Jump to content

Recommended Posts

Και γιατί δεν τα χωριζες;

Εντάξει όσο να πεις τουλάχιστον αυτό είναι και στη φύση τους. Άλλο αυτό κι αλλο να τα βάζεις σε ποτηράκια, σακουλάκια, σε βρώμικα νερα κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά δεν ήξερα..είχα πάρει μερικές γνώμες από συνχομπίστες, ότι αν ειναι να τα πανε καλα θα τα πανε καλα από την αρχή. Α και να σημειώσω ότι το παλαιό ενυδρείο ήταν όπως φαίνεται στην εικόνα με παραπάνω φυτά, το ειχα κανει ζουγκλα για να έχουν κρυψώνες..Τι κλουβάκια διάβανα, τι κλουβιά απόχες τπτ δεν έπιανε. Κάποια στιγμή πέρνω ένα plexiglass και του ανοίγω όσες τρυπες μπορείς να φανταστεις για να έχει καλή ροή το νερό και χωρίζω το ν ευδρείο στα δύο. Πετάω στην μια πλευρά το αρενικό και στην άλλη πλευρά 4 θυλικά.Παιει να την εβγαλαν τις δυο πρώτες μέρες να κοιτάζονται και να μανοθριάζουυν μονο... Μετά από κανενα 6μηνο αφου ειδα οτι κοιτάζονταν και ολα ηταν οκ εκανα την πρώτη απόπειρα να βγάλω το πλεξι και πάι καλα ολα ηταν οκ. μετά από κανενα 3μηνο, πάλι το ίδιο σκηνικό πετάω άλλες 3 θυλικές με το πλεξι στην μέση. εκει πήρε κανα 3μηνο αν θυμαμαι το πολύ να προσαρμοστούν. ηταν μαλλον λιγότερο φαουσες οι καινουριες και τις είχε ηρεμήσει ο αρσενικος τις 3 παλιές. τέλος απλά πέταξα αλλον έναν αρσενικο εκει είναι πουθ περασε κανενα 7μηνο χαλαρα μέχρι να την ψιλοπαλεψουν οι αρσενικοι...Βέβαια μολις έρχονταν σε επαχη είχαν κατι τσαμπουκάδες αλλά οκ τους περάσανε

IMG_0632.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Λες δηλαδή να είναι στάδιο του κύκλου που τώρα γίνεται και να ανεβαίνει η αμμωνια; 

Κι αν πάρω μπολι και το βάλω στο φίλτρο θα θεωρείται ότι απέκτησα στρωμένο φιλτρο;

Ναι είναι μία πιθανότητα. Το μπόλι είναι βακτήρια από στρωμένο φίλτρο και θα σου επιταχύνει την διαδικασία. 

Αν είναι στρωμένο το φίλτρο απλά θα ενισχύσεις την βιολογία. 

Καλό θα είναι αν λάβεις απάντηση από κάποιον που έχει να ρωτήσεις αν έχει γίνει πρόσφατα κάποια θεραπεία στο ενυδρείο ή αν υπάρχει κάποια αρρώστια στα ψάρια. Με λίγα λόγια η προέλευση να είναι από ώριμο και "καθαρό" ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω καλα νέα!!

Έκανα μέτρηση και η αμμωνία είναι το πολύ 0.5 και τα νιτρώδη σχεδόν μηδέν. Στέλνω και φωτο. 

Νομίζω ότι ίσως να μην χρειαστεί να γίνει μεταφορά, συνεχίζω με αλλαγές νερού και βακτήρια. 

Wish me luck :)

(υπάρχει ένα θέμα με τον φωτισμό και το κίτρινο στις φωτογραφίες. Η αμμωνία φαίνεται κανονικά τα νιτρώδη φαίνονται λιγο πιο σκούρα στη φωτο από οτι τα βλεπω εγω)15869449583246002641857684708554.thumb.jpg.218fbc94047c010b467cb34e939c4db6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντωνια ακομα εχεις τραμπα το ξυλο που ειπες ;

απο περιέργεια ρωταω , ειμαι υπερ του δεν πειραζεις τιποτα και εαν θες να ανεβαζεις εικονες να ειναι απο το ομορφο ενυδρειο σου και το πανεμορφο μονομαχο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξύλο το έβγαλα το παλιό κι έχω το μικρότερο τώρα μέσα. Τοπίου πολύ να μείνε αυτό και στο μέλλον να πάρω κανένα φυτό δεμένο σε  lava stone  να βάλω. Με τις φωτογραφίες εξ ένα θέμα. Συνήθως δεν με αφήνει να ανεβάσω πάνω από μια τη μέρα. Δεν ξερω γιατί...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antoonia said:

Ναι το ξύλο το έβγαλα το παλιό κι έχω το μικρότερο τώρα μέσα. Τοπίου πολύ να μείνε αυτό και στο μέλλον να πάρω κανένα φυτό δεμένο σε  lava stone  να βάλω. Με τις φωτογραφίες εξ ένα θέμα. Συνήθως δεν με αφήνει να ανεβάσω πάνω από μια τη μέρα. Δεν ξερω γιατί...

Καλημέρα! Μάλλον είναι θέμα μεγέθους φωτογραφίας. επιτρέπει μέχρι 4MB. Και εγώ μόνιμα τις κάνω σμυκρινση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τις συμπιέζεις , πες με τι τραβας και ανεβάζεις να σου πω τροπο εαν δε μπορείς μόνη .

