Jump to content

Μετατροπή σε Reef


Bob

Recommended Posts

Καλησπέρα από μένα,ονομάζομαι Μπαμπης και κάνω μετατροπή το ενυδρείο γλυκού σε αλμυρό. Καταρχήν θέλω να σας πω ότι μετακόμισα εδώ στο Hibbing της Minnesota of USA εδώ και 3 χρόνια. Ας αναφερθώ τώρα στο ενυδρείο μου. Είναι 55gal  και θα παίξω με sump 20gal. Έχω βράχο νεκρό γύρω στα 20-25 κιλ,για αρχή και στην συνέχεια θα αγοράσω γύρω στα 10 κιλ ζωντανό. Έχω ακόμα 2 led της Kurrent 50watt. Το sump το φτιάχνω μόνο μου με κιτ της Fiji cube,που θα μου έρθει σε 10 μέρες περίπου. Περιμένω το return pump της jembao 4000 l/h. Εφόσον αρχίσω με αυτά θα ξεκινήσω να το δουλεύω, και πριν ολοκληρωθει ο κυκλοσ Του αζώτου θα παραγγείλω και το RSK 300 reefer της Red Sea. Αυτά για αρχή, και στην πορεία θα ολοκληρωθεί το όλο σύστημα και με ριακτορες και φυσικά ξέχασα να σας αναφέρω ότι θα παιξω με το σύστημα της Neptune APEX. Περιμένω σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Bob έγραψε:

Καλησπέρα από μένα,ονομάζομαι Μπαμπης και κάνω μετατροπή το ενυδρείο γλυκού σε αλμυρό. Καταρχήν θέλω να σας πω ότι μετακόμισα εδώ στο Hibbing της Minnesota of USA εδώ και 3 χρόνια. Ας αναφερθώ τώρα στο ενυδρείο μου. Είναι 55gal  και θα παίξω με sump 20gal. Έχω βράχο νεκρό γύρω στα 20-25 κιλ,για αρχή και στην συνέχεια θα αγοράσω γύρω στα 10 κιλ ζωντανό. Έχω ακόμα 2 led της Kurrent 50watt. Το sump το φτιάχνω μόνο μου με κιτ της Fiji cube,που θα μου έρθει σε 10 μέρες περίπου. Περιμένω το return pump της jembao 4000 l/h. Εφόσον αρχίσω με αυτά θα ξεκινήσω να το δουλεύω, και πριν ολοκληρωθει ο κυκλοσ Του αζώτου θα παραγγείλω και το RSK 300 reefer της Red Sea. Αυτά για αρχή, και στην πορεία θα ολοκληρωθεί το όλο σύστημα και με ριακτορες και φυσικά ξέχασα να σας αναφέρω ότι θα παιξω με το σύστημα της Neptune APEX. Περιμένω σχόλια.

 

0443E9D1-2ABF-4AE4-B1B4-0D985E8C7052.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Πας για ωραία πράγματα με δυνατό εξοπλισμό!!! Καλή αρχή να έχεις!! Απλά το φως στη φωτογραφία είναι πολύ λευκό.

Επίσης κατά την άποψή μου δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι και άλλο βράχο. Θα είναι υπερβολικά ακόμα 10 κιλά. Ότι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό project... 

Περιμένουμε τη συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε!

Το φως είναι πολύ άσπρο. Στα 200λιτρα είναι πολλά τα 35 κ βράχος .

Με 15-20  κιλά  είσαι οκ ανάλογα με το τι θα κάνεις (reef ή fish only ).

Από κυκλοφοριτες τι θα παίξεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, και καλή αρχή πρώτα από όλα αφαιρείς βραχο, διότι είναι πολύς, επισεις μπλεδισε το φως. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση , αλλα έχουμε 8 ώρες διαφορά. Όσο αναφορά το φως θα το τελειωποιησω στα 170-220 watt αναλόγως. Τώρα για τον βράχο έχεις δίκιο φίλε μου, μάλλον θα αφαιρέσω γύρω στα 10 κιλά. Τέλος θα γίνει reef όπως αναγράφεται και στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες καλησπέρα. Χρειάζομαι για λίγο τις γνώσεις σας και την γνώμη σας. Βρίσκομαι στο στάδιο της αγοράς σκιμερ μεταξύ της redsea  reefer 300, και της Aquamaxx coneS Q2 μιλάμε για διαφορά 30 δολαρίων,ποιο ακριβό της redsea. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Πέρασε ο μήνας και ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου. Από χθες δουλεύει και το skimmer και βάσει των παραμέτρων μου, όλα είναι μια χαρά. Θα σας ανακοινώσω σε λίγο και τις τελευταίες μετρήσεις και αλλαγές που έχω κάνει. Μια ερωτήσεις θέλω όμως να κάνω. Επειδή το 90 τις εκατό οι αγορές μου είναι από Amazon, τα σχόλια που γίνονται από το κάθε προϊόν, παίζει να είναι και μούφα; Αυτό το ρωτάω γιατί για παράδειγμα, στα σχόλια του κάθε προϊόντος επωνύμου με πείρα τεράστια στον τομέα του, γράφουν χίλια μιρεια με αποτέλεσμα να απορώ και να λέω μήπως είναι έτσι; Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό σας παρακαλώ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Bob έγραψε:

