Jump to content

WRGB για 24ώρο


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω ένα φωτιστικό led με dimmer. To φωτιστικό είναι το Juwel Spectrum HeliaLUx 1000 και το dimmer το Juwel HeliaLux Smart Control. Χτες έκανα μια αποτυχημένη προσπάθεια να ριθμίσω το φωτιστικό στα χρώματα της ημέρας. Για την ακρίβεια τα χρώματα κατά την διάρκεια της ημέρας. Έχει τις επιλογές της ώρας, αλλά το ότι πρώτη φορά ασχολούμε με το συγκεκριμένο άθλημα ρυθμισης φωτιστικού δεν δίνει και μεγάλα στατιστικά επιτυχίας... Στα περισσότερα site και forum έπερνα διαγράμματα φάσματος/μήκους κύματος κάτι τέτοιο δλδ. Επειδή δεν το έχω το άθλημα δεν μποόρεσα να τα "αποκρυπτογραφίσω" που λεμε. Μήπως γνωρίζει κάποιος άν υπάρχει κάποιο έτοιμο 24ώρο set up στα WRGB;; Έστω και ενδεικτικά να ξεκινήσω από κάπου.

Οι παρατηρήσεις που έκανα χτες ήταν, ότι μόλις πείραξα τα προφιλ, οκ πέρασε τις ρυθμίσεις που ήθελα, αλλά στο σβήσιμο άφηνε στο 8% το μπλε μόνο. Εγώ προτιμώ να είναι εντελώς κλειστό το φωτιστικό από τις 0130πμ μέχρι τις 0630πμ. Με κάποιο μαγικό τρόπο βρήκα πως σβήνει. Εκει κατάλαβα ότι by default ο κατασκευαστής έχει βάλει το μπλε για να προσομιάζει το βράδυ στον βυθο. Η προσπάθεια μου είναι να ρυθμίσω το φωτιστικό ώστε να αποφύγω (όσο γίνεται φυσικά) τις άλγες, τουλάχιστον τώρα που είναι αρχή. Αργότερα θα το πετάξω στο ενυδρείο πάνω και θα τραβήξω φωτογραφία να ανεβάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια φώτο που το έχω ρυθμίσει στο 10% το λκευκό και τα RGB στο 6%

IMG_3865.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το φωτιστικο θα περιμενω και εγω απαντησεις μαζι σου γιατι κατι τετοιο σκεφτομουν να αγορασω και εγω ( να απαλαγω απο τις τ8).

Ωραιο στησιμο εχεις κανει, για μαλαουι ή τανγκανυκα?

Link to comment
Share on other sites

Για ταγκανικα λεω (και μάντεψε ποιος με κόλλησε....), αλλά κάτι βαθειά μέσα μου λέει οτι θα καταλήξει σε χρυσοψαράδικο...

Κάτι δεν θα κάτσει καλα στο τέλος..I am feeling λέμε...

Κοίτα την συγκεκριμένη σειρά φωτιστικών δύσκολα θα την αλλάξω και εγώ. Στην αρχή είχα σπαστεί με την Juwel γιατί στο πρώτο, το οποίο ήταν φυτεμένο κατέληξα να φοράω 2 novolux 80 λευκές και μια novolux 40 κόκκινη. Κάποια στιγμή μέχρι και εγώ κατάλαβα ότι τα φυτά δεν τραβάγανε καθόλου. Άντε να πέρνανε κανα πόντο το μήνα και αναφέρομαι σε έυκολα και γρήγορης ανάπτυξης φυτά, όπως η egeria densa. Κάποια στιγμή λέω θα αλλάξω. Δεν μου άρεσε και το φως στα 6500kelin που έβλεπα τα περισσότερα φωτιστικά και ψαχνόμουν για κάτι στα 10000 ή πανω από 9000kelvin. Κάποια στιγμή πέφτει online σε ένα bint;aki με παρουσιάσεις φωτριστικών γνωστών brand. Και κόλλησα. Τότε φόρεσα ενα helialux spectrum 800 στα 32 watt αν δεν κάνω λάθος. Έτυχε και το φόρεσα 2μέρες πριν φύγω διακοπές. κάνα 15νθήμερο πιο πριν ε΄λιχα κόψει tropica και σεαψηεμ σαν λίπανση και το είχα γυρίσει στο flora carbo. Γυρίζω μετά απο 15μέρες διακοπές και βλέπω εναν μικρό αμαζόνιο.....Πάραυτα ακλόμα και στυον πάτο είχε αρκετό φώς. απλά τότε κατάλαβα ότι δεν είναι να το έχεις στην full ένταση για 10 ώρες χωρίς φυτά..Για φυτεμένο πάντως σκοτώνει. Όπως και στην τιμή βέβαια...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

Για ταγκανικα λεω (και μάντεψε ποιος με κόλλησε....), αλλά κάτι βαθειά μέσα μου λέει οτι θα καταλήξει σε χρυσοψαράδικο...

Κάτι δεν θα κάτσει καλα στο τέλος..I am feeling λέμε...

