Jump to content

Απαραίτητος εξοπλισμός για ενυδρείο χωρίς ζωντανά φυτά


Ane4

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα να στήσω ξανά ένα ενυδρείο 120 λίτρων που ήταν παρατημένο σχεδόν 15 χρόνια και αισθάνομαι ότι έχω μείνει πίσω σε πολλά. Στόχος αυτή τη φορά να φτιάξω ένα περιβάλλον με ημιάγρια ψάρια, όχι περισσότερα από 8-10 για να μην επαναλάβουμε τα λάθη της εφηβείας ?, ενώ δε σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αληθινά φυτά καθώς απαιτούν παραπάνω χρόνο από όσο μπορώ να διαθέσω. Τότε το ενυδρείο λειτουργούσε με ένα απλό κινέζικο εσωτερικό φίλτρο και μια αντίστοιχα φθηνή αεραντλία. 

 

Διαβάζω διάφορα για το ότι τα εσωτερικά φίλτρα θεωρούνται ξεπερασμένα για ενυδρεία άνω των 60-70 λίτρων όπως επίσης ότι οι αεραντλίες δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν 24/7 εάν δε σκοπεύεις να γεμίσεις το ενυδρείο σου με πολλά ψάρια.

Οι ερωτήσεις είναι δύο και συγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση.  

 

Πρώτον χρειάζομαι πραγματικά ένα εξωτερικό φίλτρο ή η αγορά ενός καινούριου εσωτερικού με άνθρακα θα με καλύψει για τη χρήση που σκοπεύω να κάνω ? 

Δεύτερον  και δεδομένου ότι το ενυδρείου στήνεται σε υπνοδωμάτιο, είναι σωστή η χρήση της αεραντλίας μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να αποφεύγεται ο ενοχλητικός της θόρυβος κατά τη διάρκεια της νύχτας ? Εάν όχι έχετε να προτείνετε κάποια αθόρυβη συσκευή ? 

 

Ευχαριστώ.  

Έγινε επεξεργασία - Ane4
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Ane4 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα να στήσω ξανά ένα ενυδρείο 120 λίτρων που ήταν παρατημένο σχεδόν 15 χρόνια και αισθάνομαι ότι έχω μείνει πίσω σε πολλά. Στόχος αυτή τη φορά να φτιάξω ένα περιβάλλον με ημιάγρια ψάρια, όχι περισσότερα από 8-10 για να μην επαναλάβουμε τα λάθη της εφηβείας ?, ενώ δε σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αληθινά φυτά καθώς απαιτούν παραπάνω χρόνο από όσο μπορώ να διαθέσω. Τότε το ενυδρείο λειτουργούσε με ένα απλό κινέζικο εσωτερικό φίλτρο και μια αντίστοιχα φθηνή αεραντλία. 

 

Διαβάζω διάφορα για το ότι τα εσωτερικά φίλτρα θεωρούνται ξεπερασμένα για ενυδρεία άνω των 60-70 λίτρων όπως επίσης ότι οι αεραντλίες δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν 24/7 εάν δε σκοπεύεις να γεμίσεις το ενυδρείο σου με πολλά ψάρια.

Οι ερωτήσεις είναι δύο και συγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση.  

 

Πρώτον χρειάζομαι πραγματικά ένα εξωτερικό φίλτρο ή η αγορά ενός καινούριου εσωτερικού με άνθρακα θα με καλύψει για τη χρήση που σκοπεύω να κάνω ? 

Δεύτερον  και δεδομένου ότι το ενυδρείου στήνεται σε υπνοδωμάτιο, είναι σωστή η χρήση της αεραντλίας μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να αποφεύγεται ο ενοχλητικός της θόρυβος κατά τη διάρκεια της νύχτας ? Εάν όχι έχετε να προτείνετε κάποια αθόρυβη συσκευή ? 

 

Ευχαριστώ.  

 

 

Καλή επάνοδο πρώτα από όλα.

 

Εγώ είμαι οπαδός των εξωτερικών ακόμα και σε μικρά ενυδρεία μιάς και σου παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά στο ενυδρείο σου (λόγο του μεγαλύτερου όγκου σε βιολογικό υλικό).Επίσης συνήθως είναι περισσότερο αθόρυβα από τα εσωτερικά.

Άνθρακας δέν χρειάζεται καθόλου, εκτός και άν κάνεις κάποια θεραπεία και θές να τραβήξεις το φάρμακο ή κάποια χημικά.

