Jump to content

Αγορά chiller.


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε. Ρε παιδιά μια γνώμη. Το chiller hc150a της hailea το ξέρει κανείς;; Το έχω βάλει στο μάτι για αγορά για χρήση σε ενυδρείο 200lt. Σύμφωνα με τα δηλωθέν στοιχεία του κατασκευαστή, πρέπει να μου κάνει. Με τις θερμοκρασίες που ανεβαίνουν το καλοκαίρι, το σπίτι ανάβει (είναι με πέτρα) και κατ' επέκταση το ενυδρείο ώρες ώρες καταλήγει να γίνεται σαν καζάνι των καζαμπούμπου... Λέω να χρησιμοποιήσω φέτος chiller μιας και με τα ανεμιστηράκια και φασαρία είχα και το αποτέλεσμα ελάχιστον. Άντε να κατέβαζε το νερό 2 βαριά βαριά 3 βαθμούς.Εποχή που δεν είχα ανεμιστήρες, δεν είχα τπτ για ψύξη, έπιασα το θερμόμετρο του παλιότερου ενυδρείου να έχει βαρέσει και 36 βαθμούς. Τώρα αν το έχω πιάσει καλά, αυτά χρειάζονται και αντλία για να γυρίζουν το νερό. Με τι αντλία (αν καταλήξουμε ότι κάνει) θα το τρέχατε;;;Φαντάζομαι όσο πιο δυνατή η αντλία, τόσο πιο γρήγορα θα ψύχεται το ενιδρείο. Α ακόμα μια ερώτηση. Το θέλω για περιοδική χρήση. Τους καλοκαιρινούς μήνες. Το χειμώνα άλλωστε δεν υπάρχει λόγος. Το ψυκτικό υγρό εξασθενεί ή με την χρήση θέρλει με τον καιρό πάλι αλλαγή; Είναι ευκολη η αλλαγή αν χρειάζεται η πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον εξειδικευμένο;;Και τέλος, από θόρυβο γενικά πως τα πάνε τα chiller;;; Μπορεί να ακουστούν λίγο κουλές έως χαζές οι ερωτήσεις, αλλά δεν έχω καμία γνώση για το θέμα. Διαβάζοντας εδώ μέσα απλά κατάλαβα, ΄τι ναι μεν είναι μια πιο ακριβή λύση από τα ανεμιστηράκια, αλλά έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι το συγκεκριμένο και θεωρητικά θα σε καλύψει άν και το 36 είναι πολύ.

Τί θερμοκρασία θέλεις να επιτύχεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giwrgos1991 said:

36 βαθμους μεσα στο σπιτι?

ω ναι φίλε μου το καλοκαίρι το σιγοψήνω το φαι...το φτιάχνω απο την προηγούμενη το βράδυ και το αφήνω έτσι στην κουζίνα πριν φύγω για δουλεια. Μόλις γυρίσω λουκουμι έχει γίνει :bigemo_harabe_net-163:

29 minutes ago, Husky_Jim said:

Μιά χαρά είναι το συγκεκριμένο και θεωρητικά θα σε καλύψει άν και το 36 είναι πολύ.

Τί θερμοκρασία θέλεις να επιτύχεις?

Θέλω να πέσει στους 25

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

ω ναι φίλε μου το καλοκαίρι το σιγοψήνω το φαι...το φτιάχνω απο την προηγούμενη το βράδυ και το αφήνω έτσι στην κουζίνα πριν φύγω για δουλεια. Μόλις γυρίσω λουκουμι έχει γίνει :bigemo_harabe_net-163:

Θέλω να πέσει στους 25

 

-11???? Θεωρώ ότι είναι πολύ.Καλύτερα να πάς στο 250

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικά δλδ πόσο θα μου την ρίξει;;έλεγα να το συνδέσω με μια αντλία eheim 3000 που έχω και κάθεται. Κοίτα το -11 μιλάμε τώρα για κάποιες ώρες ξέρετε αυτές τις ώρες 1200 με 1500 το μεσημέρι. δεν τις έβλεπα τις θερμοκρασίες συχνά. απλα κάποια στιγμή το πέτυχα και αυτο το 36άρι

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Με θερμοκρασία δωματίου 30 και θερμοκρασία νερού 28 για να το φτάσει 18 στα 300 λίτρα θέλει το 250, 20 ώρες!

 

Manual-HC150.pdf

 

Maunal-HC-250A.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Husky_Jim said:

Με θερμοκρασία δωματίου 30 και θερμοκρασία νερού 28 για να το φτάσει 18 στα 300 λίτρα θέλει το 250, 20 ώρες!

Γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλα;;εμεις το πέρνουμε έστω ότι θέλει να πέσει 10βαθμους και πέρνουμε μια διαφορά από 28 στα 18. Έχει στο manual μια πρόταση που λεει ότι όιταν μειώνεται (ο όγκοε φαντάζομαι) του νερου που θα ψυχθει τότε τότε το νερό πέφτει ανα 4 βαθμους σε σύντομο διάστημα. Μεταφράζω κάτι λάθος;; είναι η παράγραφος κάτω από το διάγραμμα.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Husky_Jim said:

Με θερμοκρασία δωματίου 30 και θερμοκρασία νερού 28 για να το φτάσει 18 στα 300 λίτρα θέλει το 250, 20 ώρες!

