Jump to content

Green Spot Algae σε Anubias barteri


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, στη σημερινή αλλαγή νερού παρατήρησα πως πάνω στην Anubia barteri έχει αναπτυχθεί πιθανότατα κάτι που μοιάζει με Green Spot Algae (GSA). Παραθέτω χαρακτηριστικά ενυδρείου:

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: Rio 125, 125L, 79Μ 34Π 42Υ, 4-5 εκατοστά υπόστρωμα, περ. 112 L όγκος νερού
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Φυτεμένο με 3 nerite snails
Χρονος λειτουργιας: 2011- σήμερα
Υποστρωμα και ποιο: Κάποιο "χώμα" της sera από κάτω και από πάνω Aqua della aquarium gravel black 1-3mm, 9 kg (παλαιότερα είχα πιο αδρό χαλίκι και το αφαίρεσα όσο μπορούσα για να βάλω το καινούριο Aqua della)
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): Δύο (2) Τ5 λάμπες hi-lite της Juwel, 28W η κάθε μία (590mm), 1800+1600 lumen σύμφωνα με το site. PAR μου βγαίνει 23 για κάποιο λόγο από το rotalabutterfly. Λίγο δεν είναι;
Φωτοπεριοδος: 0900-1800
Παροχη CO2: DIY σύστημα με 2 μπουκάλες 1,5 λίτρου (500g ζάχαρη + μισό φάκελο ξηρή μαγιά + 1 λίτρο νερό σε κάθε μια, αλλαγή ανά 2 εβδομάδες εναλλάξ για σταθερή παροχή), tropica 3-in-1 diffuser που το 'χω βάλει να οδηγεί τις φυσαλίδες στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου. Οι μπουκάλες είναι βυθισμένες σε νερό με θερμοστάτη στους 28°. Το drop test δείχνει επαρκή επίπεδα διοξειδίου (σταθερά πράσινο) αν και μια-δυο φορές μου έχει ξεφύγει σε παραπάνω επίπεδα (είχε κιτρινίσει). 
Χρηση excel: Όχι γιατί αλληλεπιδρά με drop test
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: EI weekly A. KNO3 102 g/L + K2SO4 60g/L, B. Cooper enema, C. Power-4 32g/L, D. FeSO4 40g/L με κιτρικό (ΞΥΝΟ από σουπερ μαρκετ) 40g/L που παρακολουθώ για οξείδωση
Ταμπλετες λιπανσης: Όχι αν και διαθέτω της sera

Προγραμμα λιπανσης:

Κυρ

1. Aλλαγή νερού

2. 20mL δ/τος ΚΝΟ3/K2SO4 και

3. 15 σταγόνες Cooper Enema

Δευ

1. 5 mL δ/τος Power-4 και

2. 5mL δ/τος σιδήρου
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): κάθε εβδομάδα (Κυριακή) 40-50%
Θερμοκρασια: 26°C με θερμοστάτη
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: δεν έχω αντιδραστήρια, θα προμηθευτώ άμεσα
ΝΟ2: 0 πριν την αλλαγή νερού και στο τέλος της εβδομάδας (EHEIM stick test) (παλαιότερα είχα υγρά τεστ NH3, NO2, NO3, θα ξαναπρομηθευτώ άμεσα)
ΝΟ3: 0 πριν την αλλαγή νερού και στο τέλος της εβδομάδας (EHEIM stick test)
ΡΟ4: δεν κάνω μέτρηση
Fe: δεν κάνω μέτρηση
ΡΗ: 6,8
KH: 6 βαθμοί (υγρό τεστ tetra, έχω χάσει το υγρό αντιδραστήριο GH)
GH: >6 βαθμοί (EHEIM stick test)
Φιλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο tetra. Δεν ανακαλώ μοντέλο. Προστασία βιολογίας με αντιχλώριο Seachem prime στις συνιστώμενες δόσεις σε κάθε αλλαγή.
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 3 Nerite snails και παράσιτα Phisa και Melanoides (παρά τους κόπους μου με KMnO4 σε κάθε νέο φυτό)
Ειδη φυτων: Anubias barteri, Anubias barteri var. nana, Cryptocoryne wendtii (μια πράσινη και μια κόκκινη ποικιλία, τις απέκτησα το 2011 οπότε δυστυχώς δεν ανακαλώ συγκεκριμένα!), Microsorum pteropus, java moss, Limnophila sessiliflora,  Egeria densa, Echinodorus bleheri, Eleocharis parvula, Eleocharis vivipara, Vallisneria americana var. natans
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 4
Περιγραφη αλγης: Φωτεινές πράσινες κηλίδες προσκολλημένες σε μερικά από τα φύλλα της μίας Anubia barteri, προς την πλευρά του φωτός, οι οποίες δεν αφαιρούνται με οδοντόβουρτσα και ούτε καν με νύχι. Δεν παρατηρώ αντίστοιχη ανάπτυξη στα τζάμια.
Ποτε εμφανιστηκε: Την παρατήρησα αυτήν την εβδομάδα.
Αλλα σχολια: Πριν 1 εβδομάδα παρατήρησα το βράδυ κάποιους νηματώδεις πάνω στο τζάμι, 3-4 χιλ σε μήκος. Χαμήλωσα τη θερμοκρασία από τους 28° στους 26° και δεν ξαναπήρε κάτι το μάτι μου. 

