Jump to content

Aquaterrarium 1η προσπάθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, εύχομαι υγεία και καλύτερες μέρες με χαρά και χαμόγελα...
Εδώ και καιρό χάζευα κάποια aquaterrarium και συγκεκριμένα είχα πέσει στα βίντεο( https://youtu.be/TkMhpsvO3mE) του συγκεκριμένου κυρίου, Ιάπωνα να υποθέσω και τρελάθηκα, τα έβλεπα και ηρεμουσα, έπειτα διάβασα πολλά στο forum μας μάζεψα γνώσεις, υλικά και για να μην κρυβόμαστε έκανα copy paste τη διαδικασία που έκανε ο Κύριος Asu στα βίντεο και κατάφερα να φτιάξω κατι το οποίο για πρώτη προσπάθεια σε αυτή τη κατηγορία με άφησε ευχαριστημένο, είμαι έτοιμος να το μοιραστώ μαζί σας αν και δεν εχει τελειώσει πλήρως να ακούσω τα σχόλια σας για να γίνω καλύτερος η να διορθώσω κάτι, μένει η πάνω αριστερη πλευρά εκκρεμεί και έπειτα να προσθέσω κάποιες βρυες από τη φύση και φτερες, τη κυκλοφορία την αναλαμβάνει ένας μικρός κυκλοφορητής DoPhin και την υγρασία ένας mist maker, η γυάλα είναι της exoterra με αδιάβροχο πάτο και διαστάσεις 30*30*45 το καπάκι πάνω όπου έχει σιτα το έκανα στεγανο με plexiglass για να πετυχαίνω περισσότερη υγρασία, φόντο θα βαλω αυτοκόλλητο άμμοβολης, από φωτισμό έχω προσωρινά ένα προβολακι εξωτερικού χώρου 10 watt 6.400 Kelvin μέχρι να πάω σε κάτι καλύτερο, ζωντανισμους οργανσισμους φοβάμαι να βαλω τα λίτρα είναι πολύ λίγα αν και μπήκε άμμος από και νερό μπόλι έτοιμα και οι μετρήσεις είναι καλές, θερμοκρασία δωματίου δεν έχω βάλει θερμοστάτη, από φυτά όπως ανέφερα έχω προσωρινά Java moss και δοκιμαστικά μια μικρή anubia nana στκ καταρράκτη στη πορεία θα προσθέσω στις στεριες βρύα από τη φύση όταν καταφέρω να πάω κάπου και φτερες διαφορά μικρά ότι βρω, τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι η κατασκευή από foam board(αφρώδες χαρτόνι) σιλικονη bison πέτρα λάβας στο γέμισμα και πέτρες από τη φύση όπου περαστικάν από διάλυμα χλωρίνης έπειτα βράσιμο και σε νερό με αντιχλωριο και αλλαγές μια βδομάδα, χαλαζιακη άμμος σίτες πλαστικές στα foam board για την κυκλοφορία νερού, κοκοφοινικα exoterra υποστρωμα ζούγκλας exoterra,γενικά ακριβής αντιγραφή του βίντεο με τον κύριο Asu, ο mist maker πετυχαίνει πάρα πολύ υγρασία δουλεύει μαζί με τα φώτα ενώ ο κυκλοφορητής 24ωρα, θα ήθελα γνώμες για φυτά γενικά τα πάντα για να το κάνω καλύτερο, σας ευχαριστώ πολύ.....
https://youtu.be/TM4w5VurDOg

(Δεν έχει τελειώσει ακόμα οι γνώμες σας τα σχόλια σας θα το ολοκληρώσουν). 
 

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 Μπραβο σου φιλε μου,  ευχομαι μετα και την τελικη ολοκληρωση του project σου να καθεσαι και να το απολαμβανεις οσο θες!!!

