Jump to content

Επιλογή ψαριών για νέο ενυδρείο αρχάριας


SALT

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Φυτεμένο τοπίου,)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 380 Χ 250 Χ 470 mm
Συνολικά Λίτρα:  38 ΛΙΤΡΑ 
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Lindermia Rotundifolia, Ludwigia palustris, Java moss, Hottonia palustris, Anubias barteri var.nana, Marsilea crenata
Ψάρια: ?????????????
Άλλα είδη : ???????????

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: 
Πέτρες:2 ξυλόπετρες
Ξύλα: 1 μοπανι
Υπόστρωμα:Amazonia, Amazonia II


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): LED 9 W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Έχει το ενυδρείο ένα μπλέ σφουγγάρι (μηχανική) και μία σχάρα. Έβαλα και βιολογικό υλικό.
Θέρμανση/ Ψύξη: θέρμανση
Λίπανση: ΟΧΙ
Παροχή CO2: ΟΧΙ


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):20
Αμμωνία (ΝΗ3):Δεν έκανα μέτρηση ακόμα. Είμαι στο στρώσιμο
Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):Δεν έκανα μέτρηση ακόμα Είμαι στο στρώσιμο
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26 κελσίου

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Θα κάνω κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριακο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Ψάχνω να βρω τί ψάρια θα βάλω όταν στρώσει. Μου αρέσουν τα κοπαδόψαρα. Ισως 6 neon tetra που είναι πολύ μικρά, 3-4 red cherry και 1-2 σαλιγκάρια ζεβρα. Θα είναι ΟΚ ? Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Webp.net-resizeimage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον τετρα θελουν 120 λιτρα αλλα θα μπορουσες να βαλεις embers tetras.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή κοπαδακι micro rasbora

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνουν κοπαδοψαρα σε τόσο μικρό χώρο...

Το θέμα είναι πως εκτός των λίτρων , θέλουν και μαλακό νερό,που φαντάζομαι ότι δεν έχεις (αν κρίνω από το ph 8)..

Σε αυτά τα λίτρα ψάχνεις κάτι μικρό που τα πάει καλά σε νερό βρύσης.. όπως cpd , red cherry, ή μονομαχος (μόνος του), ή αν πας σε ποιο απαιτητικά ψάρια (από άποψη τροφής ) , μπορείς να κοιτάξεις για ένα ζευγάρι Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby) , ή μια ομάδα bumble bee gobies , ή dwarf puffers

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα rasbora θα χαθούν εκεί μέσα. Δες και τα boraras brigitae. 

Μονομάχος εξυπακούεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα brigitae θέλουν πολύ μαλακό νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο μονομάχος δεν θέλει μαλακό νερό? κ όμως έχει την δυνατότητα να προσαρμόζεται. Για μένα περισσότερο ρόλο παίζει η σταθερότητα παρά τόσο οι απαιτήσεις. 

Τώρα αν είχες boraras σε 7,5-8 και εξακριβωμένα σου πέθαναν από τη σκληρότητα πάσο αλλά εδώ μιλάμε για ψάρια που υπάρχουν χρόνια στο εμπόριο και πλέον μπορούν και προσαρμόζονται σε εύρος παραμέτρων. Δεν εννοώ τρελές διαφορές γιατί αν βάλω betta macrostoma που θέλει 6 ph το ανώτατο σε σκληρό θα πάει αδιάβαστο. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά θέλει μαλακό...Τα κοινά betta splendens που βρίσκονται εύκολα , τα πάνε καλά σε νερό βρύσης... Φυσικά τα πάνε ακόμη καλύτερα σε μαλακό νερό..

