Jump to content

ΣΟΣ για χελωνακι ?⚠️⚠️


Recommended Posts

Γεια σας και χαιρομαι που ηρθα στην κοινοτητα σας !! Θελω να ζητησω βοηθεια γιατι πλεον εχω φτασει σε απογνωση!! Η χελωνα μου 6 μηνων εχει λευκα στιγματα στο καβουκι και καθεται συνεχεια κατω απο το φιλτρο χωρις να λιαζεται καθολου κατω απο το basking spot ουτε να τρωει pellet και λαχανικα που δινω !! Τι πρεπει να κανω ;;

Link to comment
Share on other sites

στα σημεια που ειναι ασπρο το καβουκι ειναι και μαλακό το σημειο? στο baskin spot εχεις uvb λαμπα? βαλε σε παρακαλω μια φωτο το καβουκι της και το ''ενυδρειο'' για να μη μιλαμε στην τυχη.

Δες και το παρακατω αρθρο μηπως σε βοηθησει....

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης, αν δεν βαριεσαι κανε copy paste και συμπληρωσε την παρακατω φορμα:

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ :
(ΠΧ Τραυματισμοί, Κρυολογήματα, Διάρροια, Δυσκοιλιότητα, Ανορεξία)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα:
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :

- Ώρες λειτουργίας uv-b :

- Θέρμανση :

Ύπαρξη στεριάς :

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- PH:
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C) νερου & baskin spot:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Είδος Χελωνας:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Επισης, αν δεν βαριεσαι κανε copy paste και συμπληρωσε την παρακατω φορμα:

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ : Λευκο κελυφος στις ακρες και απο κατω και ανορεξια


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα: 100
- Φίλτρανση magi 100

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :λαμπα 5.0 της exo terra

- Ώρες λειτουργίας uv-b : 13

- Θέρμανση : θερμαντηρας νερου dophin 25 watt

Ύπαρξη στεριάς : floating island της exo terra

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη και αριθμός): florida red belly turtle ( pseudemys nelsoni) μονο μια
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορες την μερα αλλαγη μαζι με βιταμινη και αλλαγες νερου 3 την εβδομαδα 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- PH:δεν γνωριζω για αυτα απλα βαζω νερο βρυσης και 4 σταγονες serra aquatan
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C) νερου & baskin spot: 20° 32° το σημειο στεριας

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Είδος Χελωνας: florida cooter 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: δεν λιαζεται δεν τρωει ελαχιστη δραστηριοτητα 
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο: ειχε λοιμωξη αναπνευστικου τους πρωτους μηνες θεραπευτηκε με αντιβιοτικα αλλα μετα απο 3 μηνες επαθε μολυνση λογω απουσιας μου με αποτελεσμα η ακρη του καβουκιου να ειναι λευκη μεχρι και σημερα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: antibacterial api turtle fix betadine ιοδιο

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

 

Screenshot_20200408-172844_Gallery.jpg

Screenshot_20200408-172849_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σου πω οτι εχεις ενα πανεμορφο πλασμα (Florida red-bellied ετσι?) το οποιο δεν το βλεπουμε συχνα εδω....αν και εχω διαφορετικου γενους νεροχελωνα (trachemys elegans) τα συπτωματα στις ασθενιες ειναι πανω κατω ιδια, αυτο που θα πω και με καθε  επιφυλαξη (κτηνιατρος δεν ειμαι), συνηθως ειναι   βακτηριακη μολυνση ή ειναι απο ελλειψη ασβεστιου (shell rot). Οπως σου ειπα ομως γιατρος δεν ειμαι για να ειμαι σιγουρος και παλι  με καθε  επιφυλαξη  θα σου πω τι θα εκανα εγω....για αρχη θα ανεβαζα τη θερμοκρασια νερου λιγο (στους 22-23max) μηπως κινηθει λιγο και  θα εκανα τεστ νερου (αμμωνια, νιτρωδη) οποσδηποτε.

