Jump to content

Προτάσεις για 60lt


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Σήμερα τσίμπησα ένα 60lt ενυδρειάκι. Ήταν σε προσφορά απο γνωστή εταιρία petsopάδικη και λεω καραντίνα έχουμε ασ παρω να παιξω λίγο να περάει και η ώρα..Μου έχουν έρθει και κάτι utricularies τις οποίες είχα σκοπό νμα τι ςπετάξω πάνω σε ξύλο. το μετάνιωσα μετά και λέω θα κάνουμε παιχνίδι με γρασσιδι με τις utricularies. Τώρα το πρόβλημα, ή ακόμα καλύτερα το μελλοντικό πρόβλημα. Και εγένετο φως....Η μαμα λάμπα όπως δείχνει η φωτογραφία είναι μια GLO Τ8 στα 15watt, αν τα γράφω σωστά τα χαρακτηριστικά της. Οι ερωτήσεις μου τώρα γιατί χάθηκα με το ψάξιμο..

1) Τι θέλει να πει ο ποιητής με το GLO. Τις έχω δει σε petshopάδικα αλλά επειδή είμαι ledάκιας δεν εχω ασχοληθεί με τα φθόρια...

2)Τ8;;;;

3)Τα watt...αυτά θα με καλύψουν για την ανάπτυξη της utricularia;

 

Έχω σκοπό να αλλάξω στο μέλλον τον φωτισμό (ως είπα ledάκιας..) αλλά προς το παρόν προτίμησα να αλλάξω το φίλτρο που έδινε δώρο με το ενυδρείο το U2 της fluval με ένα εξωτερικό. Επομένως λέω να το πάω λίγο αργότερα τον φωτισμό. Γενικά να σημειώσω ότι θα γέμισω σε λίγο το καπάκι με αλουμινοταινία. Αυτή που φαίνεται ήταν ένα κομμάτι λευκό σαν πλαστικό που είχε πάνω από την λάμπα και κόλλησα προς το παρόν την αλουμινοταινία. Επίσης να πω ότι δεν σκοπεύω να φυτέψω stem plants.

 

P.S Η ένεση που φαινεται στο βαθος βοηθάει στηξν καραντίνα και σε μετρήσεις σε άλλο set up ενυδρείου...Μην δώσεται σημασια.....:bigemo_harabe_net-163:

mama lampa.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άν και η Utricularia δέν έχει τρελές απαιτήσεις σε φωτισμό, πιστεύω ότι θές αναβάθμιση.

Utricularia graminifolia πήρες?

 

Απο ψάρια τί λες?Εχώ θα έβαζα ένα ζευγάρι απιστόγραμμα + τέτρα και γατόψαρα

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Husky_Jim said:

Άν και η Utricularia δέν έχει τρελές απαιτήσεις σε φωτισμό, πιστεύω ότι θές αναβάθμιση.

Utricularia graminifolia πήρες?

 

Απο ψάρια τί λες?Εχώ θα έβαζα ένα ζευγάρι απιστόγραμμα + τέτρα και γατόψαρα

Καλησπέρα μεγάλε! Ώπα, τώρα με σκάλωσες...τι δεν έχει απαιτήσεις σε φωτισμό;; σύμφωνα με το προφιλ του φυτού, από ότι καταλαβαίνω δλδ από αυτά που διαβάζω, έχει απαιτήσεις σε φως..

 

Τώρα απο ψάρια..έπεσες στην περίπτωση...Μιλάς με φανατικό betta lover επόμένως μάλλον θα πάρω τον 7ο... :bigemo_harabe_net-196:

Σε συνδιασμό με τέτρα καμιά 10αριά και έελγα μπας και πεταξω καμια γαρίδα και κανενα σαλιγγάρι. Κατάλαβες να κάνεις και κάποιος δουλειά σε αυτό το "σπιτικο".... :bigemo_harabe_net-66:

Πολύ θα ήθελα να βάλω molly (μιας και σε ενα ενυδρείο που έχω στην δουλεια έγινε κάτι κουλο με τα molly...)αλλά μιας και τον πρώτο καιρό που είχα ασχοληθει με ενυδρείο τα molly με τον πρώτο μονομάχο κατέληξαν όπως οι κερκίδες του μέγιστου ολυμπιακου με τον παναθηναικο στην Ριζούπολη το 2003....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί δέν το διατύπωσα καλά έχει απαιτήσεις σε φωτισμό απλά δέν είναι το ποιό απαιτητικό.... :P

 

Θα πρέπει να αναβαθμίσεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

 τα molly με τον πρώτο μονομάχο κατέληξαν όπως οι κερκίδες του μέγιστου ολυμπιακου με τον παναθηναικο στην Ριζούπολη το 2003....

Καλο ειναι να αποφευγουμαι τα παραδειγματα που ισως φερουν ''αντιπαραθεσεις'' εκτος θεματολογιας του φορουμ, ειδικα με καποια λογω της ιδιαιτεροτητας τους.

Εντελως φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ σορρυ @corto maltese, δεν το έκανα άλλωστε για να ανάψω αίματα. Έχεις ένα point μεγάλε δεν μπορώ να πω. Θεώρησα ότι την πέρασα αυτή την φάση άρα και οι άλλοι έτσι θα είναι..

 

Βασικά για να επανέλθω ΄'ελεγα να κοτσάρω κάποια στιγμή το AURA της Fluval. Δεν έχω δουλέψει μέχρι τώρα fluval σε φωτισμό. Μέχρι τώψρα έχω ταχθεί υπέρ της juwel, και συγκεκριμένα της σειρά Specturm Helialux..Δίννουν πόνο τα συγκεκριμένα φωτιστικά!!!

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παει καιρος, τελικα περασες σε led?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...