Jump to content

Αρχη φυτεμένου


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Εδώ και μερικες μέρες ξεκίνησα ένα φυτεμένο ενυδρείο με 4-5 είδη φυτών. Προσπαθώ να βρω άρθρα Και βίντεο που να με καθοδηγήσουν αλλά δεν βρήκα ως τώρα κάτι που να με καλύψει. Κάποια είναι πολύ σύνθετα, κάποια δεν είναι όσο αναλυτικά τα θέλω, κάποια άλλα θεωρούν δεδομένα πράγματα που έγω Δεν ξερω... Και όλο αυτό με ψιλοκουρασε. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε άρθρα η οτιδήποτε που να τα λένε απλά και αναλυτικά;

Πχ πως επηρεάζει η θερμοκρασία, σε ποια ενυδρεια χρειάζεται co2 ( Αν και νομίζω ότι στο 25λιτρο το δικό μου δεν θα χρειαστώ σύστημα co2), πότε βάζω λιπασμα και τι είδους, πως εξασφαλίσω νιτρικά και θρεπτικά συστατικά μέχρι να στρώσει το ενυδρειο και να πουν τα ψάρια και κάτι αναλυτικό για την άλγη και τρόπους αντιμετώπισης (γιατι σαν να έχουν πιάσει μερικά φύλλα ένα συννεφάκι γύρω γυρω). Δεν θα ήθελα να σας κουράζω με πολλές ερωτήσεις, μόνο να μου πείτε αν έχετε υπόψιν κάτι χρήσιμο και αξιόλογο για την νέα αρχη μου.

:)

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατ'αρχήν ας ξεκινήσουμε με το τι φυτά έχεις βάλει και αν δεν γνωρίζεις ανέβασε μία φωτογραφία για να μπορέσουμε να τα αναγνωρίσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μου είναι valisneria, egeria densa, hydrocotyle Verticillata, bacopa caroliniana και θα μπει και επιφανείας salvinia. Ίσως καθώς θα ψάχνομαι περισσότερο να αφαιρέσω/προσθέσω. Έχω βάλει υποστρωμα της tropica το οποίο από ότι έχω δει θα δώσει θρεπτικά συστατικά στα φυτα τον πρώτο καιρό μέχρι να μπουν ψάρια. Πήρα και μια λάμπα οικονομίας 6.500 Κ Και 12W.

Link to comment
Share on other sites

Ότι φυτό έχεις γράψει ανήκει στην κατηγορία των εύκολων φυτών εκτός του hydrocotyle verticilata που πρέπει να στο είχα σημειώσει σε άλλο θέμα σου πως πρόκειται για απαιτητικό φυτό και ως προς τον φωτισμό του και ως προς co2 και της egeria που θέλει παραπάνω φως. 

Πληροφορίες περί θερμοκρασίας και απαιτήσεων μπορείς να βρεις στα προφίλ των φυτών στο φόρουμ εδώ και καλό θα είναι να δεις και το ύψος τους γιατί έχεις επιλέξει φυτά που ξεπερνούν τους 20-30 πόντους.

Προσωπικά επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με φυτά χαμηλών απαιτήσεων δεν έχω κάνει κάποια κίνηση με co2 ούτε εκτενέστερη χρήση λιπασμάτων παρά ένα γενικό λίπασμα τύπου flourish μία φορά τον μήνα και νιτρικά κοντά στα 5-10mg/l. Υπόστρωμα είχα το ίδιο με εσένα και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Εξάλλου γι αυτό είναι και εύκολα γιατί μπορείς να τα κρατήσεις ακόμα και χωρίς καθόλου λίπασμα ή co2. 

Σχετικά με τύπους άλγης εδώ. Από όσο έχω δει εγώ οι πράσινες άλγες εκτός του κυανοβακτήριου (τριχοειδή,green spot) έχουν να κάνουν με τον φωτισμό. Η καφέ μπορεί να σου εμφανιστεί αλλά δεν είναι κάτι το τρομερά ανησυχητικό. 

Κοίτα επειδή στην αρχή τα πράγματα είναι ανισόρροπα μέσα στο ενυδρείο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρατηρείς και αν δεις κάποια άλγη χεράκι μέσα και βγάζεις όσο μπορείς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα ζητήσω βοήθεια γιατί δεν νομίζω να τα καταφέρω μόνη:/

Μου ήρθαν τα φυτα λίγο πατημένα και τραυματισμένα. Τα έβαλα αμέσως στο ενυδρειο τα φυτεψα στο υποστρωμα. Σαν να μην έφτανε αυτό η λάμπα που περίμενα μου ήρθε σπασμένη. Οπότε αναγκαστικά έβαλα μια Αλλά απλη λάμπα που είχα και την έχω 8 ώρες τη μέρα. Έβαλα και θερμοστατης με θερμοκρασία 27 βαθμούς μπας και Πάρουν τα πάνω τους. Αλλά τίποτα. Φαίνονται "γκαγκανιασμενα", να το πω επιστημονικά:Ρ.