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Λοιπόν τελικά έβγαλα το ξύλο χωρίς αναταραξη του βυθου ευτυχώς, αλλά το σήκωσα και το έβγαλα κι έβαλα στη θέση του το άλλο με την ανουμπια. Πάλι προσεκτικά απλά το άφησα να πέσει μέσα στο νερό. 

Έβαλα αυτό που έβγαλα σε ένα κουβά 5 λιτρα περίπου, με το ξύλο μέσα να είναι 3.5 λιτρα το νερό. Δεν το ξέπλυνα. Είναι κανένα 3ωρο εκεί μέσα. Πήρα να κάνω τεστ και το βλέπω ελαφρώς πιο πράσινο από το καθαρό νερό. Λέτε αυτό να ήταν η πηγή αμμωνιας; και το ότι το δείγμα είναι τόσο λίγο πράσινο να έχει να κάνει με την μικρή ποσότητα νερού στον κουβα; 

20200414_233809.jpg

 

Θα το γράψω για να το διαβάζω και εγω.

Ποτέ μην λες "δεν ισχύει", για κάτι που δεν γνωρίζεις. Όσο και αν είναι σου είναι, η μου είναι, δισκατανόητο, μπορεί να συμβεί και το πιο απίθανο.

Κάθε ενυδρείο ποτέ δεν θα είναι όμοιο με το δικό μας. Οι χημεία που εξελίσσεται σε κάθε ενυδρείο, έχει τις δικές του αποκλειστικές παραμέτρους.

Αυτό που γνωρίζουμε είναι μόνο οι βασικοί κανόνες και όχι την κάθε παράμετρο που συμβάλει σε ξένα ενυδρεία, για να διαμορφωθεί ο κανόνας.

Ο κάθε ένας από εμάς συμβουλεύει πάντα υποθετικά, και μας συμβουλεύουν υποθετικά.

Δεν μπορεί κανείς, να γνωμοδοτεί με βεβαιότητα ότι το τάδε η το δείνα δεν ισχύει. Όλα μπορεί να ισχύουν έως ότου μέσω της πράξης αποκλειστούν απο τις παραμέτρους που σχηματίζουν τον κανόνα.

Οι ιδέες είναι προτροπή για κάτι, και όχι επιταγή εφαρμογής. Και κάθε μια απο αυτές της ιδέες μπορεί να επιφέρουν την λύση η όχι.

Στην επιλογή μας είναι να δοκιμάσουμε την ιδέα, μιας και στο τέλος θα έχουμε η λύση η διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης.

Προβληματισμό η αρνητικότητα φυσικά να δείξουμε σε ιδέες που ενδεχομένως θα προκαλούσουν βλάβη στο οικοσύστημα μας. Τις υπόλοιπες απλά αφήνουμε να δοκιμαστούν και στο τέλος της δοκιμής ίσως κάτι καινούργιο να έχουμε μάθει όλοι μας.

Ο Σόλων είπε: Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Και λόγο του οτι υπάρχουν δύο έννοιες σε αυτήν την συμβουλή, οι "μην μακαρίζεις κανένα πριν το τέλος του, ή μη βγάζεις συμπεράσματα πριν το τέλος", θα καταθέσω το δεύτερο.

Καλή επιτυχία Antoonia, και αισίως να φτιαχτεί και η βιολογία σου ώστε να είναι το ψαράκι σου ασφαλές και χαρούμενο.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις τραβάω κανονικά με την κάμερα του κινητού. 

Τώρα για εφαρμογή συμπιεσης πραγματικά δεν έχω χώρο στο κινητό γιατί δεν έχω κάρτα μνήμης ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις χώρος γιατι δεν τις συμπιέζεις κιολας !!!!

Οταν κάθε φώτο σου ειναι πανω απο 6mb και χωρίς να χασει σε ποιότητα μπορεί να πέσει στα 800kb μιλάμε για giga ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε την εικονα που θελουμε , βλεπουμε την εικονα 1 σαν μενου .

Παμε επανω δεξια στο εξαγωγή και παταμε στο ποιότητα jpeg το οποιο πάμε μέτρια και κατοπιν αποθήκευση στην συλλογή.

Εχεις ένα αντίγραφο πολύ μικρο με ίδια ποιότητα και διαγράφεις το μεγαλο αρχικό.

Κανεις οικονομια σε ολα , οχι για το φόρουμ.

Screenshot_20200415-193351.png

Screenshot_20200415-193410.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πολύ καλά νέα! Η αμμωνία έπεσε κάτω από 0,5 κάπου στα 0,25 θα έλεγα. Λέω να μην τον ταλαιπωρησω με άλλη αλλαγή νερού, να του την κάνω αύριο και όχι σήμερα. 

Γενικά νομίζω τον ψιλοκουρασε όλη αυτή η διαδικασία. Ελπίζω μόνο να πρόλαβα και να μην έχει άλλες δυσάρεστες συνέπειες αυτή η ιστορία.

Βέβαια βλέπω μια μικρή αρχή φιν ροτ στο τέλος της ουράς... να τον αφήσω λίγο και μετά να κάνω θεραπεία με myxazin παλι; νομίζω αυτό είναι ακίνδυνο.

Αυτές τις μέρες περισσότερο ξεκουράζεται η μέσα στη σπηλιά του η πάνω στην egeria. 

PSX_20200416_152650.jpg

PSX_20200416_152727.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...