 

Αεραντλία επίσης δέν χρειάζεται άν και εφ όσον έχεις καλή ανατάραξη επιφανείας

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σε περίπτωση που πάω σε εξωτερικό φίλτρο αλλάζει κάτι στο στήσιμο πέρα από το ίδιο το φίλτρο? Επίσης επειδή κοιτάω για budget επιλογές, το εξωτερικό φίλτρο συνεπάγεται και κάποιο επιπρόσθετο κόστος συντήρησης ? 

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS Δεν έχω καταλήξει ακόμα, σίγουρα δεν μου αρέσουν τα κοπαδόψαρα. Παλιότερα είχα κόλλημα με τις κιχλίδες και κάθε μήνα μετρούσα απώλειες (προφανώς κάτι είχα κάνει λάθος), αυτή τη φορά λέω να δω κοινωνικά ψάρια αλλά ακόμη το ψάχνω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγώ στα λίτρα που είσαι θα έβαζα το μεγαλύτερο εξωτερικό φίλτρο που θα μπορούσα βάση budget.

Επιπρόσθετο κόστος συντήρησης, σε σχέση με τα εσωτερικά δεν έχει, υλικό για την ανάπτυξη βακτηρίων θα βάλεις μέσα (τύπου siporax ή substrat).

Είναι πιο αθόρυβα από τα εσωτερικά, όσο καλύτερο πάρεις τόσο πιο αθόρυβο.

Αφού έχεις περιορισμένο budget, η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη, αν βάλεις όμως αργότερα, οι πιο αθόρυβες είναι οι eheim, έχω 2 στο δικό μου και δεν της ακούω καθόλου.

Όσο αφορά την ψαροσύνθεση έχεις πολλές επιλογές, υπολόγισε ότι η φίλτρανση παίζει μεγάλο ρόλο στο πόσα και τι ψαράκια θα μπορέσεις να βάλεις, για αυτό σου έγραψα να πάρεις εξωτερικό φίλτρο και το μεγαλύτερο που μπορείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχουν πολλα φυτα που δεν απαιτουν σχεδον τιποτα εκτος απο απλο φωτισμο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ManosA Εννοείς ότι αντί να ρίχνω τα βακτήρια απ ευθείας στο νερό θα τα προσθέτω στο εξωτερικό φίλτρο και αυτό θα κάνει μόνο του τη δουλεία ? Προσωπικά για το στρώσιμο του νερού αγόρασα από το τοπικό pet shop  το bio nitrivec της sera και ένα αντιχλωριακό της ίδιας εταιρείας, το οποίο μόλις ξεκίνησε. 

 

Αεραντλία έχω απλώς έλεγα εάν αξίζει και υπάρχει λόγος να πάρω μια καλύτερη. Ίσως σε δεύτερη φάση.92703574_2399225077035759_4759415726425505792_n.jpg.a072e61415737abbe5099ce261b184fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

@hms ίσως απλώς η εμπειρία που είχα όταν είχα προσθέσει φυτά παλιότερα ήταν κακή, το θυμάμαι ως ένα μόνιμο μπελά. Παρόλα αυτά αν έχεις να προτείνεις κάποιο τέτοιο με χαρά να σε ακούσω. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Ane4 said:

@ManosA Εννοείς ότι αντί να ρίχνω τα βακτήρια απ ευθείας στο νερό θα τα προσθέτω στο εξωτερικό φίλτρο και αυτό θα κάνει μόνο του τη δουλεία ? Προσωπικά για το στρώσιμο του νερού αγόρασα από το τοπικό pet shop  το bio nitrivec της sera και ένα αντιχλωριακό της ίδιας εταιρείας, το οποίο μόλις ξεκίνησε. 

 

Αεραντλία έχω απλώς έλεγα εάν αξίζει και υπάρχει λόγος να πάρω μια καλύτερη. Ίσως σε δεύτερη φάση.92703574_2399225077035759_4759415726425505792_n.jpg.a072e61415737abbe5099ce261b184fa.jpg

Καλησπέρα και απο εμένα! να κάνω μια ερωτησούλα;;το ενυδρείο είναι στο πάτωμα;;; Να το θέσω καλυτερα είναι 4-5 πόντους από το πάτωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ναι ακριβώς , γιατί μας επηρεάζει κάπου ? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοούσα ότι θα το γεμίσεις υλικό τύπου siporax και θα φιλτράρει το νερό σου με είσοδο και έξοδου του νερού, αν δεν κατάλαβες βάλε στο google aquarium external filter πχ fluval 306 να δεις πως είναι και πως δουλεύει? Δεν ξαναείχες ενυδρείο παλαιότερα? 

Στο νερό θα ρίχνεις τα βακτήρια κτλ. ότι κάνεις και με ένα εσωτερικό.....

