Jump to content

Αρχη φυτεμένου


Antoonia

Recommended Posts

Ωραία. Άρα περιμένω,  κάνω αλλαγές νερού και βγάλω με το χέρι όσο περισσότερη αλγη μπορώ. Πρόσθεσα και τα επιφανείας Μήπως τραβήξουν κάτι. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενιά αν βρεις πέρα κανενα κερατόφυλλο μέσα. Εγώ κάποια στιγμή πήρα ενα stem περίπου 15cm από φύλο και μετά από 1 μήνα περίπου έφτασα να το κοβω και να πετάω καθυμερινά. Κάνει πολύ καλή δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά δεν με συμφέρει να πληρώσω μεταφορικά για να πάρω ένα κερατόφυλλο τώρα. Και για να πάρω παραπάνω πράγματα δεν έχω πολλά χρήματα αυτή τη στιγμή.  Και δεν έχω κανένα γνωστό που να έχει να μου δωσει:/

Link to comment
Share on other sites

o ποθος δε σου ηρθε να τον χωσεις να αρχισει να τραβαει ολα τα στραβα και αναποδα στα ενυδρεια σου ;

ποιο κερατοφυλο ; αυτος ειναι καταπιωνα .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες Ναι. Αλλά δεν θα τραβήξει πολλά και μετά θα έχουν τα φυτα θεμα;

Link to comment
Share on other sites

αντωνια τον εχω μεσα χρονια , ο ενας εχει γινει δεντρο !

ριχνω ενα λιπασματακι tropica premium nutrition μια φορα την εβδομαδα και ολα πανε φυσεκι , κερατοφυλλο και limnobium.

ομολογω οτι δεν ειμαι η natateo εγω και σου εχω πει μερικα βιαστικά πραγματα .

πριν καιρο νομιζα οτι το κερατοφυλλο δε πηγαινε καλα λογο ποθου και οτι τα σαλιγκαρια ειναι οκ .

αλλαξαν ολα αυτα οταν εκατσα και παρατήρησα , τα σαλιγκαρια τρωγανε τα παντα , απο το κερατοφυλλο μεχρι τις κρυπτοκορινες .

τα εβγαλα 4 μερες τωρα .

δε σου κανω πλακα , ολα εχουν παει σφαιρα απο φυτα .

δεν εβαζα και λιπασμα ποτε και σου λεω πλεον βαζε ενα γενικο οποιο θες αναλογα με την αναγραφόμενη αναλογια.

εγω ριχνω αρκετη τροφη στον μονομαχο , βαζω ξερα φυλα και αλλα τετοια που αποσυντιθονται ως ενα σημειο στο ενυδρειο , ο βυθος μου ειναι σαν βυθος ποταμου , απο την αποσυνθεση που εγραψα επανω , σκουπα ποτε .

και ποτε δεν εβγαλα αμωνια η νιτρικα .

μου ειπε ενας καλος petshοπας οταν πηρα καποτε τεστ για νιτρικα και του εδειξα και φωτο με το ενυδρειο.     - παρε το τεστ να ειμαστε σιγουροι αν και με αυτο το πραγμα απο πανω δε νομιζω να εχεις .

ωστοσο με το λιπασματακι βοηθας τα φυτα να αυξηθουν και να προλαβουν την αλγη που δε χρειαζεται τιποτα και τα καβαλαει .

βαλε τον , για πιο κερατοφυλλο μιλαμε ;    

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...