Jump to content

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Το κοιταξα λιγο κι αν κατάλαβα καλά δεν έπρεπε να το βρασει; 

Εγώ όταν το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το απολυμανω με κάποιο τρόπο η να το βρασω; λέτε να με πήραν στον λαιμό τους;

Τι να σου πω εγω ? Ρώτησε τον GVC που είναι ξυλοκόπος ?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/amp/s/www.wikihow.com/Make-Homemade-pH-Paper-Test-Strips%3famp=1

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει άμεσα, όχι να μετρήσω με ακρίβεια αλλά να ξεχωρίσω αν είναι κοντά το ι η κάτω από 6 ;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Display Name said:

Τι να σου πω εγω ? Ρώτησε τον GVC που είναι ξυλοκόπος ?

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163: Καλό!! Μου έσπασε την μονοτονία. Ξεσκονιζω 10κιλά stratum και με ειχε πιασει ντάγκλα!! Ωραίος!

Βασικά...Καλό το thread που μας έστειλες και μου έδωσε ένα μεγάλο μάθημα...Να μην πάρω ποτέ τπτ χρησιμοποιημένο, μιας και αναφέρεται σε ξύλο όπου ήταν ήδη σε ενυδρείο. Με αυτή την βάση ναι οκ ολα είναι πιθανά. Τώρα αν τις έκατσε της @Antoonia χρησιμοποιημένο το οποίο το πουλούσανε για αχρησιμοποίητο..ε τι να πω... (Πες ρε Αντωνία-αν σε λένε έτσι- 5 νουμερα στο τζοκερ) Ρε καλα κάνω εγώ και τα βράζω 1-2 μέρες και μετά τα πετάω στον φπύρνο στον αέρα στους 150..... Και μετά σε νερό να βγάλουν αυτό το χρώμα ξυλου που περνανε...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antoonia said:

https://www.google.com/amp/s/www.wikihow.com/Make-Homemade-pH-Paper-Test-Strips%3famp=1

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει άμεσα, όχι να μετρήσω με ακρίβεια αλλά να ξεχωρίσω αν είναι κοντά το ι η κάτω από 6 ;

Προσωπικά με τις μετρήσεις που έχετε εκει πανω στο νερό δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα μικρό ξυλο μπορεί να κατεβάσει πάνω από 1.5 βαθμο το pH.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Antoonia έγραψε:

https://www.google.com/amp/s/www.wikihow.com/Make-Homemade-pH-Paper-Test-Strips%3famp=1

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει άμεσα, όχι να μετρήσω με ακρίβεια αλλά να ξεχωρίσω αν είναι κοντά το ι η κάτω από 6 ;

Παρακολούθησε το να δείς τι γίνεται με την αμμωνία σου, και μετά πράτεις ανάλογα. Για να έχεις μια πιο άμεση εικόνα της ποσότητας αυτό μπορεί να βοηθήσει.

Δεν το έχω δοκιμάσει δεν το ξέρω.

https://enudreio.com/seachem-ammonia-alert-tm-el-gr.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αισθητήρα δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το τεστ; 

Τελικά να βγάλω το ξύλο και να το περάσω καλό βρασιμο; 

Η να βράσω το άλλο το μικρό που εχω; 

Το άλλο όμως, το είχα σε ενυδρειο και το έβγαλα. Θεωρείται χρησιμοποιημένο και μπορεί να μου σαπισει; 

Η να πάρω καινούριο και να ξεμπερδεύω;

Θα να .βλ πάρω καν ξύλο και να γεμίσω το ενυδρειο φυτα σε lava stones  να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

??

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Πες ρε Αντωνία-αν σε λένε έτσι- 5 νουμερα στο τζοκερ)

Λοιπόν 7, 1, 6, 8, 2. ??

Να με ακούς, έχω κερδίσει τηλεοραση σε λαχνους, φλουρί στην πίτα του χωριού και αρνί σε άλλη λαχειοφορο ( που έδωσα μάχη να το πάρουμε ζωντανο)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο βάλε μια φωτογραφία με τον δοκιμαστικό σωλήνα δίπλα στην καρτα χρωμάτων να δούμε τι γίνεται.

Μέχρι τότε παιδιά καληνύχτα γιατί ...... χτυπάει ο Μορφέας και πάω να του ανοίξω. Έχουμε ραντεβού για όνειρα.?

