Jump to content

Ανεπαρκης φωτισμος


John C

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες και χρονια πολλα !!

 

Αντιμετωπιζω ενα διλημμα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Το ενυδρειο μου ειναι το juwel rio 125 το οποιο εχει για λαμπες 1x14w day και 1x14w nature στα 9000 και 6000 κελβιν με lumen 3220.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3796-juwel-φωτιστικό-led-multilux-led-80-2x14w-4022573465051.html

 

Υπολογιζω οτι το ενυδρειο εχει ~100λιτρα νερο λογω των περιεχομενων. Οι διαστασεις του ειναι 81x36x50 .

 

Εχω καποια φυτα , κοκκινα κυριως τα οποια δεν εχουν καλη αναπτυξη και επισης καποια stem plant οπως τα limnophila τα οποια αναπτυσσονται μεν αλλα εχουν μεγαλη αποσταση αναμεσα στα φυλα τους και καφε αλγη. Μετα απο ψαξιμο διαβασα οτι τα φυτα θελουν παραπανω φως γι αυτο συμπεριφερονται ετσι. Θα παραθεσω κ φωτο να δειτε να πειτε κ εσεις μια αποψη.

 

Καθως λοιπον μαλλον πρεπει να αλλαξω λαμπα κατεληξα σε μια της juwel την helialux led spectrum 800 που ειναι 32 wat και εχει ισχυ 140lumen/wat αλλα για τα λευκα led μονο καθως διαθετει και πρασινα/κοκκινα/μπλε. Οποτε δεν ξερω η μετρηση ποσο αποφερει στο συνολο. Διαλεξα αυτην γιατι ειναι καταλληλη για το κλειστο καπακι του rio 125 , εχει και αλλα χρωματα περαν του λευκου-ψυχρου μπλε και μελλοντικα μπορω να παρω και  ενα dimmer της juwel .

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5529-juwel-helialux-led-spectrum-800-32w-793mm-4022573489088.html

 

Ξερω οτι σημασια εχει το PAR αλλα δε βρηκα πουθενα μετρηση για τις 2 λαμπες, οποτε με γνωμονα το οτι για μετρια και δυσκολα φυτα θελουμε 40lumen /λιτρο ή 1wat/λιτρο μαλλον η λαμπα που εχω δεν κανει.

Το θεμα μου ειναι το εξης , νομιζω πως και η δευτερη λαμπα δεν αρκει ενω υποτιθεται οτι ειναι η μοναδικη αναβαθμιση που παιρνει το καπακι της juwel απο το ηδη υπαρχον.

Το συμπερασμα το βγαζω γιατι αναφερει 32 wat και σε lumen πιστευω πως βγαινει κατω απο 4.000 αφου ειναι μονο για τα λευκα led.

 

 Η ερωτηση ειναι λοιπον , μηπως κατι υπολογιζω λαθος και η λαμπα ειναι καταλληλη; Εχει καποιος την helialux 800 να μου πει μια αποψη ; Αν εχω δικιο , μπορειτε να μου πειτε καποια εναλλακτικη για φωτισμο καλο και επαρκη για το ενυδρειο μου;

20200420_125929.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

CO2 υπάρχει στο ενυδρείο?

 

Ναι , με μπουκαλα και το παρεχω μεσω  ριακτορα. 

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θέλεις φωτισμό ή πας σε ποιο εύκολα φυτά σε ότι αφορά τον φωτισμό, πίστεψε μου και με ανουμπιες μπουσεφαλάνδρες και μος μπορείς να κάνεις πάρα πολύ όμορφο ενυδρείο. Κατα την γνώμη μου η λάμπα που επελεξες κοστίζει πολύ εγω δεν θα έδινα τόσα λεφτά καλυτερα να έκαμνα πατέντες και να προσθετα καποια Τ5 ή λεντοτενία παρά να δώσω τόσα λεφτά.

Όσο για τα παρ δεν θα βρεις πουθενά πληροφορία γιατί τα πάρ μπορεί να τα μετρήσεις μόνο σε ένα στημένο ενυδρείο γιατί ο παράγοντας της φωτοσύνθεση είναι ποιο περίπλοκος.