Y.Γ τι υλικα εχει το φιλτρο? βιολογικο εχει?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

για το φιλτρο εχω στειλει φωτογραφιες

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα οταν την βαζω σε αλλο σκαφακι με ζεστο αποχλωριομενο νερο να φαει αγνοει το φαι και αρχιζει να πλατσουριζει γυρω γυρω..Ακομα και αν την εχω αφησει καμια φορα αταιστη δεν παει αμεσως για αυτο..

τωρα εχεις να προτεινεις κατι κατα του shell rot ? Δοκιμασα απειρες φορες το betadine αλλα δεν ειδα βελτιωση και ετσι υπεθεσα οτι απλα κραταει την μολυνση ισα για να μη γινει χειροτερα και δεν φτιαχνει το λευκο μερος του κελυφους

20200408_185150.jpg

20200408_185238.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

για το φιλτρο εχω στειλει φωτογραφιες

Επισης δεν ξερω γιατι αλλα οταν την βαζω σε αλλο σκαφακι με ζεστο αποχλωριομενο νερο να φαει αγνοει το φαι και αρχιζει να πλατσουριζει γυρω γυρω..Ακομα και αν την εχω αφησει καμια φορα αταιστη δεν παει αμεσως για αυτο..

τωρα εχεις να προτεινεις κατι κατα του shell rot ? Δοκιμασα απειρες φορες το betadine αλλα δεν ειδα βελτιωση και ετσι υπεθεσα οτι απλα κραταει την μολυνση ισα για να μη γινει χειροτερα και δεν φτιαχνει το λευκο μερος του κελυφους

20200408_185150.jpg

20200408_185238.jpg

Διατροφη και ποιοτητα νερου υποψιαζομαι, . Στη διατροφη ελλειψη ασβεστιου ισως, γιατι λαμπα uvb για συνθεση D3 την εχεις, τι τροφη ποτε και ποσο δινεις?

Για το φιλτροτωρα, αν εχει μεσα μονο σφουγγαρι ή μαζι και λγο ανθρακα, πετας ανθρακα κρατας λιγο απο το σφουγγαρι, το μισο π.χ, και στο υπολοιπο βαζεις βιολογικο υλικο σαν το μινι σιποραξ, παντως για 100 λιτρα νερο δεν κανει αυτο το φιλτρο, για αυτο θα επιμείνω σε οτι ειπα πριν, κανε τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη οποσδηποτε (με υγρα τεστ).

Τι ποσοστο νερου αλλαζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

απο διατροφη της βαζω στικς ψαριων γαριδες και ειδη πρασινων καθως και φρουτα σαν κερασμα..το προβλημα ειναι οτι δεν προσθεσα συμπληρωμα βιταμινων καθως επισης οπως ειπα ελειπα 3 μερες και η χελωνα ειχε αποκτησει αυτο στο κελυφος..Οσον αφορα για το νερο το αλλαζω 2 φορες την εβδομαδα και για να μην κανει ακαθαρσιες την ταιζω σε αλλο τανκ πιο μικρο..Αλλα τωρα για το κελυφος τι θα γινει; Να παρει αλειφη με αντιβακτηριακη δραση; και αλλο ιωδιο;  η απλα χρειαζεται μεγαλυτερη ποικιλια με βιταμινες;;

Link to comment
Share on other sites

 Ξεχασα το πιο σημαντικο....... και τι δινεις απο τροφη?(τι πελετς, τι φυτικη, ζωντανη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμος και των δυο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

απο διατροφη της βαζω στικς ψαριων γαριδες και ειδη πρασινων καθως και φρουτα σαν κερασμα..το προβλημα ειναι οτι δεν προσθεσα συμπληρωμα βιταμινων καθως επισης οπως ειπα ελειπα 3 μερες και η χελωνα ειχε αποκτησει αυτο στο κελυφος..Οσον αφορα για το νερο το αλλαζω 2 φορες την εβδομαδα και για να μην κανει ακαθαρσιες την ταιζω σε αλλο τανκ πιο μικρο..Αλλα τωρα για το κελυφος τι θα γινει; Να παρει αλειφη με αντιβακτηριακη δραση; και αλλο ιωδιο;  η απλα χρειαζεται μεγαλυτερη ποικιλια με βιταμινες;;