Καλησπέρα. Πέρασε ο μήνας και ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου. Από χθες δουλεύει και το skimmer και βάσει των παραμέτρων μου, όλα είναι μια χαρά. Θα σας ανακοινώσω σε λίγο και τις τελευταίες μετρήσεις και αλλαγές που έχω κάνει. Μια ερωτήσεις θέλω όμως να κάνω. Επειδή το 90 τις εκατό οι αγορές μου είναι από Amazon, τα σχόλια που γίνονται από το κάθε προϊόν, παίζει να είναι και μούφα; Αυτό το ρωτάω γιατί για παράδειγμα, στα σχόλια του κάθε προϊόντος επωνύμου με πείρα τεράστια στον τομέα του, γράφουν χίλια μιρεια με αποτέλεσμα να απορώ και να λέω μήπως είναι έτσι; Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό σας παρακαλώ!!!!

Ποιό skimmer  πήρες τελικά?

Να ξέρεις ότι λόγω ότι είσαι Αμερική κάποια από τα προϊόντα που θα βρεις εμείς να μην τα δουλεύουμε. Και εννοώ να έχουμε ιδία πείρα όχι απλά να τα έχουμε ακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά της redsea. Ίσως είχα κολλήσει με αυτό από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Bob έγραψε:

Πήρα τελικά της redsea. Ίσως είχα κολλήσει με αυτό από την αρχή!

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά εννοώ όταν λέω για μούφα, ότι οι κριτικές να είναι fake και να κριτικάρουν κατά των προϊόντων, μάλλον άνθρωποι από άλλες εταιρείες να το παίζουν αγοραστές !!!

Link to comment
Share on other sites

με κυκλοφορητές τι θα κανεις?  Ειμαι περίεργος να δώ τι επιλέγετε εκει που εχετε και καποια αλλα κόλπα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα της current e flux wave pump με δυο κυκλοφόρησες των 600gal/h   και 1050 gal/h.ειναι κιτ και παίρνει μέχρι 3 κυκλοφόρησες. Σε λίγο θα σας γράψω αναλυτικά τα πάντα, γιατί είμαι δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Bob έγραψε:

Τελικά παράγγειλα της current e flux wave pump με δυο κυκλοφόρησες των 600gal/h   και 1050 gal/h.ειναι κιτ και παίρνει μέχρι 3 κυκλοφορητες. Σε λίγο θα σας γράψω αναλυτικά τα πάντα, γιατί είμαι δουλειά 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Κύριες και Κύριοι. Έχει τελειώσει το στρώσιμο του ενυδρείου μου,το οποίο θα γίνει reef. Δεν έχω βάλει ακόμη ψάρια,αλλά θα μπουν σε μια βδομάδα περίπου γιατί περιμένω τους wave makers. Τέλος  χρησιμοποιώ τεστ της API και Red Sea 

Τωρα στο δια ταύτα.

 

Στοιχείο

Όνομα

Περιγραφή -Χαρακτηριστικά

Όνομα:

 

 

 

Κάτοικοι ενυδρείου

 

 

 

 

Ψάρια

Κάτοικοι ενυδρείου

-

 

Κοραλια

Κάτοικοι ενυδρείου

-

 

Αλλά είδη

Κάτοικοι ενυδρείου

-

Διακόσμηση

 

 

 

 

Φόντο

Διακόσμηση

 

 

Βράχος (KG)

Διακόσμηση

30kg

 

Είδος Βράχου /ζωντανός-νεκρός

Διακόσμηση

Νεκρός 20kg

 

Υπόστρωμα

Διακόσμηση

-

 