Φίλε μου, δεν πεθαίνουν στο λεπτό τα ψάρια μαλακού νερού, αν τα βάλεις σε σκληρό... Μπορεί όμως να γίνουν πιο ευάλωτα σε ασθενειες ή να μειωθεί το προσδόκιμο ζωής ή να μην αναπαράγονται... Πράγματα δλδ που είναι απαραίτητα για την ευζωια τους...

macrostoma σε 8ph , δεν θα έβαζες ...,αλλά θα έβαζες brigitae ,που το όριο του ph τους ξεκινά από 4 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω brigitae πανω απο 1 χρονο.... Μονο μαλακο νερο με Κh οχι πανω απο 3 και ph 6,5(6,8). Δοκιμασα στην αρχη να τα εχω σε ενυδρειο 20λ (35 εκ μηκος), μετα σε 60λ (60 εκ) και τωρα ειναι σε 120λ..... χε-χε. Μπορω να σας πω, οτι οι νορμαλ συμπεριφορες αρχιζουν και φαινονται μονο σε ενυδρειο 60 εκ και πανω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

Ναι φυσικά θέλει μαλακό...Τα κοινά betta splendens που βρίσκονται εύκολα , τα πάνε καλά σε νερό βρύσης... Φυσικά τα πάνε ακόμη καλύτερα σε μαλακό νερό..

Φίλε μου, δεν πεθαίνουν στο λεπτό τα ψάρια μαλακού νερού, αν τα βάλεις σε σκληρό... Μπορεί όμως να γίνουν πιο ευάλωτα σε ασθενειες ή να μειωθεί το προσδόκιμο ζωής ή να μην αναπαράγονται... Πράγματα δλδ που είναι απαραίτητα για την ευζωια τους...

macrostoma σε 8ph , δεν θα έβαζες ...,αλλά θα έβαζες brigitae ,που το όριο του ph τους ξεκινά από 4 .

Εμένα πάντως ένα ψάρι το οποίο δέχεται παράμετρο 4-7 (πολύ καλό το seriouslyfish τελικά) μου δείχνει ψάρι που προσαρμόζεται. Τώρα να κάτσουμε να δούμε περιπτώσεις που έχουν μπει σε σκληρό νερό? Σίγουρα θα υπάρχουν. Ίσως και με επιτυχία, ίσως και με αποτυχία. Έχει γίνει όμως. Αν μπορείς να είσαι απόλυτος για το "ναι" και το "όχι" τότε ίσως θα πρέπει να προσέξεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτος φίλε μου , μάλλον εσύ είσαι... ή σε συμφέρει να είσαι ... Για να έχεις πάμπολλες επιλογές...

Έχω γνωρίσει μιλιουνια τέτοιους χομπίστες ..

Το ότι  κοιτάω το seriouslyfish , 

ένα από τα καλύτερα προφιλαδικα ψαριών παγκοσμιως , δεν νομίζω ότι είναι κακό..άλλωστε, θέλεις να τα βγάλω από το μυαλό μου; μήπως να πάω στον βιότοπο να μετρήσω και να έρθω να στο πω;

καλό θα ήταν να το έκανες κι εσύ για να αποφύγεις τις ψαροσουπες ...και το χειρότερο ,τις λάθος επιλογές ψαροσυνθεσης που προτείνεις σε νέους χομπίστες.

οι τιμές που λαμβάνονται είναι σε διάφορα σημεια , συνθήκες (χειμώνα, καλοκαίρι, βροχή κλπ) , ακόμα και σε διαφορετικούς βιοτόπους που απαντώνται τα ψάρια, για αυτό και το ευρος συνήθως είναι μεγάλο.

Έτσι, καλό είναι να είμαστε μέσα στα όρια αυτά (ιδανικά, ούτε πολύ χαμηλά , ούτε πολύ ψηλά).

Το ψάρι δεν μεταλλάσσεται, εκεί γεννήθηκε, από κεινα τα νερά προήλθε...το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε λοιπόν , είναι να του προσφέρουμε τις συνθήκες στις οποίες θα ζούσε (τουλάχιστον, όσο μπορεί να γίνει αυτό σε αιχμαλωσία)

Καλή συνέχεια....

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Δεν είμαι απόλυτος φίλε μου , μάλλον εσύ είσαι... ή σε συμφέρει να είσαι ... Για να έχεις πάμπολλες επιλογές...

