Jump to content

Ηλικια Νεροχελωνας


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΈΡΑ  ΚΑΙ ΚΑΛΌ ΠΆΣΧΑ Είμαι  και εγώ καινούριος στο Σαιτ έχω δυο χελωνάκια το ένα είναι 13 πόντους και έχει από κάτω πολλές βούλες το άλλο είναι εννέα πόντους και έχει από κάτω λίγες βούλες .

Θέλω να μάθω ηλικία και φύλλο στέλνω φωτογραφίες

Το ενυδρείο είναι 50 πόντους μήκος και 30 πόντους πλάτος 30 πόντους ύψος

Έχει θερμοστάτη και λάμπα για να στεγνώνουν

Δεν έχει φίλτρο το καθαρίζω 1 φορά την εβδομάδα και κάθε 15 ήμερες ολικό καθάρισμα

Εξέδρα έχει άλλα  θα χρειαστεί και άλλη    

 

Photos (10).zip

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε @John Xepap καλό είναι να μην μπερδεύουμε παλιά με νέα θέματα για αυτό έκανα νέο θέμα με την ερώτησή σου. 

Εγώ απο Χελώνες δεν ξέρω αλλά σύντομα θα πάρεις απάντηση λίγη υπομονή :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα, στο περιπου καταλαβαινουμε την ηλικια απο το μεγεθος του καβουκιου και αυτο γιατι αλλο ρυθμο αναπτυξης εχει το θηλυκο και αλλο το αρσενικο, επισης οταν εχουμε 2 με ιδιο φυλο μαζι και ειδικα σε μικρο χωρο (καλη ωρα) παντα η μια θα αναπτυσετε περισσοτερο σε βαρος της αλλης. Οι φωτο δεν ειναι πολυ ευδιακριτες αλλα νομιζω οτι και οι 2 ειναι θυληκες.

Αν εννοεις το μηκος καβουκιου μονο, τοτε η 13εκ ισως ειναι 4-5 χρονών και η 9εκ. 2-3 χρονών, ολα αυτα με επιφυλαξη.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο ακομα και για την μια, αν δωσεις πολλα λιτρα θα δεις αλλη συμπεριφορα απο τις χελωνες και θα ευχαριστηθεις και εσυ και αυτες παντως. Τα παρακατω αρθρα ισως σου φανουν χρησιμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν μπορεις βγαλε μια κοντινη φωτο το καβουκι (πανω μερος) της κοκκινομαγουλης, γιατι μου φαινεται εχει ''θεμα''. Η λαμπα ειναι μονο για ζεστη στη στερια ή ειναι   uvb?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...