Jump to content

Υπόστρωμα για σχετικά εύκολα φυτα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ύστερα από πολλά χρόνια και αφού είχα κιχλιδες στο ενυδρείο μου (ειχα),αποφάσισα να ξαναασχοληθω με ένα κοινωνικό φυτεμένο (όχι πυκνο) ενυδρείο. 

Εκανα όμως ένα "μικρο" λαθάκι.. ξέχασα να βάλω υπόστρωμα.. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξης:Είναι όντως απαραιτητο ώστε να αξίζει το κόπο το ξεστησιμο του,η μπορώ με αλλού είδους λιπάσματα να διατηρησω φυτα;διοξείδιο με καλύπτουν οι καψουλες;ευχαριστω

(120 λίτρα είναι το ενυδρειο)

20200414_203004.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι αυτό της φωτό δεν χρειάζεσε υπόστρωμα. Μπορείς να βάλεις ταμπλέτες στις ρίζες όπου αυτό χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πάρα πολλα φυτά που μπορείς να βάλεις  και δεν χρειάζονται υπόστρωμα τα δένεις σε πέτρες και ξύλα

έχω ένα καταπράσινο ενυδρείο  χωρίς υπόστρωμα... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,αλλά μιας και είδα ότι το θέμα του υποστρώματος έχει συζητηθεί πολύ και σε άλλα post διαβάζοντας τα αποφάσισα να τα ξαναστησω σωστα μιας και είναι ακόμα σχεδόν άδειο.Και πάλι ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Ευχαριστώ,αλλά μιας και είδα ότι το θέμα του υποστρώματος έχει συζητηθεί πολύ και σε άλλα post διαβάζοντας τα αποφάσισα να τα ξαναστησω σωστα μιας και είναι ακόμα σχεδόν άδειο.Και πάλι ευχαριστώ 

Νομιζω εχεις ασβεστολιθικες πετρες. Για τα φυτα που εχεις αυτο δεν εχει σημασια. Αν θα θελεις να βαλεις πιο απαιτητικα φυτα, οι πετρες πρεπει να φυγουν (αν βεβαια ειναι ασβεστολιθικες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι, τις είχα και στις κιχλιδες.θα φύγουν όμως όλα.προσπαθω να καταλήξω στο στήσιμο και στο τι φυτα θα βάλω.. Σε ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, συνεχίζω στο ίδιο ποστ γιατί δεν ήθελα να ανοίξω άλλο θέμα και να σας κουράζω μιας και ότι γράψω είναι συνέχεια των προηγούμενων.Το Σ/Κ ξαναεστησα το ενυδρειο με υπόστρωμα αυτή τη φορά.Με προβλημάτισε πολύ το θέμα των ασβεστολιθικων πετρων και όσα έχουν γραφτεί πάνω στο θέμα.Πηρα λοιπόν μια μέτρηση πριν ξεστησω και ενώ.Να πω ότι το αρχικό στήσιμο έγινε με το 50% του νερού που είχα τις κιχλιδες και με γεμάτο το ενυδρειο ασβεστολιθικες πετρες.Η μέτρηση λοιπόν της σκληρότητας που έβγαλε Gh 16 και Kh 8.  Ph ήμουν στο 7,6.Κάνοντας την μετάβαση από τις κιχλιδες δεν πήρα μέτρηση,αλλά τώρα που το ξαναεστησα έκανα 2 μετρήσεις.μια την 1 μέρα και μια την 3. Gh 8 ,Kh 6 και Ph 7,2.  Να πω όμως πως άφησα μέσα 2 πετρες από πριν γιατί μου άρεσαν στο συνδυασμό τους με τα ξύλα και αφού είδα ότι δεν επηρεάστηκε η σκληρότητα τελικά.Το μόνο θέμα που έχω είναι με τα νιτρικά. Στο τεστ έδωσε 250 mg/l. Παρήγγειλα ήδη κάποια φυτα και περιμένω.θα μου τα ρίξουν η πρέπει κάτι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού σε πρώτη φαση μέχρι να έρθουν τα φυτά αλλά και με τόσα νιτρικά πόσα φυτά και τι φυτά χρειάζεσαι είναι το θέμα.. Σίγουρα είναι 250 και όχι 25;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Αλλαγές νερού σε πρώτη φαση μέχρι να έρθουν τα φυτά αλλά και με τόσα νιτρικά πόσα φυτά και τι φυτά χρειάζεσαι είναι το θέμα.. Σίγουρα είναι 250 και όχι 25;;

Με τι τεστ μετρας;

Ασβεστολιθικες σιγουρα ανεβαζουν τις σκληροτητες. Το ph μπορει να κατεβηκε λιγο εξαιτιας υποστρωματος, μετα παλι θα παει πανω.

Αλλαγες νερου θα κάνεις. Το υποστρωμα βγαζει θρεπτικα και αν το φιλτρο ειναι στρωμενο, ανεβαζει νιτρικα. Μετρησε και αμμωνια, μπορει να εχεις και αμμωνια. Ειναι νορμαλ για την αρχη.

Τα ψαρια βαζεις μεσα στο ενυδρειο σε 1 εβδομαδα (μιλαμε για στρωμενο φιλτρο).

