Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα, είμαι νεος στο φορουμ και αφου διαβασα αρκετα απο τα topics σας ειπα να γραφτω και με την σειρα μου να παραθεσω τις αποριες μου σχετικα με τα ζωακια αυτα. Τα δεδομενα εχουν ως εξης : ειμαι φοιτητης , μου αρεσουν τα ψαρακια σαν συντροφια και σα ζωακια, εχω μια γυαλα (αυτη στην φωτογραφια που ειναι αρκετα μεγαλη) , εχω μαυρα πετραδακια , ενα στολιδι , (οσα προανεφερα ειναι δωρο απο την κοπελα μου ) και τέλος περιορισμενο budget και πολυ ορεξη. Το ερωτημα μου ειναι : ποσα ψαρακια χωρανε σε μια τετοια γυαλα;, τι ειδους ψαρακια μπορουν να μπουν; , χρειαζεται φιλτρο; , καθε ποτε να αλλαζω το νερο ; , το χλωριο που πρεπει να βαζω πως πρεπει να μπαινει και ανα ποσες ημερες ;, οι πετρες θελουν ιδιαιτερο καθαρισμο περαν του νερου ; 

Ευχαριστω για οποιο απαντησει εκ των προτερων , δυστυχως ειχα ψαρακια σε αυτη την γυαλα συγκεκριμενα 2 με 3 χρυσοψαρα καθως συμφωνα με τις οδηγιες τον πωλητων χωρουσαν ανετα .... δεν ειχαν καλη καταληξη για αυτο προτιμησα να γραψω εδω ωστε να παρω και να τα φροντιζω συμφωνα με τις χρησιμες οδηγιες που θα μου προσφερετε. Ακόμα, ξερω οτι θα προταθει παρακατω η αγορα ενυδρειου μεγαλυτερου , ειναι κατι που ειναι στα πλανα μου και το εχω λαβει υποψην .

 

93143390_237662020690102_5398565134186577920_n.jpg

93203812_1825216460942215_4752409475124559872_n.jpg

93372189_591057551503930_1105980668862529536_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μιχαλη και καλωςηρθες :)

Δυστυχως η γυαλα που αναφερεις δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για να φιλοξενησει ψαρακια ποσο μαλλον χρυσοψαρα, τα οποια θελουν πολλα λιτρα. σκεψου εγω φιλοξενω 2 σε 300 λιτρα και μερικες φορες θα ηθελα να ηταν σε μεγαλυτερο, οταν βλεπω τις κινησεις τους.

 

Μια ταση στο εξωτερικο τα τελευταια χρονια θελει τετοιες γυαλλες σαν τη δικη σου να γινονται φουλ με φυτα και να φιλοξενουν μικρα ψαρακια guppy ή και γαριδες ομως εχουν επιτυχη καταληξη μονο απο πολυ εμπειρους χομπιστες με ζυγισμα ολων των παραμετρων και παλι με πολλες αμφιβολιες ως προς τη μακροχρονια αποτεσματικοτητα τους.

 

εδω μπορεις να διαβασεις τα παντα για οτι χρειαζεται ενα ενυδρειο στα πρωτα του βηματα 

 

 

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα με μαθηματικη ακριβεια οτι και να φιλοξενησεις σε τετοια γυαλα θα ειναι καταδικασμενο.. ?

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ομως και θα ειναι πανεμορφο αισθητικα ειναι να μετατρεψεις τη γυαλα σε τεραριουμ https://blog.douleutaras.gr/terrarium/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

large.PSX_20200403_152951.jpg.5bc5583c6ff196879a6a897e08a205b2.jpg

το βλεπεις αυτο ; μονο κατι τέτοιο.

θα παρεις ψιλοκοκο χαλικι σκουρο και θα παιξεις ειτε με μια ωραια πετρουλα ειτε με ξυλο , στο οποιο δεσε ενα ωραιο φυτακι (ανουμπια petite) παρε ενα κουτακι ευκολα moss και ντυσε το θεμα σου οπου θες και κανενα limnobium επιφανειας η τις κλασσικες μικρες φακες .

μια λαμπα απο πανω και εισαι πρωτος .

αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 30% και κανενα μπουκαλακι γενικο λιπασμα το οποιο και θα σταζεις κυριολεκτικα σε τοσο μικρο δοχειο μαζι με καθε αλλαγη και θα σε βγαλει χρονια !!!!! 

δε θα εβαζα ζωντανα , και τα φυτα ζωντανα ειναι .

εγω σε αυτο εχω μεσα 4 μικρα γκαπυ αλλα θα πανε αλλου , ειναι το προσωρινο σπιτι , αφου φυγουν θα μεινει σκετο.

κανε να δεις πως θα πας με τα νερα τις αλλαγες και γενικα μια πρωτη γνωριμια , γιατι το ενυδρειο ειναι ευκολο χομπυ μεν αλλα οχι και σαν κλουβι με καναρινι , δηλαδη μια εφημεριδα κατω καναβουρι καροτακι αγγουρακι και τελος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει στο youtube οτι ενας εκανε κατι τετοιο 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπαίνει κανένα ζωντανό σε γυάλα , ούτε καν σαλιγκάρια ή γαρίδες σε αρχάριο χομπίστα..

Μακριά από τις γυαλες! Κάνε την διακοσμητικό.

 

Για ψάρια , ενυδρείο από 60 λίτρα και πάνω και πολύ πολύ διάβασμα και ερωτήσεις ... Και πας βήμα βήμα , πρίν βάλεις ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mixalis Michalas said:

Καλησπερα, είμαι νεος στο φορουμ και αφου διαβασα αρκετα απο τα topics σας ειπα να γραφτω και με την σειρα μου να παραθεσω τις αποριες μου σχετικα με τα ζωακια αυτα. Τα δεδομενα εχουν ως εξης : ειμαι φοιτητης , μου αρεσουν τα ψαρακια σαν συντροφια και σα ζωακια, εχω μια γυαλα (αυτη στην φωτογραφια που ειναι αρκετα μεγαλη) , εχω μαυρα πετραδακια , ενα στολιδι , (οσα προανεφερα ειναι δωρο απο την κοπελα μου ) και τέλος περιορισμενο budget και πολυ ορεξη. Το ερωτημα μου ειναι : ποσα ψαρακια χωρανε σε μια τετοια γυαλα;, τι ειδους ψαρακια μπορουν να μπουν; , χρειαζεται φιλτρο; , καθε ποτε να αλλαζω το νερο ; , το χλωριο που πρεπει να βαζω πως πρεπει να μπαινει και ανα ποσες ημερες ;, οι πετρες θελουν ιδιαιτερο καθαρισμο περαν του νερου ; 

Ευχαριστω για οποιο απαντησει εκ των προτερων , δυστυχως ειχα ψαρακια σε αυτη την γυαλα συγκεκριμενα 2 με 3 χρυσοψαρα καθως συμφωνα με τις οδηγιες τον πωλητων χωρουσαν ανετα .... δεν ειχαν καλη καταληξη για αυτο προτιμησα να γραψω εδω ωστε να παρω και να τα φροντιζω συμφωνα με τις χρησιμες οδηγιες που θα μου προσφερετε. Ακόμα, ξερω οτι θα προταθει παρακατω η αγορα ενυδρειου μεγαλυτερου , ειναι κατι που ειναι στα πλανα μου και το εχω λαβει υποψην .

 

93143390_237662020690102_5398565134186577920_n.jpg

93203812_1825216460942215_4752409475124559872_n.jpg

93372189_591057551503930_1105980668862529536_n.jpg

οι γιάλες μπορούν να κάνουν πολύ όμορφα μικρά τεράριουμς, κήπους...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

Το πιθανότερο είναι να ψωφησαν γιατί έβαζες νερό κατευθείαν από τη βρύση. Το νερό όταν το αλλάζεις πρέπει να βάζεις αντιχλωριο και όχι χλωριο και το νερό να ζεστενεται πρώτα πριν βάλεις το ψάρι ξανά μεσα. 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Αλεξανδρος Χατζηπαντελης said:

 

οχι δεν νομιζω , καθως το νερο πριν το βαλω το κραταγα σε μπουκαλια σε θερμοκρασια δωματιου για 2 μερες, επισης οταν το αλλαζα αφηνα λιγο ηδη υπαρχον νερο μεσα . Ακομα , εβαζα αντιχλωριο (ηταν δικη μ λαθος διατυπωση). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...