 

σκέψου ξανά τη θέλεις να κάνεις και ότι αποφασίσεις είμαστε εδώ να το συζητήσουμε. Στέλνω και κάποιες φωτογραφίες για να δεις πόσο όμορφα ενυδρεία μπορείς να κάνεις με εύκολα φυτά και με τον υπάρχον φωτισμό σου.

maxresdefault.jpg

IAFS9vvhGlWZwP6YTeQQFL1fPuqMit9-d774MNXdanubias.jpg

 

moss_tank.jpg

 

75850bb53a3ac8f7a8cfc32188f9ea0f.jpg

4c6be99beb56c.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τωρα το εχω το ενυδρειο , δεν θα πεταξω τα φυτα εξω για να το ξαναστησω απο την αρχη. Σιγουρα γινεται και με χαμηλο φωτισμο με αλλον σχεδιασμο ,αλλα θελω να σωσω αυτο που αρχισα. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο barreport και στο theplantedtank.net, τουλαχιστον για τις παλιες Τ5 φθορισμου της JUWEL ελεγαν πως θεωρουνται υψηλης αποδοσης (Τ5ΗΟ) και εβγαζαν PAR 40-50 (δηλαδή μέτριο) στο βυθό για το Rio 125, το οποίο διπλασιαζόταν περίπου με τα κάτοπτρα της juwel. Μπορείς να δεις και εδώ για κάποια λάμπα που μοιάζει με τις juwel led λάμπες για να δεις αν συγκριτικά το ΡΑR στο juwel led σύστημα είναι αρκετό. (Αν ανακαλώ σωστά, τα led δεν δέχονται κάτοπτρα, έτσι;) 

 

Δοκίμασε αυτό βάζοντας κάποια λάμπα από το προηγούμενο λινκ που μοιάζει με τις δικές σου, σύμφωνα με τα specs που δίνει η Juwel στο site της. Αν έχεις κάποια απορία ή θες να παραθέσω νήματα από ξένα φόρουμ για το φωτισμό Τ5 της juwel, θα χαρώ να τα ξαναβρώ. Δεν νομίζω πως έχεις τόσο έντονο θέμα με το φωτισμό - αποκλείεται να υποβάθμισε η εταιρεία με τη νέα τεχνολογία το μαμίσιο φωτισμό της. Αν τότε (εποχή φθορισμού) ήταν χαμηλός προς μέτριος με δυνατότητα αναβάθμισης, σίγουρα θα γίνεται το ίδιο και τώρα.

 

Τέλος, το "watt ανά λίτρο" έχει καταστεί παρωχημένο από τότε που αφήσαμε την Τ8 τεχνολογία και δεν μεταφράζεται στα σύγχρονα led συστήματα. Αν θες να πας με κάποιο μπούσουλα που δεν είναι το ΡΑR (gold standard μαζί με PUR), να ελέγξεις τα LUX (δεύτερο λινκ) και στη χειρότερη περίπτωση τα lm/λίτρο. Σε καμία περίπτωση τα watt ανά λίτρο. 

 

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Αν ψάξεις στο barreport και στο theplantedtank.net, τουλαχιστον για τις παλιες Τ5 φθορισμου της JUWEL ελεγαν πως θεωρουνται υψηλης αποδοσης (Τ5ΗΟ) και εβγαζαν PAR 40-50 (δηλαδή μέτριο) στο βυθό για το Rio 125, το οποίο διπλασιαζόταν περίπου με τα κάτοπτρα της juwel. Μπορείς να δεις και εδώ για κάποια λάμπα που μοιάζει με τις juwel led λάμπες για να δεις αν συγκριτικά το ΡΑR στο juwel led σύστημα είναι αρκετό. (Αν ανακαλώ σωστά, τα led δεν δέχονται κάτοπτρα, έτσι;) 

 

Δοκίμασε αυτό βάζοντας κάποια λάμπα από το προηγούμενο λινκ που μοιάζει με τις δικές σου, σύμφωνα με τα specs που δίνει η Juwel στο site της. Αν έχεις κάποια απορία ή θες να παραθέσω νήματα από ξένα φόρουμ για το φωτισμό Τ5 της juwel, θα χαρώ να τα ξαναβρώ. Δεν νομίζω πως έχεις τόσο έντονο θέμα με το φωτισμό - αποκλείεται να υποβάθμισε η εταιρεία με τη νέα τεχνολογία το μαμίσιο φωτισμό της. Αν τότε (εποχή φθορισμού) ήταν χαμηλός προς μέτριος με δυνατότητα αναβάθμισης, σίγουρα θα γίνεται το ίδιο και τώρα.

