Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

Αν σας πω ότι δεν φταίει η καραντίνα μάλλον θα λέω ψέματα.

 

Το σχέδιο είναι:

1) Πώληση των δυο νάνο κύβων γλυκού που έχω.

2) Αγορά ελαφρώς μεγαλύτερου νάνο για θαλασσινό.

Δυστυχώς δε με παίρνει να τα κρατήσω όλα.

 

Ο πιθανός εξοπλισμός είναι ο παρακάτω, θέλω τα σχόλιά σας κυρίως για:

Α) Το φως 9.7w (αν θα με καλύψει για τον στόχο μου) 

Β) Για το φίλτρο ( αν είναι αθόρυβο - πάρα πολύ σημαντικό)

 

Στόχος: FOWLR με clownfish για το πρώτο διάστημα (τουλάχιστον μέχρι Σεπτέμβρη). Κάποια στιγμή πιο μετά softies.

 

Το φωτιστικό είναι dimmable και έχει 3 τύπους λεντ, αρκετά Royal Blues και για αυτό ελπίζω σε κάτι καλό.

 

Layout.thumb.JPG.70c283480c46c7c6ca7285b2e8ce90e9.JPG

 

tank.jpeg.dd0faf269cb91227cf3f21e0a40347f9.jpeglight.thumb.png.28cd7db5aaededcf2c0a31fb02cd936c.pngfilter.thumb.jpg.5275ea9ca918a75381e9b0755d090d7c.jpg

:bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94:

 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Εμ φυσικά για μένα μην πεις που ήμουν η αιτία να ξανα φτιάξεις θαλασσινό!

Που σε επριζα με φώτο απο θαλασσινα.. πολυ ηθελες και εσυ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

@panos nts σε προκαλώ να με ακολουθήσεις στα αλάτια 

 

Μην μου βαζεις challenge γιατι θα τα δεχτώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

@panos nts σε προκαλώ να με ακολουθήσεις στα αλάτια 

@panos nts Μη το δεχτείς.

Πάνε με δόλιους τρόπους να σε παρασύρουν στο κατήφορο.:D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

@panos nts Μη το δεχτείς.

Πάνε με δόλιους τρόπους να σε παρασύρουν στο κατήφορο.:D

 

Θελουν να με φαληρήσουν εγώ αυτό έχω καταλάβει! Και το κακο ειναι πως έχω ψηθει και εγώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρέλαβα τα τζάμια για ένα ριφακι 40χ39χ40 ύψος. 

Μία χαρά απόφαση πήρες. 

Διωξε τα γλυκά και βάλε στη ζωή σου αλάτι... Δε θα το μετανιώσεις. 

Άτιμη καραντίνα... Μας ξεφραγκιασες

Επειδή αυτες τις μέρες το έψαχνα δες ένα κινέζικο φωτιστικό που έχει αποστολή από Πολωνία. 

Δεν το ξέρω για να σου πω αν ειναι καλό απλά το πέτυχα στο αλιεξπρες στα 55 ευρω

#Aliexpress € 45,33  5%OFF | LED Spectra Nano Aquarium Light 30W Saltwater Lighting with Touch Control for Coral Reef Fish Tank US EU Plug
https://a.aliexpress.com/_dZDmoEI

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Γλυκο γλυκο μην πας στο αλμηρο δεν ειναι συνετο ουτε και τολμηρο, μην μας αφησεις μονους να κρεμομαστε σε φοτιστικο ετσι κια αλιως θα παθει τιποτα το στομαχι σου με τοσο αλμηρο και θα τρεχεις στο γιατρο και για τους 2ο σας το λεω εγω αλλα δεν θα εκανε ρημα αμαμιλουσα στον πλυθηντηκο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Άντε ντε θα χαρώ να ξανασυνεχισεις είχα μάθει πολλά από το reef σου!

Αν έχεις θέμα προϋπολογισμού να σου θυμίσω ότι τρέχω το Pico μου ακόμη χωρίς σκιμμερ και κράτησε παραπάνω από ζωντανά τα κοράλλια μου όταν είχα το θέμα με το άλλο ενυδρείο.  Φίλτρο δεν χρειάζεσαι φτιάξε ένα όπως εγώ βάλε του αντλία 500αρα για να μην θες ούτε δευτερο κυκλοφορητή και είσαι οκ ανάλογα και το σχήμα του βράχου βέβαια. 

