Jump to content

Επιλογή φυτών


SALT

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτομαι (στην εποχή της καραντίνας) να ξεκινήσω μία νέα υπέροχη ασχολία. Θα ήθελα λίγο βοήθεια για να το κάνω σωστά. Πήρα ένα μικρό ενυδρείο 38 λίτρων. Θα ήθελα να βάλω πολλά φυτά. Αλλά θέλω να πάω σε εύκολα φυτά χωρίς πολλές απαιτήσεις (είμαι εντελώς άσχετη). Νομίζω ότι θα βάλω χαλαζιακό χαλίκι σε μαύρο χρώμα κάτω. Θα ήθελα να έχω μερικά ψηλά φυτά για  πίσω. Μέτρια για την μέση και κοντά για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου. Επίσης θα βάλω και ένα κομάτι ξύλου και καναδυό ξυλόπετρες (ίσως) . Τί φυτά πρέπει να επιλέξω ?? Πόσα ??  Μετά από ένα διάστημα (μεγάλο από ότι διαβάζω) σχεδιάζω να βάλω κανέναν μοναμάχο ή 2 γκαπυ και καμιά γαριδούλα και κανένα σαλιγκάρι που μου αρέσουν. Υπάρχουν προτάσεις ??? Ιδέες ?? Έλα παιδιά. Αφού μέσα είμαστε όλοι, ας βοηθήσει η φαντασία σας και οι γνώσεις σας. Ευχαριστώ πολύ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ακλως ήρθες! Πλάκα έχει το εκβιαστικό σου χιούμορ να απαντήσουμε!! 

Για πες μας τί φως έχεις, αν θα χρησιμοποιήσεις διοξείδιο του άνθρκα (CO2) κλπ. 

Για εμένα πάντως και για εύκολα φυτά, χρειάζεσαι μόνο καλό υπόστρωμα και φως. 

Τα rotate species είναι πολύ ωραια για το πίσω μέρος και μπορστα χαμηλά ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το marsilea hirsuta που είναι εύκολο για "χαλί". 

Μετά μπορείς να βάλεις διάσπαρτα κάποιες κρυπτοκορίνες, λίγη μοσσ στπ ξύλο και μία ωραία anubia. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες! Αν θες να σου πω για το δικό μου που είμαστε στα ίδια λίτρα και στο ίδιο σκεπτικό. Μπορείς καταρχάς να το δεις εδώ:

 

Στα φυτά έχουν προστεθεί ακόμη hydrocotyle tripartita, lysimachia nummularia και hygrophilia polysperma

Μια βασική απόφαση είναι κατά πόσο θα βάλεις κάποιο υπόστρωμα  ή/και ειδικό χαλίκι. Εγώ από αυτά που δοκίμασα, θα σου πρότεινα να βάλεις τα εξής 5 φυτά: hygrophilia polysperma (πίσω, πολύ ανθεκτικό ιδανικό για αρχάριο), anubias (απέθαντη! πάνω σε ξύλα), java fern (ευκολο και πολύ εντυπωσιακό πράσινο), java moss σε επιφάνειες του ξύλου ή της πετρας και limnobium laevigatum (επιφανειακό, για άμεση απορρόφηση θρεπτικών). Το κερατόφυλλο που θεωρείται από τα πλέον προτεινόμενα σε αρχάριους και για απορρόφηση θρεπτικών, εμένα ποτέ δεν μου έχει κάτσει καλά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OYAOY. Μάλλον έπρεπε να κάνω πρώτα μεταπτυχιακό πριν ασχοληθώ. !! Μπράβο ρε παιδιά. Εγώ η δύστυχη νιώθω ότι είμαι στο δημοτικό. Ότι μου γράψατε πρέπει να το γκουγκλάρω για να καταλάβω. χα χα χα Πολλές άγνωστες και ξένες λέξεις (δεν φτάνουν οι ξένες γλώσσες μου) . Άρα λοιπόν βρήκα καλό χόμπι. Θα περάσει μία εβδομάδα για να εντοπίσω τα hygrophilia και τα rotate species , κρυπτοκορίνες (????)?. Τί απέγιναν οι εύκολες λεξούλες όπως γαρίφαλο , τριαντάφυλλο , γαρδένια κτλ. Μπήκα στο TRORICA και έπαθα σοκ. Πόσα είδη υπάρχουν. Μάλλον τον περισσότερο χρόνο θα τον περάσω ψάχνοντας. By the way το ενυδρείο έχει φως LED 9 W. Δεν φτάνει το χαλαζιακό χαλίκι ? Δεν θέλω να το κάνω πολύ δύσκολο. Σας θαυμάζω πάντως..... Ευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Βδομάδα??? Καλό!! ??Χρόνια θα περάσεις!!

