Jump to content

Demasoni συμπεριφορά


Okidoki

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πριν 3 μήνες έχοντας στρώσει το ενυδρείο μου 180 λίτρων έβαλα μέσα 10 demasoni. Τον πρώτο καιρό όλα ήταν μια χαρά τα ψάρια αρκετά δραστήρια έτρωγαν κανονικα απλά δεν μπορούσα να ξεχωρίσω τα αρσενικά με τα θηλυκά λόγο του ότι ήταν μικρά ακόμα. Μετά από περίπου έναν μήνα το κυρίαρχο αρσενικό αρχισε να βάζει όλα τα ψάρια του ενυδρείου από την δεξιά μεριά και δεν τα άφηνε να κολυμπήσουν σε όλο το μήκος του ενυδρειου. Μετά από λίγο καιρό αρχησαν να μου πεθαίνουν ένα ένα και τώρα έχω φτάσει στο σημείο να υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο 4 ψάρια 2 αρσενικά και 2 θηλυκά. Έχω απογοητευτεί πολύ και θα ήθελα να μου πείτε κάποια λύση γιατί σκέφτομαι να κάνω και αλλαγή ψαροσυνθεσης σε περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Νεος στην αφρικη ειμαι και εγω (τανγκανυκα),  για αυτο καποιες ''υποθεσεις'' θα κανω  μηπως σε βοηθησουν τουλαχισταν να βρεις  τα αιτια , μεχρι να σου απαντησουν οι πιο εμπειροι λεπτομερως και ειδικα για το τι ''μελλει γενεσθαι'' .

1) Μηπως δεν ειχες αρκετες κρυψωνες?

2) Επρεπε να εχει βγει ο υπερβολικα ''μαγκας'' αρσενικος ή τα υπολοιπα αρσενικα?

3) Τα λιτρα-μηκος του ενυδρειου ισως δεν ηταν για 10 demansoni τελικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Νεος στην αφρικη ειμαι και εγω (τανγκανυκα),  για αυτο καποιες ''υποθεσεις'' θα κανω  μηπως σε βοηθησουν τουλαχισταν να βρεις  τα αιτια , μεχρι να σου απαντησουν οι πιο εμπειροι λεπτομερως και ειδικα για το τι ''μελλει γενεσθαι'' .

1) Μηπως δεν ειχες αρκετες κρυψωνες?

2) Επρεπε να εχει βγει ο υπερβολικα ''μαγκας'' αρσενικος ή τα υπολοιπα αρσενικα?

3) Τα λιτρα-μηκος του ενυδρειου ισως δεν ηταν για 10 demansoni τελικα.

 

 

Έχω αρκετές κρυψώνες πιστεύω και έχω αλλάξει την διακόσμηση 2 φορές μπας και αλλάξω λίγο τις ισορροπίες μέσα στο ενυδρείο. Τώρα για τον μάγκα ίσως να φταίει αυτό και θα ήταν μια καλή κίνηση πιστεύω αυτή! Το θέμα που έχουν τα ντεμασονι είναι ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα αρσενικά με τα θηλυκά οπότε είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ένα χαρεμακι με ένα αρσενικό και τα άλλα θηλυκά τον 7 8 ατόμων πρέπει να είσαι πολύ τυχερός! Όσο για την ομάδα τον δέκα πιστεύω και εγώ πως είναι υπερβολή και αν επιμείνω σε αυτό το είδος θα πάω σίγουρα για πολύ λιγότερα Μαξ τα 8 ψάρια! Έλεγα αν αλλάξω παντός να πάω στα pseudotropheus saulosi που εκεί ο διαχωρισμός στο φύλλο γίνεται πιο εύκολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Okidoki έγραψε:

 Έλεγα αν αλλάξω παντός να πάω στα pseudotropheus saulosi που εκεί ο διαχωρισμός στο φύλλο γίνεται πιο εύκολα!

Ειναι γενικα ευκολο σαν ψαρι απο οτι λενε και ενα  χαρεμι (1-5) στη θεωρια μπορεις να βαλεις, αλλα καλυτερα να σου πει καποιος που τα εχει φιλοξενισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ειναι γενικα ευκολο σαν ψαρι απο οτι λενε και ενα  χαρεμι (1-5) στη θεωρια μπορεις να βαλεις, αλλα καλυτερα να σου πει καποιος που τα εχει φιλοξενισει.

Και εγώ έτσι έχω ακούσει γιαυτό κλείνω προς τα εκεί! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ντεμασονι πανε ομάδα, 10 minimum, αλλά κ παλι είναι ρίσκο, όπως βέβαια κ με όλες τις κιχλιδες, Αφρικανός κ μη. Το να εβγαζες τον κυρίαρχο αρσενικό δε μου λέει κάτι γιατί κ παλι θα γινόταν κάποιος κυρίαρχος. Ίσως αν το είχες φουλ στην πετρα κ καταφέρνει να έχεις 1-2 αρσενικά κ ολα τα υπόλοιπα θηλυκά να ταν καλυτερα τα πραγματα. Εγώ τα έχω σε 400λτ κ περιοδικα έχω παλι απώλειες... 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία σε παρακαλώ να δω το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...