συγκεκριμένη εικόνα με λεπτομερεια για το πως συνδέονται τα υλικά, ο σωλήνας και το ρακορ... βρές φωτογραφίες, θα αναγνωρίσεις τα εξαρτήματα και μετα θα βγεις στην αγορά... η σωλήνα θα πενά μέσα απο το ρακόρ που μου δείχνεις?

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 6:26 ΜΜ, το μέλος dearangelo έγραψε:

νομίζω πρέπει να βρεις συγκεκριμένη εικόνα με λεπτομερεια για το πως συνδέονται τα υλικά, ο σωλήνας και το ρακορ... βρές φωτογραφίες, θα αναγνωρίσεις τα εξαρτήματα και μετα θα βγεις στην αγορά... η σωλήνα θα πενά μέσα απο το ρακόρ που μου δείχνεις?

Η σωλήνα πάει κολλητή στο ρακόρ κατευθείαν. Το ρακόρ πιάνει στο τζάμι κατευθείαν βιδωτό. (είτε στην πλάτη είτε σε μπαλκόνι)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για να δεις ακριβος το μεγεθος σε χιλιοστά παρε ενα εξάρτημα 1/2" ινζα 3/4 " και μια 1"ινζα και μετρα ακριβος απο εξω απο την μια πλευρα στην αλλη

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sarados said:

Η σωλήνα πάει κολλητή στο ρακόρ κατευθείαν. Το ρακόρ πιάνει στο τζάμι κατευθείαν βιδωτό. (είτε στην πλάτη είτε σε μπαλκόνι)

αρα η εξωτερικη Φ της σωλήνας πρεπει να ειναι 1-2 χιλιοστά μικρότερη της εσωτερικής Φ του ρακόρ, στο λινκ που μου εδειχνες, είχε διαστάσεις, άρα με ενα παχύμετρο, απαραίτητο εργαλείο καθε φίλου diy, κάνουμε μιθα επίσκεψη σε μαγαζι με υδραυλικά, η σε φίλο υδραυλικό... κατι λιγότερο θα εμπεριέχει κίνδυνο....αλλα, γιατι δεν τα παραγγέλενεις, να σου έρθουν και μετα ψάχνεις την εγχώρια αγορά? ...

καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! 

Βρήκα άκρη. Έχει ο σταματίου μεικτό ρακόρ που απο τη μία είναι σπείρωμα θηλυκό σε ίντσες και απο την άλλη θηλυκό για κολλητό pvc σε χιλιοστά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...