Γενικά θέλει ψάξιμο το χόμπι!! Για ενυδρειακά φυτά από Ελλάδα https://misirlis-aquarium.gr και όχι μόνο δες εδώ! Τα φυτά σου όπως και τριαντάφυλλα που λες θέλουν θρεπτικά για να αναπτυχθούν που τα βρίσκουν κυρίως με τις ρίζες από το χώμα και άλλα από την υδάτινη στήλη (νερό), οπότε κοίτα να πάρεις ενα καό χώμα και όχι απλό χαλίκι (νεκρό από θρεπτικά)! 

Έχει επικρατήσει να αναφέρουμε τα φυτά με το επιστξμονικό τους όνομα (γένος και είδος) και σου φαίνονται πολύ επιστημονικά. 

Αν θέλεις την άποψη μου ξεκίνα σιγά σιγά όπως σου έδειξε και η φίλη πιο πάνω και μην πελαγώσεις και το παρατήσεις. Είναι πολύ όμορφο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κόσμε! η aquasabi έχει κάνει έναν διαχωρισμό στα φυτά, ποιά πάνε πίσω, ποια στην μέση και ποια μπροστά. Συνδίασε τις προτάσεις της aquasabi για την θέση τοποθέτησης των φυτών και την tropica για τις απαιτήσεις (υπόστρωμα, CO2 αν χρειάζεται κλπ κλπ). Νομίζω ότι ε΄λιναι ο πιο εύκολος/γρήγορος τρόπος. Γενικά σαν μια κίνηση που την έχει η tropica, είναι οι κάψουλες της. Αν πεις οτι βάζεις φυτά που φυτεύονται, όπως οι σύσταση της hygrophilia polysperma, που πρότεινε ο φίλος @dlamprou (αρα δεν το γλυτώνεις το υποστρωμα) πάρτες και βάλτες δίπλα στις ρίζες κάνουν δουλειά. Και όπως πρότεινε ο @sotosgreek , παραγγελία απο μισιρλή. Αξιοπίστος και έρχονται σε πολύ καλή κατάσταση τα προιόντα του. Στην κατηγορία φυτα "Παραγωγής μας" ο τύπος έχει σχεδόν τα πάντα και αρκετά πιο φτηνά από τα επώνυμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εδω έχει διαχωρισμό και κατανοητά.

Greenaqua.gr 

Σε desktop έκδοση οχι mobile , βαζεις "ευκολα" και εχει για μπροστά πισω μεση πράσινα κ.α .

Επισης ενας καλός μπουσουλας για εύκολα φυτά ειναι επιλέγουμε " ευκολα" και "γλαστρακι" .

Αυτα εκει σε μεσες άκρες ολα θα τα πανε καλα σε ενυδρείο διχως co2 με μετριο χαμηλο φως και χαμηλή θερμοκρασία , κοντα στους 23 αναλογα τα ψάρια σου φυσικά , εαν θελουν παραπάνω θα πας παραπάνω .

Τα φυτα θελουν φως co2 και νιτρικά , εαν καπου θα κάνουμε έκπτωση τοτε τους δινεις λιγότερη ωρα φως και θερμοκρασία ετσι ωστε να μη μεγαλώνουν γρήγορα και άρρωστα , τρυπες στα φύλα κ.α .

Να πηγαίνουν αργά αλλά σταθερά και υγιή.

Απο οσα εχω ακουστα .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://dennerle.com/en/service/plant-database

Επίσης καλή πηγή και με περισσότερες επιλογές αναζήτησης. Εμένα με βοήθησε στην αναζήτηση βάση θερμοκρασίας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα και καλώς ήρθες!

 

Κατ'αρχήν η λάμπα των 9w τι φως σου βγάζει? Λευκό η ροζ?  Λογικά πρόκειται για κάποιο led και πάνω θα γράφει τα kelvin. 

