Jump to content

Ενυδρείο με Θαλασσινό νερό


pavlides

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα!!!

Είμαι ψάρι στην παρέα και γ' αυτό έχω μερικές απορίες. Σκοπεύω να φτιάξω μια λίμνη στο παραθαλάσσιο μου σπίτι και εξετάζω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω θαλασσινό νερό που θα ανανεώνεται συνεχώς με σύστημα αντλίας και σωλήνων από και προς τη θάλασσα. Είναι εφικτό να εκτρέφω σ' αυτή τη λίμνη ψάρια που βρίσκω στην παρακείμενη θάλασσα; Υπάρχουν προηγούμενα τέτοιας απόπειρας; Ποια είναι τα προβλήματα που πιθανό να υπάρχουν;

Θα σας είμαι ευγνώμων αν μου απαντήσετε στα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου…

Λυπάμαι αν θα σε στενοχωρήσω αλλά το εγχείρημα σου φαντάζει ακατόρθωτο.

Καταρχήν για να εκμεταλλευτείς θαλάσσιο πόρο χρειάζεται σχετική άδεια.

Δεύτερον, αν παρακάμψεις το εμπόδιο αυτό, θα πρέπει να έχεις σημείο ελέγχου και καθαρισμού των αποβλήτων σου, ένα είδος βιολογικού καθαρισμού. Αφού εκμεταλλευτείς το νερό οφείλεις να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση.

Το σημείο από όπου θα αντλείς το νερό σου πρέπει να είναι σε μεγάλο βάθος και με σταθερές συνθήκες.

Για να επιτύχεις άντληση υδάτων από τέτοιο βάθος αντιλαμβάνεσαι ότι χρειάζεσαι μεγάλες αντλίες.

Τέλος, η στεγανότητα καθώς και ο όγκος της δεξαμενής σου είναι ένα μεγάλο θέμα…

Ελπίζω να σε βοήθησα… Πάντως ένα θαλασσινό ενυδρείο στο σαλόνι σου νομίζω ότι θα ταιριάζει καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone :hysterical:

είναι πειρασμός μια εγκατάσταση όπως τη φαντάζεσαι ..

.. αν θελήσεις να παρακάμψεις τις δυσκολίες ( κάτι που δεν προτείνω ) που αναφέρει ο φίλος Mitrizakis ..

.. και παίρνεις νερό από όπου σε βολέψει …

.. οι δυνατότητες του συστήματος στη διατήρηση ποικιλίας οργανισμών θα είναι περιορισμένες ..

έτσι νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, εννοείται ότι και εγώ δεν προτείνω να παρακάμψει τις δυσκολίες.

Είμαι αντίθετος σε μία τέτοια ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όμως τέτοιες εγκαταστάσεις ( χωρίς μελέτη και άδεια ) λειτουργούν σε παραθαλάσσια μέρη ..

.. έχω πρόσφατο παράδειγμα ..

.. και με ρωτάει ο μαγαζάτορας .. μα γιατί ενώ ζούνε οι καραβίδες μια χαρά .. μόλις βάλω αστακούς πεθαίνουν σε λίγες ώρες ?

ας πάμε λίγο στα άκρα .. για να δούμε κάτι ..

.. αν στήσουμε ένα σύστημα 2 κυβικά που έχει μέσα δυο σαργούς και πολύ άλγη …

.. θα έχουμε παράλληλα ένα φίλτρο και θα συμβάλουμε θετικά στο τοπικό οικοσύστημα :hysterical: ..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, δεν διαφωνώ μαζί σου στο θέμα αυτό.

Με το να διατηρήσεις δύο ψάρια η "ρύπανση" που θα προκληθεί θα είναι πολύ πολύ μικρή.

Παρόλαυτά η άδεια χρειάζεται.