Έχω γνωρίσει μιλιουνια τέτοιους χομπίστες ..

Το ότι  κοιτάω το seriouslyfish , 

ένα από τα καλύτερα προφιλαδικα ψαριών παγκοσμιως , δεν νομίζω ότι είναι κακό..άλλωστε, θέλεις να τα βγάλω από το μυαλό μου; μήπως να πάω στον βιότοπο να μετρήσω και να έρθω να στο πω;

καλό θα ήταν να το έκανες κι εσύ για να αποφύγεις τις ψαροσουπες ...και το χειρότερο ,τις λάθος επιλογές ψαροσυνθεσης που προτείνεις σε νέους χομπίστες.

οι τιμές που λαμβάνονται είναι σε διάφορα σημεια , συνθήκες (χειμώνα, καλοκαίρι, βροχή κλπ) , ακόμα και σε διαφορετικούς βιοτόπους που απαντώνται τα ψάρια, για αυτό και το ευρος συνήθως είναι μεγάλο.

Έτσι, καλό είναι να είμαστε μέσα στα όρια αυτά (ιδανικά, ούτε πολύ χαμηλά , ούτε πολύ ψηλά).

Το ψάρι δεν μεταλλάσσεται, εκεί γεννήθηκε, από κεινα τα νερά προήλθε...το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε λοιπόν , είναι να του προσφέρουμε τις συνθήκες στις οποίες θα ζούσε (τουλάχιστον, όσο μπορεί να γίνει αυτό σε αιχμαλωσία)

Καλή συνέχεια.... 

Καλησπερα.Προσωπικα γνωρίζω το παλικάρι που μιλάς με μεγάλη ασέβεια στο πρόσωπο του, κι έχω να πω ότι όσο καιρό έχω κάνει την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω διαπιστώσει ότι έχει ορθώς βοηθήσει πολύ νέα άτομα στο χόμπυ.Ουδεποτε παρατήρησα να προτείνει ψαροσουπες που αναφέρεις παρά μόνο βοήθεια έχει προσφέρει.οποτε καλό είναι να προσέχεις πως μιλας.ο καθένας λέει την άποψη του εδώ εξάλλου γι'αυτό πιστεύω ότι είναι το φόρουμ.εαν κάνω λάθος και σκοπός εδώ δεν είναι η βοήθεια,ενημέρωση κλπ με στόχο την ευζωια των ψαριών ενημερώστε με.επιπλεον εάν δεν σου αρέσει η άποψη κάποιου απλά μην την ασπαζεσαι.δεν χρειάζεται η αγένεια και αυτή η συμπεριφορά.επιπλεον για όλους αυτούς που εδώ μέσα το παίζουν ειδήμονες είμαι σίγουρη ότι από ψαροσουπες ξεκίνησαν.φιλικα και καλή σας συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω με καμία ασέβεια , για τον ειρωνικό "φίλο" σου , και αναφέρομαι στο ποστ , ότι και καλά  ψαχουλευω το seriusly για να πω την άποψη μου..

Οπότε ας απαντήσει πρώτα σαν άνθρωπος κι όχι σαν ειρωνας , και θα απαντήσω κι εγώ ανάλογα.

Δεν το παίζω ειδημον , και φυσικά ξεκινήσαμε σχεδόν όλοι οι χομπίστες στραβά... Απλώς είπα το πώς έχουν τα πράγματα.. 

"σκοπός εδώ δεν είναι η βοήθεια,ενημέρωση κλπ με στόχο την ευζωια των ψαριών"

Ποιος είναι ο σκοπός δλδ; 

βαλε σε γυαλες τότε τα ψάρια και μην ασχολείσαι με φίλτρα και βλακείες, αν δεν σε νοιάζει η ευζωια τους.