αυτο με το copy paste που λες, για μενα πολυ καλα εκανες και ακολουθησες  ''περπατημενη'' συνταγη απο τη στιγμη που πρωτη φορα κανεις ενα τετοιο εγχειρημα!! Για το τι φυτα κλπ θα σου πουν οι της ''κηπουρικης'' που γνωριζουν,

Δες και το παρακατω θεμα, ισως σε ενδιαφερει.

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Μπραβο σου φιλε μου,  ευχομαι μετα και την τελικη ολοκληρωση του project σου να καθεσαι και να το απολαμβανεις οσο θες!!!

αυτο με το copy paste που λες, για μενα πολυ καλα εκανες και ακολουθησες  ''περπατημενη'' συνταγη απο τη στιγμη που πρωτη φορα κανεις ενα τετοιο εγχειρημα!! Για το τι φυτα κλπ θα σου πουν οι της ''κηπουρικης'' που γνωριζουν,

Δες και το παρακατω θεμα, ισως σε ενδιαφερει.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, φυσικά έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα άρθρα από τα παιδιά εδώ μέσα και είναι πολύ όμορφα τα δημιούργηματα τους, εννοείται περιμένω βοήθεια στο θέμα φυτών..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αποτέλεσμα! 

Απλά μην αφήσεις να πάρουν το πάνω χέρι τα φυτά και τα βρύα και σου καλύψουν τα βράχια, έτσι την είχα πατήσει εγώ.

Απο ζωντανά σίγουρα μπορείς να βάλεις  αν βάλεις έναν εξωτερικό θερμοστάτη. εγώ είχα το ψάρι που βλέπεις στο αβαταρ μου, είναι μικρό θέλει λίγα λίτρα και δεν το ενδιαφέρει το βάθος του νερού αφού ως επι το πλείστον ζει στην επιφάνεια του νερού, η βάλε γαρίδες, αν έχεις πιστια και άλλα φυτά που απορροφούν νιτρικά δεν θέλεις ούτε καν φίλτρο αρκεί να μην αυξήσεις στα άκρα τον πληθυσμό των ζωντανών.

 

ο κοκοφίνικας και το exoterra σε κάποια φάση ανάλογα με το ποσοστό της υγρασίας θα σου λιώσουν και θα θέλουν σημπλήρωμα ιδιέτερα τα σειμία που έρχονται σε άμμεση επαφή με το νερό.

Μπορεί να σου δημιουργηθούνν και μύκητες κάτι που λόγο της υγρασίας είναι φυσικό επακόλουθο για να το αποφύγεις αυτό ίσος αργότερα να θέλεις σπριγκταιλς εφόσον το  επιτρέπει ο χώρος της κατασκευής σου .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο να βλέπουμε και κάτι διαφορετικό.

Μος από τη φύση έχουν το μειονέκτημα ότι επηρεάζονται από τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες.Επειδή βλέπω ότι έχεις αρκετή υγρασία πιστευω ότι θα τα κατάφερνε wipping moss και κανένας αδίαντος.

Το mist maker από που το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άντε μπράβο να βλέπουμε και κάτι διαφορετικό.

Μος από τη φύση έχουν το μειονέκτημα ότι επηρεάζονται από τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες.Επειδή βλέπω ότι έχεις αρκετή υγρασία πιστευω ότι θα τα κατάφερνε wipping moss και κανένας αδίαντος.

Το mist maker από που το αγόρασες;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας, η αλήθεια είναι πως πραγματικά έχω πολύ υγρασία στάζει όλο, έχω δοκιμαστικά στις στεριες Java moss και anubia nana, λέτε μπορω να τα διατηρήσω αυτά τα είδη επίσης σκέφτομαι να προσθέσω bucefalnadra τι λέτε, αντί για βρυες δηλαδή να έχω Java moss... 