 

Manual-HC150.pdf 3.93 MB · 1 download

 

Maunal-HC-250A.pdf 8.4 MB · 1 download

 

image.png.e8151bf8eb672a29735c14d7c9b06b59.png

δηλαδή για ενυδρείο 150 λιτρων και για να πάμε τη θερμοκρασία απο το 28 στο 16, με το hc-15a, το οποίο ειναι 1/10 του ίππου, χρειάζεται 20 ώρες, αναλογικά διότι σε αυτή την περιοχή, η ανταπόκριση ειναι γραμμική, αναλογικά λοιπόν, για να πανε τα 150 λίτρα απο 28 σε 24 βαθμους, θα χρειαστρει 6,6 ώρες... δηλαδή κάνει πτώση, στον όγκο των 150 λιτρων, 1,6 ώρες ανα βαθμό κελσίου...

 

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια σε όλα τα ψυκτικα συστήματα, η πτώση της θερμοκρασίας δεν γίνεται γραμμικά. Δηλαδή αν από 28C σε 26C θέλει πχ μια ώρα, από 26C σε 24C θα θέλει σίγουρα λιγότερο. 

Όπως επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος.  Όσο πιο υψηλή, τόσο πιο χαμηλή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antonis K said:

Παλικάρια σε όλα τα ψυκτικα συστήματα, η πτώση της θερμοκρασίας δεν γίνεται γραμμικά. Δηλαδή αν από 28C σε 26C θέλει πχ μια ώρα, από 26C σε 24C θα θέλει σίγουρα λιγότερο. 

Όπως επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος.  Όσο πιο υψηλή, τόσο πιο χαμηλή απόδοση.

γιατι το λές αυτό? που το στηρίζεις? το σημείο Κέλβιν, απέχει καπου 300 βαθμούς... αν θεωρήσεις ότι δυσκολεύει όσο φτάνεις στο απόλυτο μηδέν...

η διαφορά μεταξύ 24, και 30 είναι μηδαμινή για να υπάρχει σημαντική διαφορά στην καμπύλη ....

εχεις καποιο στοιχείο να το τεκμηριώσεις? μήπως μπορεις να παραθέσεις τον τύπο?

Αν εννοείς τον συμπιεστή, συνήθως ι διαφορα που πατυχαίνεται ειναι 40 βαθμούς μεταξύ συνμπίσεης και εξαέρωσης...(μέσα έξω... ) και εδώ, ο κατασκευαστής δίνει το περιβάλον 30 βαθμούς σταθερό... στο παραπάνω πινακάκι...

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

γιατι το λές αυτό? που το στηρίζεις? το σημείο Κέλβιν, απέχει καπου 300 βαθμούς... αν θεωρήσεις ότι δυσκολεύει όσο φτάνεις στο απόλυτο μηδέν...

η διαφορά μεταξύ 24, και 30 είναι μηδαμινή για να υπάρχει σημαντική διαφορά στην καμπύλη ....

Τα ψυκτικα υγρά (φρεον) δεν είναι αντίσταση για να έχουν γραμμική απόδοση.  

Η απόδοση τους εξαρτάται τόσο από τη θερμοκρασία του κλιματιζομενου μέσου (νερο-αερας κτλ) όσο και από τη  θερμοκρασία περιβάλλοντος, μέσα πάντα σε κάποια όρια. Και αυτό γιατί η θερμοκρασία μεταβάλει την πίεση του μέσα σε ένα κλειστό κύκλωμα και η πίεση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την απόδοση του ψυκτικό υγρού. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Antonis K said:

Τα ψυκτικα υγρά (φρεον) δεν είναι αντίσταση για να έχουν γραμμική απόδοση.  

Η απόδοση τους εξαρτάται τόσο από τη θερμοκρασία του κλιματιζομενου μέσου (νερο-αερας κτλ) όσο και από τη  θερμοκρασία περιβάλλοντος, μέσα πάντα σε κάποια όρια. Και αυτό γιατί η θερμοκρασία μεταβάλει την πίεση του μέσα σε ένα κλειστό κύκλωμα και η πίεση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την απόδοση του ψυκτικό υγρού. 

Δεν θα μπορουσα να διαφωνήσω ουτε κατα κεραία, όμως, για την οικονομία της συζήτησης, αν στις παραδοχές μας πούμε, για το μικρό διάστημα των 4 η 6 βαθμών Κελσίου, η καμπύλη χρόνου προς την μεταβολή της θερμοκρασίας, θα μπορούσε να θεωρηθει ευθεία γραμμή, και μετά εφαρμόζαμε τα στοιχεία που αναφέρονται στον πίνακα απο τον κατασκευαστή, τότε θα είχαμε μια πολύ χρήσιμη προσέγγιση (εκτιμώμενου χρόνου) και σε δεύτερο βαθμό μία οικονονμία της συζήτησης,

Θα διαφωνούσες μ' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...