 

Διακόσμηση

-

Φωτισμος

 

 

 

 

Είδη φωτισμού

Φωτισμος

Current Led 50w , maxspect rsx r5-150w

 

Διάρκεια φωτισμού

Φωτισμος

10-12

Εξοπλισμός

 

 

 

 

Φιλτρανση

Εξοπλισμός

Sump

 

Skimmer

Εξοπλισμός

Red Sea Reefer 300

 

Αντλίες/Κυκλοφορητες

Εξοπλισμός

Jebao DCT water pump

Current USA eflux wave pump 660gal/h-1050gal/h

 

Θέρμανση/θερμοκρασία

Εξοπλισμός

Hygger 300 watt with controller 

 

Ph controller

Εξοπλισμός

Weipro Ph meter controller with probe

 

Union swing check

Εξοπλισμός

Check valve

Έξτρα παροχές

 

 

 

 

Calcium Reactor

Έξτρα παροχές

 

 

Παροχή Co2

Έξτρα παροχές

MOD Complete Aquarium CO2 Regulator Blue Mini Stainless Steel Dual Gauge Display Bubble Counter & Check Valve w/ Solenoid 110V Fits Standard US Tanks - LP150 PSI - HP2000 PSI Accurate & Easy to Adjust

 

Ψύξη

Έξτρα παροχές

 

 

Αντίστροφη όσμωση

Έξτρα παροχές

Aquatic life R/O

 

Έλεγχος νερού

Έξτρα παροχές

Refractometer (Red sea)

Παράμετροι νερού

 

 

 

 

PH

Παράμετροι νερού

8.15

 

 

Ανθρακική σκληρότητα (KH)

Παράμετροι νερού

13.2 dkh 

 

Αμμωνία (NH3)

Παράμετροι νερού

0 ppm

 

Νιτρώδη (NO2)

Παράμετροι νερού

0 ppm

 

Νιτρικά (NO3)

Παράμετροι νερού

5.0 ppm

 

Άσβεστο (CA)

Παράμετροι νερού

390 ppm

 

Μαγνήσιο (MG)

Παράμετροι νερού

1440 ppm

 

Φωσφορικά (PO4)

Παράμετροι νερού

3 ppm

Συντήρηση

 

 

 

 

Αλλαγές νερού

Συντήρηση

 

 

Αλάτι

Συντήρηση

Red Sea coral pro marine salt

Ομάδα 1

 

 

 

 

 

Ομάδα 1

 

Διατροφή

 

 

 

 

Τροφές ψαριών

Διατροφή

 

 

Τροφές κοραλλιών

Διατροφή

 

 

 

Διατροφή

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω το σέτ eflux και μαζί και το φωτιστικό Orbit marine. Ιδίως οι κυκλοφορητές έχουν πολύ λεπτομερεις ρυθμίσεις ενώ αν χρειάζεται μπορούν να πέσουν πολύ χαμηλά σε ροή. Θα βάλω έναν και στο φυτεμένο που εχω σύντομα. Κρίμα που δεν τους φέρνουν Ελλάδα και πρέπει να χώνουμε γνωστούς οταν έρχονται εδώ!
Πιστεύω οτι θα τους ευχαριστηθείς. Καλό θα ηταν να αγόραζες τους λιγο μεγαλύτερους κυκλοφορητές για να υπάρχουν και για μεγαλύτερο ενυδρείο αν θες αργότερα.
 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη μόλις γύρισα από δουλειά. Καταρχήν θα αγοράσω και τον 2100 και θα έχω 3. Τον μικρότερο θα τον βάλω σε επιφάνεια μάλλον. Για πες μου ποσό καιρό τον έχεις γιατί παίζονται από ότι καταλαβαίνω πολλά fake. Αν διάβασες λίγο ποιο πάνω τι γράφω θα καταλάβεις τι εννοώ και θέλω την άποψη σου πάνω σε αυτό το θέμα. Δεν γίνεται να διαβάζω κριτικές ότι αυτό το προϊόν είναι για τα μπάζα και να αποτρέπουν και άλλους ενδειαφερομενους να μην τα αγοράσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρους ότι έχεις το Coral Pro το δευτερόλεπτο που διάβασα τιμές kH και Mg. Μήπως είναι λίγο υπερβολή ρε συ; Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. 
 

