Jump to content

Dophin CF-600UV Εξωτερικό φίλτρο (Canister)


Display Name

Recommended Posts

Καθώς έχω ξεκινήσει το στήσιμο του δεύτερου ενυδρείου μου, και μετά τις περιπέτειες με τα εσωτερικά φίλτρα που είχα χρησιμοποιήσει στο πρώτο, την μία φίλτρο αντλία, την άλλη σκέτη αντλία την τρίτη καταρράκτη και συνδυασμό αυτών, διαπίστωσα οτι η αγορά εξωτερικού φίλτρου είναι μονόδρομος και αργά η γρήγορα εκεί καταλήγει ένα σωστό στήσιμο, κατα την ταπεινή μου άποψη, για νερό "κρύσταλλο".

Έτσι λοιπόν η επιλογή μου για το δεύτερο ήταν ένα οικονομικό μεν, αλλά και δελεαστικό για το τι προσφέρει δε.

Με ρυθμιστή ροής, με αντλία πλήρωσης, με UV μήπως και πιάσουμε τίποτα πρασινίλες και μικρόβια στο μέλλον.

Dophin CF600UV περι ο λόγος.

Στο κουτί και στο σπίτι. Με το που το ανοίγω να δω τα εντός του, κάτι δεν μου άρεσε. Με μια προσεκτική εξέταση είδα αυτά που έχει δει και ο κατασκευαστής, αλλά κάνει το κορόιδο.

Θα περιγράψω την σκέψη του κατασκευαστή, όπως μου έρχεται στο μυαλό.

- Ελα μωρέ καλό είναι. Λίγοι θα το δουν και ακόμα λιγότεροι θα καταλάβουν τι γίνεται.

Ναι αλλά όσοι το καταλάβουν τι κάνουν? Διορθώνουν την ατέλεια η το πάνε πίσω ? Εγω τόλμησα το πρώτο, και θα περιγράψω τι συμβαίνει και όποιος στο μέλλον κάνει επιλογή το συγκεκριμένο φίλτρο, να ξέρει τι θα κάνει και τι δεν θα κάνει.

 

Πάμε στο δια ταύτα.

Το φίλτρο αποτελείται με σειρά απο κάτω προς τα επάνω, απο ένα καλαθάκι με τα σφουγγάρι και το ενυδρειακό βαμβάκι, και μια πλαστική σίτα στην οποία μπορεί κάποιος να βάλει μια ποσότητα βιολογικού υλικού.

Ελα μου ντε που οι διαστάσεις όλων αυτών κατά πλάτος είναι μικρότερες του κάδου.

Τι σημαίνει αυτό. Οτι κατα την κυκλοφορία του νερού, μια αρκετά μεγάλη ποσότητα θα περάσει απο τα εξωτερικά τοιχώματα παρακάμπτοντας τα υλικά φιλτραρίσματος, και θα εισέλθει στην αντλία και κατα συνέπεια στο ενυδρείο σαν μπαϊπάς.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες για να γίνει κατανοητό.

 

pic1.thumb.jpg.fbbf7d7ffb0b2ce0b6ca92a5242a1687.jpg

 

Κάδος

 

pic2.thumb.jpg.1e137a0af6212efa968392aa3b718ce3.jpg

 

Πρώτο καλαθάκι

 

pic3.thumb.jpg.6afc0d4d83348b1f6dbc1a234deb4991.jpg

 

Το κενο που αφήνει στα πλάγια

 

pic4.thumb.jpg.1bb5d379ec39519de3b51f260e11c26a.jpg

 

 

pic5.thumb.jpg.fa7039bc4d0c932fe8654d3993e86a6e.jpg

 

Και το κενό του δευτέρου επιπέδου επίσης.