Εδώ και δύο τρεις μέρες αρχίζει να βγαίνει ένα πρασινοκαφε χνουδακι γύρω από τα φύλα και πάνω στο ξύλο. 

Δεν ξερω, έχω απογοητευτεί πολύ:(.

(Εντωμεταξύ μου λέει συνέχεια δεν μπορείς να ανεβάσεις πάνω από 4mb οπότε έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες)

 

 

15865059970511837835926444945015.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν θελουν θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους, δεν θα παρουν πανω τους - το αντιθετο, τα σκοτωνεις. Ειδικα την egeria.

Τα φυτα θελουν τουλαχιστον 7-10 μερες προσαρμογη. Αν τα πηρες σε γλαστρακια, ακομα περισσοτερο(μεχρι και 3 εβδομαδες).

Αν το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο, θα εχεις περισσοτερες αλγες. Πηρες καποιο λιπασμα για τα φυτα; Εβαλες υποστρωμα; Τι εκανες τελικα;

Και τα φυτα μεγαλωνουν μια χαρα και κατω απο μια λαμπα γραφειου. Θελουν μονο 2 πραγματα- τροφη+φως, τιποτα αλλο.

Φωτο μπορεις να κάνεις σμίκρυνση (υπαρχουν πολλες εφαρμογες) στο ινετ

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Είναι αρχή ακόμη. Τα φυτά σου θέλουν κάποια περίοδο προσαρμογής στο νέο τους περιβάλλον, δλδ στο ενυδρείο σου. Το υπόστρωμα που έχεις βάλει είναι πολύ καλό και θα βοηθήσει τώρα στην αρχή να πάρουν μπροστά τα φυτά σου (εδώ ίσως χρειαστεί να επιμείνεις με κάποιες αλλαγές νερού τώρα στην αρχή για να ισορροπήσεις τα στοιχεία στο νερού σου και να αποφύγεις τις πολλές άλγες) . Δεν ξέρω τι λάμπα έβαλες, αν θέλεις πες μας καμιά πληροφορία. 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι αν αυξήσω θερμοκρασία μεγαλώνουν πιο γρήγορα. Τι να πω, αν είναι να την κατεβάσω στους 24 με 25;

Έχω υποστρωμα της tropica κάτω από τα πετραδάκια. Λιπάσματα δεν έχω ακόμη. 

Η λαμοα που έχω τώρα είναι 5w νομίζω κάπου στα 2700k. Από ότι διάβασα και ρώτησα κατέληξα σε 6500k και 12 με 14w.

Να κάνω αλλαγές νερού και να τα καθαρίζω από την αλγη; 

Να βάλω από τώρα το φιλτρο και βακτήρια και να αρχίσω να το στρωνω; απλά ήθελα να περιμένω λίγο να δω πως θα πάνε τα φυτα. Οι  δες φωτισμού είναι καλες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Εμένα μου είπαν ότι αν αυξήσω θερμοκρασία μεγαλώνουν πιο γρήγορα. Τι να πω, αν είναι να την κατεβάσω στους 24 με 25;  ΝΑΙ δεν χρειάζεται πολύ ψηλά 

Έχω υποστρωμα της tropica κάτω από τα πετραδάκια. Λιπάσματα δεν έχω ακόμη. καλά κάνεις

Η λαμοα που έχω τώρα είναι 5w νομίζω κάπου στα 2700k. Από ότι διάβασα και ρώτησα κατέληξα σε 6500k και 12 με 14w. Σωστό αν μπορείς να βρείς μια θα έιναι καλά

Να κάνω αλλαγές νερού (ΝΑΙ, όχι καθέ μέρα, ίσως 2 φόρες τη βδομάδα,μόνο καλό θα κάνει) και να τα καθαρίζω από την αλγη; Τα φυτά; όχι θα φύγει μόνη της σιγά σιγά. 

Να βάλω από τώρα το φιλτρο και βακτήρια και να αρχίσω να το στρωνω;(ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ) απλά ήθελα να περιμένω λίγο να δω πως θα πάνε τα φυτα. Οι  δες φωτισμού είναι καλες;  (Εννοείς οι ώρες; Εγώ θα ξεκίναγα με λιγότερες 6πχ και μέσα στον πρώτο 1-1,5 μήνα θα το ανέβαζα σταδιακά στις ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα που εχω ακουσει ,διαβασει, δει εδω μεσα ,με λογικη απο το μυαλό μου και την πολυ μικρη εμπειρια μου θα σου πω ως αρχαριος προς αρχαριο .