 

Τέλος, το "watt ανά λίτρο" έχει καταστεί παρωχημένο από τότε που αφήσαμε την Τ8 τεχνολογία και δεν μεταφράζεται στα σύγχρονα led συστήματα. Αν θες να πας με κάποιο μπούσουλα που δεν είναι το ΡΑR (gold standard μαζί με PUR), να ελέγξεις τα LUX (δεύτερο λινκ) και στη χειρότερη περίπτωση τα lm/λίτρο. Σε καμία περίπτωση τα watt ανά λίτρο. 

 

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .
αν παμε με Lm/lt τοτε αυτα που εχω δεν επαρκουν αφου ειναι 3.220 και σιγουρα σε γωνιες κτλ δεν θα εχουν καν αυτη την αποδοση . τι θα προτινες ;

Link to comment
Share on other sites

1. Αρχικα, να υπολογισεις τα LUX ευκολα με το δευτερο λινκ στο προηγουμενο ποστ. Αν σου ειναι ευκολο, δοκιμασε και τα αλλα λινκς για να δεις περιπου σε τι PAR εισαι (παντα με επιφυλαξη αφου δεν κανεις ο ιδιος μετρηση και δεν υπαρχουν δεδομενα για juwel led και θα το πας συγκριτικα). 
2. Δευτερον, να δεις απο εδω ποια φυτα εχεις, ποια φυτα θες και τις απαιτησεις τους.

3. Τριτον, αναλογα με τις απαιτησεις που θες να καλυψεις, εξετασεις αν τα κατοπτρα ειναι καταλληλα για led (δεν εχω γνωση επι αυτου). Αν ειναι, παιρνεις κατοπτρα και περιμενεις αποτελεσματα. Αν δεν ειναι, δοκιμαζεις να προσθεσεις καποια παραπανω led λαμπα, πχ πανελ ή floodlight. Υπαρχει το juwel novolux αλλα περα απο πανακριβο ειναι και ασυμβατο με τα rio. Ψαχνεις γενικα καποιο led στα 6500Κ με προστασια IP65 ή καλυτερα IP67, ταση εισοδου καλυτερα χαμηλη 12-24V DC και γωνια φωτος 120° αλλιως δε θα διασπειρεται! Αυτη η λυση απαιτει μαλλον να εχεις ξεσκεπαστο το ενυδρειο. Εναλλακτικα, αν θες να ειναι σκεπασμενο, υπαρχουν επικουρικα ballast για εξτρα λαμπες Τ5 που με πατεντες ισως τις χωρεσεις κατω απ’το καπακι με τις αλλες αλλα εγω το θεωρω πολυ ακριβο σαν λυση. Δυστυχως τα builds της juwel εχουν ιδιαιτερες διαστασεις και θα δυσκολευτεις να βρεις κατι συμβατο.
4. Καθε αναβαθμιση σε φωτισμο πρεπει να συνοδευεται απο αντιστοιχη αναβαθμιση σε συστημα διοξειδιου και λιπανσεις, αλλιως θα γεμισεις αλγεις. Οσο ανεβαζουμε φωτισμο τοσο πιο απαιτητικο γινεται ενα ενυδρειο. 

 
Ας σημειωθει πως αν εχεις κοντα καποια λαμπα φθορισμου με μια led, λχ κατω απ’το καπακι, η θερμοτητα της Τ5 θα μειωσει δραματικα τη ζωη της led. Αυτο ομως το συζηταμε εφοσον κανεις τα πρωτα βηματα.

