Jump to content

SOS Το ψαρακία μου δεν είναι καλά


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους!

Είχα ένα χρυσόψαρο εδώ και 4 χρόνια σε μικρή στρογγυλή γυάλα.

Πήρα τώρα ένα νέο ενιδρύω 45L και το έβαλα εκεί μαζί με 2 νέα χρυσόψαρα.

Το ενυδρείο έχει φίλτρο , έχω κάνει μετρήσεις με stick(όλα μέσα στα όρια)  και υγρό για έλεγχο αμμωνίας (0,25),  βάζω χλώριο και βακτήρια και παρατήρησα ότι το ένα  κάνει σπασμωδικές κινήσεις, γέρνει και τις περισσότερες φορές είναι κάτω. επίσης και το δεύτερο νέο ψάρι κάθετε κάτω. Ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, 

Αρχικά είμαι νέος χομπίστας όποτε αυτά που θα σου πω είναι σύμφωνα με την εμπειρία μου. Λοιπόν αρχικά ο όγκος νερού είναι σχετικά μικρός καθώς τα περισσότερα άρθρα που έχω διαβάσει μιλάνε για 50-60 λίτρα ανά χρυσόψαρο και δεύτερο οι μετρήσεις σου μου φαίνονται μια χαρά παρόλο που δεν έχω χρυσόψαρα ή αλλά ψαρια κρύου νερού μου φαίνεται πως ή κάτι έχει πέσει μέσα στο νερό ή έχεις χαμηλή οξυγόνωση ή υψηλή θερμοκρασία ή επίσης να είναι αρρώστησε ή να το πήρες άρρωστο τσέκαρε για εξωτερικά σημάδια πρήξιμο στην κοιλιά και την  θερμοκρασία νερου αν και  δυο ψαρια που είχα πριν ένα μήνα που έκαναν τα ίδια περίπου όταν ξύπνησα είχαν πεθάνει όποτε βιασου

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gabriel Addisou έγραψε:

Πήρα τώρα ένα νέο ενιδρύω 45L και το έβαλα εκεί μαζί με 2 νέα χρυσόψαρα

Αυτο, που πηρες ειναι μικρο και για ενα χρυσοψαρο.

Ττο κανουργιο ενυδρειο θελει στρωσιμο πρωτα.

Απορια....Μεσα στα 4 χρονια δεν σε τραβηξε η περιεργεια να δεις (στο ιντερνετ) το τι χρειαζεται ενα χρυσοψαρο....

απο που να ξεκινησω....

1- το βαμμενο χαλικι και πλαστικα φυτα - ραφι . Να παρεις χαλαζιακο αμμοχαλικο κοκκομετριας 1-3 mm σε σκουρο χρωμα.

2- δωσε πισω τα ψαρια, που πηρες

3- κάνε συχνες αλλαγες νερου (καθε δεύτερη μερα 30%) και πάρε βακτηρια για το ενυδρειο.

Η αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν στο ενυδρειο.

Μετέφερες το νερο και το χαλικι απο το παλιο "ενυδρειο" στο καινουργιο;

Φιλτρο υπαρχει στο ενυδρειο και τι εχει μεσα;

Ολα τα προβληματα σου ειναι γιατι το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο για να  φιλοξενήσει ψαρια.....

Για τα χρυσοψαρα διαβαζεις εδω-

Για το στρωσιμο -

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Ρε παιδιά μηπως μπορεί να μου λύσει κανείς μια απορεία;; Πώς την πάλεψαν 4χρόνια τα ψάτρια σε μια γυάλα και μολις μπηκαν στο ενυδρείο την άκουσαν;;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα σας! Ρε παιδιά μηπως μπορεί να μου λύσει κανείς μια απορεία;; Πώς την πάλεψαν 4χρόνια τα ψάτρια σε μια γυάλα και μολις μπηκαν στο ενυδρείο την άκουσαν;;

Συμβαίνει πολύ συχνά αυτό , σε χρυσόψαρα..

Φυσικά δεν φταίει ο μεγαλύτερος χώρος ή η καλύτερη ποιότητα νερού...

Τα ψάρια έχουν τραβήξει πολλά από αμμωνιες , μέχρι νανισμους κλπ ... Πράγμα που τα κάνει πολύ πιο ευάλωτα στο οτιδήποτε... Έτσι ίσως ακόμα και με ένα απλό στρες από αλλαγή του περιβάλλοντος ή απο αλλαγή των συνθηκών ή των παραμέτρων και έχοντας βεβαρημένο ιστορικό , μπορεί να εμφανιστεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GVC said:

Καλημέρα σας! Ρε παιδιά μηπως μπορεί να μου λύσει κανείς μια απορεία;; Πώς την πάλεψαν 4χρόνια τα ψάτρια σε μια γυάλα και μολις μπηκαν στο ενυδρείο την άκουσαν;;

 

Στη γυαλα ήταν ένα, μετά έγιναν 3...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Giwrgos1991 said:

 

Στη γυαλα ήταν ένα, μετά έγιναν 3...

Α οκ. Το πήρα εντελώς ποιοτικά το πράμα, όχι ποσοτικά. Με το νερό δλδ (στρωμένο,φίλτρο κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...