Λόγο του οτι το δεύτερο επίπεδο είναι και αυτό που θα πρέπει να στεγανοποιεί το κενό μεταξύ αυτού και της εισόδου της αντλίας, έπαιξα και έχασα.

pic7.thumb.jpg.ad5446711f55bfea3093ead6696fb7e1.jpgpic6.thumb.jpg.76b07f5ea5808adab591b7ff80da632e.jpg

 

Εύκολα γίνεται κατανοητό οτι το νερό που ανεβαίνει απο τα πλάγια μεταξύ καλαθιού και τοιχωμάτων παρακάμπτοντας όπως είπα τα υλικά φιλτραρίσματος, ξαναπερνάει απο την αντλία σαν ευκολότερη δίοδο.

 

pic8.thumb.jpg.e82b86c0e2d8b3e61388485064896d82.jpg 

 

pic9.thumb.jpg.ca01451c88a999cd6c74b59f61fa3db2.jpg

 

pic11.thumb.jpg.8f8bda47d03e7bfe801069e8889ba89b.jpg

 

Επίσης το πρώτο με το δεύτερο έχει το ίδιο πρόβλημα. Που αν πούμε οτι το ανωτέρω είχε καλύτερη στεγανοποίηση, έχουμε το κάτω που χρειάζεται επίσης καλή στεγανοποίηση για μην μας βάζει νερό παρακάμπτοντας ξανά τα υλικά φιλτραρίσματος. Βλέπε κάτω φωτογραφία.

 

pic12.thumb.jpg.902a64a5e86ac0c42e5aed7745055382.jpg

 

Και εδώ έρχεται η λύση.

Η σαμπρέλα δεν είναι μόνο για τα λάστιχα των οχημάτων, αλλά και να στεγανοποιεί φίλτρα. Αμ πως.

 

pic13.thumb.jpg.bf3ed4f6a93f19b1fa2a1e14607fff82.jpg

 

Κόβουμε μια λωρίδα και την περνάμε περιμετρικά του δεύτερου καλαθακίου.

 

pic14.thumb.jpg.e42b7209e58ba0e400724d81c8b1f200.jpg

pic15.thumb.jpg.5c6db3195d3ce1cb557229db01a5f33a.jpg

 

Προσέχουμε το πλάτος να μπορεί να καλύψει και την κορυφή και το κάτω μέρος.

 

pic16.thumb.jpg.1c052eca8fb5b0d8b263a6d559c272e1.jpg

 

Και βουαλά. Με τον τρόπο αυτό έχουμε 3 στεγανοποιήσεις που είναι και το πρόβλημα.

Μία το κάτω καλάθι με το επάνω. Δεύτερη το πάνω καλάθι με την κεφαλή, και τρίτη το πάνω καλάθι με το τοίχωμα του κάδου αποκλείοντας την ροή προς τα επάνω.

 

Τέλος χώρου φωτογραφιών και συνεχίζεται.

 

pic17.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

ολα μέσα στο αυτοκίνητό σου τα εφτιαχνές!!!!!!! ;)

ερωτηση: παίζει τα καλαθάκια να εφάρμοζαν "κούμπωναν" κατακόρυφα, δηλαδή να ταίριαζαν έτσι ωστε το νερο να έχει εισοδο απο το τελκευταίο και οχι απο τα πλάγια?

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dearangelo said:

ολα μέσα στο αυτοκίνητό σου τα εφτιαχνές!!!!!!! ;)

ερωτηση: παίζει τα καλαθάκια να εφάρμοζαν "κούμπωναν" κατακόρυφα, δηλαδή να ταίριαζαν έτσι ωστε το νερο να έχει εισοδο απο το τελκευταίο και οχι απο τα πλάγια?

 

 

Χαχαχαχαχαχα καρέκλα γραφείου είναι.

Το νερό από την είσοδο πηγαίνει στον πάτο του φίλτρου περνώντας απο την UV, και καθώς η στάθμη ανεβαίνει μέσα στον κάδο περνάει απο τα υλικά και φτάνει μέχρι το ιμπέλερ για να αρχίσει η αντλία να δουλεύει.

Και οι τελευταίες φωτογραφίες για να υπάρχει εικόνα.

pic18.jpg

pic19.jpg

pic20.jpg

pic21.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχε μεγάλα κενά όντως! Ωραία δουλειά με την σαμπρέλα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, dearangelo said:

βαλε βαζελινη στη σαμπρελα για να σου βγεί ευκολα...ωραία δουλεια...