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι τα δεδομενα με βαση αυτα που εχω τωρα ,απλα δεν ξερω να τα διαβαζω 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TilemachosKout said:

για

Και εγω εχω το rio 125, υπολογιζω ομως τον ογκο που περιεχει νερο και οχι εξωτερικες διαστασεις. Μου βγαινει Υ42 Β34 Μ79 και θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις αυτες τις διαστασεις. Εκει που λεει αποσταση φωτος βαζεις 4 γιατι λεει απο επιφανεια, κατι που βγαζει par 16 στο βυθο το οποιο ειναι οντως ανεπαρκες. Εισαι σιγουρος οτι το led ecosmart αντιπροσωπευει τις λαμπες της juwel?

Παραθετω υπολογισμους του συστηματος σου στο rotala. Αγνοησε το par 16 μεχρι να βεβαιωθουμε οτι μοιαζει με το δικο σου συστημα (αν δεις διαφερουν πολυ μεταξυ τους τα διαφορα led!). Θα ψαξω για δεδομενα PAR στο φωτισμο juwel led και επανερχομαι το απογευμα. 
 

(Ξεχασα να πω πως μια λυση για ενισχυση φωτισμου ειναι μη αδιαβροχα led strips σε προφιλ αλουμινιου, που απαιτει να τρυπησεις το καπακι)

56FBD493-BAE3-4234-BD77-09FDCAD18050.png

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα απ οτι συμπληρωσα , ελπιζω επειδη φαινεσαι να ξερεις για τι μιλας ,να φτασουμε σε ενα συμπερασμα του τι πρεπει να γινει :D

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παρακαλω πες μου αν προτιμας να στελνω αρθρα στα αγγλικα ή στα ελληνικα για αρχη. Επισης, αν δεν εχεις καταλαβει κατι απο τις αρχες του φωτισμου του ενυδρειου (τεχνολογιες, συμβατοτητα, πώς τον μετραμε). Τελος, θα ηταν καλο να μας πεις τι φυτα εχεις αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο, τι φυτα θελεις να προσθεσεις καθως και τι φροντιδα τους παρεχεις με λιπασματα κλπ αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω αγγλικα , μπορεις να λινκαρεις οτι θελεις . Επισης το budget δεν ειναι προβλημα ,εντως ενος λογικου πλαισιου ,αρκει να γινει η δουλεια μου !το ενυδρειο μου το εχω ανεβασει εδω ,ριξε αν θελεις μια ματια :

 

 

Εχω καταλαβει τι παιζει με το φως πανω κατω . Στη δικη μου περιπτωση ελπιζω να μπορω να κρατησω το καπακι του Rio ... Γ αυτο και ρωτησα για τα helialux αν αρκουν . Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ,περιμενω με αγωνια :D

Link to comment
Share on other sites

Alternanthera Reineckii 'Pink': Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Nymphaea lotus: Medium light [Tropica]

Limnophila Aquatica: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Ludwigia spec. 'Dark Orange': Ισχυρός φωτισμός [Μυσιρλής]

Pogostemon Helferi: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Myriophyllum Sp. "guyana": Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Vesicularia Dubyana 'Christmas' Moss: "Απαιτητική" [Μυσιρλής]

Fissidens fontanus: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Lilaeopsis Brasiliensis: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για το setup σου, είναι εντυπωσιακό για αρχάριο! Έχεις επιλέξει φυτά που έχουν κάποιες παραπάνω απαιτήσεις σε φωτισμό. Παρακαλώ πες μας αναλυτικά πώς προσθέτεις τα λιπάσματα που χρησιμοποιείς. Καλό θα ήταν να εφαρμόσεις πρόγραμμα λίπανσης ΕΙ με δικά σου υλικά (δες εδώ) για να υποστηρίξεις τη φυτομάζα σου. (Αν θες μπορούμε να το συζητήσουμε και αυτό).