 

Link to comment
Share on other sites

Της αμμωνιας εννοεις; οκ μετράω και αύριο και βλέπουμε. Καληνύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πείραζα τπτ για μια δύο εβδομάδες. 2 δλδ, θα έκανα κάθε δύο μέρες μετρήσεις και μετά βλέποντας και κανοντας. Τσίμπα λίγο την θερμοκρασία. Η θερμοκρασία βοηθάει στην ανάπτυξη και τον πολλαπλασιασμό των βακτηρίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Κ αν έχω βάλει ξύλα και ξύλα σε ενυδρεία ακόμα και με ένα απλό πλύσιμο, αμμωνία από εκεί δεν έχω δει ποτέ. Τώρα να έβγαλε αμμωνία και να μην μέτρησα εγώ εκείνη τη στιγμή, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. Εξάλλου εγώ τα ξύλα τα βάζω εξ΄ολοκλήρου για αυτές τις ουσίες που βγάζουν.  

Όπως και να έχει απότομες εξάρσεις αμμωνίας έχουν να κάνουν με απρόσεκτο ανακάτεμα του βυθού  φύτεμα-μεταφύτεμα,σκούπες και γενικά ότι μπορεί να πειράξει το υπόστρωμα, τροφή αφάγωτη, υπερβολικός αριθμός ψαριών μονομιας κτλ κτλ). 

Το θέμα είναι εσύ είδες ποτέ μετρήσεις που να υποδηλώνουν στρωμένο ενυδρείο? Το λέω γιατί αναφέρεις πως νιτρώδη πχ είχες πάντα κοντά στο 0 αλλά όχι 0. Αυτό από μόνο του κάτι δείχνει. 

Το μόνο που θέλει τώρα είναι να ταίζεται σωστά ο μονομάχος και με τροφή λίγη σε ποσότητα κάθε μέρα και τίποτα να μην πέφτει κάτω και φυσικά τις αλλαγές του κάθε βδομάδα. Βακτήρια αν έχεις ρίξε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το στρώσιμο υπήρξε ένα θεματάκι. Ήταν το πρώτο μου ενυδρειο και με πήρε στον λαιμό του ο πετσοπας κυριολεκτικά. Ξεκίνησα να στήνω χωρίς βιολογιοκο. Τελοσπαντων, μετά από καιρό και με οδηγίες από εδώ το ψιλοεφτιαξα, κάποια στιγμή ήταν λίγο ανεβασμένα τα no2 αλλά έπεσαν στο μηδέν τώρα, ίσως βοήθησαν και τα φυτα. Απο τότε που πήρα τα τεστ η αμμωνία ήταν 0 πάντα, άντε να πρασινιζε ελάχιστα τόσο που δυσκολευομουν να το ξεχωρίσω από το κίτρινο που είναι μηδέν. Και ξαναλέω ότι πριν ανέβει δεν έκανα τίποτα που να ανακατέψει το ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

@natateoΗ αμμωνία ανέβηκε πριν κάνω τίποτα. Έκανα μέτρηση και το βρήκα καταπράσινο. Ήταν σε πολύ ψηλά επίπεδα. Για αυτό έκανα την αλλαγή και αποφάσισα να κάνω σκούπα γιατί τον είχα αφήσει πολύ καιρό απηραχτο  τον βυθό. Έβγαλα σε ένα κουβά το νερό που ήθελα να κρατήσω και άφησα λίγο για να κάνω τη σκουπα. Κι αφού την έκανα απομάκρυνα το νερό που είχε μέσα το ενυδρειο. Και μετά έβαλα αυτό που κράτησα συν το καινούριο με πιάτο για να μην ανακατεύει άλλο με νερό. Μετά από αυτό έπεσε στο 1 (αρκετα πιο ανοιχτοχρωμο το δειγμα). Παραμένει εκεί όμως. 

Θα κάνεις αλλαγες νερου μεχρι να πεσει η αμμωνια τουλαχιστον στο 0,25 ppm. Μηπως κανενα σαλιγκαρι ψοφησε;

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Το κοιταξα λιγο κι αν κατάλαβα καλά δεν έπρεπε να το βρασει; 

Για τα ξυλα.... Καλυτερα βρασιμο. Γιατι; Πολλες φορες τα ψεκαζουν με αντιμυκητιακα φαρμακα και ποιος ξερει ακομα με τι, για να μην μουχλιαζουν, να μην χαλανε κτλ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σαλιγκάρι 5 χιλιοστά που το είδα χθες να γλείφει το τζαμί. 

Να το βγάλω τελικά το ξύλο και να το βράσω η να το αφήσω ως έχει;

Συνεχίζω με τις αλλαγές. 

Το καλό είναι πως σήμερα ψιλοεπεσε ανάμεσα από 0.5 και 1 αν βλέπω καλά. Τα νιτρώδη μηδέν.