 

 

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Ας πέσουν οι τόνοι παρακαλώ...δέν υπάρχει λόγο να χαλιόμαστε για τέτοιους λόγους......ας είμαστε ποιό προσεκτικοί στις εκφράσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

Sorry Δημήτρη από μένα , δεν συνεχίζω άλλο.. δεν ήρθα από άλλο "στρατόπεδο" για να προκαλέσω σταματά...αλλά δεν μ'αρεσει το ειρωνικό ύφος..

Τέλος πάντων... Sorry από μένα στην SALT που της χαλάσαμε το post.

Εύχομαι να λάβει σωστές αποφάσεις... Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Δεν μιλάω με καμία ασέβεια , για τον ειρωνικό "φίλο" σου , και αναφέρομαι στο ποστ , ότι και καλά  ψαχουλευω το seriusly για να πω την άποψη μου..

Οπότε ας απαντήσει πρώτα σαν άνθρωπος κι όχι σαν ειρωνας , και θα απαντήσω κι εγώ ανάλογα.

Δεν το παίζω ειδημον , και φυσικά ξεκινήσαμε σχεδόν όλοι οι χομπίστες στραβά... Απλώς είπα το πώς έχουν τα πράγματα.. 

"σκοπός εδώ δεν είναι η βοήθεια,ενημέρωση κλπ με στόχο την ευζωια των ψαριών"

Ποιος είναι ο σκοπός δλδ; 

βαλε σε γυαλες τότε τα ψάρια και μην ασχολείσαι με φίλτρα και βλακείες, αν δεν σε νοιάζει η ευζωια τους

 

Έγραψα εάν κάνω λαθος και αν εδώ δεν ειναι....κλπ κλπ.διαβαζε σωστά τουλάχιστον γιατί μόνος σου δημιουργείς παρεξηγησεις.επισης είδα την ειρωνεία από μέρους σου όχι από εκείνον.Επιπλεον και κάτι τελευταίο αντι να κριτικάρεις την άποψη του άλλου γιατί δεν ρώτησες ως γνώστης με τι μετράει η κοπέλα κι αν μετράει σωστά;αν έχει κάτι ασβεστολιθικό μέσα που ανεβάζει σκληρότητες;γιατί αφού θέλει να βάλει κοπαδοψαρα δεν την συμβουλεύεις ή δεν της προτείνεις τρόπους να φτιάξει σωστές παραμέτρους;υπάρχουν κοπαδοψαρα που μπαίνουν σε 38 λίτρα και τα έχω διαβάσει σε ξένες σελίδες και έχω πάρει πολλές χρήσιμες συμβουλές από εκεί.Μου φαίνεται ότι κάποιοι κίνητρο τους είναι πως να την πουν στον άλλον και όχι να βοηθήσουν τελικά.Καλο βραδυ

Έγινε επεξεργασία - Christianna
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Christianna έγραψε:

.εαν κάνω λάθος και σκοπός εδώ δεν είναι η βοήθεια,ενημέρωση κλπ με στόχο την ευζωια των ψαριών ενημερώστε με.

βγάλτε νόημα 

Μάλλον εσύ δεν ξέρεις να γράφεις... 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tsala έγραψε:

βγάλτε νόημα 

Μάλλον εσύ δεν ξέρεις να γράφεις... 

 

Υπάρχουν φιλόλογοι να σου μεταφράσουν άμα θες

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Sorry Δημήτρη από μένα , δεν συνεχίζω άλλο.. δεν ήρθα από άλλο "στρατόπεδο" για να προκαλέσω σταματά...αλλά δεν μ'αρεσει το ειρωνικό ύφος..

Τέλος πάντων... Sorry από μένα στην SALT που της χαλάσαμε το post.

Εύχομαι να λάβει σωστές αποφάσεις... Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

Δέν υπάρχουν στρατόπεδα...  ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού λες ότι μπαίνουν κοπαδοψαρα σε 38 λίτρα , κάτι θα ξέρεις...

Θα μάθω κι εγώ , που θα πάει..