Αναφορικά με το φωτισμό: Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται σαν ιδέα;

Υπάρχει και πιο απλή λύση με ταινίες led (πάμφθηνες από ebay) σε κατάλληλες αποχρώσεις μαζί με προφίλ αλουμινίου, όπως προείπα. Ίσως χρειαστείς πολλά μέτρα ταινίας ωστόσο. Αν αποφασίσεις να το αναλάβεις ως προτζεκτ, μπορούν να σε βοηθήσουν και άλλοι καθώς δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία από DIY. 

Στο μεταξύ, προσπαθώ να βρω PAR readings για το juwel led φωτιστικό για να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκεται ο φωτισμός σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

σίγουρα θέλεις φωτισμό ή πας σε ποιο εύκολα φυτά σε ότι αφορά τον φωτισμό, πίστεψε μου και με ανουμπιες μπουσεφαλάνδρες και μος μπορείς να κάνεις πάρα πολύ όμορφο ενυδρείο. Κατα την γνώμη μου η λάμπα που επελεξες κοστίζει πολύ εγω δεν θα έδινα τόσα λεφτά καλυτερα να έκαμνα πατέντες και να προσθετα καποια Τ5 ή λεντοτενία παρά να δώσω τόσα λεφτά.

Όσο για τα παρ δεν θα βρεις πουθενά πληροφορία γιατί τα πάρ μπορεί να τα μετρήσεις μόνο σε ένα στημένο ενυδρείο γιατί ο παράγοντας της φωτοσύνθεση είναι ποιο περίπλοκος.

 

σκέψου ξανά τη θέλεις να κάνεις και ότι αποφασίσεις είμαστε εδώ να το συζητήσουμε. Στέλνω και κάποιες φωτογραφίες για να δεις πόσο όμορφα ενυδρεία μπορείς να κάνεις με εύκολα φυτά και με τον υπάρχον φωτισμό σου.

maxresdefault.jpg

IAFS9vvhGlWZwP6YTeQQFL1fPuqMit9-d774MNXdanubias.jpg

 

moss_tank.jpg

 

75850bb53a3ac8f7a8cfc32188f9ea0f.jpg

4c6be99beb56c.jpg

 

 

@Χρήστος, με έπεισες!!!!!!! Θα πεταξω ολα τα stem, τελος!

Link to comment
Share on other sites

https://www.iquaticsonline.co.uk/shop/universal-t5-light-bar/80cm-light-system/iquatics-aqualumi-universal-4-tube-80cm/

 

Υπάρχει αυτό σε έτοιμη λύση, αν καταφέρεις να στο φέρουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά! Χρηστός Ανέστη. Να παραθέσω την γνώμη μου;; Φίλε @John C, το συγκεκριμένο φωτιστικό σκωτώνει. Στο προηγούμενο ενυδρείο είχα δοκιμάσει fluval aquasky, fluval planted, κινέζικα φωτιστικά με λάμπες Τ5 αν δεν κάνω λάθος, κάτι άλλους ledοσωλήνες. Tο ενυδρείο στην μορφή αγοράς του ήταν το Juwel primo 110. Φόραγε μια ledσωλήνα λευκή (novolux 80). Σύντομα με συζητήσεις με τα παιδιά εδώ μέσα καταλήξαμε τότε ότι ο φωτισμός είναι πολύ λίγος για τα φυτά που είχα τότε τουλάχιστον. Κατέληξα να πάρω άλλη μια ασπρη και μια κόκκινη (novolux 40). Όλα τζίφος. Μάλλον να το πω λίγο πιο αντικειμενικά, δεν είχα πάρει φως όιπως περίμενα. Κάποια στιγμή πέφτει το μάτι μου στην Juwel στην σειρά Ηelialux. Ενώ να δηλώσω ότι είχα απογοητευει και είπα ότι σε φωτιστικό δεν πρόκειται να αναφερθώ ξανα στην Juwel. Μετα πολλά και με τα λίγα με έτρωγε το χεράκι μου και παω περιστέρι και πέρνω το Helialux spectrum 800!!Το τοποθετώ ανάβω και το φωτιστικό σκότωνε..εκείνη την περίοδο είχε πέσει καλό κούρεμα στο ενυδρείο επομένως τα φυτά ήταν στην χειρότερη περίπου στην μέση του ενυδρείου. Ο βθυός φωτισμένος full. φεύγω διακοπές γυρίσω τα φυ΄τα έχουν κάνει εναν mini αμαζώνιο μετά απο 10 μέρες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, πάραυτα, ακόα και τότε που ηπήρθε αρκετή κάλυψη της επιφανείας ο βυθός και πάλι ήταν φωτισμένος full. Κάτι που δεν το πήρα με κανένα άλλο φωτηστικό μέχρι εκείνη την στιγμή. Και γενικά το 60% περίπου του ενυδρείου ήταν πυκνοφυτεμένο (πολύ κοντά οι ρίζες) Κυριολεκτικά είχα μείνει με ανμοιχτό το στόμα. Αλλά....

