Jump to content

SKG Nano (1)


bbetta

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από έναν μήνα χωρίς προσθήκες, έχουν μπει μερικά ακόμα μαλακά κοράλλια, αναλυτικές φωτό εν καιρώ. Έχουμε και προσθήκη 2 Trochus. 
 

Παράλληλα, να ενημερώσω πως έχω παραγγείλει δεύτερο φωτιστικό σαν το πρώτο. Θα τρέξουν παράλληλα και πιστεύω εκεί θα απογειωθεί πραγματικά το ενυδρείο. Μέχρι τότε έχω αυξήσει την φωτό περίοδο στις 10,5 ώρες. 2A326285-4973-4756-B4D6-98BAB6023CA0.thumb.jpeg.e635917614f97200979740c8fc7b1af1.jpeg

  • Like 4
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέρασε καιρός! Το ψαράκι αυτό το έχω λατρέψει. Το ενυδρείο πάει αρκετά καλά, κάποια κοράλλια όχι και τόσο, κάποια πολύ καλά. Θα γίνουν κάποιες αναβαθμίσεις στον εξοπλισμό σιγά σιγά. 
 

29D9214C-8E43-4E99-BBF5-9983E8079DF4.thumb.jpeg.3b6c7cb3a72776e11effc8e4d82b4973.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

:)Το ψαράκι σου είναι όντως πολύ όμορφο!

Μου αρέσει το στήσιμό σου, ενώ έχεις κενά σημεία δεν πέφτει πάνω τους το μάτι αλλά στα κοράλλια που δείχνουν να είναι παντού.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά @gixxer ! Ακριβώς αυτό προσπαθώ να κανω, τοποθετώ τα κοράλλια ετσι ώστε να μην φαίνεται σκορπιοχωρι, μέχρι βέβαια να αποκτήσω αρκετά κοράλλια και να μην υπάρχει πλέον χώρος!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Πανέμορφο. Πως λέγεται το συγκεκριμένο ψαράκι?

Chrysiptera Talboti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.jpg.010cf2b38d390cda9ccc41a5694ae6bd.jpgimage.thumb.jpg.0ea8cf29b1a0130bdc55659c0ac22eb3.jpg
 

 

Το δεύτερο φωτιστικό (ίδιο με το πρώτο) είναι γεγονός, επί τη ευκαιρία συμμάζεψα και έκρυψα όλα τα καλώδια ενώ κόλλησα στο έπιπλο τα Dimmer των φωτιστικών. 
Στα επόμενα βήματα είναι η αγορά δικάναλης δοσομετρικής η οποία θα ρίχνει μικρή ποσότητα Tropic Marin All-For-Reef από το ένα κανάλι και νερό Α/Ο σε πολύ μικρή ποσότητα από το άλλο κανάλι, ώστε η βαρυτικη αναπλήρωση να βγάζει παραπάνω μέρες. 
Παρηγγεικα και ρητίνη που έρχεται αύριο ώστε επιτέλους το νερό μου να είναι RO/DI. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.. μακάρι να σου δώσει αυτό που θέλεις ώστε να παίξεις πιο δυνατά με τα κοράλια... έχεις κυανό κάτω αριστερά ή είναι ιδέα μου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, dano23 said:

καλορίζικο.. μακάρι να σου δώσει αυτό που θέλεις ώστε να παίξεις πιο δυνατά με τα κοράλια... έχεις κυανό κάτω αριστερά ή είναι ιδέα μου?

Να είσαι καλά φίλε... Έχω όσο θες...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Ωραίο το κυβάκι!

Θα δείξει περισσότερο τώρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Να είσαι καλά φίλε... Έχω όσο θες...

στα στρεσάρει καθόλου τα κοράλια ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, dano23 said:

στα στρεσάρει καθόλου τα κοράλια ή όχι??

Πλέον βγαίνει μόνο στο χαλίκι κάτω και γενικά στα κάτω κοράλλια, ο βράχος ήταν χαλια αλλά καθάρισε. Ελπίζω να καθαρίσει γενικά το ενυδρείο με τον καιρό αν και τώρα με το δεύτερο φωτιστικό σίγουρα όλο και κάτι θα γίνει. Μου τα ενόχλησε όταν ήταν σε έξαρση, τώρα είμαστε καλά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πως τα βλέπεις με την προσθήκη δεύτερου φωτιστικου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιατί δεν έχουμε ενημέρωση??

Link to comment
Share on other sites

@gixxer @Δημήτρης TρεχαγυρευόπουλοςΑρχικα να απολογηθώ για την ίσως μεγαλύτερη αποχη μου από το φόρουμ για σχεδόν δέκα χρόνια!