Το πρόβλημα που υπάρχει είναι το αντλιοστάσιο που θα χρειαστεί ένα τέτοιο σύστημα καθώς και η ποιότητα και σταθερότητα των μετρήσεων των υδάτων

Στην ανοικτή θάλασσα τα ψάρια έχουν την δυνατότητα να απομακρυνθούν αν βρεθούν σε δυσμενείς συνθήκες...

Στα δύο κυβικά που θα διατηρούμε εμείς όμως τα ψάρια είναι καταδικασμένα

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά είναι αυτά που λες ..

.. να θυμίσω ότι το ενυδρείο ηρακλείου και οι εγκαταστάσεις ιχθυοκαλλιεργειών ..

.. παίρνουν νερό από παραθαλάσσιες γεωτρήσεις για να εξασφαλίσουν τη ποιότητα του νερού ..

φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποια επεξεργασία στην επιστροφή του νερού

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή το καλοκαίρι ήμουν στο ΕΛΚΕΘΕ ας μην θίξουμε το θέμα του καθαρισμού των αποβλήτων.

Όσο αφορά το αντλιοστάσιο, μιλάμε για τεράστιες αντλίες, εφεδρικές αντλίες, υδατόπυργους... Μεγάλη εγκατάσταση.

Το μέρος από όπου γίνετε η άντληση των υδάτων είναι σε μεγάλο βάθος έτσι ώστε να αποφεύγονται μεταβολές

Link to comment
Share on other sites

οι πληροφορίες που έχω από τις επισκέψεις μου στο ενυδρείο και από κουβέντες με τους ανθρώπους της ιχθυοκαλλιέργειας .. λένε ότι παίρνουν το νερό που χρησιμοποιούν από γεωτρήσεις .. δεν είναι έτσι? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, ανάλογα με την χρήση για την οποία προορίζεται το νερό επιλέγουμε και την πηγή του.

Στο τμήμα των υδατοκαλλιεργειών στο ΕΛΚΕΘΕ χρησιμοποιείται και νερό από τη θάλασσα αλλά και από γεώτρηση

Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα χρησιμοποιείται και στο θαλασσόκοσμο, όπου χρησιμοποιούνται ανοιχτά συστήματα και αν χρησιμοποιούνται. Από ότι θυμάμαι χρησιμοποιούν κατά βάση κλειστά συστήματα και όχι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :hysterical:

ΚΑλη διαμονη στο ΑΖ ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Welcome Pavlides :hysterical:

Οπως ισως καταλαβες αυτο που σκεφτεσε να κανεις εχει αρκετες πρακτικες δυσκολιες... θα μπορουσες ομως να δημιουργησεις ενα Μεσογειακο Ενυδρειο με αμμο, βραχο και ζωντανα απο την περιοχη σου και εαν υπαρχουν οι σωστες συνθηκες (καθαρο νερο, αντληση απο βαθια κτλ) να χρησιμοποιεις νερο απο τη θαλασσα... το θεμα εχει συζητηθει στις κατηγοριες θαλασσινου ενυδρειου και αν θελεις το συζηταμε ξανα...

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες! Εκθέτεις τις ιδέες σου και ακούς απόψεις για το αν είναι πραγματοποιήσιμες ή όχι. Οτι και να ναι όμως καλή τύχη, άκου προσεκτικά τις συμβουλές και ψάξε και εσύ απο μόνος σου γιατί κάπως δύσκολα είναι αυτά που σκέφτεσαι και σίγουρα απαιτούν γνώσεις και τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε που απο ότι βλέπω είσαι ατομο με φαντασία και μεράκι...Ευχομαί να συνεχήσεις έτσι!! :hysterical: !Η λίμνη που θέλεις να φτιάξεις σαν "concept" είναι πολύ καλή και προτότυπη ιδέα αλλα ώς εκεί....έχει πολλές δυσκολίες που θα στις πούν οι πιο έμπειροι...Τι θα έλεγες για μία λίμνη με Κοί.?Είναι μια λιμνη ,πιστεύω με πολύ λιγότερες ευθύνες απο ότι αυτη που σκέφτεσαι....

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ σε οτι αποφασήσεις.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...