 Για φωτιστικό δεν ξέρω, εγώ αποφάσισα μικρή αναβάθμιση σε αυτό που έχω φτιάξει ήδη  με προσθήκη συγκεκριμένων λεντ.   

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επανέναρξη... σκέψου πολύ καλά σε τι αγορές θα προβείς ανάλογα τις μελλοντικές προσδοκίες σου...το ότι ειναι μικράκι δεν λέει κάτι..για τα βασικά πάρε κάτι σωστό .. μόνο με αλλαγές νερού θα παίξεις ή και κάποιο σκιμμερακι...μην νομίζεις και εγώ που πήγα στα γλυκά μέρη κάποια ζωτικά πράγματα υπάρχουν στο πατάρι και περιμένουν οπότε χρειαστούν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@alan boy Σε ευχαριστώ και εύχομαι με το καλό και εσύ. Το φωτιστικό που επισυνάπτεις το γνωρίζω και θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές. Σε αυτά τα λεφτά. Έχει CREE LEDs και έχω ακούσει καλές κριτικές. Φοβάμαι την ανεμιστήρα του πάντως (εσένα μπορεί να μην σε επηρεάζει καθόλου αυτός ο θόρυβος). 
@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος it’s good to be back. Το φίλτρο το σκέφτομαι επειδή έχει καλό μέγεθος και δεν θα πιάσει καθόλου χώρο μέσα στο μικρό μου ενυδρείο. Μέσα έχω σκοπό να βάλω Seachem SeaGel και υαλοβάμβακα που θα αλλάζει πολλές φορές την εβδομάδα αλλά και λίγο βιολογικό υλικό. Ξέρω ότι τα 2 τελευταία δεν συνηθίζονται στην Ελλάδα. :) 

 Γενικά θα παίξω με πολύ χημική φίλτρανση και θα ήθελα πολύ να ακούσω τι βάζετε όλοι. 

Το φωτιστικό γνωρίζω πως δεν είναι από φημισμένη εταιρεία αλλά έχει αρκετά ποιοτικά προϊόντα. Περισσότερο θέλω να δείτε την αναλογία και το πλήθος των λεντ (τα οποία περιμένω απάντηση από  την εταιρεία για το τι είναι,  ξέρω ότι ανεβάζουν μια σχετική θερμότητα αλλά δεν είναι CREE και μάλλον δεν είναι 5730). 
 

@dano23 Το σκιμμερ το θεωρω από μη αναγκαίο έως άχρηστο σε αυτό που θέλω να κανω. Θέλω να μπορώ μετά τις ζεστες να κρατήσω με αυτό το φωτιστικό μερικά softies και έως εκεί. Δεν πρόκειται να πάμε σε κάτι παραπάνω.
Για τους επόμενους μήνες ο στόχος είναι ένα fowlr που δεν θα κυριευθεί από αλγες και θα έχει καθαρό νερό.

Νομιζω προσπαθώ να κανω ό,τι πιο απλό γίνεται....


Απλά θέλω την γνώμη σας για το φωτιστικό ετσι όπως σας φαίνεται και για το φίλτρο αν το έχει δουλέψει κανένας 

 

 

 

Περισσότερες πληροφορίες για το παλιό μου θαλασσινό μπορείτε να δείτε εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/106261-ο-bbetta-στα-αλάτια/

  

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε το λέω και στην υπογραφή μου!

 

WHEN YOU GO SALT 

YOU NEVER GO BACK !

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα μπεις στη θάλασσας, δεν ξεφεύγεις εύκολα.. 

Καλη επανέναρξη αγορίνα 

Αφου θες να το πας τόσο λάιτ θα σου πω κάτι που εχω δει και παίζει πολυ έξω σε μικρούς κύβους 

Το ζευγαράκι clown που θες και ψαξε να βρεις μια ωραία bta να έχεις και το χρωμα της και την κίνηση της 

Κατι ακόμα που θέλω κάποια στιγμή να κάνω οταν μπορέσω, παλι σε αυτα τα λίτρα ενα απλο aquascape με μερικές mini max ή rock flower και μερικές sexy shrimps

 

Περιμένουμε όμως την έναρξη ?

Και ασε τον @panos nts να παίρνει μάτι, αφου στο τέλος θα ρίξει και αυτός αλάτι στο ενυδρείο ?

  • Like 1
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Αμα μπεις στη θάλασσας, δεν ξεφεύγεις εύκολα.. 