Το θέμα είναι ότι αφού το ενυδρείο σου είναι στο πάτωμα, το εξωτερικό που θα το βάλεις? Δίπλα? Δεν θα φαίνεται άσχημα? 

Σε ρωτάω διότι τα ενυδρεία συνήθως έχουν βάση με ντουλάπι από κάτω και τα φίλτρα βολεύονται εκεί.

Την αεραντλία αφού την έχεις βάλε την.... κακό δεν κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ManosA Κατάλαβα ευχαριστώ, είδα στο μεταξύ και διάφορα βίντεο. Έχω φτιάξει ένα χώρο από πίσω ώστε να μην φαίνεται κάτι άσχημο, δεν θα είναι πρόβλημα αυτό.

 

Το ίδιο ενυδρείο είχα απλά δε χρησιμοποίησα ποτέ εξωτερικό φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ane4 said:

Καλησπέρα. Ναι ακριβώς , γιατί μας επηρεάζει κάπου ? 

Όχι καλέ, εκτός αν είσαι ατσούμπαλος σαν και του λόγου μου..Δεν θα μου λείψει καθόλου λεμε η αίσθηση της βρεμένης κάλτσας μέσα στο βράδυ και το σφουγγάρισμα 350λιτρων μέσα στο σαλόνι...Μα καθόλου όμως...!!!!

 

44 minutes ago, Ane4 said:

Έχω φτιάξει ένα χώρο από πίσω ώστε να μην φαίνεται κάτι άσχημο, δεν θα είναι πρόβλημα αυτό.

Μια χαρά, θα έχει και μικρή απόσταση η έξοδος του φίλτρου με την εισαγωγή στο ενυδρείο, τούμπανη θα είναι η φίλτρανση!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

@SOTIRIS Δεν έχω καταλήξει ακόμα, σίγουρα δεν μου αρέσουν τα κοπαδόψαρα. Παλιότερα είχα κόλλημα με τις κιχλίδες και κάθε μήνα μετρούσα απώλειες (προφανώς κάτι είχα κάνει λάθος), αυτή τη φορά λέω να δω κοινωνικά ψάρια αλλά ακόμη το ψάχνω. 

Αν το ξανασκεφτεις με κιχλιδες παντως και επειδη ειπες δεν θες φυτα , σε αυτα τα λιτρα μονο μικρες απο Τανγκανυκα,  αλλα και παλι πολυ δυσκολο για τυπου ''κοινωνικο'' που θες και θελει  πολυ ''μελετη'' (στησιμο, ειδος ψαριων ), ομως για spieces ανετα.

 

Link to comment
Share on other sites

@corto maltesemaltese η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω εκεί καταλήγω πάλι , μάλλον τα γούστα δεν αλλάζουν . Θα μπορούσα πιστεύεις να κάνω ένα κοινωνικό ενυδρείο εάν διάλεγα ένα συνδυασμό από Τανγκανίκα και κάποιες κιχλίδες νότιασ Αμερικής ίδιου μεγέθους που επίσης μου αρέσουν πολύ (εφόσον ταιριάζει η σκληρότητα του νερού εννοείται) ή καλό θα ήταν να πάω σε είδη με ίδια γεωγραφική προέλευση ; Επίσης διαβάζω ότι επειδή πρόκειται για ψάρια με έντονο χαρακτήρα καλό θα ήταν να φτιάξω μια κυρίαρχη ομάδα πχ 5-6 ίδιων ψαριών και από τα υπόλοιπα είδη να προσθέσω μόνο 1 ψάρι ανά είδος ώστε οι ισορροπίες να είναι ξεκάθαρες και να μην διαταράσσονται. Ισχύει ή μήπως είναι λίγο τραβηγμένο ;  Ρωτάω πολλα το ξέρω απλώς είμαι στην αρχή και θέλω να αποφύγω ανόητα λάθη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

@corto maltesemaltese η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω εκεί καταλήγω πάλι , μάλλον τα γούστα δεν αλλάζουν . Θα μπορούσα πιστεύεις να κάνω ένα κοινωνικό ενυδρείο εάν διάλεγα ένα συνδυασμό από Τανγκανίκα και κάποιες κιχλίδες νότιασ Αμερικής ίδιου μεγέθους που επίσης μου αρέσουν πολύ (εφόσον ταιριάζει η σκληρότητα του νερού εννοείται) ή καλό θα ήταν να πάω σε είδη με ίδια γεωγραφική προέλευση ; Επίσης διαβάζω ότι επειδή πρόκειται για ψάρια με έντονο χαρακτήρα καλό θα ήταν να φτιάξω μια κυρίαρχη ομάδα πχ 5-6 ίδιων ψαριών και από τα υπόλοιπα είδη να προσθέσω μόνο 1 ψάρι ανά είδος ώστε οι ισορροπίες να είναι ξεκάθαρες και να μην διαταράσσονται. Ισχύει ή μήπως είναι λίγο τραβηγμένο ;  Ρωτάω πολλα το ξέρω απλώς είμαι στην αρχή και θέλω να αποφύγω ανόητα λάθη 