 

Με λίγο πίεση πάει μια χαρά. Αν δω και κολλάει θα βάλω. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Καθώς έχω ξεκινήσει το στήσιμο του δεύτερου ενυδρείου μου, και μετά τις περιπέτειες με τα εσωτερικά φίλτρα που είχα χρησιμοποιήσει στο πρώτο

Καλησπέρα και συγνώμη που πετάγομαι στο θέμα σου, αλλά επειδή είμαι κ γω στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου και σκέφτομαι για εσωτερικό φίλτρο, τι προβλήματα είχες αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε! να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα; με την σειρά μου;; αν το στουμπωνες το κενό με ενυδρειακό μπαμπάκι;;;ακόμα καλύτερα δεν θα ήταν;; Και αμα λάχει που λενε πεταγες και κανενα siporax μινι για να μην έχει μονοαξιές το βαmβάκι :P (Νομιζω ότι πολύ pimp my filter εχω δει αυτές τις μέρες εγκλεισμού....)

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Paris Pantelaios said:

Καλησπέρα και συγνώμη που πετάγομαι στο θέμα σου, αλλά επειδή είμαι κ γω στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου και σκέφτομαι για εσωτερικό φίλτρο, τι προβλήματα είχες αντιμετωπίσει;

 

Καλησπέρα και μην ζητάς συγνώμη. Αυτό κάνουμε εδω. Ανταλλάσσουμε απόψεις. Λοιπόν. Ξεκίνησα με ένα εσωτερικό φίλτρο το οποίο είχε ένα σφουγγάρι και ένα σακουλάκι με ενεργό άνθρακα μέσα σε ένα πλαστικό κουτάκι που εκτός το οτι δεν χωρούσε βιολογικό υλικό, ΔΕΝ φιλτράριζε. Το νερό μέσα στα αιωρούμενα σωματίδια. Άλλωστε τι να κάνει ένα σφουγγαράκι μόνο του. Μετά έκανε θόρυβο που μου έσπαγε τα νευρά. Στον κάδο αυτό. Πήγα μετά σε ένα απο αυτούς τους καταρράκτες που κρεμάνε και δεν κάνουν πολύ ανατάραξη ένεκα betta.. Το νερό μπίχλα. Μετά σκέφτηκα δραστικά. Μια εσωτερική αντλία η οποία θα έστελνε νερό σε ένα πλαστικό βάζο απο μπισκότα που το έκανα με τα σφουγγάρια του με τα μπαμπάκια του και υλικό βιολογίας φουλ. Αποτυχία. Νερά απο δω νερά από κει, γιατί την μια έχανε απο το καπάκι την άλλη από τα σωληνάκια. Αηδία εμφάνιση. Τελευταία λύση η αγορά του εξωτερικού. Τέρμα τα DIY και τα βίντεο στο youtube. Αγόρασα ένα Dophin CF-300. Αυτό έχει αρκετό χώρο και φυσικά αν καθαρίσεις τις κασετίνες με τον άνθρακα είναι μια χαρά χωρίσματα, και για σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι και απ' .όλα. Για την ροή έχω γυρίσει το σπρέι στο τζάμι στο οποίο μεταξύ ακροφυσίων και τζαμιού παρεμβάλλω σφουγγάρι και παίζει τέλεια για τα 30 λίτρα του ενυδρείου. Το νερό πεντακάθαρο. Σαν να κολυμπάει ο ψάρης στον αέρα. Η επόμενη επιλογή αυτό που περιγράφω πιο πάνω έγινε γιατί έχει και ρύθμιση ροής και γενικά φιλτράρει καλύτερα απο τα μικρά που είναι κατα την άποψη μου, πεταμένα χρήματα. ?