Το mist maker το αγορασα πριν 6-7 μήνες από το petsupermarket στη Πειραιώς.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη! Ομορφο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις πολλά εγώ που είχα δοκιμάσει πχ μια ανούμπια στην μια μεριά κόντεψε να ξεραθεί και στην άλλη επανήρθε και μεγάλωσε, είναι πως θα του κάτσει του φυτού και πως θα βολευτεί. πχ η μοος που είχα όσο ήταν μικρή αναπτύσσονταν μια χαρά όταν μεγάλωσε δεν την έφτανε η υγρασία και η άκρες ξεραίνονταν οπότε την κρατούσα κοντή σαν γκαζον :) Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις πααααααρα πολλά φυτά και ανάλογα με την διαρρύθμιση που έχεις μπορεί να σου κάτσουν μπορεί και όχι. 

Τώρα αν αναρωτιέσαι γιατί το χάλασα θα σου πω, δεν το χάλασα αλλά χάλασε, επειδή είχα Τ5 το καλοκαίρι ανέπτυξε μεγάλη θερμοκρασία πάνω απο 30 άνοιγα το καπάκι έπεφτε η θερμοκρασία αλλά έπεφτε και η υγρασία οπότε καταλαβαίνεις, κλειστό καπάκι καλή υγρασία μεγάλη θερμοκρασία, ανοιχτό καπάκι καλή θερμοκρασία χάλια υγρασία, τελικά δεν μπόρεσα να το ισορροπήσω και μου χάλασε. 

Εύχομαι ο χώρος που το έστησες να μην πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες ή να έχεις κάποιο κλιματιστικό.

Επίσης είχα δει στο ίντερνετ πως αλείβουν ένα τμήμα στο τεραριο με σιλικόνη και απο πάνω την πασπαλίζουν με κοκοφονικα ή άλλο υλικό το έκανα και εγώ αλλά αυτό είναι καλό για τεράριουμ με χαμηλή υγρασία στο δικό μου με την υψηλή υγρασία μέσα σε 6-7 μήνες με έλιωσε ο κοκοφοίνικας και φαινόταν η σιλικόνη.

Αν θυμηθώ και άλλος βλακείες που έκανα θα σου πω για να μην της κάνεις και εσύ ή να βρεις ίσος κάποια ποιο αξιόλογη λύση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις πολλά εγώ που είχα δοκιμάσει πχ μια ανούμπια στην μια μεριά κόντεψε να ξεραθεί και στην άλλη επανήρθε και μεγάλωσε, είναι πως θα του κάτσει του φυτού και πως θα βολευτεί. πχ η μοος που είχα όσο ήταν μικρή αναπτύσσονταν μια χαρά όταν μεγάλωσε δεν την έφτανε η υγρασία και η άκρες ξεραίνονταν οπότε την κρατούσα κοντή σαν γκαζον :) Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις πααααααρα πολλά φυτά και ανάλογα με την διαρρύθμιση που έχεις μπορεί να σου κάτσουν μπορεί και όχι. 

Τώρα αν αναρωτιέσαι γιατί το χάλασα θα σου πω, δεν το χάλασα αλλά χάλασε, επειδή είχα Τ5 το καλοκαίρι ανέπτυξε μεγάλη θερμοκρασία πάνω απο 30 άνοιγα το καπάκι έπεφτε η θερμοκρασία αλλά έπεφτε και η υγρασία οπότε καταλαβαίνεις, κλειστό καπάκι καλή υγρασία μεγάλη θερμοκρασία, ανοιχτό καπάκι καλή θερμοκρασία χάλια υγρασία, τελικά δεν μπόρεσα να το ισορροπήσω και μου χάλασε. 

Εύχομαι ο χώρος που το έστησες να μην πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες ή να έχεις κάποιο κλιματιστικό.

Επίσης είχα δει στο ίντερνετ πως αλείβουν ένα τμήμα στο τεραριο με σιλικόνη και απο πάνω την πασπαλίζουν με κοκοφονικα ή άλλο υλικό το έκανα και εγώ αλλά αυτό είναι καλό για τεράριουμ με χαμηλή υγρασία στο δικό μου με την υψηλή υγρασία μέσα σε 6-7 μήνες με έλιωσε ο κοκοφοίνικας και φαινόταν η σιλικόνη.