Είναι πολύ δυνατό φωτιστικό!! Για εμένα σίγουρα θα χρειαστείς το dimmer. Το κόστος όπω ανέφερε και ο @Χρήστος το κόστος είναι ένα θέμα, και είναι μεγάλο θέμα στην συγκεκριμένη σειρά... Πολύ καλή η πρόταση του ανθρώπου, όντως οι λεντοταινίες αποτελούν μια αξιόπιστη και οικονομική λύση. Για εμένα με την προυπόθεση ότι πιάνουν τα χέρια σου. Εγώ ούτε ευθεία με χάρακα δεν μπορώ να τραβήξω..ναι σκοτώστε με το παραδέχομαι :D Σε συνδιασμό ότι μου αρέσουν και ασκεπή τα ενυδρεία (πως μου ήρθε αυτο το ασκεπή τώρα...), σε συνδιασμό ότι το ενυδρείο ήταν στο σαλόνι, καταλαβαίνεις ότι δεν είχα και πολλά περιθώρια για να κινηθώ σε DIY λύσεις. Αλλά ότι είναι καλές και φτηνές λύσεις είναι κακα τα ψέμματα και με τα χρόνια που διανύουμε στην Ελλάδα τον τελυταίο καιρό νομίζω ότι έχει αρχίσει να αποκτά όλο και περισσότερους οπαδούς η κατηγορία αυτή..!!

Τώρα στο νέο set up πήγα πάλι σε Helialux spectrum το 1000άρι αυτή την φορά. (Είναι η τρίτη φωτογραφία)

ένα μειον που έχει για εμένα, το δυνατό του μειο, είναι ότι όντος καλό είναι να πάρεις το dimmer. Στο νεο set up το σήκωσα και το ρυθμισα στο 20% να δουλέυει και να αυξάνω την ένταση προοδευτικά.

Παραθέτω μια φωτογραφία προ ολίγων ημερών με το 1000άρι στο 17% που είχα βάλει εκείνη την μέρα να δω πως παίζει το dimmer. Αααααα να μην ξεχάσω...επίσης ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς και τις βάσεις επέκτασης....Εγώ στο πρώτο τις είχα πάρει, στο δευτερο για να βάλω τους ορθοστάτες απλά μεγάλωσα τις τρυπες.

 

 

IMG_3865.thumb.jpg.ef28eee29cc082c285536170f777b000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gvc ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ! Χωρις το dimmer τι φως προσφερει ; Γιατι πρεπει να το συνδυασω δεν αρκει αυτο που παραγει μαμα ;

Επισης tilemachos πολυ καλο σαν ιδεα αλλα οντως πως θα ερθει κ τι λαμπες να μπουν...

Link to comment
Share on other sites

https://www.plantedtank.net/forums/10-lighting/1303269-par-220-%40-20cm-much-not.html

 

"

All Juwel lights the LED tubes as well as the Helialux Spectrum have a PAR of 220+ at a distance of 20 cm." 

Λογικά εννοούν για το σετ 2 λαμπων, PAR 220 στα 20 εκατοστα, αρα υπολογιζε 50-55 PAR στο βυθο σου ΑΝ αυτο που λενε ισχυει. Συμφωνα με barrreport αυτο θεωρειται υψηλος φωτισμος. Αν θες, το ενισχυεις με λεντοταινιες. 
Παντως, αν ειναι εγκυρη αυτη η πηγη, δε θα αυξησεις το PAR σου βαζοντας Helialux Spectrum.

