Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

Εννοείς ότι στο νερό της οσμοσης ρίχνεις και prime;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Χαίρομαι που είναι μια χαρά το ψαράκι σου!

Δείχνει σκετη φασαρία η φάτσα του αλλά είναι εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2020 at 12:26 ΠΜ, το μέλος salamander έγραψε:

Ωραίες φωτογραφίες! 

Είχε καλό φωτογράφο.. χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτογράφος είναι εξαιρετικός! Προσπαθεί να μου πασάρει και κοράλλια όλη την ώρα αλλά εγώ έχω αυτοκυριαρχία, αντιστέκομαι στον πειρασμό για να περάσω ήσυχο καλοκαίρι ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από διήμερες διακοπές, το ψαράκι εξαφανίστηκε... έχει και τα κακά του το χόμπι μας. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

με 2 μερες μόνο? κριμα... τι προλαβε να στραβώσει?
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συ... έχω μια μικρή ελπίδα να είναι καλά κρυμμένος αλλά πιστεύω πως απλά ψόφησε μέσα στον βράχο. Έκανα 35% αλλαγή νερού και σήκωσα στο χέρι τον βράχο για ψάξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έμεινε άδειο το ενυδρείο, σκέφτομαι να κάνω το... λάθος και να βάλω ένα μικρό Premnas ή Clarkii ή Bicinctus, μαζί με RBTA ???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο!

Έχεις το φωτιστικό amptra vega reef νομίζω? τι ρυθμισεις έχει ακριβώς? Ένταση φωτισμού, επιλογή φάσματος πες λεπτομέρειες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, michalos said:

Ωραίο!

Έχεις το φωτιστικό amptra vega reef νομίζω? τι ρυθμισεις έχει ακριβώς? Ένταση φωτισμού, επιλογή φάσματος πες λεπτομέρειες!

Σωστά, 100% μπλε και 4 κλικ (~20%) λευκό, για αρχή 9 ώρες (15.00-00.00) αλλά θα το ανεβάσω μάλλον. Είναι ακουμπισμένο ακριβώς πάνω από την επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μια ερώτηση ακόμα όταν βγει κ ξαναμπεί στο ρεύμα μένει η ρύθμιση που έχει η την χάνει;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, michalos said:

Ευχαριστώ, μια ερώτηση ακόμα όταν βγει κ ξαναμπεί στο ρεύμα μένει η ρύθμιση που έχει η την χάνει;

Ευτυχώς μένει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@submarine1981 έχω στόχο να ανεβάσω σχεδόν τα πάντα πάνω. Το θέμα είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακριβώς που και επειδή υπάρχουν σκιερά σημεία στον βράχο αλλά και επειδή αν κανω μια κίνηση δύσκολα να την αναιρέσω μετά... πρέπει να προσέξω να μην κυριαρχήσει το ένα κοράλλι πάνω από το άλλο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν το αποφασίσεις να μας τα δείξεις, είναι πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο ψάχνει ακόμα τα πατήματα του, έχουμε αρκετές εξάρσεις άλγης. Τα περισσότερα κοράλλια είναι καλά αλλά υπάρχει χώρος για βελτίωση. Έχω πατήσει φρένο σε νέες προσθήκες για να διαχειριστώ τα υπάρχοντα. 
Έχουμε επιτέλους σταθερά αυτόματη αναπλήρωση αλλά και έλεγχο φωτιστικου και κυκλοφορίας μέσω WiFi. 
 

Chrysiptera Talboti 

5401A4CB-45E4-493A-B925-9D554E9EB77F.thumb.jpeg.1ae67a8cda578bc4d11f2ed9cfd023ad.jpeg5E955C86-2E40-4E2C-B5CD-0A06FB04CEE4.thumb.jpeg.f623b6de338b7e7ebda8c4f95cbf8b37.jpeg

 

Hairy Mushroom

E2945168-A79C-4FBE-8E80-63D8DD0EEAB8.thumb.jpeg.8008bd80b3f4f689e279de7e52b75ea6.jpeg

 

Zoas 0D25BA08-F267-4DB6-9323-FA89F782AB97.thumb.jpeg.0988e0506ca1792b1a31161435f0d93c.jpeg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Το ενυδρείο ψάχνει ακόμα τα πατήματα του, έχουμε αρκετές εξάρσεις άλγης. Τα περισσότερα κοράλλια είναι καλά αλλά υπάρχει χώρος για βελτίωση. Έχω πατήσει φρένο σε νέες προσθήκες για να διαχειριστώ τα υπάρχοντα. 
Έχουμε επιτέλους σταθερά αυτόματη αναπλήρωση αλλά και έλεγχο φωτιστικου και κυκλοφορίας μέσω WiFi. 
 

