Jump to content

Πρόβλημα στο μονομάχο


jorando2468 pap

Recommended Posts

11 minutes ago, jorando2468 pap said:

Το αηδίασα το ενυδρείο και το ξανά γέμισα αλλά έφαγε Ίδη κάπου στα 7-9

Το άδειασες όλο(το νερό)???

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Το άδειασες όλο(το νερό)???

Ναι γιατί? Το άδειασα όλο γιατι έχει πάρα πολύ τροφη

Έγινε επεξεργασία - jorando2468 pap
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jorando2468 pap said:

Ναι γιατί? Το άδειασα όλο γιατι έχει πάρα πολύ τροφη

Όπως σου είπε η @natateo έπρεπε να κάνεις αλλαγή νερού 30%. Την τροφή την πιάνει η αποχη?? Με το χαλίκι τι έκανες??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Όπως σου είπε η @natateo έπρεπε να κάνεις αλλαγή νερού 30%. Την τροφή την πιάνει η αποχη?? Με το χαλίκι τι έκανες??

Αυτή την στιγμή δεν έχει φίλτρο και θα έμενε εκεί το έχουμε σε ένα λίγο μικρότερο γτ το έχουμε πάει κάπου αλλού για λίγο καιρό το χαλικη το καθάρισα αυτήν την στιγμή δεν έχει τροφή μέσα απλά το ψάρι είχε φάει Ίδη πολύ 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jorando2468 pap said:

Αυτή την στιγμή δεν έχει φίλτρο και θα έμενε εκεί το έχουμε σε ένα λίγο μικρότερο γτ το έχουμε πάει κάπου αλλού για λίγο καιρό το χαλικη το καθάρισα αυτήν την στιγμή δεν έχει τροφή μέσα απλά το ψάρι είχε φάει Ίδη πολύ 

Το χαλίκι το καθάρισες με νερό βρύσης??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Το χαλίκι το καθάρισες με νερό βρύσης??

Ναι δεν επρεπε

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jorando2468 pap said:

Ναι δεν επρεπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όχι δεν έπρεπε.Το ενυδρείο σου αυτή την στιγμή είναι με 0 βιολογία. Το χαλίκι όπως και τα υλικά που έχει μέσα το φίλτρο τα πλένουμε με νερό ενυδρείου. Βάλε το φιλτρακι πάλι μέσα στο ενυδρείο.

 

Έχεις έτοιμα βακτήρια του εμπορίου??Αν έχεις θα σου έλεγα να βάλεις.

Έγινε επεξεργασία - NikosPapak13
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όχι δεν έπρεπε.Το ενυδρείο σου αυτή την στιγμή είναι με 0 βιολογία. Το χαλίκι όπως και τα υλικά που έχει μέσα το φίλτρο τα πλένουμε με νερό ενυδρείου. Βάλε το φιλτρακι πάλι μέσα στο ενυδρείο.

Αυτή την στιγμή δεν μπορώ είμαι σε άλλη πόλη και το φίλτρο έχει μείνει στο σπίτι μου. Δηλαδή το ψάρι δεν θα γίνει καλα? δεν έχω βακτήρια. Αν είναι θα παω αύριο στο Pet Shop να πάρω κάποια πράγματα που χρειάζεται 

Έγινε επεξεργασία - jorando2468 pap
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jorando2468 pap said:

Αυτή την στιγμή δεν μπορώ είμαι σε άλλη πόλη και το φίλτρο έχει μείνει στο σπίτι μου. Δηλαδή το ψάρι δεν θα γίνει καλα?

Άκου,το ψαράκι θα έχει στρες αυτή την στιγμή,θα σου έλεγα να μην κάνεις κάποια άλλη αλλαγή στο ενυδρείο. Το ψαράκι δεν το ταιζεις αύριο.Και μέχρι να ξαναμπεί το φιλτρακι κάνε 40% ανά δύο μέρες για να μην ανεβαίνει η αμμωνία.

 

Θα σου πουν και τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι.

 

Το φιλτρακι εκεί που είναι είναι σε ενυδρείο με ψαράκια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Άκου,το ψαράκι θα έχει στρες αυτή την στιγμή,θα σου έλεγα να μην κάνεις κάποια άλλη αλλαγή στο ενυδρείο. Το ψαράκι δεν το ταιζεις αύριο.Και μέχρι να ξαναμπεί το φιλτρακι κάνε 40% ανά δύο μέρες για να μην ανεβαίνει η αμμωνία.

 

Θα σου πουν και τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι.

 

Το φιλτρακι εκεί που είναι είναι σε ενυδρείο με ψαράκια?

Όχι το ενυδρείο αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί γτ λείπουμε και πήραμε το ψάρι μαζί μας

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jorando2468 pap said:

Όχι το ενυδρείο αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί γτ λείπουμε και πήραμε το ψάρι μαζί μας

Οπότε και το φιλτρακι 0 βιολογία...τα βακτήρια που είχε πήγανε χαμένα. Άμα μπορείς όταν πας πετ σοπ πάρε έτοιμα βακτήρια. Αντιχλωριο έχεις?Άμα δεν έχεις να πάρεις.Σε πόσες μέρες θα γυρίσεις πίσω στην πόλη που μένεις??

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Οπότε και το φιλτρακι 0 βιολογία...τα βακτήρια που είχε πήγανε χαμένα. Άμα μπορείς όταν πας πετ σοπ πάρε έτοιμα βακτήρια. Αντιχλωριο έχεις?Άμα δεν έχεις να πάρεις.Σε πόσες μέρες θα γυρίσεις πίσω στην πόλη που μένεις??

