Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

F12B5948-394F-47C1-B1E8-10151EC14EC6.thumb.jpeg.77d5cefab0acbb7ffe594300107c0b13.jpeg
 

*Freshwater Curing 1/5/20 - 22/05/20 (5 αλλαγές νερού Α/Ο)

*Saltwater Curing 23/5/20 - 01/06/20 (Κάθε μέρα βακτήρια)

 

Το φίλτρο τρέχει μόνο με λίγο βιολογικό Eheim Ehfimech. Σύντομα θα μπει λίγο Filter Wool που θα αλλάζει ανά λίγες μέρες, ενώ τον άνθρακα θα τον κρατήσω για αργότερα. 
Εχθές που ξεκίνησα το ενυδρείο έβαλα γερή δόση Prime και Microbacter για όλα μου τα λίτρα. 

 

Άλλαξα πλεύση στο θέμα του κατοίκου, είπα να βάλω το αγαπημένο ψάρι του @fishbone!, που όταν είχα αναφέρει πως θέλω να το βάλω στο προηγούμενο ενυδρείο μου, είχε κατενθουσιαστει????

 

 

 

Ότι θες βάλε!

 

Βάλε γοβιους ,

Βάλε wrasse ,

Βάλε yellow tang,

Βάλε sohal ,

 

Μόνο damsel μην βάλεις :death:!!!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 4:19 PM, fishbone! said:

Μόνο damsel μην βάλεις :death:!!!!

Έπεσε μέσα ο Διονύσης και μπήκε ένα μωρό (<3cm) Yellowtail Damselfish από De Jong. Είχε αρκετά ακριβώς ίδιου μεγέθους στο κατάστημα (σε τσιμπημένη τιμή) και αναρωτιόμουν αν είναι αναπαραγωγής καθώς πριν μερικούς μήνες η ORA άρχισε να τα διαθέτει. 
Να τος λοιπόν!

6D705031-842E-46F2-B6B2-B9A7E26B3C80.thumb.jpeg.2d2225d8a7a163d97e0110e37c5679a5.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο!

ORA τι ειναι; Που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

ORA τι ειναι;

https://www.orafarm.com/
Είναι μια από τις μεγαλύτερες φάρμες της Αμερικής και από τις πιο πρωτοποριακές σε παγκόσμιο επίπεδο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος ο νέος κάτοικος...αν και μικρός φαίνεται ότι είναι διάολος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής. Στις επόμενες μέρες θα προχωρήσω σε καθάρισμα του ενυδρείου (όχι ότι έχει βγει τίποτα ιδιαίτερο - ευτυχώς) και αλλαγή νερού 4 λίτρα.

Το φως το ανάβω ελάχιστα (1 ώρα περίπου) αλλά το ενυδρείο δέχεται αρκετό φως ηλίου έμμεσο και για ένα μισάωρο το καλοκαίρι δέχεται και άμεσο. Τα βακτήρια τα ελάττωσα πολύ και θα ξαναβάλω στην αλλαγή νερού. Νομίζω με 4 λίτρα ανά 2 εβδομάδες θα είμαστε εντάξει, όσο η μόνη επιβάρυνση του ενυδρείου είναι η 1 νιφάδα τροφή την μέρα στο ψαράκι. Ίσως αναθεωρήσω και κάνω περισσότερες αλλαγές, ότι θα αυξηθούν αν μπει κοράλλι είναι δεδομένο.

 

Θα φτιάξω αναπλήρωση με  αυτό  το δοχείο με ένα απλό σωληνάκι συνδεδεμένο στο βρυσάκι. Έχω υπολογίσει εξάτμιση 1 λίτρο ανά τέσσερις ημέρες και αυτό χωρίς τρελές ζέστες και χωρίς φωτισμό.

 

Έχω ένα θεματάκι με τον θόρυβο του φίλτρου. Δεν είναι κάτι τραγικό, εγώ είμαι ο περίεργος. Το έχω τυλίξει περιμετρικά με ηχομονωτικό υλικό αλλά από πάνω είναι ελεύθερο επειδή αν βάλω το καπάκι δημιουργείται το κλασικό βουητό επειδή κάνει ηχείο. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αν η αντλία του φίλτρου βγαίνει, δοκίμασε (αν γίνεται) να την τυλίξεις με πλαστικές φυσαλίδες αέρα που βάζουν στα ΕΛΤΑ και γενικά στις αποστολές εύθραυστων αντικειμένων. 

Κάλυψε ολη την αντλία προσεκτικά. 

 

Ετσι εχω κάνει στην αντλία του σκιμερ μου Deltec MCE 600 και μειώθηκε ο ήχος κατα 80%.  

