Jump to content

Αναπαραγωγή damselfish - αυγά (??)


Recommended Posts

Καλησπέρα στους συνφορουμίτες, 

 

Είμαι σχετικά νέος στο χόμπυ και έχω ένα θαλασσινο Redsea Max 250 lt από το φθινόπωρο. Πρόσφατα πέρασα ick το οποίο μου κόστισε μερικά ψαράκια και μια γαρίδα μποξέρ και αντιμετωπίστηκε τελικά με μείωση της αλατότητας στο 1.008-9 για 6 εβδομάδες. Πλέον έχω 2 κλόουν, 3 three striped damselfish, έναν καρδινάλιο και 6 chromis viridis. 

 

Εδώ και 2-3 μέρες παρατήρησα τα 2 μεγαλύτερα damsel να τρίβονται μεταξύ τους και να κυνηγιόνται. Σήμερα παρατήρησα στην πλάτη του ενυδρείου ότι τα damsel είχαν ανακατέψει όλον τον αραγωνίτη (μια ποσότητα αρκετά μεγάλη) δημιουργόντας λόφους, και στην επίφάνεια της πλάτης σε δύο περιοχήες όσο μια παλάμη η καθεμία, παρατήρησα μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες λευκούς μίσχους περίπου 0.5-1mm o κάθε ένας. Η ερώτηση είναι, πρόκειται για αυγά όπως φαντάζομαι; Από όσο διάβασα τα damsel δεν αναπαράγονται εύκολα και θα μου έκανε εντύπωση να είναι κάτι τέτοιο. Επίσης το ένα damsel ίσως τα τσιμολογάει, από την άλλη τα περιτριγυρίζει και σαν να τα φυλάει. 

 

Επισυνάπτω φωτός. Είναι το καλύτερο που μπορούσα να κάνω γιατί είναι πολύ μικρά. 

 

Ηθελα λοιπον να ρωτήσω, έχει κανείς εμπειρία από κάτι ανάλογο; Είναι πρακτικά εφικτό να βοηθήσει κάποιος την εκκόλαψη και επιβίωση των αυγών; (αν πρόκειται για αυγά) Γιατί θα ήθελα να το προσπαθήσω αν είναι πρακτικά εφικτό. Να σημειώσω ότι δεν έχω δεύτερο ενυδρείο καραντίνας. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμβουλή!

Βασίλης 

IMG_20200407_220633 (Copy).jpg

IMG_20200407_220625 (Copy).jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν ασπρίζουν τα αυγά ειναι χαλασμένα για διάφορους λόγους.  Αυτά μου φαίνονται άσπρα πολυ. Αλλα μπορεί να ειναι και το φυσολογικό τους. Δεν εχει τυχει να δω αυγα απο Damsel. 

Αν ηταν σε βράχακι θα σου ελεγα να τα απομονώσεις μηπως και έβγαζες κατι. Τωρα δεν μπορεις να κανεις και πολλά πραγματα νομιζω.

Παρακολούθα τα, να δεις αν θα σκουρίνουν σε 3-4 μερες. 

 

Βλεπω 2 περιοχες με άσπρα. και οι 2 ειναι με τα υποτιθέμενα αυγα?

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι λευκά ναι, δε μπορω να δω ακριβή απόχρωση όμως γιατί ειναι πολύ μικρά ακόμα, χθες εμφανίστηκαν. Δυστυχως δεν είναι σε βράχο, δεν ξέρω ομως αν μπορούσα να τα απομονώσω αφου βγούν (αν βγουν). Αν σκουρίνουν σημαίνει ότι ωριμάζουν;

 

Ναι, οι δυο περιοχές είναι αυτές. Εχουν απόσταση περ. 5-10cm

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουν μια σκούρα απόχρωση , αναπτύσσεται το εμβρυο και πλησιάζει προς την εκκολαψη. 

Δυσκολα να τα απομονώσεις. Θα τραυματιστούν.

Και εκτός απο αυτό λογικά μετά την εκκόλαψη θα χρειαστείς ζωντανές τροφές κατάλληλες για την ηλικία τους ετσι ώστε να τραφούν τις πρώτες μερες. 

Επειδη κάνουμε εικασίες τωρα, άστα να δεις πως θα εξελιχθουν.  Και αν όντως πανε καλα, την επόμενη φορα αν θα εισαι τυχερός και τα κάνουν σε βραχάκι , και έχεις όρεξη να δοκιμάσεις, τα απομονώνεις σε ξεχωριστό χώρο και βλέπουμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυγά μοιάζουν, αν συγκρίνω τη δική σου φώτο με αυτήν...

 

damselfish eggs.jpg

Έγινε επεξεργασία - timor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, πολύ ευχάριστο να βλέπεις αυγά. Ποιο είδος ακριβώς είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

@timor ίδια με τα δικά σου είναι! Μάλιστα τα έχει κάνει σε δυο περιοχές όπως εσένα.

 

 @bbetta το είδος Dascyllus aruanus (whitetail dascyllus) ή three striped damsel https://g.co/kgs/TGJVty

 

Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καλά τα αυγά και σκάσουν,δεν έχουν πολλές πιθανότητες να σωθούν.

Μόλις σκάσουν θα φαγωθούν από τα ψάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος vgeorg έγραψε:

καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

@timor ίδια με τα δικά σου είναι! Μάλιστα τα έχει κάνει σε δυο περιοχές όπως εσένα.

 

 @bbetta το είδος Dascyllus aruanus (whitetail dascyllus) ή three striped damsel https://g.co/kgs/TGJVty

 

Για να δούμε!

Δεν είναι το δικό μου ενυδρείο, απλά σου ανέβασα την φωτογραφία για σύγκριση... Μακάρι να τα καταφέρεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...