Αν θυμηθώ και άλλος βλακείες που έκανα θα σου πω για να μην της κάνεις και εσύ ή να βρεις ίσος κάποια ποιο αξιόλογη λύση. 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ, σίγουρα είναι πολύ πειραματική η πρώτη προσπάθεια θα μοιράζομαι μαζί σας όλες τις κινήσεις που θα κάνω να μάθω από εσάς και όλοι μαζί από τις δοκιμές, σας ευχαριστώ πολύ όλους, θα δοκιμάσω με κάποια κλαδέματα anubias για αρχή να δω πως θα πάει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου ένα update από τη προσπάθεια μου, επειδή με χάλαγε οπτικά το κενό στη πίσω μεριά, έκοψα και προσάρμοσα τη πλάτη από φελιζολ που είχε η γυάλα της exoterra και στη πορεία θα προσπαθήσω να αναπτύξω πάνω της Java moss, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια απορία που έχω, όπως θα δείτε στη φώτο έχω βάλει προσθέσει μια ρίζα με μια anubia nana που μετέφερα από το ενυδρείο μου αλλά όλο το φυτό και οι ρίζες βρίσκονται στον αέρα, μπορεί να εποβιωσει έτσι η πρέπει τουλάχιστον οι ρίζες να βρίσκονται στο νερό, η υγρασία οπως είχα αναφέρει είναι μεγάλη είναξ συνεχώς βρεγμένο το φυτό.... Γενικά δν έχω καταλάβει η emersed μορφή έχει τις ρίζες στο νερο η απλά είναι σε μεγάλα επίπεδα υγρασίας να μην στεγνώνει, σας ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθεια σας γιατί θα ήθελα να μεταφέρω και άλλες μικρές ρίζες με φυτά πάνω bucephalandra και anubies.... 

IMG-0f57ce488affd3029de49975017ebc13-V.jpg

IMG-37701cc83cb335e28bf7b69eaeb4e9d0-V.jpg

IMG-e01b581a85e7a2cd70e4dba9f7525441-V.jpg

IMG-805cbf343f6323c712c6c6da1be4a9ba-V.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Καλησπέρα φίλοι μου ένα update από τη προσπάθεια μου, επειδή με χάλαγε οπτικά το κενό στη πίσω μεριά, έκοψα και προσάρμοσα τη πλάτη από φελιζολ που είχε η γυάλα της exoterra και στη πορεία θα προσπαθήσω να αναπτύξω πάνω της Java moss, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια απορία που έχω, όπως θα δείτε στη φώτο έχω βάλει προσθέσει μια ρίζα με μια anubia nana που μετέφερα από το ενυδρείο μου αλλά όλο το φυτό και οι ρίζες βρίσκονται στον αέρα, μπορεί να εποβιωσει έτσι η πρέπει τουλάχιστον οι ρίζες να βρίσκονται στο νερό, η υγρασία οπως είχα αναφέρει είναι μεγάλη είναξ συνεχώς βρεγμένο το φυτό.... Γενικά δν έχω καταλάβει η emersed μορφή έχει τις ρίζες στο νερο η απλά είναι σε μεγάλα επίπεδα υγρασίας να μην στεγνώνει, σας ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθεια σας γιατί θα ήθελα να μεταφέρω και άλλες μικρές ρίζες με φυτά πάνω bucephalandra και anubies.... 

IMG-0f57ce488affd3029de49975017ebc13-V.jpg

IMG-37701cc83cb335e28bf7b69eaeb4e9d0-V.jpg

IMG-e01b581a85e7a2cd70e4dba9f7525441-V.jpg

IMG-805cbf343f6323c712c6c6da1be4a9ba-V.jpg

Επίσης άλλη μια απορία που έχω γιατί διαβάζω άρθρα αλλά έχω μπερδευτεί, ο mist maker πόσες ώρες πρέπει να λειτουργεί, εγώ τον έχω 24ωρο και στάζουν όλα μέσα στη γυάλα θα πρέπει να κάνω παύσεις τι μου προτείνετε, ευχαριστώ πολύ.... 