Οι κριτικές δεν ξέρω κατά ποσο είναι μούφα, τα προϊόντα πάντως σίγουρα δεν είναι. Προσπάθησε να βρεις για το μηχάνημα που σε ενδιαφέρει κριτικές και σε φόρουμ. Εκεί θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Πάντως επειδή ψάχνομαι και εγώ δεν έτυχε να το παρατηρήσω αυτό με τις κριτικές 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο θέμα του coral pro, για τα αμερικανικά δεδομένα την έχουν στο top . Καταρχήν όσο την παρακολουθούσα στο βαρέλι μου που την έφτιαχνα διαλυόταν φοβερά, ούτε κατάλοιπα δεν αφήνει. Τώρα όσο αναφορά το μηχάνημα λένε ότι ένα καλό κόλπο για να καταλάβεις αν οτιδήποτε είναι καλό είναι το YouTube. Πολλά βίντεο πάνω σε αυτό. Μακάρι να μου βγει καλή. Να μην το ξεχάσω, η εγγύηση με καλύπτει για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Bob said:

Φίλε Δημήτρη μόλις γύρισα από δουλειά. Καταρχήν θα αγοράσω και τον 2100 και θα έχω 3. Τον μικρότερο θα τον βάλω σε επιφάνεια μάλλον. Για πες μου ποσό καιρό τον έχεις γιατί παίζονται από ότι καταλαβαίνω πολλά fake. Αν διάβασες λίγο ποιο πάνω τι γράφω θα καταλάβεις τι εννοώ και θέλω την άποψη σου πάνω σε αυτό το θέμα. Δεν γίνεται να διαβάζω κριτικές ότι αυτό το προϊόν είναι για τα μπάζα και να αποτρέπουν και άλλους ενδειαφερομενους να μην τα αγοράσουν. 

Καταρχήν το σύστημα eflux βγάζει 2 εξόδους για κυκλοφορητές και η τρίτη έξοδος είναι για αντλία επιστροφής απο το σαμπ και εχει λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις όπως πχ δεν μειώνεται η ροή κάτω απο το 20% αν θυμάμαι καλά. Πως και δεν πήρες και την αντλία επιστροφής μαζι με το σέτ? Νόμιζα οτι εκεί δεν θα είχε μεγάλη διαφορά τιμής απο τη κινέζικη.
Εγώ εχω το σέτ ένα χρόνο τώρα. Δεν έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες για να μπορώ να συγκρίνω αλλά δείχνει ποιοτική κατασκευή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (ενώ τους sice τους απλούς τους έχω αλλάξει από 2 φορές πριν).
Μετά από δική μου έρευνα πάντως αρκετοί χρήστες των jebao μου είπαν οτι στην ουσία ξέρεις πως ο Jebao θα κρατήσει έως 2 χρόνια πριν του χαλάσει κατι... και έτσι πήρα το eflux. Νομίζω πως στα λεφτά του ειναι πολύ καλή επιλογή.
Για το φωτιστικό δεν εχω γνώσεις να κρίνω αλλά εγώ είδα αρκετή διαφορά από όταν έβγαλα τις Τ5 και εβαλα το rbit marine.
Οσοι γνωρίζουν βέβαια μου εχουν πει οτι του λείπουν λεντ συγκεκριμένου φάσματος.
Από ποιότητα κατασκευής δείχνει καλοφτιαγμένο και εχει τα απαραίτητα προγράμματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα λίγο ανάποδα , εννοώ ότι πρώτα πήρα την αντλία επιστροφής για να ξεκινήσω τον κύκλο του αζώτου, και στην πορεία έκανα τις παραγγελίες μου για τα αλλά είδη. Τέλος πάντων, ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για τα led σου αλλά έχω κολλήσει με την Maxspect r5 150 w λίγο ακριβή στα 515$ αλλά από αυτά που διάβασα αξίζει τα λεφτά της. Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δώσεις τόσα λεφτά για φώς τότε σίγουρα δεν παίρνεις αυτό που έχω εγώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσοχή όταν θα βάλεις τα κοράλλια σου, να κάνεις προσαρμογή επειδή οι περισσότεροι τρέχουν πιο απλά αλάτια (το Red Sea Salt το απλό πχ). Το Pro ειναι για ακροπόρες, φάρμες κτλπ που θέλουν μέγιστη ανάπτυξη σε κοράλλια με σκελετό-sps. Θα ξέρεις λογικά τον Youtuber Inappropriate Reefer, έχει ανεβασει βιντεακι που σχεδον πηρε το ενυδρειο στο χέρι με απλή αλλαγή νερού με το προ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...