 

Ειμαι και εγω περίεργος με τους ήχους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι σε αυτό το δοχείο έχει φλάντζα? Ακόμη και αν έχει δεν είναι πάντα απόλυτα στεγανό, είχα ψάξει και εγώ παλιά. Δεν πρέπει να σου παίρνει τον παραμικρό αέρα για να μην κατεβάζει νερό χωρίς να το θες. Και τις πρώτες δοκιμές να τις κάνεις με νερό με κανονική αλατότητα  και αντί να περιμένεις να εξατμιστεί θα αφαιρέσεις εσύ ένα ποτήρι νερό και θα το παρακολουθήσεις να συπληρωνει. να κοιτάς και το δοχείο για φυσαλλίδες αέρα για να μην τη πατήσεις

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, submarine1981 said:

Αν η αντλία του φίλτρου βγαίνει, δοκίμασε (αν γίνεται) να την τυλίξεις

Ευγένιε αν δεις στο πρώτο ποστ του θέματος, φαίνεται η αντλία τέρμα κάτω. Ουσιαστικά είναι έξω από το φίλτρο και μπορείς να βγάλεις μόνο την προπέλα από το εσωτερικό του φίλτρου. Δεν αφαιρείται δηλαδή το κάτω μέρος. Εσυ προτείνεις να βάλω φυσαλίδες γύρω γύρω από την αντλία που φαίνεται εξωτερικά, ή σε περίπτωση που ήταν μέσα στο νερό θα το έκανες; Γενικά στο εξωτερικό κομμάτι δεν έχει τόσο νόημα επειδή το έχω μπουκώσει με ηχομονωτικό. Από αυτό που λες καταλαβαίνω να βάλω φυσαλίδες εσωτερικά αλλά σε αυτή την περίπτωση δε γίνεται. Σκεφτηκα βαζελίνη στην προπέλα. Δε βαράει κάπου, έχει μόνιμο βουητό απλά έλεγα μήπως βοηθήσει. 

3 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Το καπάκι σε αυτό το δοχείο έχει φλάντζα? 

Είναι σαν καπάκι από μαρμελάδα νομίζω. Σίγουρα θα κανω αρκετά τεστ πριν το βάλω στο ενυδρείο και θα το βάλω φωτος να το δείτε πριν το βρεξω. 

Link to comment
Share on other sites

FTS 15/06/20

Το φάσμα που δουλεύω είναι αρκετά πιο μπλε αλλά το πείραξα γιατί αλλιώς δεν έβγαινε καν φωτογραφία. 
Μου αρέσει πολύ είναι η αλήθεια...E7F5342C-A7FF-4E2A-9649-66D4D6F95122.thumb.jpeg.699abca78eafdbfd3748baed441b0e08.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε όμορφο  αλλά μην βάλεις xenia θα στο πνίξει.... Αν επιμένεις στο να βάλεις έλα να σου δώσω όση θες 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ελεγα για μεσα στο νερο να το έβαζες αυτό το υλικό. Απο εξω οντως δεν εχει νοημα γιατι το εχεις ντύσει με το ηχομονωτικό.  

Μηπως ακουμπάει το φιλτρο στο τζαμι? και θελει κανενα μικρο κομμάτι ηχομονωτικού για να μην ακουμπάει πλαστικό με τζάμι?   

 

Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία από το Chrysiptera Parasema μου, αφιερωμένη στον @fishbone! . Βρε λέτε να βγάλω το ψάρι Διονύση???;

 

Ταΐζω ελάχιστα μια φορά την μέρα. Το μενού περιλαμβάνει με σειρά προτεραιότητας:

1) ON Brine Shrimp Plus Flakes 

2) ON Prime Reef Flakes

3) Tropical Bionautic Granulat

4) Tropical D-Allio Plus 

5) ON Atison’s Betta Food (μη ξεχνιόμαστε)
 

Σύντομα θα ακολουθήσει ποστ με την κατασκευή αναπλήρωσης αλλά και mixing station για το αλάτι που θα με βγάζει με μια μίξη 1 μήνα!4159DA0A-181E-4A96-B5D9-27EA57F72D4E.thumb.jpeg.44f256d06b148274d50ce0b7591302b6.jpeg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

όλοι αυτη την ποικιλία τροφών την τρώει αυτο το σκ@τόψαρο?   

 

Εχω ιδιαίτερη αδυναμία στο συγκεκριμένο είδος :P   

Σου εύχομαι μονο μην χρειαστεί να το βγάλεις. Εκεί θα καταλάβεις τι εννοω :P 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

call me .....    satan :devil:!!!!

 

Ύ.Γ. έχω μια πολύ καλή βιταμινουλα να σου δώσω. Για τα λίτρα σου 20ml

 

 

 

Screenshot_20200620-021323_Chrome.thumb.jpg.972c5f0940bcf870826ce946672d6e97.jpg

 

Κάνει θαύματα!!!!

 

 

Αν και με αυτό το κ@λοψαρο που έμπλεξες και όλο το μπουκάλι να ρίξεις μπορεί να το δεις να σφουγγαριζει το βράχο!!!