Φωτο: 

 

Έχω τις εξης ερωτήσεις:
1. Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι χαμηλός, μέτριος ή υψηλός; Το rotalabutterfly μου φαίνεται πως υποεκτιμά το PAR που έχω. Έχω σκοπό να αναβαθμίσω σε δυσκολότερα φυτά στο μέλλον και το έχω απορία!

2. Σε τι μπορεί να οφείλεται η ξαφνική ανάπτυξη της (υποθέτω) GSA στις Anubias; 

3. Αξίζει να κόψω τα προσβεβλημένα φύλλα ή θα τα βοσκήσουν τα nerites;

4. Η καλύτερη αρχική στρατηγική είναι να αυξήσω το φώσφορο, να μειώσω φωτοπερίοδο (παρότι PAR 23) ή να ελαττώσω τα λιπάσματα;

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

25DA36C7-E6F4-4020-9FB6-C6A5B8A8C3DE.jpeg

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να καθαρίσεις τα προσβλεβλημένα φύλλα, και μέτρα οπωσδήποτε NO3 και φωσφορικά.

Λογικά θα πρέπει να αυξήσεις φωσφορικά και διοξείδιο....Κάνε όμως πρώτα τις μετρήσεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Husky_Jim said:

Προσπάθησε να καθαρίσεις τα προσβλεβλημένα φύλλα, και μέτρα οπωσδήποτε NO3 και φωσφορικά.

Λογικά θα πρέπει να αυξήσεις φωσφορικά και διοξείδιο....Κάνε όμως πρώτα τις μετρήσεις....

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κάποια συμβουλή για το πώς καθαρίζεται η άλγη αυτή; Με οδοντόβουρτσα και νύχι δεν κατάφερα τίποτα...

Όσο για τις μετρήσεις, εδώ στο νησί δε θα έχω υγρά τεστ ΝΟ3 και φωσφορικών για 2 εβδομάδες τουλάχιστον αλλά θα παραγγείλω. Το στικ βγάζει νιτρικά 0.

Link to comment
Share on other sites

αύξησε νιτρικά λίγο για αρχή.Για τα φύλλα θα σου έλεγα οδοντόβουρτσα αλλά αφού το έκανες ήδη άρχισε να κόβεις όσα φύλλα έχουν προσβληθεί αρκετά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Husky_Jim said:

αύξησε νιτρικά λίγο για αρχή.Για τα φύλλα θα σου έλεγα οδοντόβουρτσα αλλά αφού το έκανες ήδη άρχισε να κόβεις όσα φύλλα έχουν προσβληθεί αρκετά

Oκ, δυστυχώς εκεί θα καταφύγω. Για το επίπεδο φωτισμού έχεις κάποιο σχόλιο; Πώς θα το χαρακτήριζες (Τ5 2x28w, 3400lm, PAR 23 (???), 112L);

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...