Η γνωμη απο τα λιγα που ξερω(1 χρ,στην αφρικη), και ας με διορθωσουν αν κανω λαθος τα πιο εμπειρα μελη, ειναι οτι στις κιχλιδες δεν μπλεκουμε  αλλη γεωγραφική προέλευση ή ιδίας(αφρικη) αλλα απο διαφορετικη λιμνη (μαλαουι-τανγκανυκα) και ας εχουν ιδιες διατροφικες συνηθειες και παραμετρους νερου γιατι χανουμε πολλα απο τις συμπεριφορες και τον ιδιαιτερο χαρακτηρα τους που ειναι και ο κυριως λογος που μας αρεσουν οι κιχλιδες. Στα 120 λιτρα (μηκος?) εναι περιορισμενες οι επιλογες νομιζω, καποιος πιο εμπειρος ισως μας διαφωτισει καλυτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος είναι στα 71 cm. Έχω δει διαφορα βίντεο όπου συνδιαζονται κιχλίδες ακόμα και με άλλα είδη ημιαγρια και δεν έχω καταλάβει κατά πόσο είναι αυτό εφικτό για κάποιον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις όπως εμένα. @corto maltesemaltese η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω εκεί καταλήγω πάλι , μάλλον τα γούστα δεν αλλάζουν . Θα μπορούσα πιστεύεις να κάνω ένα κοινωνικό ενυδρείο εάν διάλεγα ένα συνδυασμό από Τανγκανίκα και κάποιες κιχλίδες νότιασ Αμερικής ίδιου μεγέθους που επίσης μου αρέσουν πολύ (εφόσον ταιριάζει η σκληρότητα του νερού εννοείται) ή καλό θα ήταν να πάω σε είδη με ίδια γεωγραφική προέλευση ; Επίσης διαβάζω ότι επειδή πρόκειται για ψάρια με έντονο χαρακτήρα καλό θα ήταν να φτιάξω μια κυρίαρχη ομάδα πχ 5-6 ίδιων ψαριών και από τα υπόλοιπα είδη να προσθέσω μόνο 1 ψάρι ανά είδος ώστε οι ισορροπίες να είναι ξεκάθαρες και να μην διαταράσσονται. Ισχύει ή μήπως είναι λίγο τραβηγμένο ;  Ρωτάω πολλα το ξέρω απλώς είμαι στην αρχή και θέλω να αποφύγω ανόητα λάθη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ane4 έγραψε:

Το μηκος είναι στα 71 cm. Έχω δει διαφορα βίντεο όπου συνδιαζονται κιχλίδες ακόμα και με άλλα είδη ημιαγρια και δεν έχω καταλάβει κατά πόσο είναι αυτό εφικτό για κάποιον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις όπως εμένα.

Η γνωμη μου τουλαχιστον για μικρες κιχλιδες τανγκανυκα μερια που ξερω κατι ολιγα ειναι οτι μονο ενα ειδος μπορεις να βαλεις σε τετοιο μηκος. Για ''αμερικανες'' θα σου πουν αλλοι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά κατέληξα σε Νότια Αμερική και αποφάσισα να ξεκινήσω με 2 ramirezi. Αναγνώριση του φύλου μου είναι νωρίς για να γίνει, αλλά οι πρώτες κόντρες έχουν ξεκινήσει ήδη με τον German Blue να κυνηγάει τον άλλον ο οποίος υποτίθεται είναι golden ram (αν κάποιος αμφιβάλει όπως εγώ με χαρά να τον ακούσω?). Σημαίνει αυτό απαραίτητα ότι πρόκειται για δύο αρσενικά ? το ph μετρήθηκε στο 8, στη βιβλιογραφία διάβασα ότι τα συγκεκριμένα ζητούν ενα ph γύρω στο 7 παρόλα αυτά μου είπαν να μην ανησυχώ καθώς πρόκειται για ψάρια από ευρωπαϊκό εκτροφείο οπότε λίγη σημασία έχει. 

94119708_225904831968797_2161706324826521600_n.jpg

94128240_722863271785720_1991907021867188224_n.jpg

94098278_537187900565144_3996055336183136256_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...