Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 70L

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Tetra 400 κεραμικο υλικο κυριως, σφουγγαρι και υαλοβαμβακας

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 Guppy ( 5 θυληκα 1 αρσενικο)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα 1 φορα/ημερα , 30% αλλαγη νερου 1φορα/7 ημερεςς

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: 

- GH: γενικα πολυ σκληρο νερο

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0,3 mg/L

- Θερμοκρασία: 24-25 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Tetra

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy

- Ιστορικό Ψαριού: Προσφατα ολα τα ψαρια περασανε ασθενια και θεραπια με (omnipur sera+ αλατι+ αυξηση θερμοκρασιας) για Ick

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Περιττωματα λεπτα διαφανη η ασπρα, στο τελος δυσκολια κινησης στασιμο στον βυθο 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Nematol (sera)

-Δοσολογία: 1,5ml

-Χρόνος Χρήσης: 6 μερες (2 φορες ιδια διαδικασια)

-Αναλυτική περιγραφή: Δυο φορες την ιδια διαδικασια, Nematol 1,5 ml και μετα ολικη σχεδον αλλαγη νερου

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το προβλημα ξεκινησε αμεσως μετα την θεραπια για το Ιck. Εχω χασει ηδη 2 ψαρια με τον ιδιο τροπο. Ξεκινανε με ελλειψη ορεξης και μετα με αδυνατισμα. Οι ακαθαρσιες τους ειναι λευκες η διαφανεις νιματοειδης και μακριες. Μετα απο περιπου μια ημερα μενουν κρυμμενα στον πατο και δεν μπορουν να κινηθουν. Στην συνεχεια κινουντε με σπασμωδικες κινησεις και εν τελη πεθαινουν. Το προβλημα με τις περιεργες ακαθαρσιες παρατηρειτε σχεδον σε ολα τα ψαρια αυτη την στιγμη και νομιζω οτι εχει επεκταθει.  Σε μερικες περιπτωσεις οι ακαθαρσιες τον "υγιη" ψαριων ειναι πολυ εντονα ροζ και χοντρες σαν μικρα λουκανικα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω  ειχα το ιδιο προβλημα με ολα τα ψαρια εβαλα ektozon και απο τοτε τιποτα δεν εχει συμβει

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία με Esha gdex

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έτσι τα έχασα και εγώ όλα (8) πριν κανένα μήνα. Μακάρι να προλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...