Jump to content

Αναπαραγωγη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Προχθες έβαλα τη θηλυκιά στο χώρο του αρσενικού και χθες την ελευθερωσα. Τη φωλιά την έχει ετοιμάσει o αρσενικος κάτω από ένα φύλλο cattapa. Η θηλυκή έχει βγάλει τις ρίγες στα πλευρά. Μετά την απελευθέρωση έπεσε πολύ κυνηγητό και όταν δεν την κυνηγούσε αυτή ήταν ζαρωμένη σε μια γωνιτσα. Σήμερα ο αρσενικός κάνει πάλι τα κόλπα του χωρίς να την κυνηγάει αλλά αυτή δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρων και συνεχίζει να κάθεται ήρεμη στις άκρες χωρίς να κολυμπάει. Αν ξέρει κάποιος που έχει κάνει αναπαραγωγή να μου πει να τα χωρίσω μήπως δεν είναι έτοιμη η θηλυκή ακόμα η να περιμένω κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αλεξανδρος Χατζηπαντελης έγραψε:

Καλημέρα σε όλους. Προχθες έβαλα τη θηλυκιά στο χώρο του αρσενικού και χθες την ελευθερωσα. Τη φωλιά την έχει ετοιμάσει o αρσενικος κάτω από ένα φύλλο cattapa. Η θηλυκή έχει βγάλει τις ρίγες στα πλευρά. Μετά την απελευθέρωση έπεσε πολύ κυνηγητό και όταν δεν την κυνηγούσε αυτή ήταν ζαρωμένη σε μια γωνιτσα. Σήμερα ο αρσενικός κάνει πάλι τα κόλπα του χωρίς να την κυνηγάει αλλά αυτή δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρων και συνεχίζει να κάθεται ήρεμη στις άκρες χωρίς να κολυμπάει. Αν ξέρει κάποιος που έχει κάνει αναπαραγωγή να μου πει να τα χωρίσω μήπως δεν είναι έτοιμη η θηλυκή ακόμα η να περιμένω κι άλλο.

 

 

Καλημέρα! Από τηνσ τιγμή που δεν ενδιαφέρεται η θηλυκια θα σου πρότεινα να τη ξανα βάλεις σε περιορσιμένο χώρο στο ίδο ενυδρειάκι με τον αρσενικό για να έχουν οπτική επαφή! Μόλις θα δεις την θηλυκια να θέλει να βγει και ναπηγαίνει προς τον αρσενικό την ξανα αφήνεις! Προς το παρόν χώρισε τα για ένα διήμερο..

 

Και ένα tip, το καλύτερο είναι μόλις σβήσουν τα φώτα το βράδυ η θηλυκιά να αφεθεί στο ίδιο ενυδρείο με τον αρσενικό. Εγώ προσωπικά σε όσες γέννες το έχω κάνει αυτό έχω παρατηρήσει ότι κάτι τα πιάνει το χάραμα και κάνουν τότε το ζευγάρωμα τους..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 Και κάτι αλλο οσο τα έχω χωριά ταιζω κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

ναί φυσικά, ταίζεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...