Jump to content

Φωτισμός?


Christo_P86

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.. Πήραμε το πρώτο μας ενυδρείο.. Είναι ένα μικρο aquatlantis (10lt).. Θέλω να βάλω φωτισμό, και επειδή για να πάρω της ίδιας εταιρείας που κουμπώνει στις εγκοπές στο καπάκι, το κόστος είναι μεγαλύτερο από όσο πήρα το ενυδρείο με τα 2 χρυσόψαρα, μου έβαλαν την ιδέα να το κάνω με ταινία led.. Τι είναι σωστό για τα χρυσόψαρα μας (Μπάμπης και μπέμπης).. Ευχαριστώ πολύ!?

IMG_20200330_215651.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Christo_P86 έγραψε:

Είναι ένα μικρο aquatlantis (10lt).

Φιλε μου, κανενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε 10λ. Σε αυτο το ενυδρειο μπορεις να βαλεις 5 μικρες γαριδες red cherry. Αν θα ησουν εμπειρος, θα ελεγα οτι μπορεις να κρατησεις εναν μονομαχο.

Να σου εξηγησω τωρα τι εκανες..... Καταδικασες αυτα τα δυο ψαρακια σε αργο και επώδυνο θανατο απο δηλητηριαση απο αμμωνια. Καταλαβαινω, οτι δεν ηξερες, δεν διάβασες για το τι χρειαζεται ενα ψαρι - πόσο μεγαλο ενυδρειο θελει, φιλτρο, τροφη, και το πιο βασικο - το ενυδρειο πρεπει να ειναι ετοιμο για να φιλοξενήσει ενα ψαρι.

Μαλλον ακουσες εναν πετ σοπα, που το μόνο που τον ενδιαφερει, ειναι να πουλησει....

Διαβασε εδω για τα χρυσοψαρα -

και για στρωσιμο ενυδρειου εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις κανένα επιπλέον έξοδο καλέ μας φίλε. Διότι δυστυχώς σύντομα και μετά μεγάλης θλίψης, δεν θα έχεις ψάρια.

Πέταξε το ενυδρείο στο κεφάλι αυτού που σου το πούλησε.

Τα 10 λίτρα κάνει μόνο για βάζο με τριαντάφυλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα για τον φωτισμο..... Οταν θα δωσεις αυτα τα δυο ψαρακια πισω στο πετσοπ και θα αποφασισεις να φτιαξεις το ενυδρειο, οπως πρεπει..... Θα σου πουμε και για φωτισμο, μπορεις να βαλεις και απλο φωτιστικο γραφειου. Το πλαστικο φυτο και λευκο χαλικι - ειναι για το ραφι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...