Καλη επανέναρξη αγορίνα 

Αφου θες να το πας τόσο λάιτ θα σου πω κάτι που εχω δει και παίζει πολυ έξω σε μικρούς κύβους 

Το ζευγαράκι clown που θες και ψαξε να βρεις μια ωραία bta να έχεις και το χρωμα της και την κίνηση της 

Κατι ακόμα που θέλω κάποια στιγμή να κάνω οταν μπορέσω, παλι σε αυτα τα λίτρα ενα απλο aquascape με μερικές mini max ή rock flower και μερικές sexy shrimps

 

Περιμένουμε όμως την έναρξη ?

Και ασε τον @panos nts να παίρνει μάτι, αφου στο τέλος θα ρίξει και αυτός αλάτι στο ενυδρείο ?

 

Τα μαζευω τα λεφτουδακια..θα γινει η αρχηη.. χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@paul.asty @fishbone!

Σας ευχαριστώ!

Παύλο μην με διαολίζεις με τέτοιες ιδέες, θέλω να περάσω το καλοκαίρι με ηρεμία ?. Πέρα από την πλάκα θα ήταν πολύ καλή ιδέα αλλά εκτός πλάνου με τον εξοπλισμό που θα ξεκινήσω. 

Για πείτε μου:

Τι χημική φιλτρανση θα βάζατε;

Το φωτιστικό πως σας φαίνεται για softies?

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά Specs και τύπος λεντ μετά από μήνυμα που έστειλα στην εταιρεία. 

 

Vega lamp 9,7 Wat is suitable for a tank with an approx. surface of 40x40cm depending of number and type of corals
Technical datasheet of LED
SMD 5730 - White 8000K / Actinic Blue 420nm / Royal Blue 460nm
 
QTY white led 8000K       7pcs
QTY actinic blue led 420nm  12 pcs
QTY royal blue led 460nm  8pcs

Link to comment
Share on other sites

πως και εχει SMD αυτο? Καλό ειναι φαντάσου εμένα στο pico τράβηξαν καποια κοράλλια με τη μισή ένταση φωτός και με έναν τυπο blue (δεν θυμάμαι ποιον από τους δυο έχω βαλει). Σίγουρα θα μπορείς να βάλεις οτι κοράλλι έχω εγώ ήδη εστω.

Link to comment
Share on other sites

@bbetta έτσι και δεν κρατήσεις έστω και ένα μικρό γλυκό έστω με γαρίδες απο τούδε και στο εξής κομμένες η καλημέρες. :argue:

Είδαμε και πάθαμε να σε φέρουμε στον σωστό δρόμο και τώρα μας προδίδεις:AAGGGHHH:

και @panos nts τη διάβασα...., ότι εσύ τον ψιλό έψησες;;; πρόσεξε μην κάνω βουντού στα τσάνα σου και γίνουν ?

διόρθωσε το κακό για να δεις τα τσάνα σου κάπως έτσι :bigemo_harabe_net-148:

  • Haha 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@bbetta έτσι και δεν κρατήσεις έστω και ένα μικρό γλυκό έστω με γαρίδες απο τούδε και στο εξής κομμένες η καλημέρες. :argue:

Είδαμε και πάθαμε να σε φέρουμε στον σωστό δρόμο και τώρα μας προδίδεις:AAGGGHHH:

και @panos nts τη διάβασα...., ότι εσύ τον ψιλό έψησες;;; πρόσεξε μην κάνω βουντού στα τσάνα σου και γίνουν ?

διόρθωσε το κακό για να δεις τα τσάνα σου κάπως έτσι :bigemo_harabe_net-148:

 

 

Εεε λίγα για τα τσανα! Εκανα που έκανα μην πω τι να τα αποκτήσω και να τα μεγαλώσω.. δεν καθονται κιολας να γινει δουλιτσα να χαρουμε και εμεις λιγο!!!! Δηλαδη τι να πω!!

Ναι ρε τι reef παντα μου άρεσε.. και οι κακές παρέες με τον @bbetta αυτα έχουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε καρντασια,  Τι είναι τα τσανα:wacko:???

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε καρντασια,  Τι είναι τα τσανα:wacko:???

ομορφες αγριες φατσουλες!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

0A8185AE-835A-478B-8F29-3337F6E87B23.thumb.jpeg.1c4d9a9922879b8bbfdcde9dc8b31dcc.jpeg

Είναι η πρώτη φορά που δεν έχω στο δωμάτιο ούτε ένα ml νερό. 
Είμαστε σε αναζήτηση ρεφρακτόμετρου και βράχου...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...