Jump to content

Αναπαραγωγή κωπηπόδων


Vasilhs G

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα. Μόλις τελειώσα από την κλασσική 3 εβδομαδιαία αλλαγή της εβδομάδας λόγο κορονοιού. Στο ενυδρείο αυτό ταιζω λίγο παραπάνω ώστε να κρατάω τα νιτρικά λίγο ψηλά λόγο της ελάχιστης δημιουργίας αυτών από τις γαριδούλες μου. Επομένως ήταν φυσικό επόμενο κατά  διαστήματα να εμφανίζονται διάφοροι μικροοργανισμοί (πλαναρια,πεταλίδες και άλλα).

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ανά την εμφάνιση κοπηπωδων την η οποία είχα αντιμετωπίσει παλιότερα με την εισαγωγή ενός χαρεμιού Γκάπυ σε λίγα λεπτά. Έτσι μάζεψα μερικά από αυτά σε ένα μπουκάλι και σκευτομαι να προσπαθήσω να τα αναπαραξω με σκοπό να τα ταιζω στον μονομάχο μου και τα  boraras maculatus μου. Θα αντέξουν σε γυάλα χωρίς θερμοστάτη; Έχει κάποιος επιγχηρησει κάτι παρόμοιο και αν ναι κάποια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

 

Μπορείς να βάλεις φωτό να δούμε το είδος?

ΝΑί μιά χαρά θα είναι χωρίς θερμοστάτη αλλά θές πράσινο νερό για να τρέφονται καλύτερα ή μπορείς να ταίζεις και μαγιά ή/καί σπιρουλίνα όπως κάνουμε στις δάφνιες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλημέρα Βασίλη.

 

Μπορείς να βάλεις φωτό να δούμε το είδος?

ΝΑί μιά χαρά θα είναι χωρίς θερμοστάτη αλλά θές πράσινο νερό για να τρέφονται καλύτερα ή μπορείς να ταίζεις και μαγιά ή/καί σπιρουλίνα όπως κάνουμε στις δάφνιες κτλ.

Για Πράσινο νερό σκευτομαι να στήσω ένα μπολάκι στο μπαλκόνι όταν όμως ζεστάνει λιγοακομα ο καιρός. Έριξα ένα πολύ πολύ μικρό κομμάτι από μια γαριδοτροφη και έχουν μαζευτεί τα περισσότερα πάνω του. Φωτογραφία θα προσπαθήσω να βγάλω αλλά από το κινητό δεν υπόσχομαι και τα καλύτερα αποτελέσματα. Τέλος τώρα έβαλα στο 500μλ μπουκαλάκι νερού μια αεραντλία ,θα βοηθήσει ή είναι αχρειαστη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Καλημέρα στην ομάδα. Μόλις τελειώσα από την κλασσική 3 εβδομαδιαία αλλαγή της εβδομάδας λόγο κορονοιού. Στο ενυδρείο αυτό ταιζω λίγο παραπάνω ώστε να κρατάω τα νιτρικά λίγο ψηλά λόγο της ελάχιστης δημιουργίας αυτών από τις γαριδούλες μου. Επομένως ήταν φυσικό επόμενο κατά  διαστήματα να εμφανίζονται διάφοροι μικροοργανισμοί (πλαναρια,πεταλίδες και άλλα).

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ανά την εμφάνιση κοπηπωδων την η οποία είχα αντιμετωπίσει παλιότερα με την εισαγωγή ενός χαρεμιού Γκάπυ σε λίγα λεπτά. Έτσι μάζεψα μερικά από αυτά σε ένα μπουκάλι και σκευτομαι να προσπαθήσω να τα αναπαραξω με σκοπό να τα ταιζω στον μονομάχο μου και τα  boraras maculatus μου. Θα αντέξουν σε γυάλα χωρίς θερμοστάτη; Έχει κάποιος επιγχηρησει κάτι παρόμοιο και αν ναι κάποια συμβουλή;

Το θεμα ειναι οτι ειναι αρπακτικα, δηλ, δεν τρωνε καροτο και αγγουρι, αλλά αλλους ζωντανους οργανισμους - ινφουσορια,Brachionus calyciflorus κ.α.

πριν 49 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

σκευτομαι να προσπαθήσω να τα αναπαραξω με σκοπό να τα ταιζω στον μονομάχο μου και τα  boraras maculatus

Ο μονομαχος ειναι λιγο αργός για να κυνηγάει τα κοπηποδα. Καλυτερα φτιαξε καλλιεργια Daphnia, white worms, grindal. Πολυ πιο απλα τα πραγματα.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Τέλος τώρα έβαλα στο 500μλ μπουκαλάκι νερού μια αεραντλία ,θα βοηθήσει ή είναι αχρειαστη;

Ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης, και χωρις αεραντλια μια χαρα θα ναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...