Νομίζω στην φωτο βγήκαν ελάχιστα πιο σκούρα τα χρώματα. 

 

15868681280852745524050133782596.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντωνία να σου πω και γω τα παρακάτω μπας και βοηθήσει σε τίποτα:

Για να έχεις αμμωνία:

1. Δεν έχεις βιολογικό υλικό καθόλου (δύσκολο γιατι με ένα μονομάχο μόνο, παίζει και μονο το υπόστρωμα με το ξύλο να φτάνουν αν και καλο θα ήταν να έχεις κάποιο)

2. Δεν έχει γίνει κανένα στρώσιμο. Άρα δεν έχεις καθόλου βιολογία στο ενυδρείο.

3. Το νερό της βρύσης έχει αμμωνία.

4. Κάπου (το πιο πιθανό μέσα στο φίλτρο) έχεις μαζέψει τροφή και σου παράγει αμμωνία.

 

Το 3 και το 4 ειναι εύκολα να τα απορρίψεις. Αν σιγουρευτείς ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο, εγώ θα το έκανα από την αρχή όλο...θα έπαιρνα βιολογικό υλικό + βακτήρια, όλα έξω καθάρισμα και πάλι όλα μέσα (μαζί με βακτήρια), με προσοχή τις θερμοκρασίες στα νερά να είναι ίδιες.

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos1991
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό έχω το  mini siporax εδώ και 3 εβδομάδες. 

Για το στρώσιμο έγραψα και στην περιγραφή του προβλήματος αλλά αν δεν είχε στρώσει καθόλου θα ήταν από την αρχη η αμμωνία νομίζω. Γιατί μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα οι μετρήσεις ήταν καλές. Πιο πιθανά μου φαίνονται το 3 και το 4. Αλλά το φοβάμαι να καθαρίσω τώρα το φιλτρο Μήπως χαλάσω τη βιολογια που υπάρχει εκεί. 

Επίσης μου λένε όλοι να μην πειράξω τίποτα. Τώρα  να τα βγάλω όλα έξω και να τα ξαναβάλω νομίζω θα τα κάνει όλα χειρότερα, θα χαλάσει η βιολογια που ήδη υπάρχει. 

Βακτήρια Ρίχνω συνέχεια τώρα στις αλλαγές νερού, έριξα και κατευθείαν πάνω στο βιολογικό υλικό μεσα στο φίλτρο Μήπως εγκατασταθούν πιο γρήγορα και πιο εύκολα εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ρε παιδιά μια ερώτηση μιας και ψιλο έχουμε αναφέρει την λέξη ξύλο αρκετές φορές... Κάτι γαιδούρια ξύλα που κακα τα ψέμματα δεν χωράνε ούτε σε χύτρα του στρατου, πως το κάνουμε το βράσιμο;; Βράζουμε νερό τα βάζουμε σε μια λεκάνη και απλά τα λούζουμε με το βραστο νερό μπόλικες φορές;;;

Link to comment
Share on other sites

Μισο μισο μεσα στο καζάνι αλλιώς καυτο νερο μπανιο ισως και στον φουρνο εαν μπαινει στους 120 για 2 ωρες και άνω .

Καθως στο φιναλε το σπας και το ενώνεις εξω μετα με βιδες .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antoonia said:

Βιολογικό υλικό έχω το  mini siporax εδώ και 3 εβδομάδες. 

Για το στρώσιμο έγραψα και στην περιγραφή του προβλήματος αλλά αν δεν είχε στρώσει καθόλου θα ήταν από την αρχη η αμμωνία νομίζω. Γιατί μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα οι μετρήσεις ήταν καλές. Πιο πιθανά μου φαίνονται το 3 και το 4. Αλλά το φοβάμαι να καθαρίσω τώρα το φιλτρο Μήπως χαλάσω τη βιολογια που υπάρχει εκεί. 

Επίσης μου λένε όλοι να μην πειράξω τίποτα. Τώρα  να τα βγάλω όλα έξω και να τα ξαναβάλω νομίζω θα τα κάνει όλα χειρότερα, θα χαλάσει η βιολογια που ήδη υπάρχει. 

Βακτήρια Ρίχνω συνέχεια τώρα στις αλλαγές νερού, έριξα και κατευθείαν πάνω στο βιολογικό υλικό μεσα στο φίλτρο Μήπως εγκατασταθούν πιο γρήγορα και πιο εύκολα εκεί.