τα φυτα θελουν φως/φαγητο/co2 , εαν σε κατι κανουμε εκπτωση (co2) τοτε μειωνουμε την φωτοπεριοδο και την θερμοκρασια ετσι ωστε τα φυτα να μην φωτοσυνθετουν πολυ με αποτελεσμα να μεγαλωνουν αλλα αρρωστα και με τρυπες στα φυλα κ.α αλλα να ειναι πιο σταθερα μεν σε αυξηση αλλα υγιή και γερα .

εγω στο δικο μου εχω 5 με 6 ωρες ανοιχτο φως (μετα οτι εχει το δωματιο) θερμοκρασια 26 , θα την εριχνα και αλλο αλλα εχω μονομαχο και λαμπα led στα 10 watt , πηγαινανε μια χαρα παντα , φανταζομαι τα δικα σου που εχεις υποστρωμα .

μια προσθηκη που εκανα μετα απο συμβουλη ειναι ενα tropica premium nutrition , το οποιο βαζω στην αναλογια μου μια φορα την εβδομαδα σε αλλαγη νερου .

βασικα ετσι ΘΑ κανω γιατι το εχω παρει μονο 4 μερες πισω , και ομως πηρε μπροστα για τα καλα το κερατοφυλλο και η moss ξεκινησε για πρωτη φορα να ανεβαζει (πως να το πω; ) μαλι προς τα επανω .

ωστοσο οπως λενε οι πιο γνωστες παραπανω ξεκινα με την βιολογια του ενυδρειου , κανε τον κυκλο του αζωτου , βαλε φιλτρο και μη λυπηθεις το βιολογικο υλικο , πετα σφουγγαρι/κοψε σφουγγαρι βαλε βιολογικο καργα !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Τα φυτα δεν θελουν θερμοκρασιες πανω απο 25 βαθμους, δεν θα παρουν πανω τους - το αντιθετο, τα σκοτωνεις. Ειδικα την egeria.

Τα φυτα θελουν τουλαχιστον 7-10 μερες προσαρμογη. Αν τα πηρες σε γλαστρακια, ακομα περισσοτερο(μεχρι και 3 εβδομαδες).

Αν το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο, θα εχεις περισσοτερες αλγες. Πηρες καποιο λιπασμα για τα φυτα; Εβαλες υποστρωμα; Τι εκανες τελικα;

Και τα φυτα μεγαλωνουν μια χαρα και κατω απο μια λαμπα γραφειου. Θελουν μονο 2 πραγματα- τροφη+φως, τιποτα αλλο.

Φωτο μπορεις να κάνεις σμίκρυνση (υπαρχουν πολλες εφαρμογες) στο ινετ

ερώτηση, εσύ τι θερμοκρασία έχεις στο φυτεμένο σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

ερώτηση, εσύ τι θερμοκρασία έχεις στο φυτεμένο σου?

24-25 βαθμους στο μεγαλο, με τις γαριδες 23.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Έχω υποστρωμα της tropica κάτω από τα πετραδάκια.

Antoonia, βγαλε μια φωτο απο τον βυθο σου. Πόσο υποστρωμα εβαλες; Ποσα εκ (υψος) χαλικακι εβαλες και τι κοκκομετρια; Παιζει μεγαλο ρολο ολο αυτο.

Υποστρωμα βαζουμε, οταν φυτευουμε πολλα φυτα μαζι. Για τις αλλαγες νερου και αλλα δες εδω

https://tropica.com/en/guide/care/tropica-app/

γραφει - day 1 - κανε αυτο αυτο και αυτο.... day-2... day-3 κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateoΣτην συσκευασία της tropica έλεγε το χαλίκι να είναι κάπου 3 με 4 εκατοστά πάχος. Καλά αρχικά ένα λεπτό αλλά δεν ήταν αρκετό από ότι φαίνεται και έβγαινε χώμα προς το νερό. Μετά μου ήρθαν τα φυτα και ήταν ήδη ταλαιπωρημένα από τη μεταφορά (άργησαν να έρθουν, ήταν σε σακουλάκια χωρίς νερό, και κάποια πάρθηκαν κιόλας κι έλιωσαν κάποια φυλλα) και τα έβαλα αμέσως. Μερα από λίγες μέρες ήρθε ένα άλλο χαλίκι το οποίο ήταν τελικά λίγο πιο μεγάλο από το άλλο. Και ουσιαστικά το έβαλα προσεκτικά γύρω γύρω από τα φυτά. Πάντως τα φύτεψε αρκετά βαθιά για να είναι σίγουρη ότι ακουμπάνε στο ειδικό υποστρωμα. Το κάτω χαλίκι είναι λίγο πιο σκούρο από το πάνω φαίνεται και στη φωτογραφία. 

15865554049286581418116085273958.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ειναι 3 εκατοστά με το χάρακα το χαλίκι.

Φτανει. Καλυτερα να βαλεις ακομα λιγο πιο μετα .

