Jump to content

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου: nano 27 Lit

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (30x30x30) DIY
Συνολικά Λίτρα: 27
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Riccia fluitans
Ψάρια: 1 Μονομαχος
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο
Πέτρες: Tiger skin
Ξύλα: Αζαλέα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Fluval stratum
Βυθός: 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού : DIY Λευκό ψυχρό με Led Modules
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: HAILEA 400 Lit/h Κρεμαστό
Θέρμανση : RS 134 50Watt 
Λίπανση:Οχι
Παροχή CO2: Οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Flakes και Κατεψυγμένο (bloodworms)


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH): 8d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 15d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Μια φορά την εβδομάδα 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Ζεσταμα / Aqua safe της tetra
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος και πολυ ωραιο και το ενυδρειακι του. Να τον χαιρεσαι. Στον βυθο δεν θα βαλεις κατι; Καποιο φυτο; Εαν δεν τον φυτεψεις μπορεις να βαλεις φυλλα catappa που βοηθουν πολυ και τον μονομαχο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τα cattapa να έρθουν ο φωτισμός που έχω δεν είναι τόσο ισχυρός για χαμηλή βλάστηση που θέλω οπότε μάλλον θα το αφήσω έτσι για την ώρα και αργότερα βλέπω.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

H riccia πως τα παει; Εχει αναπτυξη; Ειχα την εντυπωση οτι εχει απαιτησεις σε CO2.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου , και το ενυδρειο και το ψαρι το βλεπω ιδιαιτερα τσαμπουκαλεμενο και μου αρεσει πολυ !!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

H riccia πως τα παει; Εχει αναπτυξη; Ειχα την εντυπωση οτι εχει απαιτησεις σε CO2.

Την έχω αρκετό καιρό έχει πολύ αργή ανάπτυξη αλλά τις τελευταίες δυο εβδομάδες έχει αρχίσει να δίνει σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααααα!! Καλά πολύ μανουλομάνουλο ο τσαμπουκάς λέμε!!! Μεγάλε να κάνω μια ερωτησούλα..πόσα vitros με riccia χρησιμοποίησες για να ντύσεις το δέντρο;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρααααααα!! Καλά πολύ μανουλομάνουλο ο τσαμπουκάς λέμε!!! Μεγάλε να κάνω μια ερωτησούλα..πόσα vitros με riccia χρησιμοποίησες για να ντύσεις το δέντρο;;;

Δύο κυπελακια αγόρασα και μου περίσσεψε. Έβαλα και λίγη στο μεγάλο ενυδρείο που έχω αλλά λίγο η άλγη λίγο τα σιαμενσις χάλασε. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο...Εγώ θα έβαζα καμιά bucephalandra γύρω από τις πέτρες/ξύλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Αλεξανδρος Χατζηπαντελης said:

Δύο κυπελακια αγόρασα και μου περίσσεψε. Έβαλα και λίγη στο μεγάλο ενυδρείο που έχω αλλά λίγο η άλγη λίγο τα σιαμενσις χάλασε. 

Με κατεστρεψες λεμε....Παραγγειλα για κάτι αντίστοιχο 10 cups utricularia graminifolia...Κάτι μου λέει ότι....ακουσατε ακούσατε...πωλούνται cups με utricularia granifoliaaaaaaa, ακουσατε ακουσατε   :bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-86::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Α και μια ερώτηση. Πως τα στερέωσες πάνω στο ξύλο;; Tyre up, κλωστή, πετονιά ή κόλλα;; Στο παρελθόπν είχα χρησιμοποιείσαι κόλλα άλλα απλώνει πολύ και ασπρίζει, Μέχρι να ξε-ασπρίσει πέρασε αρκετό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2020 at 7:45 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Α και μια ερώτηση. Πως τα στερέωσες πάνω στο ξύλο;; Tyre up, κλωστή, πετονιά ή κόλλα;; Στο παρελθόπν είχα χρησιμοποιείσαι κόλλα άλλα απλώνει πολύ και ασπρίζει, Μέχρι να ξε-ασπρίσει πέρασε αρκετό διάστημα.

Πάρε από το σούπερ μάρκετ ένα σφουγγάρι αυτά που είναι σαν δίχτυ (εγώ το πήρα πράσινο για να μην ξεχωρίζει πολύ.) Τύλιξε τη riccia μέσα σε ένα κομμάτι δυχτακι που θα κόψεις ανάλογα με το μέγεθος του κλαδιού που θα το στερεώσεις και δέσε το πάνω στο κλαδί. Η riccia μεγαλώνοντας θα βγει από τις τρύπες και θά καλυφθεί όλο.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Αλεξανδρος Χατζηπαντελης said:

Πάρε από το σούπερ μάρκετ ένα σφουγγάρι αυτά που είναι σαν δίχτυ (εγώ το πήρα πράσινο για να μην ξεχωρίζει πολύ.) Τύλιξε τη riccia μέσα σε ένα κομμάτι δυχτακι που θα κόψεις ανάλογα με το μέγεθος του κλαδιού που θα το στερεώσεις και δέσε το πάνω στο κλαδί. Η riccia μεγαλώνοντας θα βγει από τις τρύπες και θά καλυφθεί όλο.

Σε έχασα μιλάμε το κλασσικο σφουγγάρι ξέρω το scotch brite που ρουφάει και πολύ :P

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Σε έχασα μιλάμε το κλασσικο σφουγγάρι ξέρω το scotch brite που ρουφάει και πολύ :P

 

Όχι ρε φίλος σφουγγάρι για μπάνιο είναι σαν τουλι με πιο μεγάλες τρυπες

IMG_20200415_214859.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Αλεξανδρος Χατζηπαντελης έγραψε:

Όχι ρε φίλος σφουγγάρι για μπάνιο είναι σαν τουλι με πιο μεγάλες τρυπες

IMG_20200415_214859.jpg

 

IMG_20200415_215059.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααααααααααααααααααααααα.Οκ φιλε να είσαι καλα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...