Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

Οχι ξενια !!!

Όχι GSP !!!

Είναι κρίμα σε μικρά ενυδρεία κοράλλια/pest.

Θα το μετανιώσεις μετά!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fishbone! said:

Οχι ξενια !!!

Όχι GSP !!!

Είναι κρίμα σε μικρά ενυδρεία κοράλλια/pest.

Θα το μετανιώσεις μετά!

Σε ξεχωριστούς βράχους θα μπουν ρε συ... Δεν θα υπάρχει εξάπλωση όπως δεν είχα και στο 80αρι στην πρώτη προσπάθεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Σε ξεχωριστούς βράχους θα μπουν ρε συ... Δεν θα υπάρχει εξάπλωση όπως δεν είχα και στο 80αρι στην πρώτη προσπάθεια 

Βασίλη τα κοράλλια αυτά όταν περάσει ο χρόνος ξεφεύγουν. 

Έχω gsp μέχρι και σε τζαμί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και Χρόνια Πολλά. Για την xenia ειδικά γίνεται στο εξωτερικό κουβέντα για χρήση της ως denitrator μαζί ή χωρίς chaeto. Τα λεγόμενα xenia refugiums ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Βασίλη τα κοράλλια αυτά όταν περάσει ο χρόνος ξεφεύγουν. 

Έχω gsp μέχρι και σε τζαμί!

 

15874865148406078815263241143347.thumb.jpg.bf0e24a7bff547793acb04c956ea8b5c.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@fishbone! Διονύση το καταλαβαίνω πλήρως αυτό που λες και ισχύει πολύ περισσότερο και για την Xenia που κάνει split ένα κλαδάκι μόνη της για πλάκα. Επειδή θα τα φραγκάρω εκτός νερού μειώνω αλλά δεν μηδενίζω τον κίνδυνο. Αλλά να σου πω την αλήθεια, δε με πειράζει καθόλου! Ετσι και αλλιώς θα πάμε ειδικά στην αρχή σε ελάχιστα πανεύκολα κοράλλια (δηλαδή θέλω μεγάλη ποσότητα GSP Xenia). 
 

@immer ενδιαφέρουσα πληροφορία, θα το ψάξω παραπάνω! Σίγουρα chaeto θα ήταν καλύτερα αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά μέσα (και απεξω δεν με βολεύει - δε χρειάζεται σε αυτό το ενυδρείο)

 

 

Λέω αυτή τη φορά να δοκιμάσω Real Reef Rock (τεχνητός μωβ). Τον έχει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2020 at 12:08 AM, bbetta said:

 Λέω αυτή τη φορά να δοκιμάσω Real Reef Rock (τεχνητός μωβ). Τον έχει κανένας;

Το μεγάλο με τέτοιο βράχο το έστησα πριν 3 χρόνια. Γλυτωσα όλες τις παιδικές ασθένειες και επειδή πρόσεξα και με τα φώτα ακόμη και η διατομικη μου είχε κρατήσει λίγες μέρες μόνο! Τα αξίζει τα χρήματα του και δεν παίζει να βρεις πεστ αν είναι από σωστό μαγαζί.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

για μένα προσωπικά βράχος με περισσότερες πιθανότητες να είναι καθαρός μόνο στην περίπτωση που τον τσιμπάς με το που έρθει στο κατάστημα μέσα από το κουτί..απαξ και μπει μέσα σε νερό μετά εγώ το θεωρώ ρίσκο...

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις κρατησει εξοπλισμό απο πριν??

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει 2-3 κομμάτια real reef rock έτσι για χαβαλέ και επειδή Μου άρεσε το χρώμα. 

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.  Νομίζω πως ο @dano23 είχε όμως! Συγγνώμη αν κάνω λάθος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2020 at 6:44 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Είχα πάρει 2-3 κομμάτια real reef rock έτσι για χαβαλέ και επειδή Μου άρεσε το χρώμα. 

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.  Νομίζω πως ο @dano23 είχε όμως! Συγγνώμη αν κάνω λάθος!

ναι η αλήθεια είναι ότι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με bryopsis από αγορά τέτοιου βράχου δυστυχώς...μιας και ο ήδη υπάρχον βράχος ήταν από το προηγούμενο μέσα σε βαρέλι που δεν είχε ίχνος από τέτοια άλγη συμπερασματικά εισήλθε με την προσθήκη του καινούριου...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Work in Progress με καθάρισμα βράχου από Fiji τελικά! Το τι σκουλήκι έχω βγάλει από μέσα δεν το πιστεύω ακόμα....image.thumb.jpg.de1bef17433c405c25704723654cd708.jpg

 

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος δεν έχω κρατήσει τίποτα φίλε 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πολλά μικρά reefakia βλέπω και σας ζηλεύω... αφήστε με λίγο στο γλυκό να ηρεμήσω...με βάζετε στην πρίζα σατανάδες όλοι....μην ανεβάζετε προεργασίες..:bigemo_harabe_net-83:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

θα το πας εκ του ασφαλούς τελικά μπραβο! να πάρεις και ενα κομματάκι απο κάποιον να ξύσεις κοραλλίνη πάνω στον βράχο σου αφού τον στρώσεις κάποιες μέρες. Αν το κάνεις  αφού ανοίξεις τα φώτα για τουλάχιστον το μισό των ωρών της ημέρας και πάνω θα βοηθήσει να βγάλεις γρηγορότερα. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον.
Είχες πουλήσει και το φωτιστικό? Τι αναπλήρωση θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2020 at 2:46 PM, bbetta said:

Work in Progress με καθάρισμα βράχου από Fiji τελικά! Το το σκουλήκι έχω βγάλει από μέσα δεν το πιστεύω ακόμα....