Δεν έχω αντιχλωριο θα πάω αύριο στο πετ στην πόλη μου θα γυρίσω σε 10 μερες αλλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιήσω 

Έγινε επεξεργασία - jorando2468 pap
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι έχω ένα μπουκαλάκι με ένα υγρό που γράφει bactiria και κάτι σταγόνες που λεγανται νομίζω στρες κουτ

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι αυτή τη στιγμή που το έχεις? Σε γυάλα μαζί σου που είσαι διακοπές? Ακόμη και με την ολική αλλαγή νερού που είναι λάθος πολύ δύσκολα θα πεθάνει το ψάρι. Όσον αφορά το φαι, εφόσον έφαγε ακόμη και πολύ δε θα έχει θέμα. Απλά μην ταιζεις δύο μέρες

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Το ψάρι αυτή τη στιγμή που το έχεις? Σε γυάλα μαζί σου που είσαι διακοπές? Ακόμη και με την ολική αλλαγή νερού που είναι λάθος πολύ δύσκολα θα πεθάνει το ψάρι. Όσον αφορά το φαι, εφόσον έφαγε ακόμη και πολύ δε θα έχει θέμα. Απλά μην ταιζεις δύο μέρες

Το ψάρι είναι σε ένα μικρό ενυδρείο 4 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Άσε το ψάρι να ηρεμήσει σήμερα. Ήδη στρεσσαριστηκε αρκετά. Να ξέρεις τα πέντε λίτρα είναι πολύ λίγα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Άσε το ψάρι να ηρεμήσει σήμερα. Ήδη στρεσσαριστηκε αρκετά. Να ξέρεις τα πέντε λίτρα είναι πολύ λίγα

Το ξέρω κανονικά σε 10 λίτρα το εχω

Link to comment
Share on other sites

Μην πας με το κανονικό γιατι κανονικά εγώ προσωπικά θα πρότεινα 20-30 λίτρα ελάχιστο

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, jorando2468 pap said:

Το ψάρι είναι σε ένα μικρό ενυδρείο 4 λιτρα

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, τα 4 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα ακόμα και για μονομάχο.Βρες χώρο μεγαλύτερο επειγόντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μην πας με το κανονικό γιατι κανονικά εγώ προσωπικά θα πρότεινα 20-30 λίτρα ελάχιστο

10 λίτρα δεν φτανουν

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ οριακά ακομη και με μονομάχο γιατί οι συνθήκες του νερού μπορεί να αλλάξουν πολύ γρήγορα και απότομα.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jorando2468 pap said:

10 λίτρα δεν φτανουν

Κοίτα,ο μονομάχος έχει την ικανότητα να ζει ακόμα και σε ποτήρι, αλλά εμείς θέλουμε να τον κάνουμε να ζει χαρούμενα, μπορεί να είναι φυλακισμένος μέσα σε 4 τοίχους αλλά εμείς προσπαθούμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να ζει καλύτερα, από την άλλη τα σώζουμε από τα πετ σοπ όπου πάνε χαμένα. Άρα έχουμε: το είναι ικανός να επιζήσει στα τα τάδε λίτρα -και το μπορεί να ζήσει καλύτερα στα τάδε λίτρα.

 

Εγώ δεν θα σου πω πως τα 10 λίτρα είναι κακά για μονομάχο αλλά θα σου πω πως τα 20 είναι παρά μα πάρα πολύ καλύτερα από τα 10! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Κοίτα,ο μονομάχος έχει την ικανότητα να ζει ακόμα και σε ποτήρι, αλλά εμείς θέλουμε να τον κάνουμε να ζει χαρούμενα, μπορεί να είναι φυλακισμένος μέσα σε 4 τοίχους αλλά εμείς προσπαθούμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να ζει καλύτερα, από την άλλη τα σώζουμε από τα πετ σοπ όπου πάνε χαμένα. Άρα έχουμε: το είναι ικανός να επιζήσει στα τα τάδε λίτρα -και το μπορεί να ζήσει καλύτερα στα τάδε λίτρα.

 

Εγώ δεν θα σου πω πως τα 10 λίτρα είναι κακά για μονομάχο αλλά θα σου πω πως τα 20 είναι παρά μα πάρα πολύ καλύτερα από τα 10! :)

Αυτήν τι στμη μένει σε αυτο

IMG_20200816_193138.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Αυτήν τι στμη μένει σε αυτο

IMG_20200816_193138.jpg

Έχω και αυτο

IMG_20200816_193419.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, jorando2468 pap said:

Έχω και αυτο

IMG_20200816_193419.jpg

Έχεις λεκάνη για ρούχα??Αν ναι να άκου τι θα κάνεις:

 -Πρωτα θα την πλύνεις πάρα πολύ καλά μόνο με νερό (καυτό νερό)

-Θα την αφήσεις να στεγνώσει

-Θα αγοράσεις αντιχλωριο

-Θα γεμίσεις την λεκάνη με νερό

-Θα βάλεις την δοσολογία που σου λέει το αντιχλωριο μέσα στο νερό

-30 λεπτά μετά το αντιχλωριο θα βάλεις τα βακτήρια που ήδη έχεις (την δοσολογία που σου λέει)

Αφού τα κάνεις αυτά ενημέρωσε μας

 

Οτι Απορία έχεις με ρωτάς!!!

 

Η λεκάνη να είναι το λιγότερο 8λίτρα (για να καταλάβεις τα λίτρα θα πάρεις ένα μονολιτρο μπουκάλι και θα γεμίζεις την λεκάνη σιγά σιγά)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...