 

2 minutes ago, GVC said:

Καλησπέρα κόσμε! να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα; με την σειρά μου;; αν το στουμπωνες το κενό με ενυδρειακό μπαμπάκι;;;ακόμα καλύτερα δεν θα ήταν;; Και αμα λάχει που λενε πεταγες και κανενα siporax μινι για να μην έχει μονοαξιές το βαmβάκι :P (Νομιζω ότι πολύ pimp my filter εχω δει αυτές τις μέρες εγκλεισμού....)

 

 

Το σκέφτηκα για να πω την αλήθεια. Αλλά πόσο να βάλεις και κάθε φορά που θα χρειάζεται καθάρισμα θα έχουμε ξανά στούμπωμα με κατσαβίδια και λοστούς, άσε που έπρεπε να βάζω μια σακούλα απο δαύτο γιατί είναι μεγάλο το κενό απο πάνω μέχρι κάτω. Μπαμπάκι στο κάτω γύρω γύρω, μπαμπάκι ξανα γύρω γύρω στο επόμενο και τελικά ούτε θα ήξερα πούθε περνάει το νερό. Ετσι πιστεύω είναι μια χαρά. Υποχρεωτικά τώρα το νερό περνάει απο τα υλικά.?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δεν αντιλέγω φίλε μου, θα είχε οντως λιγο μανουρίτσα στο βάλε/βγαλε. απλά το βλέπω σαν εξτρά μέσο φιλτρανσης και μηχανικής και βιολογικης. Από αυυτή την άποψη. (Πρέπει να σταματήσω να βλέπω πολύ pimp my filter :P )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Display Name said:

 

...

Αγόρασα ένα Dophin CF-300. Αυτό έχει αρκετό χώρο και φυσικά αν καθαρίσεις τις κασετίνες με τον άνθρακα είναι μια χαρά χωρίσματα, και για σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι και απ' .όλα. Για την ροή έχω γυρίσει το σπρέι στο τζάμι στο οποίο μεταξύ ακροφυσίων και τζαμιού παρεμβάλλω σφουγγάρι και παίζει τέλεια για τα 30 λίτρα του ενυδρείου. ...?

εγω στο δικο μου 30αρι, για να κατεβασω τον κακό χαμό, εβαλα μικρότερης διατομής λαστιχα, αλλα τρέχω και online diffuser & heater...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, dearangelo said:

εγω στο δικο μου 30αρι, για να κατεβασω τον κακό χαμό, εβαλα μικρότερης διατομής λαστιχα, αλλα τρέχω και online diffuser & heater...

 Αν σου πω οτι το δοκίμασα, με το σπρέι του εσωτερικού, και με μούφες σωληνάκι μέσα σε σωληνάκι, αλλά δεν ξέρω τον λόγο μέσα σε μια εβδομάδα είχε πιάσει μια περίεργη λευκή γλίτσα, και τα πέταξα και έβαλα τα δικά του. Κάποια στιγμή θα τοποθετήσω μια μικρή βάνα ροής στο σωληνάκι εισαγωγής, και ελπίζω να γίνει δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Display Name said:

 Αν σου πω οτι το δοκίμασα, με το σπρέι του εσωτερικού, και με μούφες σωληνάκι μέσα σε σωληνάκι, αλλά δεν ξέρω τον λόγο μέσα σε μια εβδομάδα είχε πιάσει μια περίεργη λευκή γλίτσα, και τα πέταξα και έβαλα τα δικά του. Κάποια στιγμή θα τοποθετήσω μια μικρή βάνα ροής στο σωληνάκι εισαγωγής, και ελπίζω να γίνει δουλειά. 

εβαλα τα πρασινα της eheim αλλα τα μικρότερα...σκέφτωμαι πατέντα με ενωση με Η δηλαδή να βαλω μια γέφυτα με βάνα, αναμεσα σε εισαγωγη εξαγωγή, στο τμήμα των σωλήνων αμέσως μετα το φίλτρο, την κανονική τους διάτσαση, και μετα να φευγψ με μικρότερες, ωστε να κλεινω η να ανοίγω τη βάνα και να επιστρέφω μέρς της κυκλοφορία ξανα στο φίλτρο...