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα έλιωσα ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε μια κανάτα νερό βρίσκει τρόπους διαφυγής. Σε μεταφορά ενυδρείου μου έβγαλε την Παναγία να το πιάσω. Το έδωσα και ηρέμησα. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρεεεεε μου το φάγατε το ψάρι! Ματι κανονικό! 
Εκανα την εξης λαλακια, δεν είχα κουμπώσει στην είσοδο του φίλτρου ολόκληρο το μπαστούνι που εμποδίζει την είσοδο επειδή είναι τεραστιο. Για αισθητικούς λόγους και επειδή πίστευα ότι δεν θα συμβεί το κακό αν και ήξερα ότι χωρούσε το ψαράκι. Να μην τα πολυλογώ, ξυπνάω και βλέπω το ψάρι με τρία τεράστια γδαρσίματα σε όλο του το ύψος να κουνιέται ίσα ίσα σε ένα σημείο. Μου πήρε ώρες να καταλάβω πως έγινε, θεώρησα αμμωνία, ότι ξέρασε κάτι ο βράχος ή ότι αρρώστησε αν και μέχρι πριν 12 ώρες ήταν 100% κομπλέ. Έκανα αλλαγές νερού βακτήρια κλπ και απορούσα πως είναι δυνατόν να συνέβη κάτι από τα παραπάνω μετά από το πλάνο που έχω ακολουθήσει. Μετά κατάλαβα ότι τον ρούφηξε η προπέλα....Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρει να επουλωθεί τελείως. Έφαγε και εχθές και σήμερα, ειδικά εχθές έκανα κανένα εικοσάλεπτο να τον πείσω. 
 

ΥΓ1 Εννοείται πως θα βάλω γριλια στο φίλτρο 

ΥΓ2 ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ, πάντα μπορεί κάτι να πάει λάθος.

ΥΓ3

A77BBCFC-DC87-4A37-890E-F7EDEB4229FF.jpeg.c524b908ddfff49d13f49dd2832866ae.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πόσο αλήθεια το Υσ2!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ελπιζω το ψαρακι σου να επανελθει, ειναι σκληρα ψαρια αυτα και πιστευω οτι θα επανελθει οπως πρωτα

Θα σου ελεγα να του βαζεις τροφη που να περιεχει σκορδο, τα βοηθαει να επουλωσουν πληγες και να γινουν καλα

Εγω εχω το ocean nutrition formula two flakes που εχει και σκορδο

https://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=formula-two-flakes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/1/2020 at 1:03 AM, bbetta said:

Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρει να επουλωθεί τελείως.

Πως τα πάει το μικράκι;

Link to comment
Share on other sites

@gixxer Αρκετά καλά φίλε, δεν έχει επανέλθει τελείως το χρώμα από την μια πλευρά αλλά πιστεύω με τον καιρό θα φτιάξει τελείως. Βοήθησε σίγουρα το melafix για να μην μολυνθεί. 
 

@michalos εάν δεις λίγο πιο πάνω που γράφω τις τροφές που ταΐζω, μια από αυτές (D-Allio) έχει ως βάση το σκόρδο! Πιστεύω ότι βοήθησε και αυτό έστω και λίγο. 
 

Κατά τα άλλα δεν έχουμε καμία εξέλιξη, εκτός από το ότι σιγά σιγά βλέπω διατομική αλλά και ελάχιστο κυάνο. Έχω αρκετά υψηλή θερμοκρασία και κλειστο φως, αλλά δεν αγχώνομαι. Από Σεπτέμβριο θα βάλω πολύ κοράλλι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στο black friday να στοκάρεις να σου βγει φτηνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικά εντυπωσιακά κλικ από τον @panos nts, θα σας κάνουν να αγαπήσετε σιγά σιγά τα damsel. Πατήστε πάνω στην εικόνα για μεγαλύτερη ευκρίνεια!

D72BA6A8-D5A4-44D0-B1FA-1305F804885D.thumb.jpeg.8c842b276761e88f8a096c2c42092b25.jpegFD5225AE-0251-4402-A41B-D1850911AFC7.thumb.jpeg.ac711496475b681371af9d336a30874d.jpegFD1B9231-5689-490E-8E1E-4126C3F90B30.thumb.jpeg.99351dd6f9c49049200c465782278c1b.jpeg

 

Κατά τα άλλα δεν έχουμε καμία απολύτως αλλαγή. Το ενυδρείο κλείνει σήμερα 2 μήνες ζωής, ενώ ο βράχος βρίσκεται σε νερό (συνδυαστικά ΑΟ και Salt Curing) εδώ και 3 μήνες. Αλλαγές νερού γίνονται ανά δεκαπενθήμερο, 5-6 λίτρα ενώ κάθε βδομάδα βάζω Microbacter7. Έχω ξεκινήσει πολύ περιστασιακά και κάποια προϊόντα της Prodibio, έβαλα σήμερα Biodigest για να διευρύνω την βιολογία. Έχω ξεκινήσει επίσης κανονικά χημική φίλτρανση με Seachem Seagel. 
Αγόρασα καινούργια πρόφιλτρα και μεμβράνη ΑΟ, ενώ πάντα χρησιμοποιώ Prime. Ίσως πάρω και ρητίνη για να έχω RO-DI αλλά δεν πιστεύω ότι το χρειάζομαι. 

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες! 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...