Αυτο, που πρεπει να κάνεις τωρα -ειναι συχνες αλλαγες νερου, οπως λεει η Tropica.Και βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο να μαζευει ολη την "σκονη" απο το νερο.

Τα φυτα στελνουν χωρις νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση όσον αφορά το στρώσιμο γιατί χάθηκα πραγματικά. 

Ως τώρα έβαλα σε λειτουργία του φιλτρο με όσο περισσότερο βιολογικό υλικό χωρούσε (θα πάρω κάποια στιγμή καινούριο φιλτρο γιατί αυτό είναι πολύ μικρο και θα βάλω εκεί μεσα το βιολογικό υλικό και θα προσθέσω κι αλλο) και έριξα βακτήρια από σκεύασμα. Ωραία ως εδω. Τα βακτήρια δεν θέλουν τροφή Αφού δεν υπάρχουν ψάρια; δεν πρέπει να βάλω ένα πουγκακι τροφή για να γίνει αμμωνία για τα βακτήρια και στη συνέχεια νιτρικά για τα φυτα για να έχουν κι αυτά τροφη; 

Πώς ξερω οτι την τροφή αυτή θα την καταναλώσουν πρώτα τα φυτα και όχι η αλγη;

Διάβασα κάπου ότι το υπερβολικό τάισμα προκαλεί αλγη, τελικά να βάλω τροφή η οχι; 

Επίσης κατά το στρώσιμο κάνει τόσο συχνές αλλαγές νερου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Τα βακτήρια δεν θέλουν τροφή Αφού δεν υπάρχουν ψάρια; δεν πρέπει να βάλω ένα πουγκακι τροφή για να γίνει αμμωνία για τα βακτήρια και στη συνέχεια νιτρικά για τα φυτα για να έχουν κι αυτά τροφη; 

και βεβαια θελουν τροφη. Το υποστρωμα προσφερει πολυ τροφη, για αυτο και κανουμε αλλαγες νερου. Για να ξερεις, αν υπαρχει αρκετη "τροφη", πρεπει να παρεις τεστ αμμωνιας.

Τα φυτα μεχρι να παρουν πανω τους, δεν θα απορροφουν τιποτα απο το νερο. Οταν θα δεις καινουργια φυλλα, μονο τοτε θ΄αρχιζουν να τραβουν τα θρεπτικα απο το νερο.

Τροφη μην ριχνεις.

πριν 43 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Επίσης κατά το στρώσιμο κάνει τόσο συχνές αλλαγές νερου;

Κάνει και πρεπει, αν βαζεις υποστρωμα (σαν της Tropica) ή aqua soil για βυθο. Τα βακτηρια κανουν αποικιες πανω (μεσα) στο χαλικι, πετρες, τζάμια, οχι στην στηλη του νερου,οπου υπαρχουν βεβαια.

Απο φυτα τι πηρες; Βλεπω κατι σαν bacopa, egeria kai hydrocotyle leucocephala ή verticillata;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά είναι στη βαλισνερια δύο ριζουλες. Τεστ ποτε πρέπει να κάνω; υπάρχει περίπτωση επειδή τα φυτα είναι αδύναμη την τροφή του υποστρώματος να την παίρνει η αλγη και να αναπτυσσεται;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

 υπάρχει περίπτωση επειδή τα φυτα είναι αδύναμη την τροφή του υποστρώματος να την παίρνει η αλγη και να αναπτυσσεται;

Ακριβως.

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Τεστ ποτε πρέπει να κάνω;

Τωρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν είναι να κάνω σημερα; nh3/nh4 και no2 έχω. Πώς πρέπει να τα βρω(τιμες); επειδή έκανα χθες αλλαγή να κάνω πάλι αύριο η μεθαυριο; επειδή έχω αλγη νομίζω καλύτερα είναι να κάνω πιο συχνά:/. 

Προς το παρόν μόνο φύλλα που λιώνουν έχω ? στο τέλος μόνο κορμοί θα μείνουν  

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση. Οπως ρωτησα και μου απάντησε η natateo, Αν η αλγη απορροφά την τροφή που θα έπρεπε να παίρνουν τα φυτα, μήπως θα έπρεπε να μπει ένα φυτό που να είναι "δυνατο" και να αναπτυσσεται γρήγορα για να απορροφά αυτό τα θρεπτικά συστατικά της αλγης; έχω ένα επιφανείας (ξέχασα πως το λενε) στο άλλο ενυδρειο που τα πάει πολύ καλά. Θα μπορούσα να το βάλω για να καταπολεμηθεί η αλγη; θα το βάλω σε πλαίσιο να μην σκιάζει πολύ τα κάτω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Έκανα τα τεστ. 

Nh3/nh4 ~ 1mg/l

No2 ~ 2mh/l

Μια χαρα ειναι ολα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...