Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος Ετσι θα το ψάξεις γιατί αν βάλεις κανονικό χωρίς να έχεις σαμπ θα κρύψεις τα κοράλλια ? https://www.google.gr/search?q=float+valve+mini+aquarium&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en-gr&client=safari#imgrc=_

 

Σκεφτόμουν να το κανω ετσι όπως το λες. Μια ερώτηση μόνο. Το δοχείο σφραγίζεται αεροστεγώς όταν είναι σε λειτουργία;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

χωρις φλοτέρ ναι πρεπει να εχεις δοχειο που να μη παίρνει αέρα απο πουθενα γιατι θα σου κατεβάζει το νερό στο ενυδρείο απο μόνο του συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει βακτήρια και αλάτι τα οποία θα φτάσουν μέσα στην εβδομάδα και θα αρχίσω να στρώνω τον βράχο. Μέχρι τότε, διάλεξα τα κοράλλια που θα ήθελα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο. Για να δούμε ποσο θα διαφέρει το τελικό αποτέλεσμα από τις παρακάτω φωτογραφίες! E6D6CA01-0FCD-419D-B2D6-6C5829932715.thumb.jpeg.b376ab9f72e2018d51d59e975e5463f9.jpeg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια βακτιρια και πιο αλάτι πήρες; 

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να σου λέω μην τα βάλεις τα πρώτα πάνω κάτω!!!

Θα :chair: το κεφάλι σε τόσο μικρό ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Επιμένω να σου λέω μην τα βάλεις τα πρώτα πάνω κάτω!!!

Θα :chair: το κεφάλι σε τόσο μικρό ενυδρείο!!!

:bigemo_harabe_net-162: 

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ποιος ειναι αυτός ο ζωάθνος???
κατα δέυτερον εχει λιγο δίκιο ψαροκόκαλος από πανω.... αλλά αν βάλεις το green star πανω σε ενα μικρό πλακέ βραχάκι και μετά βαλεις ολο αυτό το κομμάτι πάνω στον κυρίως βράχο σου θα ειναι πολύ εύκολο να το αφήσεις να γεμίζει ολο το πλακέ βραχάκι και να το σταματάς για να μην απλώσει στον βράχο σου. και το μετακινείς κιόλας ετσι αμα θές. Εγώ αυτό θα κάνω και στους ζωάνθους πλεον.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alan boy said:

Ποια βακτιρια και πιο αλάτι πήρες; 

Microbacter7 Brightwell Aquatics

Red Sea Salt 

Link to comment
Share on other sites

με εχεις μπερδέψει λιγο ε να ξέρεις!
αυτό εχω εγώ? δειχνει διαφορετικό στη φωτό σου.
Για βακτήρια διαβασε αυτό που θα γράψω αυριο στο μικρό ενυδρείο θα το βρεις ενδιαφέρον....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελαααα!!!!

Πάμε γερά Billy!:bigemo_harabe_net-143:!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα ποιο ψηλό κομμάτι λίγο βραχο ακόμα σε περνει να βάλεις κατά την γνώμη μ 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και εσύ να σπάσεις βράχο!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρέσει.
Να υποθέσω ενας κυκλοφορητης και το εσωτερικό φιλτρο?
Θα έβαζα δική μου βάση στο φωτιστικό να κατέβει λιγο ακόμη προς το νερό.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Θα έβαζα δική μου βάση στο φωτιστικό να κατέβει λιγο ακόμη προς το νερό.

Κανένα λινκ / ιδέα; Με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, σίγουρα κάτι θα σκεφτόμουν. Το πιο απλό, λωρίδα πλεξι στο πάχος του φωτιστικού να ακουμπάει ωραία στο ενυδρείο με το φωτιστικό προσαρμοσμένο στο κέντρο της λωρίδας. Θα προστατεύει και από αλατιλες το φωτιστικό. Έτσι έχω κάνει για τα ανεμιστηρακια στο ρεεφ μου και δεν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάς σε καποιο μαγαζί με plexi glass και του πεις το τι θες να κανεις, με διαστάσεις κλπ, δεν θα πρέπει λογικά να μπορεί να σε εξυπηρετίσει? 