Link to comment
Share on other sites

ανούμπιες με της ρίζες στον αέρα δεν δοκίμασα δεν ξέρω, σε σχισμές απο βράχια ή ξύλα ναι μια χαρά τα πάνε.

Τον νεφελοποιητή τον δουλεύεις με παύσης βάζοντας ένα χρονοδιακοπτη. Τον δουλεύεις τόσο όσο χρειάζεται να κρατάς την υγρασία που θες, φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχεις υγρόμετρο ψηφιακό η μη δεν παίζει ρόλο όπως και να έχει φτηνά είναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ανούμπιες με της ρίζες στον αέρα δεν δοκίμασα δεν ξέρω, σε σχισμές απο βράχια ή ξύλα ναι μια χαρά τα πάνε.

Τον νεφελοποιητή τον δουλεύεις με παύσης βάζοντας ένα χρονοδιακοπτη. Τον δουλεύεις τόσο όσο χρειάζεται να κρατάς την υγρασία που θες, φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχεις υγρόμετρο ψηφιακό η μη δεν παίζει ρόλο όπως και να έχει φτηνά είναι.

Χρήστο σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθεια, θα πάρω σύντομα υγρόμετρο... Σε τι ποσοστά πιστεύεις πρέπει να κυμαίνετε το σύστημα μου? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάτε καθαρά απο τα είδη φυτών που έχεις εγώ επειδή μέσα είχα και βατραχάκια το είχα στο 80%. όταν με το καλό μας άφησαν χρόνους τα βατραχάκια πάλι συνέχεια να το έχω στο 80%. Παρατήρησα πως κάποια φυτά πήγαιναν σφαίρα ενώ κάποια άλλα δεν τα άρεσε η υψηλή υγρασία και με το καιρό τα έχασα. Μην ρωτάς ποια, γιατί πειραματικά πέρασαν απο μέσα σίγουρα καμιά 30 διαφορετικά είδη φυτών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμ κατάλαβα, να υποθέσω πως με anubies moss bucefalnadra θα θελω υψηλά ποσοστά.... Σε ευχαριστώ και πάλι, θα δοκιμάζω και θα παρατηρώ και θα ενημερώνω, καλο βραδι 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,παιδια έχω τρελαθεί προχθές παρατηρούσα το aquaterrarium και όλα ήταν φυσιολογικά σήμερα τ πρωι ανοίγω τα τζάμια και το να δω μέσα σε 2 μέρες...... Ανεβάζω φωτογραφίες, τι είναι αυτό μανηταρια? Πως ξεφυτρωσαν έχω τρελαθεί, είναι επικίνδυνα, δν έχω ζωντανούς οργανισμούς μέσα.... 

IMG-d879e3fa0ac3e85bde0ecf9b4e077b94-V.jpg

IMG-6e203d07cac56ccaca2175de4d4f12de-V.jpg

IMG-6d018150ddb6d54abca70b0690d548df-V.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφα είναι δεν τα πειράζεις, άλλη το επιδιώκουν μάλιστα υπάρχουν και είδη που είναι καταπληκτικά για τεράριουμ. Τώρα αν είναι δηλητηριώδες δεν ξέρω, δοκίμασε να τηγανίσεις ένα ?.

 

Πέρα απο την πλάκα απο την στιγμή που δεν έχεις μέσα ζωντανά τότε απλά δεν σε απασχολεί αν είναι ή όχι βλαβερά.