Γιατι ψαριων?αφου υπαρχουν στικς και πελετς εδικα  για νεροχελωνες και τις αναγκες τους, οι γαριδες γενικα ειναι ''φτωχη'' τροφη προτεινω οταν τις δινεις ριξε τους πανω σκονη ασβεστιου αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει βιταμινες σε μορφη σταγωνων βεβαια που ριχνω στο φαγητο..Επισης δινω mealworms αποξηραμενα και ζωντανα καμια φορα..Τωρα σχετικα με την επιδιορθωση του κελυφους τι ειδη αντιβακτηριακης αλοιφης υπαρχει στο εμποριο ;

Link to comment
Share on other sites

μπεταντιν ή αν βρεις σε φαρμακειο το ΝΟΛΒΑΣΑΝ(δυαλλυμα  χλωρεξιδίνης)!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που αργησα να απαντησω...Εψαξα και ειδα οτι εχει στο αμαζον αλλα επειδη δεν αποστελλονταν ελλαδα Βρηκα ενα σκευασμα το μονο στην ελληνικη αγορα..Ειναι καταληλλο να το χρησιμοποιησω στο ζωακι η οχι ;Screenshot_20200409-075029_Chrome.thumb.jpg.9dd5d707e7347990915364cbdafcfa55.jpg

Link to comment
Share on other sites

episis prepei na parw καλυτερο θερμοστατη αυτος που εχω ειναι 25 watt και το νερο ειναι παντα κρυο ακομα και οταν τον βαζω στο μεγιστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

συγγνωμη που αργησα να απαντησω...Εψαξα και ειδα οτι εχει στο αμαζον αλλα επειδη δεν αποστελλονταν ελλαδα Βρηκα ενα σκευασμα το μονο στην ελληνικη αγορα..Ειναι καταληλλο να το χρησιμοποιησω στο ζωακι η οχι ;Screenshot_20200409-075029_Chrome.thumb.jpg.9dd5d707e7347990915364cbdafcfa55.jpg

Λογικα θα κανει αφου ειναι χλωρεξιδινη αν και το μπετατιν χρησιμοποιουν οι πιο πολλοι να ξερεις.

πριν 8 ώρες, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

συγγνωμη που αργησα να απαντησω...Εψαξα και ειδα οτι εχει στο αμαζον αλλα επειδη δεν αποστελλονταν ελλαδα Βρηκα ενα σκευασμα το μονο στην ελληνικη αγορα..Ειναι καταληλλο να το χρησιμοποιησω στο ζωακι η οχι ;Screenshot_20200409-075029_Chrome.thumb.jpg.9dd5d707e7347990915364cbdafcfa55.jpg

 

πριν 3 ώρες, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

episis prepei na parw καλυτερο θερμοστατη αυτος που εχω ειναι 25 watt και το νερο ειναι παντα κρυο ακομα και οταν τον βαζω στο μεγιστο

οι θερμοκρασια του νερου για αυτες τις χελωνες απο οτι διαβασα πρερει να ειναι min21 max24, σωστα? Ναι, θερμοστατη παρε καλυτερα μεγαλυτερο και για οικονομια επισης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης απο αυτα που με την ευκαιρια διαβασα λιγο για τις florida red belly, αν ξεκιναγα τωρα  ενα community turtle tank σιγουρα το ενα ειδος θα ηταν αυτη, εκτος οτι ειναι ομορφη ειναι ιδανικη συγκατοικος με αντοιστιχο ''φιλήσυχο'' ειδος.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αλλαζει φολιδες το καβουκι της μια που μεγαλωνει..... 

Δημιουργούν μια νέα κυτταρική στιβάβα από κάτω από την παλιά, που όταν αυτή είναι έτοιμη, αποβάλλεται η παλιά που είναι πάνω, και μένει η νέα. Παρατηρησε αν ξεκολανε απο το κελυφος της κατι σαν τα λεπια απο  τα ψαρια....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...