Ποσα λιτρα και τι μηκος εχει το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρές διαστάσεις 110cm*50cm*50cm, 275λτ καθαρά. το κόλλησε φίλος γιατί αν το κόλλαγα εγώ θα είχα φτιάξει κανένα σαν της juwel τα trigon :bigemo_harabe_net-163:

Ξέρω ότι θέλουν 120 κατ'έλάχιστο αλλά είναι το μοναδικό σημείο που μπορώ να βάλω ενυδρείο στο σπίτι. Για μεγαλύτερο θα πρέπει να ξεφορτωνόμουν...καναπέδες, καρέκλες, γυναικά... χμμμ καλό μου ακούγεται..... :bigemo_harabe_net-66:Υπάρχει πλάνο μέσε σε κανα χρόνο το πολύ να αλλάξω σπιτι επομένως εκει θα πάμε για ΄λλα πραάματα..Και φυσικά πρώτα ενυδρείο και μετά έπιπλα :P

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλα γελάμε δεν λέω αλλα κανείς χριστιανός μήπως έχει αν μου δώσει καμιά απάντηση;;;; Πλζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

 

:bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2020 at 11:34 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Καθαρές διαστάσεις 110cm*50cm*50cm, 275λτ καθαρά. το κόλλησε φίλος γιατί αν το κόλλαγα εγώ θα είχα φτιάξει κανένα σαν της juwel τα trigon :bigemo_harabe_net-163:

Ξέρω ότι θέλουν 120 κατ'έλάχιστο αλλά είναι το μοναδικό σημείο που μπορώ να βάλω ενυδρείο στο σπίτι.

 

Σε 1,10 μηκος απο τανγκανυκα εχεις πολλες επιλογες σε πετροψαρα ή κοχυλοψαρα για spieces, βεβαια και 2 ειδη βαζεις αλλα με  καποιες προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, corto maltese said:

Σε 1,10 μηκος απο τανγκανυκα εχεις πολλες επιλογες σε πετροψαρα ή κοχυλοψαρα για spieces, βεβαια και 2 ειδη βαζεις αλλα με  καποιες προυποθεσεις.

Παλευω να φερω kasanga moorii Ελλάδα. Νομίζω βρήκα άκρη, απλά θα αργήσει λίγο λόγω καραντινας. Αλλά ακουω προτάσεις ποτέ δεν ξέρεις. Τι προυποθεσεις εννοεις;; Κοίτα τι συζητάμε Πασχαλιάτικο... :D Βέβαια το κακό είναι ότι απάντηση δεν περνω για τον φωτισμό....

:bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2020 at 10:27 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για το φωτιστικο θα περιμενω και εγω απαντησεις μαζι σου γιατι κατι τετοιο σκεφτομουν να αγορασω και εγω ( να απαλαγω απο τις τ8).

περιμενειο και εγω

πριν 3 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Παλευω να φερω kasanga moorii Ελλάδα.

Αυτα θελουν πολλα λιτρα και μηκος το πιο ελαχιστο 1.50

Link to comment
Share on other sites

1.2ocm έχω διαβάσει το λιγότερο για ένα παρεάκι των 10

Link to comment
Share on other sites

απο τη θεωρια στη πραξη απεχει καμια φορα, και εγω το εχω διαβασει αλλα ακουσα διαφορετικες αποψεις απο αυτους που εχουν/ειχαν τροφεους, για να μη χαλαμε το θεμα ομως αλλο, διαβασε το παρακατω και εδω ειμαστε...

εχεις κανει και ωραιο στησιμο, κριμα ειναι

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρότι το πιο πάνω άρθρο εγώ το έγραψα μετά από αρκετή μελέτη στη βιβλιογραφία ωστόσο για να είμαστε ανοικτοί σε γνώμες όσον αφορά το μέγεθος του ενυδρείου ,παρότι είχα διαβάσει τότε οτι είναι καλά να υπάρχει μήκος 150cm λόγω του χαρκακτήρα των tropheus  ,κάποιοι χομπίστες με πείρα  έστησαν ενυδρεία μήκους 120 cm και φιλοξένησαν tropheus όπως για παράδειγμα

Το ενυδρείο ήταν ενα RIO300  φιλοξένησε tropheus ikola (kaiser) και πήγε πολύ καλά για αρκετά χρόνια ,τώρα δεν υπάρχει πια.Ο φίλος GVC μπορει να ρίξει μια ματιά στο θέμα που άνοιξε τότε ,βέβαια πάντα χρειάζεται προσοχή στη διαχείριση των συγκεκριμένων οργανισμών.

Καλή επιτυχία οτι αποφασίσεις

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα πρόσεξα ότι είναι σε άλλο θεματικό και οχι της Αφρικής ας κριθεί από τους συντονιστές ανάλογα

 

??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συστάσεις. Θα ρίξω διάβασμα και στο δευτερο άρθρο. Βασικά εγώ και να θέλω τα tropheus αν δεν ξεκινήσουν να πετάνε τα αεροπλανάκια με τον conv-19 απλά θα τα ονειρεύομαι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...