Φαντάζομαι θα ειναι κατι εύκολο για αυτούς να φτιάξουν μια τέτοια βασούλα. 

Απο θέμα κόστους δεν ξέρω όμως τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Με 15 ευρώ παίρνεις ενα φύλλο 4mm πάχος και σου μένει και για αλλες δουλειές. Στο μαγαζί δεν ξέρω πόσο θα το χρεώσουν. Δες πόσο χρεώνει αποστολή το leroy merlin στα μέρη σου και αν σου το στέλνουν ηδη κομμένο. Στο μαγαζί στο κόβουν δίχως χρέωση. Αλλιώς πες μου λιγο διαστάσεις της λωρίδας να δώ τι ρετάλια εχω να σου φτιάξω εγώ ένα αν δεν είναι μεγάλο δεν θα κοστίσει πολύ το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος δεν πιάνουν τόσο τα χέρια μου για να φτιάξω κάτι τέτοιο που αισθητικά να είναι και ωραίο.. ευχαριστώ πολύ που προσφέρεσαι να βοηθήσεις! 

Η αλήθεια είναι ότι κατέβασα το φωτιστικό και το ακούμπησα απλά πάνω στο καπάκι και η διαφορά στην ένταση είναι πολύ μεγάλη... Έλαμψε όλο το ενυδρείο. 

Ο βράχος έμεινε σε γλυκό νερό 22 μέρες να ξεράσει και διανύει ήδη την 4η σε αλάτι όπου αφού ανέβασα αμμωνία έριξα και ρίχνω καθημερινά βακτήρια.
 

Πιθανώς να στήσω πολύ νωρίτερα από ότι περίμενα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος δεν πιάνουν τόσο τα χέρια μου για να φτιάξω κάτι τέτοιο που αισθητικά να είναι και ωραίο.. ευχαριστώ πολύ που προσφέρεσαι να βοηθήσεις! 

Η αλήθεια είναι ότι κατέβασα το φωτιστικό και το ακούμπησα απλά πάνω στο καπάκι και η διαφορά στην ένταση είναι πολύ μεγάλη... Έλαμψε όλο το ενυδρείο. 

Ο βράχος έμεινε σε γλυκό νερό 22 μέρες να ξεράσει και διανύει ήδη την 4η σε αλάτι όπου αφού ανέβασα αμμωνία έριξα και ρίχνω καθημερινά βακτήρια.
 

Πιθανώς να στήσω πολύ νωρίτερα από ότι περίμενα. 

 

Δεν άντεξες.....:devil:!!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παίκτης!! Αλλά και πάλι στο ξανά λέω μπας και το πιστέψω.... ΘΑ ΚΡΑΤΗΘΩ και δεν θα το βάλω και εγω σε λειτουργία.......

Link to comment
Share on other sites

F12B5948-394F-47C1-B1E8-10151EC14EC6.thumb.jpeg.77d5cefab0acbb7ffe594300107c0b13.jpeg
 

*Freshwater Curing 1/5/20 - 22/05/20 (5 αλλαγές νερού Α/Ο)

*Saltwater Curing 23/5/20 - 01/06/20 (Κάθε μέρα βακτήρια)

 

Το φίλτρο τρέχει μόνο με λίγο βιολογικό Eheim Ehfimech. Σύντομα θα μπει λίγο Filter Wool που θα αλλάζει ανά λίγες μέρες, ενώ τον άνθρακα θα τον κρατήσω για αργότερα. 
Εχθές που ξεκίνησα το ενυδρείο έβαλα γερή δόση Prime και Microbacter για όλα μου τα λίτρα. 

 

Άλλαξα πλεύση στο θέμα του κατοίκου, είπα να βάλω το αγαπημένο ψάρι του @fishbone!, που όταν είχα αναφέρει πως θέλω να το βάλω στο προηγούμενο ενυδρείο μου, είχε κατενθουσιαστει????

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...