πριν 13 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Νομίζω ότι θα βάλω χαλαζιακό χαλίκι σε μαύρο χρώμα κάτω

Οκ αλλά μικρή κοκκομετρία της τάξης του 1-3mm. Αν θυμάμαι καλά το χαλαζιακό δεν είναι ασβεστολιθικό δηλαδή δεν ανεβάζει τις σκληρότητες κάτι το οποίο δεν θέλουμε. Όλα τα παραπάνω αν δεν πας σε υπόστρωμα που το προτείνω όμως ανεπιφύλακτα.

 

πριν 13 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Θα ήθελα να έχω μερικά ψηλά φυτά για  πίσω

Πχ Hygrophila polysperma, bacopa caroliana, hygrophila difformis. Μπορείς να δεις και στα λινκ που σου έστειλαν τα παιδιά για κάτι άλλο.

 

πριν 14 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Μέτρια για την μέση και κοντά για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το hardscape δηλαδή πέτρες,ξύλα κτλ δεν ξέρω αν θα μπορείς να βάλεις φυτά για όλες τις ζώνες. Μην ξεχνάς πως θα πρέπει να αφήσεις και χώρο στο ψάρι να κολυμπάει. 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Επίσης θα βάλω και ένα κομάτι ξύλου και καναδυό ξυλόπετρες (ίσως)

Καλύτερα ξύλο. Jati ή mopani. Driftwood ναι αλλά να ξέρεις πως στην αρχή θα σου επιπλέει εκτος και αν το στερεώσεις στον βυθό με κάποιο τρόπο ή το αφήσεις να βυθιστεί μόνο του. Ότι ξύλο και να πάρεις κάνε πολύ καλό ξέπλυμα σε καυτό νερό αν και το καλύτερο είναι να το βάλεις σε έναν κουβά με καυτό νερό για μία μέρα να βγάλει όλη τη βρωμιά του.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. απο φυτα για την πισω μερια του ενυδρειου υπαρχουν κρηπτορινες και κερρατοφυλλο στη μεση για να εχουν τα ψαρια χωρο κατι κοντο ( μος ανουμπια κ.α)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 1:56 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα και καλώς ήρθες!

 

Κατ'αρχήν η λάμπα των 9w τι φως σου βγάζει? Λευκό η ροζ?  Λογικά πρόκειται για κάποιο led και πάνω θα γράφει τα kelvin. 

Οκ αλλά μικρή κοκκομετρία της τάξης του 1-3mm. Αν θυμάμαι καλά το χαλαζιακό δεν είναι ασβεστολιθικό δηλαδή δεν ανεβάζει τις σκληρότητες κάτι το οποίο δεν θέλουμε. Όλα τα παραπάνω αν δεν πας σε υπόστρωμα που το προτείνω όμως ανεπιφύλακτα.

 

Πχ Hygrophila polysperma, bacopa caroliana, hygrophila difformis. Μπορείς να δεις και στα λινκ που σου έστειλαν τα παιδιά για κάτι άλλο.

 

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το hardscape δηλαδή πέτρες,ξύλα κτλ δεν ξέρω αν θα μπορείς να βάλεις φυτά για όλες τις ζώνες. Μην ξεχνάς πως θα πρέπει να αφήσεις και χώρο στο ψάρι να κολυμπάει. 

 

Καλύτερα ξύλο. Jati ή mopani. Driftwood ναι αλλά να ξέρεις πως στην αρχή θα σου επιπλέει εκτος και αν το στερεώσεις στον βυθό με κάποιο τρόπο ή το αφήσεις να βυθιστεί μόνο του. Ότι ξύλο και να πάρεις κάνε πολύ καλό ξέπλυμα σε καυτό νερό αν και το καλύτερο είναι να το βάλεις σε έναν κουβά με καυτό νερό για μία μέρα να βγάλει όλη τη βρωμιά του.

 

 

Πήρα ξύλο mopani. Και αυτό επιπλέει. Μου είπαν στο μαγαζί που ρώτησα, ότι θα βυθιστεί αργότερα

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2020 at 10:54 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Μπορείς να το βγάλεις μια φωτογραφία?

Βυθίστηκε την επόμενη μέρα.

Webp.net-resizeimage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία έχει και ένα έξτρα σωληνάκι που όταν το βάζω βγάζει φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Οι φυσαλίδες είναι χρήσιμες ??? ή μόνο διακοσμητικές ??? Να το χρησιμοποιώ ή να το αφαιρέσω εντελώς ?? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...