Jump to content

Νεογέννητα σαλιγκάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Πρόσεξα σήμερα το πρωί στο ενυδρείο μου Πάνω στα τζάμια πάνω σε φυτά και στο έδαφος υπολογίζω γύρω στα 5 νεογέννητα σαλιγκάρια,στην αρχή  δεν κατάλαβα τι είναι έμοιαζαν με στίγματα ήταν πολύ μικρά και χρωμα ανοικτό  καφέ  το περίεργο είναι ότι δεν έχω σαλιγκάρια στο ενυδρείο μου παρά μόνο ψάρια και 4 φυτά έχει ιδέα κανείς που βρέθηκαν;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά ποτέ τα έβαλες; Κατά πάσα πιθανότητα είχαν επάνω αυγά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα έβαλα όταν έστησα το ενυδρείο πριν από δυο εβδομάδες 

Link to comment
Share on other sites

Ναι από τα φυτά έρχονται 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα δύο σαλιγκάρια τίγρεις για να κρατήσουν τον πληθυσμό τους σε νορμάλ επίπεδα αλλιώς θα βρεθείς να τα βγάζεις με χέρια συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια τίγρεις πως μπορούν να επηρεάσουν στην αναπαραγωγή των άλλων ;;; Και αυτά λογικά δεν είναι κάποιο είδος που πωλείτε στα pet shop ??

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω 

4 corydoras Julie 

8 neon tetra 

6 rummy nose tetra 

3 Kuhlii loach 

1 algae eater Chinese 

4 widow color tetra 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Konstantinos Ninos said:

τα Σαλιγκάρια τίγρεις τα τρώνε ;;; Και αυτά που εμφανίστηκαν λογικά δεν είναι κάποιο είδος που πωλείτε στα pet shop ??

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά που εμφανίστηκαν δεν τα πουλάνε. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα γιατί από το πετ που πήρα τα φυτά ήταν γεμάτα. Δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα απλά είναι αντιαισθητικο να βλέπεις παντού σαλιγκάρια. Τα τίγρεις τα τρώνε και θα σου κρατήσουν χαμηλά τον αριθμό τους. Στο δικό μου μετά από 4 μήνες έχουν μείνει λίγα και τα βλέπω σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι αυτά τα σαλιγκάρια ανήκουν στα είδη των ερμαφρόδιτων, δηλαδή αυτογονιμοποιούνται, γι αυτό τον λόγο θα γεμίσει το ενυδρείο σου σαλιγκάρια.

Άμα θες να τα "εξοντώσεις" οπως ειπαν πιο πανω βαλε σαλογγαρια τίγρης.

Απλά να ξέρεις τα σαλιγκάρια ramshorn  δηλαδή αυτά που πιστεύω ότι έχεις είναι πολύ καλοί αλγοφάγοι.

 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό γιατί έχω πρόβλημα με την άλγη ,όχι στα τζάμια μόνο σε ένα φυτό έχει κάνει τρίχες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...