Jump to content

Επιστημονική ονομασία της java moss


Recommended Posts

Δείτε αυτό το link: http://www.aquamoss.net/Java-Moss/Java%20M...a%20dubyana.htm

Απ'ότι φαίνεται είναι Taxiphyllum barbieri και όχι Vesicularia dubyana.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έπεσε διάβασμα το βράδυ Σταύρο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι Χρήστο! Με ξεσήκωσες πάλι και αφήνω τις μεταφράσεις μου για να παίξω τον μικρό βοτανολόγο! :hysterical:

Κάπου στο άρθρο λέει το εξής:

For some unknown reason, the Java Moss found locally would not produce capsules. And without the capsules and spores, Dr. Benito Tan could not confirm on the species name. Hence, the scientific name of Java Moss of Taxiphyllum barbieri will have to be accepted currently, with some reservation.

As such, if anyone ever find any capsules growing on your Java Moss, it would mean a great deal to scientific research. Please let me know, or the folks at http://www.killies.com know, so that the Java Moss sample could be sent to Dr Benito Tan to confirm on the identity of the Java Moss.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ' αυτό καλό θα κάνει μόνο!

Στο δικό μου δείγμα java δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής σπόρια.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κατά διαστήματα αρκετά φυτά έχουν αλλάξει επιστημονικές ονομασίες καθώς η επιστήμη προχωρεί και γίνετε σωστότερη ταξινόμηση των ειδων. Μάλιστα τα τελευταία χρόνια γίνετε και ανάλυση του DNA. Αναφέρω ένα παράδειγμα, το Micranthemum micranthemoides μετονομάστηκε σε Hemianthus micranthemoides. Δεν θα ξαφνιαστώ λοιπόν εάν η Vesicularia dubyana αλλάξει ονομασία. Εμείς θα τα αγαπάμε και με το νέο της όνομα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...