δεν ξερω να εγινα κατανοητός... θα το δοκιμάσω γιατι θέλω μεν τη βιολογία αλλα θέλω να ελεγξω και την ροή, δεν θα έβλαπτε ας πουμε αν ενωανα την εισαγωγή μετη εξαγωγή σε ένα φίλτρο... θα ειχα μια optimum ροή... φαντάσου δυο ταφ σε σχέση Η και στα ενδιάμεσα μια βανα, στα κατω συνδεση με το φίλτρο και στα πανω του Η σύνδεση με το ενυδρείο, ετσι δεν θα ζορίζεται καθόλου το ιμπέλλερ... και δεν θα κούγεται κιόλας...θα ρέει γλυκά.... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Eheim ε ? 13€ το κάθε ένα αυτά τα πράσινα με την καμπύλη. Αγόρασα 2 και τα κοιτάζω. Λοιπόν πολύ καλή η ιδέα σου. Το κατάλαβα. Ενα μπαϊπάς αμέσως μετά την έξοδο προς την είσοδο. 

Θα περνάει φιλτραρισμένο νερό ξανά απο το φίλτρο. Φαντάζομαι το ιμπέλερ ζορίζεται αν έχεις μικρότερη διατομή στην έξοδο γιατί δουλεύει υπο την πίεση που ασκείται απο την παραμονή του νερού στο κύκλωμα. Αντίθετα αν ελαττωθεί η είσοδος μόνο και η έξοδος παραμένει με την μεγάλη διατομή, θα δουλεύει πιο χαλαρά μιας και θα είναι χωρίς φορτίο.

Αλλά αυτό με το Η είναι καλύτερο γιατί η πίεση υποχρεώνει το νερό σε καλύτερη διέλευση απο τα μηχανικά φίλτρα.

Σωστός. Πολύ σωστός. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Display Name said:

Eheim ε ? 13€ το κάθε ένα αυτά τα πράσινα με την καμπύλη. Αγόρασα 2 και τα κοιτάζω. Λοιπόν πολύ καλή η ιδέα σου. Το κατάλαβα. Ενα μπαϊπάς αμέσως μετά την έξοδο προς την είσοδο. 

Θα περνάει φιλτραρισμένο νερό ξανά απο το φίλτρο. Φαντάζομαι το ιμπέλερ ζορίζεται αν έχεις μικρότερη διατομή στην έξοδο γιατί δουλεύει υπο την πίεση που ασκείται απο την παραμονή του νερού στο κύκλωμα. Αντίθετα αν ελαττωθεί η είσοδος μόνο και η έξοδος παραμένει με την μεγάλη διατομή, θα δουλεύει πιο χαλαρά μιας και θα είναι χωρίς φορτίο.

Αλλά αυτό με το Η είναι καλύτερο γιατί η πίεση υποχρεώνει το νερό σε καλύτερη διέλευση απο τα μηχανικά φίλτρα.

Σωστός. Πολύ σωστός. :thumbup:

ακριβως... έσπαζα το κεφάλι μοθ και σκέφτηκα να κανω diversion το μισο νερό ας πούμε, αλλα και μετα με ενα βανακι στο ενα απο τα δυο λάστιχα μετα το Η, δεν θα έκανε κανένα πρόβλημα στο ιμπελλερ... η εν πασει περιπτώσει αποφασίζεις τι και πως... αρα πρέπει να καω μια βόλτρα απο τα ειδη κήπου, εχει κατι μαυρα κοκκινα βανακια, μια χαρα! πλαστικα και φτηνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει το πετσοπ πράσινα λαστιχα σαν της εχαιμ με 2,5ερω το μέτρο!!!! δεν χρειάζεται να πας στα οριτζιναλ...

χρειάζεσαι οπωσδήποτε βανακι στο bypass αλλιως θα περνά όλο το νερο απο εκει....

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

εχει το πετσοπ πράσινα λαστιχα σαν της εχαιμ με 2,5ερω το μέτρο!!!! δεν χρειάζεται να πας στα οριτζιναλ...