Πολλές οι υποχρεώσεις, και το ενυδρείο πήγε πολύ πίσω, υπήρξαν απώλειες, οι οποιες όμως δεν είχαν να κάνουν τόσο με το γεγονός ότι έτρεχε στον αυτόματο, αλλά με δικές μου επιλογές. 
 

Το δεύτερο φωτιστικό και η τοποθέτηση του σε θέση που εφάπτεται με το τζαμι ήταν αρκετά ζημιογόνα καθώς στρεσσαριστηκαν πολλά κοράλλια και αλλά πέθαναν λόγω υπερβολικού φωτισμού. Ανέβασα και τα 2 φωτιστικά στους βραχίονες τους και παράλληλα μείωσα λίγο την ένταση. Επίσης το all-for-reef στην πρώτη προσπάθεια χρήσης του μου έκλεισε ΟΛΑ τα κοράλλια μέσα σε 48 ώρες. Το σταματησα μετά από 1-2 εβδομάδες και ταυτογχρονα ανέβασα τα φωτιστικά πάνω. Τα πράγματα από τότε άρχισαν να βελτιώνονται αλλά όχι εντυπωσιακά. Όταν ένα κοράλλι τραυματιστεί από φως κάνει καιρό να επανέλθει. Σταδιακά ξεκίνησα πάλι τα ζουμια με το φως πιο ψηλά και βλέπω μέρα με την μέρα βελτίωση. Έχω 2 εβδομάδες που ριχνω καθημερινά και βακτήρια και πάει ακόμα καλύτερα καθώς είχα θέμα με το κυανο. Έχω αυξήσει ταισματα και σήμερα πέταξα και το seagel. 
 

επιφυλασσομαι για φωτογραφίες καθώς τώρα που ισορρόπησε το σύστημα έρχονται νέα κοράλλια 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα να επανέλθει το ενυδρείο σου, στα κοραλια δεν αρέσουν οι απότομες αλλαγές ειδικά προς τα πάνω, καλύτερα χαμηλότερος φωτισμός παρά παραπανω!

Παράξενο με το all for reef, το χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι είδα βελτίωση στα κοραλια και πάντως αρνητικο δεν είδα.

Πόση ποσότητα έβαζες την μέρα; Εγώ ξεκινησα με 1ml την μέρα και τώρα βάζω γύρω στα 2ml, μετράω κάθε εβδομάδα το KH και είναι σταθερό μέχρι τώρα.

Εκτός και αν έριξες μισό μπουκάλι μεσα!

Οι οδηγίες λένε 5ml στα 100 λίτρα την μέρα, αλλά πάντα ξεκινώ με 1/3 η 1/4 των οδηγιών σε όλα!

Συνήθως όταν βλέπεις τα κοραλια να μην πάνε καλά πρέπει να ψάξεις όχι τι έκανες πριν 1-2μερες αλλά 1-2 εβδομαδες πριν , εκτός τον υπερβολικό φωτισμό βέβαια που έχει γρηγοροτερο αποτελεσμα

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@michalos Συμφβωνω σε όλα όσα λες! Στην περίπτωση μας όσον αφορά τον φωτισμό δεν είχαμε κάποια ιδιαίτερα μεγάλη πηγή φωτισμού που έκαψε στην κυριολεξία τα κοράλλια αλλά ήταν κάτι παροδικό που διήρκησε πάνω από 1-2 μήνες.  Εάν δεις τα χαρακτηριστικά του φωτιστικου νομίζω ότι θα καταλάβεις. Τα περισσότερα κοράλλια προσαρμόστηκαν σε αυτές τις νέες συνθήκες και συνέχισαν να μεγαλώνουν, αλλά αλλάζοντας μορφή και απόχρωση (προς το χειρότερο). Το αποτελείωμα ήρθε με το all for reef αλλά και μια αμπούλα prodibio reef booster που πραγματικά δεν έχει θέση σε τόσο μικρό σύστημα. Η ποσότητα all for reef που έβαζα ήταν 1ml την μέρα (το έχω ξανα ξεκινήσει πλέον και βλέπω σταδιακή βελτίωση). 
Ειμαι σίγουρος ότι πήγε κάτι λάθος με τον φωτισμό. Το reef booster επίσης σίγουρα μέσα σε 48 ώρες είχε εξαφανίσει μερικά κεφάλια ζωανθους. Το all for reef προκάλεσε άμεσο κλείσιμο των κοραλλιών, δεν συνδέω κάποια άμεση απώλεια με αυτό. Το σταματησα όμως παράλληλα με την ανύψωση του φωτισμού και είχα άμεση βελτίωση. Πιστεύω πως είναι συνδυασμός πραγμάτων. 
Παρασκευη ελπίζω να προλάβω να ανεβάσω φωτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 2:10 ΠΜ, bbetta said:

Παρασκευη ελπίζω να προλάβω να ανεβάσω φωτό 

Το ευχόμαστε και εμείς! :)Ολα να πάνε καλά από εδώ και εμπρός!