Δεν έχει νόημα με τι μετράει το ph , αποκλείεται να μένει μέσα στον Αμαζόνιο , για να βγάζει η βρύση της 6 ph... Άρα 7.5-8 , δεν έχει νόημα..

Οι αρχάριοι (σαν κι εσένα) , καλό είναι να μην μπλέκουν με οσμωση αμέσως και με επεξεργασία του νερού , γιατί είναι πολύ πιθανό οι συνθήκες να μην είναι σταθερές..και από λάθη που τυχόν γίνουν , να χαθούν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν υπάρχουν στρατόπεδα...  ;)

 

Γι αυτό γράφω ?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

αφήστε της διαμάχες που μπορούν να προκύψουν απο τον γραπτό λόγο, γιατί κάποιος ξέχασε ένα κόμμα, ή ένα ερωτηματικό, η γιατί του βγήκες έτσι ο λόγος και όχι αλλιώς.

Το φόρουμ μας στοχεύει στην καλή έως άριστη φιλοξενία των ψαριών και δεν συμβιβάζεται με την μέτρια και κακή φιλοξενία των ψαριών οπότε ότι έχετε να πείτε πείτε το σε αυτήν την βάση.

Μην παρασύρεστε απο τα διάφορα προφίλ ψαριών απο όποιον και να είναι γραμμένα γιατί κανένα δεν είναι λάθος και κανένα δεν είναι απόλυτος σωστό, η επιβίωση των ψαριών σε ένα ενυδρείο εξαρτάτε απο ένα σύνολο διαφόρων παραγόντων και όχι μόνο απο τα ξερά λίτρα.

 

Για να έρθω στο θέμα στο συγκεκριμένο ενυδρείο δεν μπαίνουν κοπαδοψαρα μπαίνει μονομάχος και ζευγάρι απο μικρόσωμα ψάρια, αλλιώς πάμε σε γαρίδες.

Θεωρητικά μπαίνουν ετλες αλλά με την προϋπόθεση ότι θα κρατάμε τον πληθυσμό μικρό αν αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε τότε ούτε αυτά μπαίνουν.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tsala έγραψε:

Ε, αφού λες ότι μπαίνουν κοπαδοψαρα σε 38 λίτρα , κάτι θα ξέρεις...

Θα μάθω κι εγώ , που θα πάει..

Δεν έχει νόημα με τι μετράει το ph , αποκλείεται να μένει μέσα στον Αμαζόνιο , για να βγάζει η βρύση της 6 ph... Άρα 7.5-8 , δεν έχει νόημα..

Οι αρχάριοι (σαν κι εσένα) , καλό είναι να μην μπλέκουν με οσμωση αμέσως και με επεξεργασία του νερού , γιατί είναι πολύ πιθανό οι συνθήκες να μην είναι σταθερές..και από λάθη που τυχόν γίνουν , να χαθούν τα ψάρια.

Ναι πολύ πιθανόν να έγινε από δικό μου λάθος.τωρα δλδ μου την λες;να χτυπήσω παλαμάκια;τουλάχιστον εγώ ρωτάω για να μαθαίνω δεν το παίζω ειδήμων.

Link to comment
Share on other sites

 Κατ'αρχήν ενα μεγάλο συγγνώμη στην φίλη @SALT για το θέμα. 

Δεν θα πω καν στη διαδικασία να συνεχίσω αν και βλέπω ότι πήρε πολύ μεγάλες διαστάσεις το θέμα και μπλέχτηκαν και άλλα μέλη. Ως προς την βοήθεια που έχω δώσει σε άλλα μέλη και συγκεκριμένα στην @Christianna και σε αρκετούς άλλους θα σε συμβούλευα να μπεις στο προφιλ μου και στην δραστηριότητα μου και να δεις αν προτείνω ψαρόσουπες ή αν κάπου κάνω λάθος.  

Θα τελειώσω με αυτό και θα πω μόνο αλίμονο αν στερήσουμε το δικαίωμα της γνώμης και του αντίλογου. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...