χρειάζεσαι οπωσδήποτε βανακι στο bypass αλλιως θα περνά όλο το νερο απο εκει....

 

Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε στο καινούργιο γιατί με 600 λίτρα την ώρα θα έρχονται σέρφερ για προπόνηση στην επιφάνεια του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dearangelo said:

εβαλα τα πρασινα της eheim αλλα τα μικρότερα...σκέφτωμαι πατέντα με ενωση με Η δηλαδή να βαλω μια γέφυτα με βάνα, αναμεσα σε εισαγωγη εξαγωγή, στο τμήμα των σωλήνων αμέσως μετα το φίλτρο, την κανονική τους διάτσαση, και μετα να φευγψ με μικρότερες, ωστε να κλεινω η να ανοίγω τη βάνα και να επιστρέφω μέρς της κυκλοφορία ξανα στο φίλτρο...

δεν ξερω να εγινα κατανοητός... θα το δοκιμάσω γιατι θέλω μεν τη βιολογία αλλα θέλω να ελεγξω και την ροή, δεν θα έβλαπτε ας πουμε αν ενωανα την εισαγωγή μετη εξαγωγή σε ένα φίλτρο... θα ειχα μια optimum ροή... φαντάσου δυο ταφ σε σχέση Η και στα ενδιάμεσα μια βανα, στα κατω συνδεση με το φίλτρο και στα πανω του Η σύνδεση με το ενυδρείο, ετσι δεν θα ζορίζεται καθόλου το ιμπέλλερ... και δεν θα κούγεται κιόλας...θα ρέει γλυκά.... χαχαχαχα

Καλησπέρα. επειδή δνε το έπιασα το κόλπο. Μήπως είναι έυκολο εστω και σε ένα χαρτι τι εννοας μεγάλε;; Και μια ακομα ερωτησουλα. γιατί να παίξεις με την ροή;;Για να μην ξεσηκώνει τον κόσμο μέσα στην στήλη νερού;; τότε δεν θα ήταν πιο νορμαλ να παμε σε μικρότερο φίλτρο για μικρότερη ροή και με επιπτωση στο φιλτράρισμα;; Το ίδιο δνε θα γίνει και σε αυτή την περίπτωση;; Δεν θα υπάρχει επιπτωση στο φιλτράρισμα;; Σορρυ για τις ερβτησεις αν ακουγονται χαζες αλλά σκάλωσα τώρα :P 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GVC said:

Καλησπέρα. επειδή δνε το έπιασα το κόλπο. Μήπως είναι έυκολο εστω και σε ένα χαρτι τι εννοας μεγάλε;; Και μια ακομα ερωτησουλα. γιατί να παίξεις με την ροή;;Για να μην ξεσηκώνει τον κόσμο μέσα στην στήλη νερού;; τότε δεν θα ήταν πιο νορμαλ να παμε σε μικρότερο φίλτρο για μικρότερη ροή και με επιπτωση στο φιλτράρισμα;; Το ίδιο δνε θα γίνει και σε αυτή την περίπτωση;; Δεν θα υπάρχει επιπτωση στο φιλτράρισμα;; Σορρυ για τις ερβτησεις αν ακουγονται χαζες αλλά σκάλωσα τώρα :P 

θέλω τον μεγαλο κάδο με το μπόλικο υλικό για απόσβεση εξάρσεων καλύτερη.... και εξετάζω δυνατότητες μείωσης, η ελέγχου της ροής, ακόμα και τον έλεγχο με έλεγχο των κύκλω του ρευματος με ενα ινβερτερ σκεφτώμουν, αλλα... δεν αξίζει να το κανουμε ροκετ σαϊενς, ενα απλό ενυδρειακό θέμα... σκέψου όμως, κάποοιοι ταϊζουν, και θέλουν αλλη ροή, κάποιοι θέλου χαμήλωμα το βράδυ... μπορει κξαι να κοιμούνται στον ιδιο χώρο...  το κλασσικο  what if?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...