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John C said:

Gvc ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ! Χωρις το dimmer τι φως προσφερει ; Γιατι πρεπει να το συνδυασω δεν αρκει αυτο που παραγει μαμα ;

Επισης tilemachos πολυ καλο σαν ιδεα αλλα οντως πως θα ερθει κ τι λαμπες να μπουν...

Παραπροσφέρει... Κοίτα για μένα, παρόλο το κόστος που είναι υψηλό κακα τα ψέμματα, είναι value for money. Για εμένα. τώρα παίζει ρόλο και η τσέπη. Το θέμα τώρα πια δεν είναι το πόσο θέλουμε να βάλουμε το χέρι στην τσέπη αλλά κατά πόσο μπορούμε να το βάλουμε. Για εμένα, αν αποφασίσεις να οδηγηθείς σε μια τέτοια αγορά μην ξεκινήσεις με 8ωρο, ξεκίνα την πρώτη εβδομάδα με 4-5 ώρες και μετά ανέβαζε σιγά σιγα. εκτος αν πεις οτι πας και σε dimmer, εκει αλλάζει ο χρόνος

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι οτι δεν κανω αναβαθμιση απο Τ5 σε helialux αλλα απο led, και οπως παρατηρησε απο επανω ο tilemachos σε φορουμ εχουν επισημανει οτι σε par τουλαχιστον η juwel προσφερει τ ιδιο αναμεσα στα multiled 80 και helialux 800. Ή τουλαχιστον ετσι εγραψε καποιος..... εστειλα μηνυμα στη juwel ελπιζω να απαντησουν...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Alternanthera Reineckii 'Pink': Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Nymphaea lotus: Medium light [Tropica]

Limnophila Aquatica: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Ludwigia spec. 'Dark Orange': Ισχυρός φωτισμός [Μυσιρλής]

Pogostemon Helferi: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Myriophyllum Sp. "guyana": Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Vesicularia Dubyana 'Christmas' Moss: "Απαιτητική" [Μυσιρλής]

Fissidens fontanus: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

Lilaeopsis Brasiliensis: Medium Light (35-50 PAR) [Barr Report]

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για το setup σου, είναι εντυπωσιακό για αρχάριο! Έχεις επιλέξει φυτά που έχουν κάποιες παραπάνω απαιτήσεις σε φωτισμό. Παρακαλώ πες μας αναλυτικά πώς προσθέτεις τα λιπάσματα που χρησιμοποιείς. Καλό θα ήταν να εφαρμόσεις πρόγραμμα λίπανσης ΕΙ με δικά σου υλικά (δες εδώ) για να υποστηρίξεις τη φυτομάζα σου. (Αν θες μπορούμε να το συζητήσουμε και αυτό).

Αναφορικά με το φωτισμό: Κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται σαν ιδέα;

Υπάρχει και πιο απλή λύση με ταινίες led (πάμφθηνες από ebay) σε κατάλληλες αποχρώσεις μαζί με προφίλ αλουμινίου, όπως προείπα. Ίσως χρειαστείς πολλά μέτρα ταινίας ωστόσο. Αν αποφασίσεις να το αναλάβεις ως προτζεκτ, μπορούν να σε βοηθήσουν και άλλοι καθώς δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία από DIY. 

Στο μεταξύ, προσπαθώ να βρω PAR readings για το juwel led φωτιστικό για να δούμε σε τι επίπεδα βρίσκεται ο φωτισμός σου.

 

20200421_003337.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νομίζω πως πρέπει να διαβάσεις για το πρόγραμμα λίπανσης EI, έστω και αν συνεχίσεις να χρησιμοποιείς seachem, αν επιμείνεις στην αναβάθμιση του φωτισμού. Επίσης διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο σίδηρος δεν πρέπει να ΜΗΝ μπαίνει ταυτόχρονα με φώσφορο; https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php?lang=en

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος John C έγραψε:

Untitled.thumb.png.a7b66eff35d9b46da28e5aeea3f24ce6.png

light distance εβαλες 40 εκ! απο την επιφανεια νερου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...