Chrysiptera Talboti 

5401A4CB-45E4-493A-B925-9D554E9EB77F.thumb.jpeg.1ae67a8cda578bc4d11f2ed9cfd023ad.jpeg5E955C86-2E40-4E2C-B5CD-0A06FB04CEE4.thumb.jpeg.f623b6de338b7e7ebda8c4f95cbf8b37.jpeg

 

Hairy Mushroom

E2945168-A79C-4FBE-8E80-63D8DD0EEAB8.thumb.jpeg.8008bd80b3f4f689e279de7e52b75ea6.jpeg

 

Zoas 0D25BA08-F267-4DB6-9323-FA89F782AB97.thumb.jpeg.0988e0506ca1792b1a31161435f0d93c.jpeg

Μια χαρά!

Ελπίζω να βρεις τα πατήματα του..

Αν θυμάμαι καλά το amtra vega reef έχεις σωστά;;

Έχει λειτουργία wi fi?

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Νικόλαξ said:

Έχει λειτουργία wi fi?

Όχι φίλε, έχω αγοράσει plug in socket που συνδέεται με WiFi. Ουσιαστικά λειτουργεί σαν χρονοδιακόπτης ακρίβειας δεν σου προσφέρει πολλά παραπάνω πχ dimmer. Είναι πιο πρακτικό στον κυκλοφορητη που τον ανοιγοκλείνω όποτε θέλω, βάζω countdown για feeding κτλπ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Όχι φίλε, έχω αγοράσει plug in socket που συνδέεται με WiFi. Ουσιαστικά λειτουργεί σαν χρονοδιακόπτης ακρίβειας δεν σου προσφέρει πολλά παραπάνω πχ dimmer. Είναι πιο πρακτικό στον κυκλοφορητη που τον ανοιγοκλείνω όποτε θέλω, βάζω countdown για feeding κτλπ 

Ααα οκ.

Είναι ότι πρέπει για όταν είσαι διακοπές αυτό παντός..

Ποια συσκευή είναι αυτή που χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Οι αλγες σημαίνουν ότι έχεις φωσφορικά κ νιτρικά που τις τροφοδοτούν. Έκανες μέτρηση φωσφορικων κ νιτρικων? Σε μένα έφυγαν σε λίγες μέρες με phosguard ,  ,είχα αυξημένα φωσφορικά 0,25 , τώρα είμαι περίπου 0.05- 0.1

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Νικόλαξ said:

Ποια συσκευή είναι αυτή που χρησιμοποιείς;

Κάνε μια αναζήτηση στο skroutz για WiFi socket. Οποία και να πάρεις το ίδιο είναι υπολόγισε κόστος γύρω στα 10€. Δες με ποιες εφαρμογές είναι συμβατές αυτό έχει σημασία. Εμενα μου έχει αρέσει πολύ η εφαρμογή Smart Life αλλά υπάρχει και η Alexa Amazon, Tuya Smart κτλπ 

 

7 hours ago, michalos said:

Οι αλγες σημαίνουν ότι έχεις φωσφορικά κ νιτρικά που τις τροφοδοτούν. Έκανες μέτρηση φωσφορικων κ νιτρικων? Σε μένα έφυγαν σε λίγες μέρες με phosguard ,  ,είχα αυξημένα φωσφορικά 0,25 , τώρα είμαι περίπου 0.05- 0.1

Φίλε δεν έχω κάνει μετρήσεις όχι. Πιθανώς να ξερνάει πράγμα ο βράχος γιατί γενικά δεν δέχεται καθόλου επιβάρυνση θρεπτικών το ενυδρείο. Ίσως είμαστε και στην φάση των παιδικών ασθενειών ακόμα. Τρέχω στο ενυδρείο Seachem Seagel (MatrixCarbon + Phosguard). Η εταιρεία λέει πως το υλικό λειτουργεί 3-4 μήνες, εγώ είμαι στους 3.5. Δεν είχα κάνει αλλαγή επειδή φοβάμαι να στεγνωσω το ενυδρείο αλλά ίσως ήρθε η ώρα. 
 

Εχω αρχίσει και λίγο επιθετικά Microbacter7 αλλά βλέπω τα κοράλλια να εκνευριζονται. Πρέπει επιτέλους να βρω τροχους (Θεσσαλονίκη ζητάνε 10€ το ένα :) )

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το phosguard είναι πολύ δραστικό και δεν θα τα έβαζα χωρίς να μετράω φωσφορικά.

Είναι εύκολο από πολλά φωσφορικά να βρεθείς στο μηδέν με αυτό και θέλει προσοχή

Και επίσης καλό είναι να ξέρεις πόσα νιτρικά έχεις τώρα πας στα τυφλά , εκτός κ αν κάνεις συχνά αλλαγές νερού που υποθετικά πάλι λέμε τα κρατάς χαμηλα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...