αντωνία τα βακτήρια δεν παθαίνουν τίποτα ανοιξε το φιλτρο και βάλτα σε νερό από το ενυδρείο... αν δεν έχεις βρωμιές το ενυδρείο μέσα τότε στο φίλτρο πιστεύω είναι το πρόβλημα...και κάνε ένα τεστ στο νερό της βρύσης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω υπάρχει θέμα. Πάω να κάνω αλλαγή  και βλέπω ότι μάλλον το σαλιγκάρι μας άφησε χρόνους..

Το απομάκρυνα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα Και το έχω βάλει σε ένα ποτηράκι. Έχει πέσει στον πάτο και δεν κουνιέται. Επίσης νομίζω ότι το θέμα είναι ο βυθός.. όσο απαλά κι αν κάνω την αλλαγή βγαίνουν στην επιφάνεια φύλλα και ριζουλες.

Επίσης τα φυτά επιφανείας νομίζω ψιλομαραινονται τα πιο μεγάλα. Εκτός κι αν ειναι το φυσιολογικό να γίνει έτσι επειδή υπήρχαν καιρό στο μαγαζί. 

Δεν ξερω τι να πω και τι να κάνω. Έριξα μπόλικα βακτήρια στο νερο πάλι. 

Νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε να τον απομακρυνω.  Να τον βάλω σε ένα πλαστικό κουτί του ΙΚΕΑ που έχω Αφού το καθαρίσω καλα. Να υπάρχουν μόνο τα φυτά του για να κρύβεται, ο ποθος και να βάλω και το φιλτρο;;

Να το ανοίξω και να το ξεπλυνω σε νερό ενυδρειου η θα κάνω ζημιά στην βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antoonia said:

Παιδιά νομίζω υπάρχει θέμα. Πάω να κάνω αλλαγή  και βλέπω ότι μάλλον το σαλιγκάρι μας άφησε χρόνους..

Το απομάκρυνα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα Και το έχω βάλει σε ένα ποτηράκι. Έχει πέσει στον πάτο και δεν κουνιέται. Επίσης νομίζω ότι το θέμα είναι ο βυθός.. όσο απαλά κι αν κάνω την αλλαγή βγαίνουν στην επιφάνεια φύλλα και ριζουλες.

Επίσης τα φυτά επιφανείας νομίζω ψιλομαραινονται τα πιο μεγάλα. Εκτός κι αν ειναι το φυσιολογικό να γίνει έτσι επειδή υπήρχαν καιρό στο μαγαζί. 

Δεν ξερω τι να πω και τι να κάνω. Έριξα μπόλικα βακτήρια στο νερο πάλι. 

Νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε να τον απομακρυνω.  Να τον βάλω σε ένα πλαστικό κουτί του ΙΚΕΑ που έχω Αφού το καθαρίσω καλα. Να υπάρχουν μόνο τα φυτά του για να κρύβεται, ο ποθος και να βάλω και το φιλτρο;;

Να το ανοίξω και να το ξεπλυνω σε νερό ενυδρειου η θα κάνω ζημιά στην βιολογια;

Ότι είναι μέσα στο ενυδρείο το πλένουμε πάντα με νερο ενυδρείου ή αποχλωριομένο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσω και αύριο. 

Αν βρω πάλι μεγάλες τιμές να τον μεταφέρω με το φιλτρο και να καθαρίσω το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε ρε παιδια να εβγαλε αμωνια ξαφνικα ενα ενυδρειο σαν της αντωνιας ενω δεν ειχε , φυτα υποστρωμα εχει και εναν μονομαχο , ταιζει σταθερα και σωστα .

πως ; 

αντωνια τα φυτα σου δεν πανε καλα απο οτι καταλαβαινω , ποση ωρα φως εχουν και θερμοκρασια ειπαμε ;

λιπασματακι βαζεις ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι που έπεσε το μάτι μου προ ολίγου που δεν είχα δωσει σημασία. εκει πανω έχετε συγκέντρωση αμμώνιου στο νερο περίπου 0,5mg/L. To αμμώνιο είναι κατιον της αμμωνίας αν δεν κάνω λάθος και δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο σε αυτά τα πράματα. Εδώ πραγματικά χρειάζεται κάποιος εμπειρος...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, george rapp said:

πως γινετε ρε παιδια να εβγαλε αμωνια ξαφνικα ενα ενυδρειο σαν της αντωνιας ενω δεν ειχε , φυτα υποστρωμα εχει και εναν μονομαχο , ταιζει σταθερα και σωστα .

πως ; 

αντωνια τα φυτα σου δεν πανε καλα απο οτι καταλαβαινω , ποση ωρα φως εχουν και θερμοκρασια ειπαμε ;

λιπασματακι βαζεις ;

 

Συμφωνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...