 

Να σου πω ρε παλικάρι.. μ΄πως να την αφήναμε την ιδέα?? Αυτό δεν είναι βράχος ρε φίλε!! Σκουληκοφωλιά είναι!!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος ναι φίλε έχω πουλήσει τα πάντα, μακάρι να είχα την δυνατότητα να κρατάω. Αναπλήρωση θα βάλω κάτι παρόμοιο με αυτό που είχαν παρουσιάσει @salamander και @Aiolos  πριν αρκετά χρόνια που δουλεύει με βαρύτητα. Σκέφτομαι να το κανω ακόμα πιο απλό (μπουκάλι ανάποδο με σωληνάκι στην επιφάνεια μόνο και τίποτα άλλο). 
 

Είχα βρει σε μωβ τεχνητό ένα κομμάτι με ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με αυτό που πήρα. Προτίμησα το Fiji επειδή έχει πολλές τρύπες και όπως θα δείτε δεν πατάει κάτω ολόκληρο άρα θα περνάει νερό. Εκτός από το ένα μεγάλο κομμάτι θα σπάσω σε 2 κομμάτια  το αριστερά που φαίνεται λίγο στην φωτό. Τα μικρά που φαίνονται μπροστά δεν θα μπουν. 

A35C2A6B-7B30-4D27-A787-1474E38A122F.thumb.jpeg.0518a33f1e580991b15525ac07f705b1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω χάσει όλα... Καλή ξανά αρχή!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ρε φίλε έλα να σου δώσω όση xenia θες. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

AA69EF59-024B-4B02-95FB-5239F92108D1.thumb.jpeg.984d830c25c1be0e19499a578f299771.jpeg

 

1) Μετά από διεξοδικό καθάρισμα με... νυστέρι βγάλαμε ψόφια Asterinas, Vermetid, Bristleworms, Amphipods, Sponges και άλλα. Δεν περίμενα τόσο πράγμα, μου πήρε κανένα δίωρο. 
2) Μετά τον έπλυνα με καυτό νερό σε πίεση μέχρι να σταματήσει να βγάζει σκουπιδάκια. 
3) Μπήκε σε νερό βρύσης με μπόλικο ξύδι που θα αλλαχθεί σε 2-3 μέρες με νερό βρύσης πάλι. 
4) Θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία μόνο με νερό Α/Ο. 
5) Μετά ξεκινάω στον κουβά με κυκλοφορητή, αλάτι και βακτήρια. Θα τον αφήσω έτσι 1-2-3 μήνες, ανάλογα με την όρεξη μου. 
 

Πιστεύω δεν μπορώ να ακολουθήσω καλύτερη διαδικασία!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2020 at 9:21 PM, bbetta said:

Πιστεύω δεν μπορώ να ακολουθήσω καλύτερη διαδικασία!

Μπράβο υπομονη!!!!! άσχετο αλλά όταν αγόρασα το βράχο μου για να τον καθαρίσω ,μέσα στο βαρέλι με το νερό έριξα φορμόλη.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Κανείς πολύ καλά!

Καλύτερο στρώσιμο δεν υπάρχει!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με μπουκάλι θα σου πω το βράδυ, 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

οταν σχεδιαζα το pico χρησιμοποίησα και εγώ μπουκάλι αλλά τα τοιχώματα του ειναι πολύ μαλακά και συμπιέζονταν με αποτέλεσμα να τρέχει περισσότερο νερό στο ενυδρείο απο οσο επρεπε. χρειάζεσαι δοχειο που να ειναι άκαμπτο (εγώ τελικά εφτιαξα ενα κουτι απο πλέξι) και επίσης το σύστημα δεν δουλεύει με σωληνάκι αεραντλίας! θελει κατι με μεγαλύτερη διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα χρόνια σε όλα τα ενυδρεία έχω φλοτερακι με βαρυτική αναπλήρωση!

Πότε δεν χάλασε άλλα πρέπει να προσέχεις την στάθμη του δοχείου. 

Το φλοτερακι έχει 7€ και έχω το σωληνάκι της οσμωσης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά με φλοτεράκι θα σφραγίζει και δεν θα παίζει ρόλο το αν και πόσο συμπιέζονται τα τοιχοματα του μπουκαλιού. εγώ το εχω χωρις φλοτερ σκέτα τα σωληνάκια. λινκ για φλοτερ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...