Οπως έχω καταλάβει από την ελάχιστη εμπειρία μου το reef θελει σταθεροτητα (ξερω έχει ειπωθεί πολλές φορές). Πολλοί από εμάς μεσα στον ενθουσιασμό μας κάνουμε πολλές αλλαγές/προσθήκες μαζί στοχεύοντας σε καλύτερο αποτέλεσμα που όμως δεν έρχεται. Δεν περίμενα με τέτοια εξέλιξη με την προσθήκη δευτερου φωτιστικού, σε είχα ρωτήσει γιατί το γλυκοκοίταζα.

Η αλήθεια είναι ότι από τοτε που παράτησα το δικό μου στην ησυχία του και σταμάτησα τα ανεβοκατεβάσματα και τις αλλαγές ρυθμίσεων έδειξε ότι είναι μια χαρα και απόλυτα επαρκές για αυτό που αγοράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

79E1DB63-5161-4734-91E4-694B0AB5F748.jpeg.b43c8586ff20c4b0e9c17e4a44c0d512.jpeg

 

Σημερινες.... σχεδόν δεν το πιστεύω. 
Ριχνω το φταίξιμο στο all for reef. Από όσο θυμάμαι όταν ανεβαίνει το kH πέφτει το Mg, ίσως για αυτό να βγήκαν και τόσο τραβηγμένα τα νούμερα. Κανω αλλαγή νερού, βάζω σκόνες σε ελάχιστη ποσότητα να ανεβάσω το μαγνήσιο, και επανέρχομαι με νέες μετρήσεις 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το all for reef έχει ΚΑΙ μαγνήσιο.. έχει όλα όσα χρειάζεται το ενυδρείο σε "σωστή" αναλογία.

Δηλ Ασβέστιο, Ανθρακικα, Μαγνήσιο και ιχνοστοιχεία.

Σωστή εννοώ αν όλες οι καταναλώσεις είναι ίσες αναλογικά..

Αν δεν είναι ακριβώς έτσι η αλλαγή νερού τις στρώνει...

Δύσκολο να πιστέψω 1ml την μέρα να έκανε αυτή την ανισορροπία..

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλαξεις γρήγορα τις παραμέτρους, δεν έχει σημασία πόσο σωστές είναι και πως θα γίνουν μετά!

Το ασβέστιο είναι Οκ, το ΚΗ κ το Μαγνήσιο είναι στα κίτρινα, όχι τόσο χάλια δηλαδή. 

Μην τρελαίνεσαι καταρχας, αν τα κοραλια πάνε καλύτερα οι παράμετροι θα στρώσουν σιγά σιγά.

Παράδειγμα έχω ακούσει για ενυδρεία με ΚΗ 5.5 και τα κοραλια πάνε σφαίρα! Να ξέρεις ότι προσαρμόζονται σιγά σιγά ακόμα κ όταν δεν είναι τέλειες οι παράμετροι.

Εκείνο που δεν θέλουν με τίποτα είναι απότομες αλλαγές, ακόμα κι αν είναι προς το καλύτερο!

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι το ενυδρείο είναι 30 λίτρα? Επίσης βλέπω πολύ λίγα κοραλια μέσα!

Αχρειαστο και περιττό το all for reef πιστεύω!

Το dosing γίνεται όταν μετράμε κ βλέπουμε πτώση ΚΗ  η ασβέστιου μέχρι την αλλαγή νερού , που συμβαίνει όταν έχουμε αρκετά κοραλια και κυρίως sps

Όταν δηλαδή τα κοραλια τραβάνε όλα αυτά τα συστατικά και θέλουν αναπλήρωση μέχρι να κάνουμε αλλαγή νερού.

Δεν κάνουμε dosing χωρίς να μετράμε , το περισσότερο είναι χειρότερο από το λιγότερο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τι καταναλωσεις είχες πριν το σκεύασμα?

Όταν κάνεις αλλαγές έχεις ισορροπία στις τιμές?

Το ενυδρείο πως αντιδρά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...