Πανω στο υποστρωμα πόσα εκ χαλικιου εβαλες και κοκκομετρια χαλικιου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Αλλαγές νερού σε πρώτη φαση μέχρι να έρθουν τα φυτά αλλά και με τόσα νιτρικά πόσα φυτά και τι φυτά χρειάζεσαι είναι το θέμα.. Σίγουρα είναι 250 και όχι 25;;

Το τεστ είναι της tetra το 6in 1.και Ναι,λέει 250 mg/l.Πιο ροζ δε πάει.. χαχα.Οι αλλαγές γίνονται κανονικά εβδομαδιαία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τι τεστ μετρας;

Ασβεστολιθικες σιγουρα ανεβαζουν τις σκληροτητες. Το ph μπορει να κατεβηκε λιγο εξαιτιας υποστρωματος, μετα παλι θα παει πανω.

Αλλαγες νερου θα κάνεις. Το υποστρωμα βγαζει θρεπτικα και αν το φιλτρο ειναι στρωμενο, ανεβαζει νιτρικα. Μετρησε και αμμωνια, μπορει να εχεις και αμμωνια. Ειναι νορμαλ για την αρχη.

Τα ψαρια βαζεις μεσα στο ενυδρειο σε 1 εβδομαδα (μιλαμε για στρωμενο φιλτρο).

Πανω στο υποστρωμα πόσα εκ χαλικιου εβαλες και κοκκομετρια χαλικιου;

 

 

Το ενυδρειο στρωμένο ήταν.εδω και χρόνια.. το μόνο που άλλαξε είναι οτι μπήκε το υπόστρωμα.Απο πανω έβαλα river sand,με ελάχιστο ύψος 4 cm.Τεστ αμμωνία δεν έχω.Αλλα μάλλον θα πάρω.Ισως οι πετρες λόγω της αλγης μετά από τόσα χρόνια να μην επηρεάζουν τόσο την σκληρότητα,τουλάχιστον όπως έδειξε το τεστ της tetra.Θα δείξει.. τα νιτρικά με αγχωσανε πολύ. Τα φυτα που παρήγγειλα ελπίζω να τα ρίξουν.Απλα φοβάμαι για τη βιολογία του φίλτρου πολύ.τα μακαρόνια τα είχα σε ένα πολύ ψιλό διχτάκι το οποίο ήταν φουλ στη λάσπη και το άλλαξα με ένα άλλο.φοβαμαι μηπως οι αποικίες ήταν κυρίως στο διχτακι και τις έχασα με την αντικατάσταση του.νιτρωδη πάντως δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2020 at 6:49 ΜΜ, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Το ενυδρειο στρωμένο ήταν.εδω και χρόνια.. το μόνο που άλλαξε είναι οτι μπήκε το υπόστρωμα.Απο πανω έβαλα river sand,με ελάχιστο ύψος 4 cm.Τεστ αμμωνία δεν έχω.Αλλα μάλλον θα πάρω.Ισως οι πετρες λόγω της αλγης μετά από τόσα χρόνια να μην επηρεάζουν τόσο την σκληρότητα,τουλάχιστον όπως έδειξε το τεστ της tetra.Θα δείξει.. τα νιτρικά με αγχωσανε πολύ. Τα φυτα που παρήγγειλα ελπίζω να τα ρίξουν.Απλα φοβάμαι για τη βιολογία του φίλτρου πολύ.τα μακαρόνια τα είχα σε ένα πολύ ψιλό διχτάκι το οποίο ήταν φουλ στη λάσπη και το άλλαξα με ένα άλλο.φοβαμαι μηπως οι αποικίες ήταν κυρίως στο διχτακι και τις έχασα με την αντικατάσταση του.νιτρωδη πάντως δεν εχω

τεστακι αμμωνιας κάνε. Για μενα κακως, που αλλαξες το μακαρονι, ενα απλο ξεπλυμα αρκει.

Αλλαγες νερου κάνε, για να πανε τα νιτρικα τουλαχιστον 40-50.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τεστακι αμμωνιας κάνε. Για μενα κακως, που αλλαξες το μακαρονι, ενα απλο ξεπλυμα αρκει.

Αλλαγες νερου κάνε, για να πανε τα νιτρικα τουλαχιστον 40-50.

Δεν το άλλαξα το μακαρόνι. Το διχτακι που ήταν μέσα άλλαξα μόνο.Μετρησα και αμμωνία και είναι 0.Δε ξέρω γιατί έχω τόσα νιτρικά. Ελπίζω να πέσουν με τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Δεν το άλλαξα το μακαρόνι. Το διχτακι που ήταν μέσα άλλαξα μόνο.Μετρησα και αμμωνία και είναι 0.Δε ξέρω γιατί έχω τόσα νιτρικά. Ελπίζω να πέσουν με τα φυτα.

Μια χαρα, τοτε. Αν ειναι μονο τα νιτρικα, αλλαγη νερου συχνα και θα εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα, τοτε. Αν ειναι μονο τα νιτρικα, αλλαγη νερου συχνα και θα εισαι οκ!

Το υποστρωμα βγαζει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το υποστρωμα βγαζει πολλα.

Ευχαριστώ πολυ!

Έγινε επεξεργασία - Apostolispap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...