 

Δες κάτι καταπληκτικά μανιτάρια με βιοφωταύγεια ανήκουν στην οικογένεια Panellus stipticus το βράδυ όταν κλείνουν τα φώτα θα έχεις αυτό το θέαμα

309419d4bf1f3481172c0d5ad52fd65e.jpg

Mycena_chlorophos.jpg

biolumineszenz-teaserfoto.png

LikqE9995qLgznWz7yTcivGiZZZyxA7Yl_D11-zx

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να να δείτε τη προσπάθεια μου πως πάει και να μου δώσετε συμβουλές και ιδέες,εχουμε και λέμε οι anubies και η Java moss διατηρούνται άψογα στην emersed μορφή αναπτύσσονται μάλιστα γρήγορα, τώρα άμα σας πω πως ανά 2 μέρες βγαίνουν 5 με 10 μανιτάρια και χαλάνε και ξανά τ ίδιο για μήνες τώρα θα με πιστέψετε, πολύ κουφό τι να πω, με τρομάζουν λγ στην ιδέα του μύκητα και της περίεργης πλέον μυρωδιάς όταν ανοίγω τ τζάμια, οπότε τ όλο σύστημα για μήνες τώρα πάει στον αυτόματο μόνο νερό συμπληρώνω τακτικά ότι εξατμίζεται.... 

Screenshot_20200704_160512.jpg

Screenshot_20200704_160501.jpg

Screenshot_20200704_160447.jpg

Screenshot_20200704_160552.jpg

Screenshot_20200704_160537.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογική η ύπαρξη των μανιταριών μέσα σε αυτή την υγρασία. 

Οι moss βλέπω είναι σε καλή κατάσταση αν λάβουμε υπ όψιν και ότι βρισκόμαστε στη μέση του καλοκαιριού.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να προσαρμόσεις κανένα γλαστράκι με φτέρη?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Απόλυτα φυσιολογική η ύπαρξη των μανιταριών μέσα σε αυτή την υγρασία. 

Οι moss βλέπω είναι σε καλή κατάσταση αν λάβουμε υπ όψιν και ότι βρισκόμαστε στη μέση του καλοκαιριού.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να προσαρμόσεις κανένα γλαστράκι με φτέρη?

Και το σκεφτόμουν αλλά έλεγα με τόσο υγρασία θα σαπίσει θα μουλιάσει τ χώμα.... Μπορώ να προσθέσω λες με γλάστρακι μαζι και να τ καλυψω καπως...? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Απόλυτα φυσιολογική η ύπαρξη των μανιταριών μέσα σε αυτή την υγρασία. 

Οι moss βλέπω είναι σε καλή κατάσταση αν λάβουμε υπ όψιν και ότι βρισκόμαστε στη μέση του καλοκαιριού.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να προσαρμόσεις κανένα γλαστράκι με φτέρη?

Επίσης Σωτήρη τα μανιτάρια αυτά είναι επικίνδυνα στην επαφή? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω υπεύθυνα για τα μανιτάρια,. Και στο δικό μου βγαίνουν αρκετά.

Εξάλλου είναι τόσο σύντομη η ζωή τους  που μπορούμε  να μην τα αγγίξουμε.

Χρησιμοποιώντας λίγη κόλλα μπορείς να καλύψεις τη γλαστρούλα με ξυλαράκια, πετρούλες, forrest moss ή sphagnoum moss η ότι άλλο φυσικό υλικό φανταστείς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω υπεύθυνα για τα μανιτάρια,. Και στο δικό μου βγαίνουν αρκετά.

Εξάλλου είναι τόσο σύντομη η ζωή τους  που μπορούμε  να μην τα αγγίξουμε.

Χρησιμοποιώντας λίγη κόλλα μπορείς να καλύψεις τη γλαστρούλα με ξυλαράκια, πετρούλες, forrest moss ή sphagnoum moss η ότι άλλο φυσικό υλικό φανταστείς.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Σωτήρη, θα προσθέσω φτέρη πολύ σύντομα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@Ταυλανδεζος

Το terrarium υπάρχει ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχει ξεστηθει πληρως αν και ηταν επιτυχημενο σαν πρωτη προσπαθεια,υπαρχει η γυαλα σκετη με τον εξοπλισμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...